Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Baneshee »

Red je urcite dobra volba, na to obcasny zapnuti by mozna stacil i levnejsi WD Blue
Ryzen 5800X @ 100W | Noctua C12P SE14 | 2x16GB Crucial Ballistix @ 3466MHz | Zotac RTX3070 8GB | Asus Prime X470-Pro | Samsung 250GB NVMe & Crucial MX500 1TB & WD Green 3TB | Samsung SH-S223Q | FD Define R3 Black | Seasonic Focus Plus 650W | Dell U2715H
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od PET5 »

A není pro tento účel lepší použít nějaký 2,5"disk v externím provedení? Já používám tři kusy 2TB externích disků WD na zálohy a uložení nepotřebných dat a jsem spokojen. Pořizovací náklady byly srovnatelné s interními disky a přenosová rychlost USB 3.0 je dostačující.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
Václav Sedlář
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 01. dub 2006
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Václav Sedlář »

Ahoj, odchází mi druhý disk v pc který mám na data (hry, pracovní soubory apod, 1TB samsung), systém mám na ssd...

A nemohu se rozhodnout zda vzít seagate 3TB
https://www.alza.cz/seagate-barracuda-h ... 426598.htm
nebo dražší ale menší wd black 2TB
https://www.alza.cz/western-digital-bla ... 483311.htm

Hlavní je ale spolehlivost, potom pak rychlost...Díky
schali
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. bře 2006

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od schali »

WD Black je klasika, spoustu let jsem měl v PC 2 x 640gb a celkem s jistotou lze říci, že to byly ty nejlepší HDD co jsme kdy měl. Ted už je mám jen na zálohování, ale stále fungují dokonale, životnost a spolehlivost bude na velmi vysoké úrovni. Cena za 2TB je vysoká, a pro mě je to na zálohování zbytečný přepych.
i7 12700KF | Asus Prime Z690-A | Kingston 32GB RAM DDR5 5200 Mhz | TUF RTX3060TI-O8G | 2x Samsung 970 EVO PLUS 1TB | Fractal Define S2 | Corsair RM 850x V2 | Logitech G Pro Wireless | Logitech G915 GL Tactile | NOCTUA NH-U12A + 5x NOCTUA NF-A12x25
2 PC - Asus Z97-AR | Xeon E3-1231v3 | 16 GB RAM | MSI 1060 Gaming 6G | MX500 500 GB | MX500 1TB |850 EVO 500GB | Corsair RM 550x | Fractal R4 | Samsung C24FG73
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od BubakB »

Jeden Black (WD6401AALS) som mal 5 rokov ako systémový disk. Novší nástupca s 64MB cache ( WD6402AAEX ) vraj už za viac nestál, teda určite nebol taký spoľahlivý. Tie HDD máme teda dva a druhý ešte stále beží v podstatne denno denne, na druhom (ktorý som používal ako systémový do príchodu môjho prvého SSD, čo bol Crucial M500 240GB) sú už zálohy a je odpojený. Uvidím, rovnaké plány so životnosťou mám dnes so SSD Sandiskom Extreme PRO, tak uvidím, či splnia moje očakávania. :)

Aktuálne jeden z najlacnejších HDD s jednotkovou cennou za kapacitu (nejak 26 Eur za 1TB) je Toshiba 3TB v Mironete https://www.mironet.cz/toshiba-3tb-35qu ... +dp304758/ za 79 Eur / 2060 Kč. Keďže mám 6 rôzne kúpených ACAčok (2TB verzie) a všetky doteraz idú (aj keď prvé už používam taktiež už len na zálohy...), tak to bude dobrý HDD aj na denno-denné využitie. V praxi vlastne môže človek uvažovať (pretým mal WD Black určitý zmysel, nestál viac než spotrebiteľský disk), že radšej za cenu jedného Blacku môže kúpiť dva spotrebiteľské HDD a dať si ich do RAIDu1 alebo druhý používať ako pasívnu zálohu (raz za určité obdobie nahrať nové dáta a opäť odpojiť).
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od zombux »

