NVIDIA G-sync - info a vše okolo

Grafické karty s libovolným GPU firmy nVidia (např. Riva, GeForce).

Moderátoři: Walker1134, Wilik

Odpovědět
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hladis píše:
DOC_ZENITH píše:...... kdyby okamžitě s tou technologií vyrukovali s 1440p IPS/PLS panely Gsncy ready a up tp 120hz
Podival ses na nabidku IPS monitor v době G-sync a i ted ? Kolik takových kusu s vysokou frekvenci najdes v krame a ještě za rozumnou cenu ? Takze vis jak je to s "kdyby".
A to na situaci něco mění? To že je ta nabídka dodnes naprd jen stvrzuje že Nvidia si nepohlídala kvalitu monitorů a že si neuvědomila že lidi si jaksi uvědomili že crap TN panely za to nestojej.

Vágner: To ihmo neni paranoia ale realita, neni žádnej HW důvod proč by to Tahiti neumělo a Hawaii ano, je to čistě rozhodnutí marketingu. ani Gsync ani fresnyc dle toho jak vypadaj nebyly long-term projekty ale rychlé rozhodnutí něco dát dohromady co nám dá výhodu. Gsync, tam se ani neobtěžovali navrhnout vlastní obvod a použili generic PGA čip s tim aby to bylo co nejrychleji na trhu a nemuselo se čekat až výrobci monitorů udělaj potřebnou elektroniku. Freesync háže více práce na záda výrobcům, ale výhledově je na tom lépe protože se jej podařilo dostat do DP1.3 standardu. Žádné současné GPU na to nebylo HW vyvíjeno, leda že by to plánovali x let dozadu protože GPU se vyvíjí sakra dlouho, to neni něco co se může implementovat jako rychlá reakce na konkurenci, prostě to jak funguje framebuffer tento princip umožňuje bez HW zásahů do samotného GPU.

Dále co se týče ostrosti obrazu, tak kdyby někdo chtěl může se použít něco jako lightboost, ala schválně si tam dát backlight refresh aby opticky vypadaly snímky vždy ostře a nemázle. Ale kdo se na ten zdroj bolehlavu má dívat že i když krátkodobě to vypadá skoro tak plynule jak na CRT, ale v praxi to absence dosvitu LED podsvícení dost kazí, protože z toho bolí palice.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od Ache »

Adam Vágner píše:IPS může mít 120 Hz, ale pořád u nich čekám na rozdíl od TN výrazně větší perzistenci při překlápění pixelů - nedá to tak ostrý obraz a tak rychlý obraz.
Já OCnul moje IPS z 60 na 80Hz... ano ostrost to moc nezlepšilo (pohyb dělá mírný HW motion blur), ale dost to zlepšilo plynulost + zmírnilo tearing a to je hlavní. Já to IPS netaktoval kvůli lepší odezvě, ale kvůli lepší plynulosti obrazu. I když v té odezvě to taky pomohlo, protože na 60Hz to dělalo při AMA=high mírný overshoty které při 80Hz zmizely.

Nicméně já bych fakt chtěl na vlastní oči vidět nějaký ten TN G-SYNC, protože TN je na ovedrive ještě víc závislý než IPS... což možná bude i příčinou toho blikání jak bylo objeveno při nižších frameratech.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od Hladis »

DOC:
Ale preci nVidia není výrobce monitoru a jak muze hlidat nejakou kvalitu monitoru ? Vzdyt je to kravina. Uz vidim, jak jde Huang do NECu a zacnejim tam rikat jaky jsou dementi, ze nedelaj 120Mhz IPSko :roll: Vzdyt to je nonsense. Vyrobci hernich monitoru IPS nepouzivali, protože zadny ani nebyli a IPS s vysokou frekvenci byl technickej problém. To rovnou muzu rici, ze nVidia snad muze i za spatny počasí. Tahle vytka je proste uplne mimo.

