Záchrana dat - záchrana disku

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Záchrana dat - záchrana disku

Příspěvek od MaWa »

O data lze přijít dvěma způsoby:

1) Chyba HW.
Pokud Vám odejde HW (disk), obnovte si data ze zálohy (kterou jistě máte).
Pokud odešel disk, může se to projevovat různými způsoby, např.:

a) disk se ani neroztočí.
v takovém případě je to na 75% vadou elektroniky (samozřejmě nejdřív zkuste takové ty normální věci jako jiný napájecí konektor apod.) - můžete ji zkusit vyměnit, ovšem pozor na to, že je nutno sehnat pokud možno disk s nejen stejným typem a verzí firmware, ale také s co nejpodobnějším datem výroby a místem výroby.
pokud bude na vyměňované elektronice cokoliv navíc, např. nějaký kondík atd (nebo něco bude naopak chybět), na 95% procent to fungovat nebude.
samotný akt výměny elektroniky není nic těžkého, je potřeba jen šroubovák tvaru hvězdy (stojí cca 60kč). dávejte bacha na statickou elektřinu, je to to jediné, co může způsobit zničení i té elektroniky z nového disku - samotnou implantací nové elektroniky do rozbitého disku se nové elektronika nezničí (alespoň jsem NIKDY o takovém případu neslyšel, až na tu statickou elektřinu).
také tím nepřicházíte o záruku žádného z těch dvou disků - prodejce nemá jak zjistit, že byla odmontována elektronika. jen si dávejte pozor na to, abyste nestrhli nějaké nálepky, moc ho nepoškrábali atd...

b) disk se roztočí, ale chvilku cvaká a pak se zase sám vypne.
no, asi vás nepotěším, ale v 80% případů jsou urvané nebo poškozené hlavičky a s tím se moc dělat nedá (doma). zbylých 20% je elektronika (takže viz bod a).
můžete zkusit ještě toto: (bude to znít šíleně, ale docela často to funguje) - vezměte nějaký vodu nepropouštící igelitový pytlík, disk do něj pečlivě zabalte (tak, aby se tam nedostala voda/vlhkost) a dejte ten disk na jednu noc do mrazáku. ráno ho vyndejte, okamžitě zapojte a zkuste, jestli se hlavičky neproberou (alespoň na chvíli).

Pokud zálohu nemáte, data potřebujete a disk nelze zprovoznit doma, připravte si několik tisíc korun a kontaktujte nějakou firmu, která se záchranou dat zabývá. AFAIK to dělá třeba Mironet...


2) chyba SW (tzn. disk funguje, "nefungují" jen data)

data moou být poškozena dvěma způsoby:

a) poškozen (smazán) jen nějaký soubor, co potřebujeme.
b) poškozena nějaká logická struktura oddílu(ů) - MBR, MFT, FAT apod...

níže jsou odkazy na diskuze, kde se programy na obnovu takovýchto dat řešily.

http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=7483
http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=5103
http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=11734

program testdisk ( http://www.cgsecurity.org/?testdisk.html - download, postup záchrany atd.) umí jen opravu vad podle bodu b, zato jí ale umí VELMI spolehlivě a je ZDARMA.
jak na opravu testdiskem je detailněji rozepsáno zde... http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php? ... c&start=20
ostatní softy jsou afaik za peníze.
program Get Data Back umí záchranu jak podle bodu a tak podle bodu b.
další zmiňované softy umí jen obnovu podle bodu a.


pár rad na závěr:
1) mějte vždy připravený a zapnutý na secondary IDE jiný disk, ne který přesunete data. nikdy totiž nevíte, jak dlouho disk zrovna bude fungovat (pokud se vám ho zrovna podaří opravit).
2) programy pro bod 2a NEinstalujte na stejný oddíl, na kterém chcete zachránit nějaká data !!!
3) už mě nic nenapadá, pokud napadá něco vás, tak to sem připište...
javeve
Nováček
Nováček
Registrován: 20. úno 2007

Příspěvek od javeve »

na disku C mam zabrano 8Gb ale normalne me ukazuje 12. jak mam najit ten zbytek??? diky
Dzin
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2004
Bydliště: Zeměpisná šířka 48.76° Délka 14.03°
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzin »

javeve píše:na disku C mam zabrano 8Gb ale normalne me ukazuje 12. jak mam najit ten zbytek??? diky
Zkus chkdsk, nebo smazat dočasny soubory a obnovení systemu.
Asus X555L Přes SZ mě kvůli PC nekontaktujte, proto tu je naše fórum;-)
Obrázek ...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Příspěvek od Octopuss »