hlavně řešit tady, že jeden disk má poruchovost během záruky plácnu 4%, tudíž je to poruchový křáp, a druhý má plácnu 3%, tudíž je jakože mnohem spolehlivější, je kravina. u harddisku VŽDYCKY bude riziko závady, a NIKDY se tohle riziko nedá eliminovat jakože koupí spolehlivějšího disku. VŽDYCKY člověk musí počítat s tím, že může kleknout. a VŽDYCKY mít data i jinde.
za mě - pokud nekupuju disky ve velkých kvantech, tj. aspoň po desítkách, tak absolutně nemá smysl řešit spolehlivost, samozřejmě je vhodné se vyhnout těm vysloveně problematickým modelům, které mají spolehlivost abnormálně horší než zbytek. ale i tak je to o náhodě, třeba nechvalně proslulý Seagate 3TB v několika kouscích mám a nikdy mi neumřel. vlastně zatím mi neumřel žádný Seagate, naopak už hezkých pár WD ano. proto říkám, neřešit u domácích disků, jestli mají marginálně jinou statistickou spolehlivost, je to blbost.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od BubakB »

Má niekto skúsenosť s týmto Seagatom ST4000DM005 ( https://www.mironet.cz/seagate-barracud ... +dp300865/ )?
Nič zvláštne nebude znášať, budú na ňom údaje z DVR nahrávok a dashcam, prakticky od neho očakávam ustálený zápis/čítanie aspoň na úrovni 100 MB/s a to, aby platne nevydávali také čudesné zvuky.

Skôr mám obavy z toho, aby šiel na starom HW, ktorý ešte nebol prispôsobený na disky väčšie než 2TB. Nemá niekto skúsenosti s týmto? https://www.youtube.com/watch?v=ChbFu8jbAR4 Prakticky ten Seagate DiscWizard vytvorí ďalší "SCSI disk" ako jeden. Keďže mne to nevadí mať dve aj tri partície, tak by to malo byť fajn. OS je 64bit Win 7, HW Asus P5B (iP965 a ICH8 čipset, ovládač je mahci) disky som ešte v GPT nemal, ale čo som skúšal nejaký starší 2,5 palcový, tak ho pridalo aj ako GPT. Samozrejme, že ma to trápi len ako dátový disk, žiadny bootovateľný.
Žiadne obavy?
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
P_V
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. čer 2006

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od P_V »

Z velké velikosti GPT oddílů ve W7 (aktualizovaných) neměj žádné obavy, když to nebude bootovací.
madMax
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. kvě 2006

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od madMax »

Chci koupit minimálně 3TB HDD na zálohu videíí a fotek dětí.

V PC mám SSD disk pro systém a potom 1TB disk pro své potřeby jako úložiště. Fotky a videa máme primárně na přenosném disku a chci ty samé fotky a videa ještě zálohovat v PC. Jde mi o to aby byl disk co nejspolehlivější.

Jaký by jste mi mohli doporučit? O rychlost tedy nejde, hlavní je životnost.
https://www.czc.cz/pevne-disky-do-pocit ... 212=s3%2C5

Nebo mám vzít raději nějaký přenosný, který by byl někde v šuplíku a k PC připojován jen pro účely zálohování?
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od zombux »

viz můj příspěvek o dva příspěvky výše, řešit životnost u jednoho disku naprosto nemá smysl.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od PET5 »

madMax píše:Nebo mám vzít raději nějaký přenosný, který by byl někde v šuplíku a k PC připojován jen pro účely zálohování?
Pro tento účel bude externí disk zřejmě nejlepším řešením. K těm uloženým datům se bude přistupovat jen minimálně a nemá tedy smysl, aby byl disk denně spouštěn společně s počítačem a pak aby zbytečně běžel bez využití. Také to řeším externími disky, které spustím maximálně jednou za měsíc.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
pre.vit
Začátečník
Začátečník
Registrován: 04. zář 2010
Bydliště: Jihlava

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od pre.vit »

Ahoj, řeším náhradu disků v NASu. Aktuálně tam mám 2x 3TB Seagate NAS Value (ST3000VN000-1H4167) v RAID1. Rozmýšlím se mezi WD Red 4TB (https://www.tsbohemia.cz/wd-red-4tb-wd4 ... 78377.html) a Seagate IronWolf 4TB (https://www.tsbohemia.cz/seagate-ironwo ... 53781.html).

