Samsung 840 / 840 Pro

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od Spring »

Ano, mluvi za vse, protoze ukazuje nepochopeni a davovou paniku. Testujes za chodu systemu, kde muze bezet cokoliv v nekolika frontach. K tomu vsemu ignorujes doporuceni 15% rezervy a protoze ten disk uz bezi nejaky cas (od startu OS), tak zakonite musi dramaticky klesat i zapis. Chyba ani nahodou, to je vlastnost. Zadny marketing neprekroci fyzikalni hranice a technologii toho SSD. Koupils levny SSD, tak se nediv.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Takhle katastrofální by to bejt nemělo, vidim to na nefunkční TRIM / garebage collection. Kvůli tomuhle jsem ve své době lidem co nevědi co dělaji doporučoval raději Crucial M4, protože když neni funkční TRIM tak Samsungy jen degradujou a degradujou, M4ka i bez trimu po ňákém čase v idle hezky zregení a ve sé době to bylo jedniné konzumní SSD u kterého jsem mohl řici že provoz ber TRIMu ho nezlikviduje.

Většina lidí ale s SSD zachází jak s HDD, vše v OS nechá na defaultu takže si při instalaci založí partition o full velikosti SSD, a pak se tam prohání superfetch, indexace, autodefragmentace, varibilní swpák, hiberfile, atd, atd. A pak za 3 měsíce přijdou že to chcíplo nebo se to zpomalilo o 90% a divěj se....
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od Spring »

Crucial M4 disponoval 6.9% spare oblasti, ze ktere bral TRIM rezervu, pokud bylo potreba a nebylo pevne pridelene misto, tedy volny prostor. Poctivy interni Garbage, tak jako ho zname z radicu Sandforce, prisel az s radou M500. M4 mela jen velice agresivni wear leveling a garbage jako takove bylo jen doplnkem, protoze by ho radice Marvell 9174 nezvladali. Intel u serie 510 pro navysil spare oblast na 12.7%. Over Provisioning je navic a zapocitava se do celkove spare oblasti, kterou pouziva radic i TRIM pri zapisech, cimz zveda vykon disku.

Koupi Samsung 840 Pro se nic nevyresi, protoze takove funkce postrada. 256GB potrebuje alespon 20% nealokovanou rezervu, nebo bude velmi rychle degenerovat a zacne se "zamyslet - zahryzavat", coz ma za nasledek latence v tisicich ms, drasticky propad zapisu i cteni. Rozdil je v tom, ze se dokaze po chvilce v idle vzchopit a normalne fungovat. Nejsou k tomu potreba mesice, staci i minuty cinnosti pracovni stanice. Ty disky na to nemaji.

[doplneni]
Reseni jsou dve. Chovat s k nemu v rukavickach (alespon 15% volneho mista, optimalizovane Windows, nastaveni software, indexace) a libovat si, kolik penez jsi usetril. Nebo si koupit slusny SSD, kolem ktereho nebudes chodit po spickach.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
ChrastyII
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. kvě 2006
Bydliště: Praha

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od ChrastyII »

Tohle je stav po tom, co jsem trochu promazal disk a mám tam teď 50 GB volnýho místa. Měřeno hned po startu systému. Systém mám samozřejmě optimalizovaný na práci s SSD... šlo mi prostě a jednoduše o to, že se mi propad rychlosti čtení zdá hodně vysoký (jo, vím, že SSD degradují a zpomalují se) a chtěl jsem vědět, jestli je to reklamovatelné.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
oneb1t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2010

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od oneb1t »

neni stahni si samsung magician a proved udrzbu a bude zas jako novej (skoro :D)
i7-12700K, 2x16GB DDR5-4800MHz, ASUS B660-I, 1TB WDS100T1X0E
i5-12400F@5.5GHz, 4x8GB DDR5-4800MHz CL40, Asrock B760M PG riptide, A-data 1TB XPG SX8200, Radeon MI25@WX9100 16GB, NZXT S340 Elite, X4071UHSU
HP ENVY x360 13" Ryzen 3 4300U
ChrastyII
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. kvě 2006
Bydliště: Praha

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od ChrastyII »

Magician mám a údržbu jsem provedl, tohle je típnutý asi pět minut potom:)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nechal jsi mu aby si zmenšil partition a nechal na disku raw volný místo na konci se kterym ten disk může pracovat ? Myslim že ten magician tě k tomu i sám vyzve. Pokud ano, a jseš si jistej že ti na 100% funguje TRIM, tak jednoho dne Pc zapni normálě na něm dělej a pak až půjdeš pryč, odlogni usera na pár hodin, ale nech PC bězět (vypni režim spánku a pod pokud to používáš) a nech ho prostě takhle dlouhou dobu idle, pak to znova zkus, pokud by byl výkon furt tak hroznej, s klidem ten výseldek típni na screenshot a reklamuj ho s tim.
ChrastyII
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. kvě 2006
Bydliště: Praha

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od ChrastyII »

Zkusil jsem disk ještě víc promazat (teď mám volných cca 100 GB) a už je to víc podle mých představ :) Tak díky za rady.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od Ripper6 »

Rad bych se zeptal na podivne hodnoty, nyni namerene na mem SSD. Je to divne? Chyba?
pozn. disk je pres rapid mod, SATA 2.

