Windows 7 OEM - licence

Všechny dotazy, problémy a řešení týkající se Windows 7.

Moderátor: Loki5567

brabee
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. čer 2006
Bydliště: Benešov

Re: OEM - možnost koupě bez hardware

Příspěvek od brabee »

Smith píše: Může, ale v tom případě je to naprostá blbost toho člověk... a za to Microsoft skutečně nemůže.
Anebo to taky může být zneužití výhodnější pozice prodejce. Můžete si řikat co chcete, ale spotřebitel je v drtivé většině spotřebitelských smluv v horším postavení. Ale samozřejmě záleží na situaci, neříkám že to tak je vždy.
Smith píše:A co v tomhle případě koupit upgrade? Předpokládám, že notebook byl koupen s licencí Visty.
Právě že ne, ntb s Vistama s nárokem na upgrade nebyl, takže jsem to vzal bez systému, protože jsem věděl že stejně budu chtít W7. Nicméně MS by snad v únoru měl uvést na trh dolegalizační verze, takže to by mohlo být řešení.
"I když člověk po celý čas nic nedělá, je nutné si odpočinout." Jaroslav Hašek
Smith
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 11. úno 2004
Bydliště: někde u UH
Kontaktovat uživatele:

Re: OEM - možnost koupě bez hardware

Příspěvek od Smith »

brabee píše:Právě že ne, ntb s Vistama s nárokem na upgrade nebyl, takže jsem to vzal bez systému, protože jsem věděl že stejně budu chtít W7. Nicméně MS by snad v únoru měl uvést na trh dolegalizační verze, takže to by mohlo být řešení.
Já nemyslel nárok na upgrade zdarma ... ale klasickou upgrade licenci, která stojí +/- stejně jako OEM. Ale to bez systému jaksi nejde ... takže pokud ne retail, tak jediná možnost je počkat na dolegalizační balíček.
# Desktop [Ryzen 9 5950X, 128 GB RAM, GeForce GTX 1660 Ti, 5x SSD, 3x Dell UP2716D(A), W11 Pro]
# Notebook Dell XPS 13 [i7-7500U, 16 GB RAM, 512 GB SSD, W11 Pro], Apple MacBook Air 13" [M2, 16 GB RAM, 512 GB SSD]
# Home Server [2x E5-2630 v3, 128 GB RAM, WS2019] # Storage Synology DS1815+ [24 TB RAID6], Synology DS1819+ [24 TB RAID6, 10 GbE]
# Samsung Galaxy S23 Ultra # Canon EOS R5, Canon EOS 3, Canonet QL17 G-III, Bronica SQ-A # www.photosmith.cz
brabee
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. čer 2006
Bydliště: Benešov

Re: OEM - možnost koupě bez hardware

Příspěvek od brabee »

Smith píše: Já nemyslel nárok na upgrade zdarma ... ale klasickou upgrade licenci, která stojí +/- stejně jako OEM. Ale to bez systému jaksi nejde ... takže pokud ne retail, tak jediná možnost je počkat na dolegalizační balíček.
Jj, já vim, ale v tom případě bych platil za systém 2x - za Visty a pak ještě za upgrade.
"I když člověk po celý čas nic nedělá, je nutné si odpočinout." Jaroslav Hašek
S.h.I.t.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. čer 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: OEM - možnost koupě bez hardware

Příspěvek od S.h.I.t. »

ne... platil bys za Vistu a poté za její navýšení na novou verzi OS.
(analogie Mac OS X Leopard -> Snow Leopard - ale tam se nad tím nikdo nepozastaví, "protože to není zlý Microsoft")
oneill_sx1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. čer 2006
Bydliště: Хрудим

Re: OEM - možnost koupě bez hardware

Příspěvek od oneill_sx1 »

Co kdybych koupil OEM se vším co k tomu patří a to co nepotřebuju do 14 dnů vrátil?
S.h.I.t.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. čer 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: OEM - možnost koupě bez hardware

Příspěvek od S.h.I.t. »

Tak máš docela smůlu, protože OEM je platná jen na HW, se kterým byla koupena, tzn nemůžeš ji použít na jiný HW než na faktuře.
brabee
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. čer 2006
Bydliště: Benešov

Re: OEM - možnost koupě bez hardware

Příspěvek od brabee »

Tohle omezení je prostě dementní. A ví to i Microsoft, proto nabízí "dolegalizační" licence, což je víceméně to samý co OEM licence, ale bez podmínky jedné faktury.
"I když člověk po celý čas nic nedělá, je nutné si odpočinout." Jaroslav Hašek
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: OEM - možnost koupě bez hardware