Na WD Red jsem našel víceméně kladné ohlasy, na IronWolfa toho na netu moc není. Popř. lidí doporučují mít různé disky vzhledem k možné poruchovosti jedné dávky disků. Mám to tedy třeba nakombinovat 1+1?
Nějvětší chybou člověka je, že má spoustu malých chyb..
.
PC: AMD Ryzen 9 5900x, Fractal Design Celsius S36, MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI, Manli GeForce RTX 3080 10GB , 2x16GB Kingston FURY DDR4 3600MHz CL18 Beast Black, Solidigm P44 PRO 2TB + Samsung 970 PRO 1TB (a Samsung 960 EVO 1TB v záloze), Corsair RM850i 850W, Fractal Design Define R6, 32" Asus ProArt PA328CGV, Asus DRW-24F1ST
Mediacentrum: Raspberry Pi2 model B, Onkyo TX-SR605, Philips 65OLED806 65", NAS QNAP TS-453D-4G
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Ripper6 »

Je to pravda sam mam treba Seagate nejlevnejsi edice napr 2TB a toci se non stop v PC uz 4 roky a ma dve plotny :) Po kontrole ok. Tam leda ma smysl zaruka, pokud clovek ceka ze to umre a umre to treba po 2 letech potesi ho ze dostal novej disk :) Mozna u 2,5 disku muze bejt problem technologie SMR ta nova, tam jsem se trochu znacky Seagate bal.
Pro zajmavost ja koupil na rady Toshiba coz melo bejt jako HGST top! Prinesl jsem ho domu z kramu a nefunkcni :(
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od BubakB »

P_V píše:Z velké velikosti GPT oddílů ve W7 (aktualizovaných) neměj žádné obavy, když to nebude bootovací.
Ďakujem za uistenie. Veru, dal som na to a teraz zakúpil Toshibu ACA 3TB z Mironetu za 76 Eur a systém s tým nemal žiadny problém (nemusel som teda absolútne vôbec nič s tým robiť). Tak, je pravda, že bios P5Bčky deteguje HDD ako 801,6 GB (teda ten zvyčajný problém s above 2TB), ale OS (aj prípadne Mini Linux na USB boot) ho normálne vidí celý tak ako má byť. Tak som ho inicioval ako GPT, len som sa teda počudoval, že má rezervačnú partíciu MSR msftres o veľkosti 128MB, veru môj úplne prvý GPT disk. :oops:

Inak, čudoval som sa, ale čo mám šmejd radič od Axaga, http://www.axagon.eu/produkty/pces-30, tak tam ho vidí celý aj vo vlastnom biose (radiča). Ale je limitovaný PCI-E 1x prvej gen. a reálnym prístupom 100MB/s, lebo aj na SATE II robí scan povrchu za 5 hodín 15 minút v HDtune. Tých posledných cca. 700 GB trvá naozaj dlho.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
Sanriken
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. lis 2009

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Sanriken »

Zdravím, mám již několik let 1TB Barracudu ST1000DM003 který mi už nestačí.
Chtěl bych si proto pořídit 4TB disk. Je celkem nemožné najít recenze aktuálních modelů. Chtěl bych aby disk byl podobně rychlý jako Barracuda co mám teď, nebo aby měl aspoň podobnou rychlost čtení, což je taky problém jelikož vetšina 4TB disků je celkem pomalá, čím tišší disk bude tím lépe. Ano, na rychlost a tichý provoz je SSD ale na SSD nebudu a nemůžu dávat všechna svoje data a obzvlášť ne moc her při jejich dnešní velikosti.
Jedna z možností je Barracuda PRO ST4000DM006. Nemá sním někdo zkušenosti ?
Doporučte mi prosím kdyžtak jiný 4TB disk.
CPU Intel i7 6700K, VGA MSI GTX 1080 Gaming Plus, RAM Kingston HyperX 2x8GB DDR4 3000mhz Predator Series, MB Gigabyte Z170X-Ultra Gaming, PSU Evga Supernova G2 750W, HDD Samsung 750 EVO 500GB + 120GB, Seagate Barracuda 7200.14 1TB, Case Phanteks Enthoo Evolv ATX, LCD Dell U2515H Ultrasharp, Microsoft Sidewinder X4, Cooler Master Sentinel III, Windows 10 Pro
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od renek1 »

MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od BubakB »

Toshiby (od 4TB) predsa len patria medzi tie hlučnejšie typy diskov. Nešpecializujú sa na 5400/5700/5900 v tejto sfére, posledná 5900 otáčková je E300, ktorá je predsa len pomalšia a vhodnejšia predovšetkým na dáta (dve E300 mám, 2TB verzie, nie sú zlé disky, len je to čistý eko disk či ako by som jednoslovne nazval).

Seagaty, napr. ako Skyhawk čo som náhodou po googlení našiel majú takúto ( https://itfroccs.hu/seagate-skyhawk-4TB ... asznalatra ) charakteristiku výkonu (napr. pre sekvenčný zápis dát...) všetko to začína a končí na 200, resp. 100 MB/s. Sú aj relatívnejšie tichšie, avšak pomerne jalové výkonom. Mimochodom,tento rozdiel, v prípade záchrany dát môže znamenať extra hodiny. Veď pre príklad, scan sektorov v HDTune trvá Toshibe ACA 2TB 3 hodiny a 35 minút, jej 3TB verzie už (až!) 5 hodín a 15 minút.

Myslím si, že to nemusí byť nevyhnutne 4TB disk. Pokým je miesto, zvolil by som prípadne podľa jednotkovej ceny za 1GB aj 3TB či 2TB modely. Jeden na hry (7200), druhý na dáta. :roll: Vždy je na výber.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Ripper6 »

Bubak: taky dle spolehlivosti disku, dle toho co ctu na pric shopy ruzne tak CZC, Alza atd tak docela lidi vracej nyni Seagate IronWolf 6tb - 8tb edice :( Pomer ale na TB cenove a zaruka 36 mesicu asi vychazi nejlip.
Tam pak je tesne Toshiba a jeji rada x300.
Pokud hleda uzivatel rychlost a spolehlivost, mozna vhodnejsi cesta je Toshiba x300.
Ja mam 5tb verzi, pravda hlucnejsi je, ale neni tak hrozny a zas co ctu tak nema tyhle vratky.
Jen zalezi jeste, co clovek dostane. Jeden shop napr Sofcom ma baleni jen bulk je to pytlik ale na disku potesi ze je Made in Philippines. Mironet treba doda retail baleni ale Made in China :)

rychlost...
tak Toshiba ma trochu zvlastni v PC
Obrázek
Pokud ji zaplnim na pres 3tb rychlost je nekde kolem 150MB/s u sekvencniho cteni ale neklesne tak dolu jako WD Black.
Je zajmave ale ze zas stoupne pri zaplneni lepsi rychlost cteni 4K souboru a to dokonce predcilo muj starej WD Black!
Takze i WD Black je proti tomu ted chudak :D
Obrázek
Pokud to ma nekdo do PC, chce i rychlost a 4K lepsi cteni tak by zrovna Toshiba pomerem a cenou nemusela bejt spatna volba.
Seagate tez ale kdovi jaka bude ta poruchovost :(

Skyhawk - tuhle edici nevim nevim, cetl jsem ze je spis pro kamery nez jako pro bezne data :)
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Obecně stále platí to co posledních 10 let. Pokud je možnjé brát disk od HGST, nyní pod brandem Toshiby a občas WD, pokud neni možnost tak vzít disk od WD, a pokud možnos se vždy vyhnout Seagate a toto stále platí.
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Jaký 3,5" hdd doporučíte...

Příspěvek od Ripper6 »

Tezko rict, me treba Seagate 2tb jede uz 4 roky ten nejlevnejsi co byl. To ale jeste nemelo dnes ty nove technologie na ktere zas nekdo nadava a tak.
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“