Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

StepanPepan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2010
Bydliště: Praha

Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od StepanPepan »

Před deseti dny Samsung uvedl nová SSDčka do M.2 slotu, používající nové NVMe instrukce, naplno budou fungovat jen v M.2 slotech se čtyřmi 3.0 PCIe linky.

V závisloti na ceně se možná stanou nejpopulárnějšími systémovými disky na nových deskách vybavených M.2 slotem.

http://www.samsung.com/global/business/ ... rview.html
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já počkam na Micron/crucial a jejich variantu/řadič, jde o to že poté co Samsung poslední dobou předvádí u SSD (problémy s kompatibilitou 941/951, Kauda degradujících 840 EVO a TLC pamětí obecně), taky nutnej overprovisioning a pod, má 840PRO je sice papírově i prakticky rychlejší než Crucial M4ka co jsem měl předtim ale lepší SSD to dle mého názoru neni. Dále je tu také ten 400GB Intel přímo do PCI-E, což je velká konkurence, ale teď jediná a draná, což bude zvedat i cenu toho Samsungu. Tyhle SSD nejsou nijak výrobně drašší než klasika 2,5" Sata, naopak, tzn přípaek za NVME jim dávat nehodlam, to má bejt už standard.
StepanPepan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2010
Bydliště: Praha

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od StepanPepan »

Já si myslím, že intel 750 určí maximální cenu 950 PRO 512 GB, i když má nižší kapacitu, takže počítám, že 256 GB bude tak za 5500. Pokud se pamatuju dobře, za tolik jsem původně kupoval 840 PRO.
StepanPepan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2010
Bydliště: Praha

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od StepanPepan »

Elkim
Redaktor PCT
Redaktor PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 01. lis 2014
Bydliště: Olomouc

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od Elkim »

DOC_ZENITH píše:Já počkam na Micron/crucial a jejich variantu/řadič, jde o to že poté co Samsung poslední dobou předvádí u SSD (problémy s kompatibilitou 941/951, Kauda degradujících 840 EVO a TLC pamětí obecně), taky nutnej overprovisioning a pod, má 840PRO je sice papírově i prakticky rychlejší než Crucial M4ka co jsem měl předtim ale lepší SSD to dle mého názoru neni. Dále je tu také ten 400GB Intel přímo do PCI-E, což je velká konkurence, ale teď jediná a draná, což bude zvedat i cenu toho Samsungu. Tyhle SSD nejsou nijak výrobně drašší než klasika 2,5" Sata, naopak, tzn přípaek za NVME jim dávat nehodlam, to má bejt už standard.
Já se toho Samsungu taky trochu bojím, už jsem reklamoval asi 4 nebo 5 850 PRO SATA SSD. Teď mám tu XP941 a tak drastickej upgrade jako z SSD na NVMe 950 PRO to už není. Asi bych taky počkal, co předvedou jiní...
schali
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. bře 2006

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od schali »

Vyplatí se počkat, reálný testy hovoří jasně, rozdíl v rychlosti oproti bežnému SSD je přesně 0.

http://techreport.com/review/29221/sams ... reviewed/4
i7 12700KF | Asus Prime Z690-A | Kingston 32GB RAM DDR5 5200 Mhz | TUF RTX3060TI-O8G | 2x Samsung 970 EVO PLUS 1TB | Fractal Define S2 | Corsair RM 850x V2 | Logitech G Pro Wireless | Logitech G915 GL Tactile | NOCTUA NH-U12A + 5x NOCTUA NF-A12x25
2 PC - Asus Z97-AR | Xeon E3-1231v3 | 16 GB RAM | MSI 1060 Gaming 6G | MX500 500 GB | MX500 1TB |850 EVO 500GB | Corsair RM 550x | Fractal R4 | Samsung C24FG73
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od Octopuss »

schali píše:Vyplatí se počkat, reálný testy hovoří jasně, rozdíl v rychlosti oproti bežnému SSD je přesně 0.
Připadá ti, že tohle je jediný, na čem záleží?
schali
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. bře 2006

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od schali »