Příspěvek od zombux »

brabee píše:Tohle omezení je prostě dementní. A ví to i Microsoft, proto nabízí "dolegalizační" licence, což je víceméně to samý co OEM licence, ale bez podmínky jedné faktury.
ne, to omezení je naprosto legitimní. jinak dolegalizační licence už jsou tuším normálně v prodeji, jen jejich cena je skoro stejně vysoká jako u krabicovek.
prostě, standardní je cena krabicovky, z ní se vychází.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
S.h.I.t.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. čer 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: OEM - možnost koupě bez hardware

Příspěvek od S.h.I.t. »

brabee píše:Tohle omezení je prostě dementní. A ví to i Microsoft, proto nabízí "dolegalizační" licence, což je víceméně to samý co OEM licence, ale bez podmínky jedné faktury.
tohle omezení je PRÁVEM výrobce URČIT, za jakých podmínek bude tato ZVÝHODNĚNÁ nabídka nabízena.
Standart je krabice, OEM je jen pro vybrané klienty za jasně daných podmínek.
Může to být 100x dementní, ale pořád ti nic nedává právo to porušovat.
brabee
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. čer 2006
Bydliště: Benešov

Re: OEM - možnost koupě bez hardware

Příspěvek od brabee »

S.h.I.t. píše:tohle omezení je PRÁVEM výrobce URČIT, za jakých podmínek bude tato ZVÝHODNĚNÁ nabídka nabízena.
Standart je krabice, OEM je jen pro vybrané klienty za jasně daných podmínek.
Může to být 100x dementní, ale pořád ti nic nedává právo to porušovat.
Samozřejmě že je to právo výrobce, to nikomu neberu. Logika MS je jasná: můžete mít levnější windows, ale budou spojena s jedním PC/ntb. A vyvrať mi, že "dolegalizační" licence neni jen přejmenovaná OEM licence - obojí prostě musí zůstat tam, kde to bylo nainstalovaný poprvé. Narozdíl od retail. A cena je víceméně stejná (srovnávám ceny Vist).
zombux píše:ne, to omezení je naprosto legitimní. jinak dolegalizační licence už jsou tuším normálně v prodeji, jen jejich cena je skoro stejně vysoká jako u krabicovek.
prostě, standardní je cena krabicovky, z ní se vychází.
Vycházím z CZC, tam mají dolegalizační Visty Home Basic za 2300,- (cena OEM 1900,-). W7 jsou zatím pouze OEM/retail. A mimochodem, ještě pořád čekám na vyjádření koho a čím ojebávám.
"I když člověk po celý čas nic nedělá, je nutné si odpočinout." Jaroslav Hašek
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: OEM - možnost koupě bez hardware

Příspěvek od zombux »

podle aktuálně platných OEM pravidel se k dolegalizaci používá Get Genuine Kit (GGK) nebo Get Genuine Windows Agreement (GGWA) verze - tuším že jsem ji viděl na eshopech ale zase zmizela, tak nevím.
https://partner.microsoft.com/download/cze/40096808

ohledně ojebávání - nedělej ze sebe blba, dobře to víš, a řeší se to tady už čtyři zbytečné stránky threadu.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
jack08
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. kvě 2009
Bydliště: Praha

Re: OEM - možnost koupě bez hardware

Příspěvek od jack08 »

Vážení,
vzhledem k handrkování a přetahovaní se o slovíčka s postojem typického českého človíčka, jak vše obejít a za každou cenu hledat někde nějakou skulinku ke svému osobnímu prospěchu, zde jen připomínám, že jediným platným dokladem o legálním používání OEM licence je jasně a srozumitelně specifikováno jejím poskatovatelem. Nejste-li schopni ani ochotni pochopit určitou výhodu OEM licence v podobě nižší ceny (na rozdíl od krabicové verze) a za tuto zvýhodněnou cenu poskytovatel OEM licence požaduje pouze zakoupení určitého HW. V případě že tyto podmínky nejste ochotni pochopit ani splnit, je zde pro vás určena plnohodnotná krabicová verze OS za plnou prodejní cenu.
Nechcete-li přijmout podmínky OEM licence (tzn. doklad o nákupu OEM licence včetně jasně specifikovaného HW, který musí být na stejném nákupním dokladu společně s licencí), dopouštíte se tímto nelegálního užívání licence. Avšak i v případě, že jste zakoupili CD se SW u svého prodejce a nedodrželi jste již výše uvedeného, nejste oprávněnými uživateli OEM licence. Nevím o zákoně, který by rozlišoval "dvě verze" nelegálního SW, neboť SW buďto legální je, nebo není. Zakoupili jste sice CD se SW, ale nesplnili jste podmínky k jeho užívání jasně specifikovanými poskytovatelem OEM licence, tudíž jej nesmíte použít (můžete si CD vystavit leda např. ve vitrínce).
Jakékoliv zde publikované osobní názory v souvislosti s "neoprávněným požadavkem" poskytovatele OEM licence, či hledání argumentace pro "svého právníka", atd... jsou opravdu někdy až k smíchu.
Naposledy upravil(a) jack08 dne pát 25. pro 2009, 17:10, celkem upraveno 1 x.
Enigma
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. lis 2007

