Jak snáší SSD zašifrovaný oddíl?

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
kompanik
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 25. čer 2010

Jak snáší SSD zašifrovaný oddíl?

Příspěvek od kompanik »

V NB jsem vyměnil HDD za nový SSD a udělal jsem pro něj v OS W10 vše potřebné. Kromě změny v BIOS z IDE na AHCI (deska AHCI nepodporuje = pády do BSoD).
Disk jsem rozdělil na 50GB pro systém a zbytek pro data.
Po špatné zkušenosti z minulosti musím mít data alespoň v rámci možností zabezpečené tak, že druhý oddíl mám zašifrovaný TrueCrypt. Ten se vždy při vypnutí zamkne a při spuštění ho zase odemykám.
Kopii celého oddílu mám samozřejmě také na externím HDD v zašifrovaném oddílu, který průběžně primitivně synchronizuji.
Jak bude SDD tuto manipulaci s zašifrovaným oddílem snášet? Vydrží?
Dík za rady.


//morke - přesun do podsekce
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Jak snáší SSD zašifrovaný oddíl?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hele, SSD nepozná že je tam oddíl, bude to brát jako jeden masivní blok dat. Zásadně mu to vadit nebude, já taky používám truecrypt na svém serveru kde vše běží na SSD, ale používám kontejnery v souborech ne celou šifrovanou partition. Důležité je aby SSD mělo ňákej prostor, tak cca 10-20% volnej, ala prostor kde bude nešifrované volné místo normální partition nebo žádná partition. Aby mělo prostor kde provádět interní garebage collection.

U tebe se spíš bojim absence AHCI a tzn pravděpodobně nefunkčního trimmu, SSD co nemá dobrou garebage collection by tohle časem mohlo dost rozvorat. Já bejt tebou koupim ňákej malej PCI-E 1x řadič co umí MSAHCI driver, nebo to prostě zkus, otestuj si ho HDtune, koukni na graf rychlosti a časem to udělej znova (třeba za měsíc) a uvidíš, pokud výkon nebude klesat tak je to OK.
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak snáší SSD zašifrovaný oddíl?

Příspěvek od Spring »

Rezim diskoveho radice v chipsetu standardem ATA definovanou posloupnost a nosne parametry prioritnich prikazu, protoze TRIM (SATA), nebo-li UNMAP (SAS) neni mozne ani radit nebo retezit ve frontach. Z toho duvodu nemuze by ovlivnen nastavenim radice (IDE/AHCI) pro konkretni rezim. Podotykam, ze AHCI se doporucuje prave s ohledem na vykon, usporne funkce a paralelni zpracovani, avsak vyssi prioritni command set maji absolutni prioritu a nelze s nimi pracovat jako s beznymi prikazy. To bude platit tak dlouho, dokud nebudou plne implementovane standardy ATA 3.1 - Queued TRIM pro operacni system, diskove radice a vlastni radice disku. Cely prikaz se sklada z nosne instrukce, kterou operacni radic prostrednictvim radice preposila informace na vnejsi linker disku, ktery oznaci vnejsi sektory za prazdne a provede vymaz, presun a protoze se jedna o prioritni operaci, pouzije nepouzite sektory, ktere prelinkuje a preda informaci operacnimu systemu. Vlastni vymaz a presuny provadi disk v idle, protoze neni nezbytne, aby se celou komplexni operaci provadel prave ted, kdyz se na nej vali dalsi pozadavky. Vnejsi a vnitrni strukury (stranky) byvaji zridka stejne, napr.: 4kB sektory souboroveho systemu neodpovidaji vnitrnim, ktere mohou byt 8kB, 16kB nebo 32kB apod.

SSD nerozlisuje, jen slinkuje vnejsi a vnitrni cast, kterou preda k dispozici diskovemu radici a operacnimu systemu. Jestli jsou data sifrovana dm-cypt/luks, veracrypt (truecrypt), encfs, bitlocker, ... nebo cimkoliv jinym pro disk neznamena nic, jeho struktury nejsou ovlivnene.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“