Tak mě napadlo, že bych sem hodil kontakt na firmu, který občas posíláme disky na záchranu. Je to samozřejmě drahý, ale o to tu nejde :)

TDP - Ontrack
http://www.tdp-ontrack.cz

Jsou skutečně velmi schopní :)
olous
Nováček
Nováček
Registrován: 06. říj 2008

Re: Záchrana dat - záchrana disku

Příspěvek od olous »

díky za testdisk 6.10

Minulej tejden mi padnul system na "nos" a aby toho nebylo malo tak jsem zaroven zacal resil problém s 2,5" ext.USB diskem kde jsem mel zalohu systemu (uvnitr Hitachi 160GB/5400ot/SATA)
Nejspis si za to muzu sam => odpojovani USB disku za provozu, atd.
Inu jak se rika: Tak dlouho se chodi s "diskem" pro vodu az se "disk zblbne". :roll:

Probihalo to asi takhle:
Kdyz jsem pripojil externi disk pres USB k nove nainstalovanemu systemu windows tak WinXP pouze nahlasil pripojeni noveho hardware, disk se normalne roztocil, zachrochtal si jako ze je vsechno OK a tot vse.
Ale v "Tento Pocitac" zadny disk nepribyl. Kdyz sem kouknul do "Spravce zarizeni" tak sem disk videl jako normalne fungujici zarizeni, ktere muzu maximalne naformatovat. Ve "Sprava disku" jsem ten disk videl, ale jeho velikosti byli rovny nule (obsazene/volne misto). Proste se jevil jako novy nenaformatovany disk az na to, ze sem na nem mel zalohu celeho systemu (asi 90GB) a nekolik drobnosti do prace (asi 10GB).

Podle mistniho navodu jsem si stahnul "testdisk 6.10" - pro jistotu jak verzi Win tak verzi Dos.
Rozbalil jsem radsi obe verze, obe se rozbali do stejneho adresare "testdisk-6.10" a v nem kazda do sveho podardresare (dos / win). Ja sem spustil verzi pro Windows "testdisk_win".
Otevrelo se okno s prikazovym radkem a ja se jal s trochou neduvery zachranovat co se da.
Celkova zachrana mi zabrala cca 10 minut nez sem prelouskal jednotlive moznosti a se srdcem v kalhotech jak to dopadne jsem odEntroval WRITE.

Ted mam disk opet pristupny se vsemi slozkami a soubory (zalozni soubory cca 4,5GB) a jestli je kompletne OK se dozvim az pustim kontrolu zaloh v Acronisu.

Tot zatim vse :)
arxeiss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2008
Bydliště: Krmelín (předměstí Ostravy)
Kontaktovat uživatele:

Re: Záchrana dat - záchrana disku

Příspěvek od arxeiss »

Tak já jsem data zachraňoval, ale už po obnovení systému, teď vím že už to dělat nebudu, obnova systému ztracená data neobnoví, akorát přihorší, i když jsem našel i tak hodně dat. Používal jsem hned ze začátku Easy Recover 6 Profesional, obnovuje vše co najde, a pokud zná i cestu kde to bylo, tak na záloze se to dá do těch složek. A poté jsem použil Recuva je free a našel fakt hodně co jsem předtím nenašel, ovšem musíte určit co má hledat, hledá zvlášť obrázky, hudbu, office soubory. A jedno projití disku trvá asi půl hodiny (mojeho 320GB) tak když jsem hledal fotky, pak data, pak hudbu, a pak ostatní tak to trochu zabralo. Ale i tak je to dost dobrý program na to že je to free.
PC : CPU: C2D E5200 2500Mhz @ 3750Mhz a AC Freezer 7PRO MB: Gigabyte GA-P31-DS3L rev.2,1 GPU: ATI Radeon 3650HD 256MB RAM: A-Data Vitesta 2x2GB Zdroj: Forton OEM 400W HDD: Samsung F2 500GB
Netbook : Asus EEE CPU: Intel Atom N270 1,6GHz RAM: A-Data 2GB HDD: 250GB 5400ot/min
1nt3GraC2
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. črc 2005
Kontaktovat uživatele:

Re: Záchrana dat - záchrana disku

Příspěvek od 1nt3GraC2 »

Prizivim se na tomdle tematu, po instalaci vist, sem byl nemile prekvapen absenci jednoho z mych oddilu na disku. Nejak nechapu kam se ztratil, ale jak visty tak xp ho nevidi a rikaji, ze na disku je prave tolik volneho mista, kolik mela ta jedna partition. Netusim co se vlastne s diskem stalo, ale IMHO data na disku stale sou, ale asi chybi hlavicka ty partition ci co. Netusite nekdo cim muzu zjistit, co vse je a neni na disku a pripadne partitionu obnovit? Diky