Octopuss píše:
schali píše:Vyplatí se počkat, reálný testy hovoří jasně, rozdíl v rychlosti oproti bežnému SSD je přesně 0.
Připadá ti, že tohle je jediný, na čem záleží?
Pro mě zrovna jo, protože já na PC žádnou činnost při které bych operoval s velkým množstvím(ideálně velkých bloků) dat neprovozuji. Určitě by se na to dal udělat nějaký vzorec, ve kterém by se operovalo s typy činností na pc, procentem, které tyto činnosti zaberou dejme tomu za měsíc, rychlosti ssd ve vztahu k jednotlivým typům, cena SSD. Akorát by byl trošku problém s tím časem a vyjádřením jeho "hodnoty". Pro mě je třeba snížení času načítaní na polovinu relevantní i kdyby se mělo jednat jen o 3-4s, ale snížení boot time o 1s je pro mě třeba naprosto bezpředmětný, ale třeba to má někdo jinak.
i7 12700KF | Asus Prime Z690-A | Kingston 32GB RAM DDR5 5200 Mhz | TUF RTX3060TI-O8G | 2x Samsung 970 EVO PLUS 1TB | Fractal Define S2 | Corsair RM 850x V2 | Logitech G Pro Wireless | Logitech G915 GL Tactile | NOCTUA NH-U12A + 5x NOCTUA NF-A12x25
2 PC - Asus Z97-AR | Xeon E3-1231v3 | 16 GB RAM | MSI 1060 Gaming 6G | MX500 500 GB | MX500 1TB |850 EVO 500GB | Corsair RM 550x | Fractal R4 | Samsung C24FG73
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od Octopuss »

Ono se to z jednoduchých testů typu rychlost bootu nebo spouštění hry asi těžko objektivně posuzuje. Recenze na Anandtechu mi přijde zajímavější.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od dexterav »

ak už človek SSD mal , už žiadne wow nebude
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ví někdo jestli NVME pomáhá řešit problém kterej cejtim i přes SSD při full sekvenčnim loadu? Dam příklad, mam 840PRO, a když z něj něco velkýho kopíruju do ramdisku, se systémem nejde nic jiného dělat. Když třeba zkusim pustit Firefox (beru v potaz první spuštění po startu ala že nebyl už v paměti), tak to trvá klidně 10 vteřin, to kopírování vyloaduje SSD na maximum (čemuž by odpovídala rychlost samotného kopírování, je na limitu SSD a SATA3) a nezbyde žádnej prostor na cokoliv dalšího. Tohle mi přijde stupidní, SSD s jeho IO výkonem kor když jde jen o čtení by nemělo mít problém se jaksi podělit. Nebo za to může OS?
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od havli »

Imho tohle by si mel poresit OS. Od nektere verze windows ma kopirovani mensi prioritu nez treba spousteni aplikaci a funguje to pak lepsi (hlavne na HDD). Akorat si uz nepamatuju ktere win s tim prisly... mozna 8?
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od Octopuss »

DOC_ZENITH píše:Ví někdo jestli NVME pomáhá řešit problém kterej cejtim i přes SSD při full sekvenčnim loadu? Dam příklad, mam 840PRO, a když z něj něco velkýho kopíruju do ramdisku, se systémem nejde nic jiného dělat. Když třeba zkusim pustit Firefox (beru v potaz první spuštění po startu ala že nebyl už v paměti), tak to trvá klidně 10 vteřin, to kopírování vyloaduje SSD na maximum (čemuž by odpovídala rychlost samotného kopírování, je na limitu SSD a SATA3) a nezbyde žádnej prostor na cokoliv dalšího. Tohle mi přijde stupidní, SSD s jeho IO výkonem kor když jde jen o čtení by nemělo mít problém se jaksi podělit. Nebo za to může OS?
K čemu máš proboha ramdisk? To byla blbost už dávno předtím, než vůbec existovaly SSD.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od dexterav »