Obrázek

hlavne je tam divnej ten seq - read/write. Stalo se to pote co jsem udelal update na novej Samsung Magican 4.4. Predtim mi to davalo chybu ze rapid mod nefunguje neco tak:
Obrázek
k takove hlasce doslo az po uziti tech krasnych programu na opravu chyb ve Win a to napr.Regcure Pro, Pc Cleaner.

drive puvodni hodnoty s rapid mod jsou:
Obrázek

a hodnoty jeste ze Samsungu:
Obrázek
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od Ripper6 »

Dal bych se zeptal, zda nekomu take tak pomalu bootuje Win 7? Znamena ze normal se slozi pomalu to Win logo, na tu plochu do Win to trva cca 25sec. Bylo mi ale receno, ze to logo by snad ani nemelo byt videt?
Mam vse vypnute co je treba, jako hybernace a pod. Presto Samsung Magican nechapu proc ukazuje nasledujici hodnoty? Zarazejici je hned prvni Hybernace...jak to? Kdyz overim ji i podle cmd tak proste ji vypnutou mam. Takze jak SW muze rikat ze neni? Pripadne hodte jsem nekdo screen jak mate nastaven tenhle SW od Samsungu na co nejlepsi performace :)

Obrázek
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Předtim ti rapid mode nefungoval korektně, proto, teď funguje. Rapid mode je virtuální buffer v ram, proto tak vysoká čísla, můžou bejt teoreticky až tak vysoká jak rychlej má tvůj systém přístup do ram. Rapid mode bych ale v žádném případě nepoužíval, protože co je v ram je okamžitě fuč když dojde k výpadku proudu, ale taky třeba jen k náhodnýmu restartu, výtuhu, BSOD a pod. Tzn lusknutim prstu můžeš přijít o data či komplet zničit celou partition. Nestojí to za ten risk.

Dále hibernace, otevři si CMD s admin právy a napiš tam "powercfg -h off" a enter, pokud to projde a nehodí to žádnej error, tak teď je doopravdy vypnutá a i její soubor je smazanej. Co kydá Magician ignoruj, ten SW neni žádná spása. Čím déle ho mam na PC tim vícho nesnášim, třeba když si stahne update a já mu dovolim to nainstalovat, tak při té instalaci resetne power nastavení ve win na default.... err, prosim? WTF... a další jiné vylomeniny, vrtá se kam nemá, snaží se bejt user friendly ale má to moc moc much.

Dále co se týče rychlosti bootování, většinou bohužel na SSD systémech déle než boot trvá inicializace ACPI a přiřazení prostředků hardwaru. To se moc zrychlit nedá, u mě trochu pomohlo nahradit standard AHCI driver intel rapidstor driverem, ale stejně bootuju dlouho, má deska dlouho postuje, pak tam mam ještě raid řadič, 64GB ram, 8 disků a prostě než se tim OS všim prochroustá taky to trvá. Nebo vezmu stejnej OS naklonovanej, oba na SSD, jeden zapojim do staráé LGA1156 I5 a druhej do 24C Opterona, ta I5 nabootuje za 5 vteřin, ten opteron asi za 20+. Samo sebou vždy jak naběhnou drivery už je to plně svižný jak má, ale ta procedura předtim jde těžko vylepšit. Jde hlavně o bios a jak si s tim poradí ACPI. Tohle je hlavní důvod proč win8 by default používaj hybrid boot kde drivery jen hibernujou a loadujou jen user část, protože to skipne celou tuhle dlouhou inicializaci. Má to ale i své nevýhody, ale už tady píšu mimo mísu tak toho nechám.
flukes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. kvě 2004
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od flukes »

Preinstaloval jsem PC a mam problem pri stahovani souboru na plochu, jak v Opere tak v Mozile, stejne tak kopirovani treba z USB. Soubor se jako by nekde zasekne a az po chvilce se objevi na plose. SSD se zda byt OK. Na ostatni HDD v PC to funguje bez prodleni.
MWSnap002.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
CPU i7 10700k@5000/1.3V, Noctua NH-U12P SE2, Asus ROG STRIX Z490, SSD M.2 Samsung 970 EVO plus 1TB, HDD 3TB, 2TB, Patriot VIPER Steel 16GB DDR4 4400, GeForce RTX 2080 Ti Phoenix GS 11GB GDDR6, Pioneer BDR-0Ś09XLT, Samsung SH224, 22" LCD Acer XB252Q Predator, CoolerMaster HAF 942, EVGA 1000 P2
morke
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 09. srp 2009
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od morke »