Edit: PC2
PC 1) ASUS TUSL2-C, Intel Celeron 1400@1630 Mhz, 512 MB 118SDRAM Transcend, ATI Sapphire Radeon 9600 Atlantis s Arctic Cooling Silencerem, Sb-Live 24-bit, Seagate Barracuda 7200.10 UATA 320 GB, WD Caviar JB UATA 40 GB, Ethernet, DVD+-RW Lite-ON, PSU Fortron 300W.
PC 2) GB MA790X-UD4; bios F1, AMD Phenom 9650@2702 GHz, CoolerMaster Hyper 212, Geil DIMM 2048MB DDR II 800MHz Kit (GX22GB6400UDC), ATI Radeon HD 4850, AC Accelero S1, Seagate Barracuda 7200.10 SATA 320 GB, DVD+-RW Lite-ON, PSU Seasonic SS-500ET 500W, CM Elite 330.
Caderom
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. pro 2005
Bydliště: Beroun

Re: Záchrana dat - záchrana disku

Příspěvek od Caderom »

oprava partition - testdisk
zjištění obsahu - GetDataBack (bez licence pouze zobrazí obsah, s licencí je možno data vykopírovat)
p1xo
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 01. led 2009
Bydliště: dk@sk
Kontaktovat uživatele:

Re: Záchrana dat - záchrana disku

Příspěvek od p1xo »

to s tym zmrazenim disku.... ked ho vyberes z mraznicky sa ti akurat zarosi a to potom by som ho uz nedaval do nicoho v com je elektrina...
Aigor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2006
Bydliště: Velka Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Záchrana dat - záchrana disku

Příspěvek od Aigor »

p1xo píše:to s tym zmrazenim disku.... ked ho vyberes z mraznicky sa ti akurat zarosi a to potom by som ho uz nedaval do nicoho v com je elektrina...
Osobně jsem to praktikoval nejméně 10x bez pytlíku a je to geniální a celkem účinná metoda. Na žádný problém se zkratem jsem nenarazil.
Smith
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 11. úno 2004
Bydliště: někde u UH
Kontaktovat uživatele:

Re: Záchrana dat - záchrana disku

Příspěvek od Smith »

p1xo píše:to s tym zmrazenim disku.... ked ho vyberes z mraznicky sa ti akurat zarosi a to potom by som ho uz nedaval do nicoho v com je elektrina...
nesmíš se bát ... disk zmražený na -20°C jsem zapojil, spustil, po pár minutách byl celý mokrý, a běží dodnes (už je to přes 2 roky).
# Desktop [Ryzen 9 5950X, 128 GB RAM, GeForce GTX 1660 Ti, 5x SSD, 3x Dell UP2716D(A), W11 Pro]
# Notebook Dell XPS 13 [i7-7500U, 16 GB RAM, 512 GB SSD, W11 Pro], Apple MacBook Air 13" [M2, 16 GB RAM, 512 GB SSD]
# Home Server [2x E5-2630 v3, 128 GB RAM, WS2019] # Storage Synology DS1815+ [24 TB RAID6], Synology DS1819+ [24 TB RAID6, 10 GbE]
# Samsung Galaxy S23 Ultra # Canon EOS R5, Canon EOS 3, Canonet QL17 G-III, Bronica SQ-A # www.photosmith.cz
arxeiss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2008
Bydliště: Krmelín (předměstí Ostravy)
Kontaktovat uživatele:

Re: Záchrana dat - záchrana disku

Příspěvek od arxeiss »

Tak jak má všechnu elektroniku schovanou, tak by neměl být problém, a tam kde jsou plotny tak tam je nulová vlhkost, tak se ti nemá co srazit
PC : CPU: C2D E5200 2500Mhz @ 3750Mhz a AC Freezer 7PRO MB: Gigabyte GA-P31-DS3L rev.2,1 GPU: ATI Radeon 3650HD 256MB RAM: A-Data Vitesta 2x2GB Zdroj: Forton OEM 400W HDD: Samsung F2 500GB
Netbook : Asus EEE CPU: Intel Atom N270 1,6GHz RAM: A-Data 2GB HDD: 250GB 5400ot/min
ScooterBil
Nováček
Nováček
Registrován: 30. led 2009

Re: Záchrana dat - záchrana disku

Příspěvek od ScooterBil »

Mám problém s diskem ze starého PC. Potřebuji z něj stahnout data do nového, ale ona byla označena jako soukromá - tedy nemám oprávnění přístupu.
Disk připojuji přes USB -> IDE conventer.
Lze data nějak získat?