Jinak na hrani, i na takovym TN starousi jako T220, nedam dopustit :P
Obrázek
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od Ache »

Hladis píše:Jinak na hrani, i na takovym TN starousi jako T220, nedam dopustit.
To je s takovým tím červeným plastem... hrál jsem na něm (stejně jako na 226CW). moderní IPS je rychlejší :wink: A dost OT...
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od Hladis »

http://www.czc.cz/samsung-syncmaster-t2 ... 39/produkt Mam tu vedle popularniho Della a ze by to byl nejaky sileny rozdil, abych to TNko zahodil.....
nehlede na Eizo a NEC profi monitory, který jsou na hry uplne k nicemu. Ale je to OT, tak to nerozebírejme.


Jinak doufam znate http://www.blurbusters.com/ tam se dozvite vesmes všechno.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hladis píše:DOC:
Ale preci nVidia není výrobce monitoru a jak muze hlidat nejakou kvalitu monitoru ? Vzdyt je to kravina. Uz vidim, jak jde Huang do NECu a zacnejim tam rikat jaky jsou dementi, ze nedelaj 120Mhz IPSko :roll: Vzdyt to je nonsense. Vyrobci hernich monitoru IPS nepouzivali, protože zadny ani nebyli a IPS s vysokou frekvenci byl technickej problém. To rovnou muzu rici, ze nVidia snad muze i za spatny počasí. Tahle vytka je proste uplne mimo.

Jinak na hrani, i na takovym TN starousi jako T220, nedam dopustit :P
Jakej problém? Kroejci dělali 1440p IPS do dokázali dát 120hz už 2 roky dozadu, vše je jen o elektornice, a netahej sem NEC, ten dělá v IPS jen profi monitory co jsou extra zaimputlagovaný a na hry useless, to jsou monitory kde přesné barvy hrajou prim, nicméně kvalita panelu je dost důležitá i mimo profi nasazení, ala blivajz TNko vypadá hrozně i na hry (dle mého názoru) dále Gsync se licensuje na konkrétní produkty, víš co to znamená, že NV musela konkrétní monitory schválit a to udělat nemusela, mohla říci "sorry na hnusný 6-bit TNko vám to nedáme" a bylo by. Kouzlo Gsync mělo bejt nejvíce ve variable framerate pod 60. Monitory co zvládaj native 120-144hz zrovna moc Gsync nepotřebujou. Ihmo aspoň LG to později pochopilo a jsem zvědavej na ty jejich ultrawide 34" IPSka s Freesync.

Něco jako T220 sem vůlbec netahej, to je humus velebnosti ve všech ohledech, to má gamut jak 10 let starej laptop... na tom by mě štvalo číst tohle forum. Já když hraju hry tak jak ten obraz vypadá a jaké mam barvy a obecně kvalitu je naprosto zásadní, je to polovina požitku, kor u někoho jako já kdo vyrůstal na high end CRT, vyšší trinitrony typu IBM P260 a pod, a pak mi strč na stůl TNko a hádej jakou můžeš čekat reakci.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše:Kouzlo Gsync mělo bejt nejvíce ve variable framerate pod 60. Monitory co zvládaj native 120-144hz zrovna moc Gsync nepotřebujou.
To je velká pravda. Když vidim co udělá OC z 60Hz na 80Hz, tak si myslím že při 144Hz už nějaký G-SYNC vs. noSYNC/V-SYNC bude naprosto minimální rozdíl.
Rozhodně bych měl radši na stole 75Hz max. G-SYNC/Free IPS monitor, než 144Hz max. G-SYNC TN křáp s mizenýma barvama a úhlama. Kvalitní barvy ničím nenahradíš. :twisted:
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od havli »

Hehe, koukam, ze nejsem sam, kdo je spokojenej s T220. :twisted:
Tehdy v roce 2008 to nebyl spatnej kup a barvy zase tak hrozne nejsou, kdyz dam vedle Thinkpad T61, tak vidim rozdil na prvni pohled.

Jako upgradoval bych, ale neni na co... Co dneska koupim ve stejne cenove hladine (5k)? Maximalne nejakou 24'' FHD - to je houby upgrade (navic 16:9 :| ). Sice teda bude IPS, ale pochybuju, ze by byl v barvach az takovej rozdil. A uhly neresim, sedim u monitoru primo. 27'' 2560x1440 uz by stalo za upgrade, ale 10k je trochu moc a ani grafika by to moc nedavala.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od DOC_ZENITH »

IBM T61 je matnej TN laptop display, ala kvalitou obrazu mezi LCD defakto nic horšího neexistuje, tzn to by byl div kdyby T220 nebyla lepší. Sestra má obdobnej Samsung na stole zhruba z této doby a je humus.