Re: OEM - možnost koupě bez hardware

Příspěvek od Enigma »

Nezapomeňme také na legalizační verze, které budou dražší než OEMka, ale levnější než krabicovka. Bude to vázané na ten daný stroj jako OEMka. Legalizační verze pro koncové uživatele, tedy nás, budou k mání až od února 2010.
Slezman
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. led 2004
Bydliště: u lesa

Re: OEM - možnost koupě bez hardware

Příspěvek od Slezman »

Už vidím jak všichni kupujete krabici na starší warezácký počítač v ceně nižší než je ta krabice. Zvlášť pro tchyni. Ale jistě, udělal jsem chybu a všem se Vám za svůj prohřešek a českou typickou vychcanost (v té době ovšem neznalost, faktura byla pro mě novum) omlouvám
Doma: i5-10600K, 32GB RAM, RTX 3060 Ti ********* Chalupa: i7 920, 24GB RAM, RTX 3060 ********* Děti: Q6600, 8 GB RAM, GTX 1050Ti
brabee
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. čer 2006
Bydliště: Benešov

Re: OEM - možnost koupě bez hardware

Příspěvek od brabee »

Já si stejně myslim že tohle je mnoho povyku pro nic. Na stránkách MS jsem čet (bohužel nemám odkaz, sry), že pokud to na jednom dokladu neni, tak to MŮŽE být považováno za nezákonou licenci (i když tenhle pojem tam nemá co dělat, ale to je vedlejší), z čehož já osobně dovozuji, že i při případný kontrole člověka vyslechnou a pokud bude mít rozumný důvod, proč to tak není tak nebudou mít důvod ho jakkoliv trestat.
"I když člověk po celý čas nic nedělá, je nutné si odpočinout." Jaroslav Hašek
GaGy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. čer 2006
Bydliště: Vsetin

Re: Windows 7 OEM - licence

Příspěvek od GaGy »

Lidi chtěl bych se zeptat.. Na aukru píší že je to legální ,ale nevím moc se mi to nezdá.

http://aukro.cz/windows-7-professional- ... 07353.html

Můžete mi to objasnit ?
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Windows 7 OEM - licence

Příspěvek od zombux »

jo, někdo prodává přelepený samolepky z vyřazených počítačů. a jo, je to na hraně. technicky to pravděpodobně půjde aktivovat a s největší pravděpodobností to půjde legálně upgradovat na Windows 10, ale vzhledem ke striktním podmínkám OEM licence, která zaniká se zánikem hardwaru, na který byla vázána, to není 100% legální postup, pokud by po tom někdo šel.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: Windows 7 OEM - licence

Příspěvek od bonavox »

Pročetl jsem si tady tu historickou bouřlivou diskusi z roku 2009.
Mezi tím nám v roce 2012 vydal soudní dvůr EU rozsudek sp. zn. C-128/11 (rozbor např. zde)

Podstatné je, že "práva autora díla jsou omezena zásadou vyčerpání práv, jelikož pokud dojde se souhlasem nositele práv k prvnímu prodeji rozmnoženiny díla na území Společenství, není již nositel práv oprávněn regulovat další rozšiřování takové rozmnoženiny na tomto území."

Neboli podmínky zakoupení OEM licence platí jen pro prvního kupujícího.
Na dalšího kupujícího (následný prodej předmětné licence) se původní OEM podmínky již nevztahují.
Proto může existovat "second hand" trh s použitými OEM licencemi.


EDIT:
Tady je ještě jedna bakalářská práce na dané téma
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Windows 7 OEM - licence

Příspěvek od werygood »

Odpovědět

Zpět na „Windows 7“