Děkuji za reakce.
X-COM
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. lis 2005
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Záchrana dat - záchrana disku

Příspěvek od X-COM »

ScooterBil píše:Mám problém s diskem ze starého PC. Potřebuji z něj stahnout data do nového, ale ona byla označena jako soukromá - tedy nemám oprávnění přístupu.
Disk připojuji přes USB -> IDE conventer.
Lze data nějak získat?
http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=31&t=136903
Ryzen 7950X, RTX4090, 96GB RAM, 2TB NVMe SSD system, 2TB NVMe SSD data, 112TB RAID 6
ScooterBil
Nováček
Nováček
Registrován: 30. led 2009

Re: Záchrana dat - záchrana disku

Příspěvek od ScooterBil »

Moc dík, snad to poběží.
Reptile
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. bře 2005
Bydliště: Plzeň

Re: Záchrana dat - záchrana disku

Příspěvek od Reptile »

zdravim. padnul mi 500GB disk v boxu z 30 cm na zem... a hlavičky cvakaj- takže je po něm. hned se vypne. Ani mrazák nepomohl :-)
- neví někdo o nějaké relativně levné firmě v Plzni? nebo PRG?
- zase nemá cenu dávat za to 14litrů...holt ty data oželim - ač nerad.
- ještě sem přemýšlel vyměnit plotny- ale je problem že musí být stejně nad sebou - takže to by se mi asi taky nepovedlo :-(
CPU:Intel Core i5 2500k @ 4,7GHz - 1,27V Cooler:Thermalright Silver Arrow MB:Asus P8P67 B3 RAM:4x4GB Kingston HyperX 1600Mhz GPU: MSI Radeon RX 5600 XT MECH OC 1820/1780 HDD:Samsung SSD 840 EVO 120GB, Samsung 1TB, Samsung 1,5TB, Seagate 2TB, Seagate 4TB Case:Thermaltake VH8000BWS Armor+ Mx PSU:Seasonic X-560 Gold Writer:Samsung SH-S223C Mouse:Razer Diamondback + Logitech MX 1100 Keyboard:Logitech Cordless Desktop Wave Pro
habitat3
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. led 2006

Re: Záchrana dat - záchrana disku

Příspěvek od habitat3 »

Už mám doma cca dva roky hdd, který mi odešel, podle mě odešla elektornika. jedná se western digital 60gb. Sehnal jsem si ten samý a pokusím se to vyměnit. Samozřejmně počítám s tím, že úspěch je přesně 0 - 0,5 %,ale za zkoušku to stojí. Popřípadně, když se úkon povede, vložím se dokumentaci a postup.
maskotek
Nováček
Nováček
Registrován: 16. srp 2010

Re: Re:

Příspěvek od maskotek »

Octopuss píše:Tak mě napadlo, že bych sem hodil kontakt na firmu, který občas posíláme disky na záchranu. Je to samozřejmě drahý, ale o to tu nejde :)

TDP - Ontrack
http://www.tdp-ontrack.cz

Jsou skutečně velmi schopní :)
Tak jsem dal na tvou radu a spatne jsem udelal:-( vysvtlete mi nekdo, jak si muzou za zachranu par GB dat uctovat 18.000 kč a v jiny firme si reknou o polovinu min??? nerad strkam nekam reklamu, na toto ale reagovat musim bo sem vytocenej. ja tedy doporucuji htt://www.zachrana-dat.cz . o polovinu levnejsi a hlavne na me nekoukali jak na "debila", to bohuzel v te firme, co doporucujes ty koukali:-(
arxeiss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2008
Bydliště: Krmelín (předměstí Ostravy)
Kontaktovat uživatele:

Re: Záchrana dat - záchrana disku

Příspěvek od arxeiss »

A to ti neřekli cenu předem? Na to bych se vyprdnul okamžitě kdyby nebyli schopni říct ani přibližnou...
PC : CPU: C2D E5200 2500Mhz @ 3750Mhz a AC Freezer 7PRO MB: Gigabyte GA-P31-DS3L rev.2,1 GPU: ATI Radeon 3650HD 256MB RAM: A-Data Vitesta 2x2GB Zdroj: Forton OEM 400W HDD: Samsung F2 500GB
Netbook : Asus EEE CPU: Intel Atom N270 1,6GHz RAM: A-Data 2GB HDD: 250GB 5400ot/min
GfLion
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2006
Kontaktovat uživatele:

Re: Záchrana dat - záchrana disku

Příspěvek od GfLion »

liší se v něčem záchrana externího disku? Mám tam přes 1TB dat které potřebuji zachránit...

Windows mi nabízí okamžitě formát disku ale disk nejde otevřít. To je na něm 1,5TB dat. Nějaké rady, co s tím? :((
GfL
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“