DOC_ZENITH píše:Ví někdo jestli NVME pomáhá řešit problém kterej cejtim i přes SSD při full sekvenčnim loadu? Dam příklad, mam 840PRO, a když z něj něco velkýho kopíruju do ramdisku, se systémem nejde nic jiného dělat. Když třeba zkusim pustit Firefox (beru v potaz první spuštění po startu ala že nebyl už v paměti), tak to trvá klidně 10 vteřin, to kopírování vyloaduje SSD na maximum (čemuž by odpovídala rychlost samotného kopírování, je na limitu SSD a SATA3) a nezbyde žádnej prostor na cokoliv dalšího. Tohle mi přijde stupidní, SSD s jeho IO výkonem kor když jde jen o čtení by nemělo mít problém se jaksi podělit. Nebo za to může OS?
a neni problém v ramdisku ako takom ?
svojho času som mal ramdisk ale nič podobné som nevidel ani na M4
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ne neni. Problém je v tom že SSD je prostě full loaded a nezbyde mu žádnej prostor na dělání něčeho jiného. M4ku jsem měl také a vesměs to samé. Mnoho lidí asi doma nemá úložiště co by zapisovalo rychlejc než SSD čte tzn na tento problém nikdy nenarazej. S ramdiskem nic neni, kopíruje sám na sebe cca 6GB/s aniž y to bylo na svožnosti OS poznat, problém je že full loaded SSD prostě nedovede dělat nic dalšího. To i hdd se v tomto ohledu snaží více.

Octopuss - proč? Protože je to úžasná věc, rychlá jak prostupností tak přístupem jakt vá RAM. Cokoliv dělám tak to dělám v ramdisku. Mam tam taky přesměrovaný různý cache, tempy, a pod aby se nezapisovalo na SSD. Při mmo hrách je to taky super věc, loadujou z toho prostě jak vítr což je zásadní výhoda. A další super výhoda je mít úložiště na kterym nezůstávaj stopy po tom co tam děláš či co tam bylo, zde nebudu rozepisovat na co. Já co jsem poprvé přešel na dost ram na to abych měl ramdisk tak jsem jej nikdy neopustil, je to super věc, čim větší tim lepší. Teď mam 128GB ram takže už je dost velkej.
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od Octopuss »

Máš nějaký objektivní testy, který by dokázaly, že je něco někde rychlejší? Vždycky když jsem na tohle téma narazil, akorát se lidi oháněli benchmarkama, který nemají moc velkou výpovědní hodnotu.
Netuším, jak s tím souvisí zrovna MMO. Rozdíl v načítání z SSD a ramdisku je zhruba nula, ale placebo je mocný...
Argument, že na to přesměruju cache a tempy, aby se nezapisovalo na SSD, je úplně zcestnej. SSD má totiž při běžným používání trvanlivost možná i deset let.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jinými slovy máš ňákej problém s tim že mam 80GB ramdisk? Ublížil ti nějak že jsi rozjel konverzaci takovýmto tónem? Děti v somálsku umíraj že jej používám?
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od Octopuss »

Ty něco hulíš? :?
CZ_viper
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. čer 2003
Bydliště: Hodonín

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od CZ_viper »

Octopuss píše:Máš nějaký objektivní testy, který by dokázaly, že je něco někde rychlejší? Vždycky když jsem na tohle téma narazil, akorát se lidi oháněli benchmarkama, který nemají moc velkou výpovědní hodnotu.
Netuším, jak s tím souvisí zrovna MMO. Rozdíl v načítání z SSD a ramdisku je zhruba nula, ale placebo je mocný...
Argument, že na to přesměruju cache a tempy, aby se nezapisovalo na SSD, je úplně zcestnej. SSD má totiž při běžným používání trvanlivost možná i deset let.
Mám 48 GB RAM a z toho 16 GB používám jako RAMDISK. Pracuji s SQL databázema a takový cache v RAMDISKu jsou k nezaplacení, jak píše DOC taky různé TEMP apod. Pokud to máš pouze na hry nebo net, tak je to asi k ničemu, ale k seriózní práci je to velká výhoda.
A než 950 Pro tak radši Intel 750.
AMD 7950X PBO2e 80°C, 32 GB DDR5 6000 CLK 32, Gigabyte RTX 4090 OC, 4x 2 TB SSD, Acer Predator 43" 4k/120.
StepanPepan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2010
Bydliště: Praha

Re: Samsung 950 PRO M.2 NVMe

Příspěvek od StepanPepan »

Právě jsem si všimnul, že se už prodávají, v USA (newegg) stojí 200 a 350 USD.
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“