Já jsem svého času měl jedno HPčko, na název už si nevzpomenu, mělo lepší gamut a byla to 24" 1920x1200, a muselo jít pryč hlavně kvůli úhlům, kde některé barvy i při pohledu přímo byly v horní části displaye úplně jiné než dole. Vrtátil jsem se pak ještě na pár let k CRT, než jsem zakotvil u své Sonky KDL 32 W4000 kde jsem dodnes, přičemž CRT stále slouží jako secondary monitor + monitory pro další PC.

Měl jsem chvíli ten korejskej 1440p IPS ale šel pryč, kontrast byl meh (1000:1 real) a připadalo mi to dost malý, opticky je totiž ta 27" prostě malá navejšku neni větší jak 22" CRT, a velikost bodů dost malá, a já jsem zvyklej nemít monitor nalepenej u ksichtu... takže celkově z něj byl diskomfort a obecně zklamání. Já jsem prostě vybíravej. Teď vypadá docela dobře ten 32" 1440p Qnix, nic menšího bych si už ihmo nekoupil, a pro 4K je 32" zase moc málo.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od Ache »

Jo, Samsung typu 226BW, nebo později T220 atd...(přeznačený - jinak ty samý TN panely) byl dobrý kup. Pokud si vyhrál loterii a měl si uvnitř opravdu Samsung panel a né nějaký Chi-Mei, CPT a pod. :x Jistota byla jen v podobě Samsunga 226CW - ten měl 92% NTSC panel (ano, to mělo lepší barvy než věšina low-cost IPSek) který vyráběl jen Samsung a LG = dobrá kvalita.
Jinak 22" TNka byla hrozná loterie i v rámci jedné řady o kvalitu. A když lidi začaly samsungy s CMO a CPT panely vracet, tak samsung to hezky ošéfoval. Vymazal z firmware info o použitém panelu. :roll:
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jj 226BW to jest on. A pravda recenze měly ve svý době solidní, ale realita byla dost často.... eghm...
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od Krteq »

Neřeště tu panely samotné, od toho je tu jiná sekce :x
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já si myslim že to úplně Ot neni protože právě použité panely jsou zatim největší bolestí Gsync. Jsou zodpovědné za obecně nic moc obraz a dost možná i za onen Gsync flicker v tmavejch odstínech v kombinaci s low-refresh rate.
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne čtv 5. úno 2015, 14:42, celkem upraveno 1 x.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od Ache »

jj. kdyby v době ky přišel G-SYNC na trh spolu s těmi 100+HZ TNky uvedli i klidně jen 75Hz IPSko s dobrým gamutem, tak bych do něj klidně šel a nvidia by si tak pojistila že bych nyní neuvažoval o AMD grafice + freesync. :twisted:
Přece G-SYNC neznamená, že to musí mít nutně 100+ Hz. Naopak to právě má pomáhat při nižších fps aby byla plynulost stále dobrá. :!:
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od Hladis »

DOCu tobe unika absolutne ekonomicka stranka věci. Podivej se, kdo je nejvetsim vyrobcem hernich monitoru a kdo jich nejvic proda. Vesmes ASUS s BENQ a to jsou především TN. Procpak asi ? Uz vidim, jak hraci nabihaji masove do kramu, aby nakoupili G-Sync kvalitni monitory s IPS a 120Hz za 20-30 klacku. Prober se. Tuhle politiku uz zkousel NEC a tezce s kvalitou pro hrace pohorel, protože je to proste drahy. Vytvorili vesmes nejlepší IPS herni monitor na trhu a skoro nikdo ho kvuli cene nekoupil. Od ty doby herni monitory nedela. To ze nejakej jihokorejec delal IPS panely s vysokou frekvenci je hezky, ale kolik jich asi tak prodal do mainstreamu ? Vetsina tehle panelu sla třeba do zdravoznictvi a speciálních pristroju. Pokud nV chtěla rozsireni G-Sync, tak logicky sla za ASUSem a BENQem a ne za NEC a podobnyma.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od DOC_ZENITH »