Rapid mod je docela extrém :D.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
PC: I5-11600K, Gigabyte Z590 UD AC,
PNY RTX 3070, Corsair 16 GB DDR4, Seasonic Prime GX 750, SSD Samsung 850 EVO 500 GB/Samsumg 980 Pro 500 GB/980 1TB, Noctua NH-D15, Fractal Design Torrent
Zvuk: Foobar2000 → KS → Topping D10s → Chord C-line → Primare i22 → Chord Clearway → Monitor Audio Silver 2
Reptile
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. bře 2005
Bydliště: Plzeň

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od Reptile »

tak jsem dostal na Vanoce 840EVO 120GB . A jdu na reinstal woken. uz to potrebuji. Takze staci zapnout AHCI v Biosu a udelat novou instalaci? A pak vypnout indexaci a defragmentaci a zapnout trim?

Dik

//EDIT:
kdyz instaluju W7 je nutnej ten oddil 100MB pro system? SSD by nemelo byt rozdelene ne?

//EDIT2
tak jsem si odpovedel sam... bejt to tam musi, pokud ma deska uEFI. takze to nechavam. jen doufam ze to je zarovnane


http://www.sevenforums.com/installation ... -i-am.html

//EDIT3
takže os naistalovan, TRIM zapnut, Hybernace vypnuta, SSD zarovnano, Virtualni pamet zakazana, disk ma nejnovejsi firmware...ale, že by to nejak pomohlo? to kolisani cteni se mi moc nelibi :(
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
CPU:Intel Core i5 2500k @ 4,7GHz - 1,27V Cooler:Thermalright Silver Arrow MB:Asus P8P67 B3 RAM:4x4GB Kingston HyperX 1600Mhz GPU: MSI Radeon RX 5600 XT MECH OC 1820/1780 HDD:Samsung SSD 840 EVO 120GB, Samsung 1TB, Samsung 1,5TB, Seagate 2TB, Seagate 4TB Case:Thermaltake VH8000BWS Armor+ Mx PSU:Seasonic X-560 Gold Writer:Samsung SH-S223C Mouse:Razer Diamondback + Logitech MX 1100 Keyboard:Logitech Cordless Desktop Wave Pro
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ty testy výkonu jsou normální, nemůžeš čekal zázraky od low-end SSD.
Reptile
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. bře 2005
Bydliště: Plzeň

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od Reptile »

tak cajk. jsem spokojenej :) rychlost fakt paradni a znat je to hned
CPU:Intel Core i5 2500k @ 4,7GHz - 1,27V Cooler:Thermalright Silver Arrow MB:Asus P8P67 B3 RAM:4x4GB Kingston HyperX 1600Mhz GPU: MSI Radeon RX 5600 XT MECH OC 1820/1780 HDD:Samsung SSD 840 EVO 120GB, Samsung 1TB, Samsung 1,5TB, Seagate 2TB, Seagate 4TB Case:Thermaltake VH8000BWS Armor+ Mx PSU:Seasonic X-560 Gold Writer:Samsung SH-S223C Mouse:Razer Diamondback + Logitech MX 1100 Keyboard:Logitech Cordless Desktop Wave Pro
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od Ripper6 »

Nova 4.5 verze muze pridat jestli je dobra :)
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od HEAD »

Test po 2 letech a 3 mesicich.
Samsung 840 120GB
20.2 2013
http://abload.de/img/hhdujay.jpg
A dnes
http://abload.de/img/2x3j1r.jpg
http://abload.de/img/19vk1o.jpg
CPU-Ryzen 7800X3D, MB-MSI X670E Tomahawk, RAM-64GB 6600mhz CL32@6400mhz CL30, GPU-Sapphire 6800XT 16GB, ZDROJ-Seasonic GX 850W, Monitor-LG OLED C1 48"
tnema
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2004
Bydliště: Pustiměř

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od tnema »

Jsem si říkal že mý 840 EVO 120 GB je nějaký pomalý,
google odpověděl nový firmware, tak jsem ho dal přes Samsung magical ale výsledek je naprosto stejný.

Aktuální FW je EXT0DB6Q

Ale výsledky teda fakt na prd. Co s tím, jak dále ?


EDIT//
Tak je to tím že v biosu na P35 DS3L je mod IDE, ale když ho přepnu do AHCI tak mě nenajedou widle.



Obrázek

pro porovnání 850 EVO z jiného PC:
Obrázek
ntb lenovo i5/1660Ti
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Samsung 840 / 840 Pro

Příspěvek od Shaquille »

nemyslim si, ze jde zmenit ide na ahci bez reinstallu systemu... ale mozna se pletu, resil jsem tohle uz pred nejakou dobou, snad jeste na plotnovem hdd. Pomohl az reinstall
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“