BenQ byl třeba druhej výrobce (po Samsungu co je vyráběl) co akceptoval a masově dopomohl k rozšíření C-PVA. Jejich druhá rychlejší generace když se vybaví lightboostem tak máš ostrej 120hz obraz easy. Eizo takovej monitor prodává a řiká mu marketingově 240hz ačkoliv real je to samo sebou 120hz, a reálnou kvalitou ty TNka deklasujea a stojí dokonce méně jak Gsync TNka. Problém Gsync je prostě x násobná cena oproti monitoru bez GsyncPokud bych měl 24" IPS monitor za 5 K a Gsync model za 7,5 OK, ale v praxi tu mam TNko co normálně stojí 3K prodávané za 12K protože má Gsync, příliš velkej extrém, kdyby chtěla NV Gsync rozšířit, nedělala by z něk ekonomickou exkluzivitu, ti co si připlatěj za exkluzivitu by si připlatili i za panel. Někdo kdo kupuje high-end a neni to totální vůl se ti do TN panelu koukat nebude.

Acer prodává 4K Gsync TN monitor... to fakt nemohl bejt IPS či VA? Stejně má jen 60hz? Co kdyby to něko spároval s tim 40" 4K VA paneleme do TV (toho co dává Seiki do těch svejch TV kterejm jde vynutit 120hz input), to by bylo božské zobrazovadlo... ale ne...
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od Ache »

Hladis píše:...aby nakoupili G-Sync kvalitni monitory s IPS a 120Hz za 20-30 klacku. Prober se.
Brzdi, brzdi. LG a Samsung už výrobu TN dávno vzdal, protože se je nevyplácí vyrábět. Samsung časem vzdal i PVA a už dělá pro monitory jen IPS respektive PLS. Pořádně se podívej jaká čína se cpe do těch "herních" křápů - žádný Samsung nebo LG panel.
LG.Display už kdysi napsalo, že vyrobit e-IPS je stejně nákladné jako TN, takže proč vyrábět méně kvalitní TN když ty linky můžou produkovat IPS.

Ty korejský panely spíš ukazujou že výrobci jsou nenažraní - dá se tomu nálepka G-SYNC + 144Hz a marže 1000% :evil:

EDIT: Nebo si fakt myslíš že by byl nějaký ekonomický problém vzít třeba můj IPS BenQ GW2320 (stál 3000Kč), a fláknout do něj G-SYNC/Free elektroniku a prodávat ho za 6000Kč? :|
Ono naopak něco jako "herní" monitor je strašně předražená a přehypovaná věc. Ten stejně "kvalitní" panel už se nedal prodat ani za 3000... tak tomu dali 120Hz elektroniku + marketingový kecy jako gaming, ultra fast response... a hurá s tím znovu na trh a za několikanásobnou cenu. :roll:
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od Baneshee »

http://diit.cz/clanek/g-sync-bez-modulu-v-noteboocich
A mame tu dalsi ojebavku od nVidie ... G-Sync, kterej strasne nutne potrebuje mit v monitoru ten predrazenej nVidia modul zahadne funguje i bez nej :D Asi jen zkopirovali FreeSync, ale nechce se jim rict na plnou hubu, ze jim takhle AMD vypalilo rybnik. Prodeje predrazenych G-Sync monitoru asi nebudou trhat rekordy.
//Krteq: sry to jsem prehlid, tak to pls smaž
Naposledy upravil(a) Baneshee dne pon 9. úno 2015, 10:45, celkem upraveno 1 x.
Ryzen 5800X @ 100W | Noctua C12P SE14 | 2x16GB Crucial Ballistix @ 3466MHz | Zotac RTX3070 8GB | Asus Prime X470-Pro | Samsung 250GB NVMe & Crucial MX500 1TB & WD Green 3TB | Samsung SH-S223Q | FD Define R3 Black | Seasonic Focus Plus 650W | Dell U2715H
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: G-Sync a vse okolo

Příspěvek od Krteq »

A o čem si myslíš, že se tu už pár stránek diskutuje :) Čti předchozí posty.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: nVidia G-sync

Příspěvek od Hladis »

http://www.tomshardware.com/reviews/amd ... ,4246.html

Blind test G-sync vs. Freesync na TomsHardware.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „NVIDIA grafické karty“