Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
winter.ondra
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 20. úno 2007

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od winter.ondra »

Zdravím, už pár týdnů se mi podivně zasekává čtení z disku. Pustím třeba film, najednou zásek obrazu i zvuku, ve správci úloh vytížení na 100%. Po cca 10 vteřinách se zase rozjede a pak je třeba hodinu pokoj. Test rychlosti i vadných sektorů OK.

Díky předem za rady.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
ifkopifko
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. říj 2009

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od ifkopifko »

Pre začiatok by som skúsil vymeniť SATA kábel.

Máš na mysli 100% vyťaženie CPU? To neviem či by ukazovalo na problém s HDD. Napíš prípadne aj zvyšok zostavy.

Kontrolná otázka, ten HDD sa ti počas nečinnosti vypína, alebo je nastavený aby ostal bežať celý čas?
CPU: R7 7700 COOLER: Endorfy Fera 5 MB: ASUS B650M-E RAM: 2x16GB DDR5
VGA:
Asus GTX 1060 3GB OC HDD: Samsung 980 Pro 1TB + Crucial MX500 1TB + WD Red 4TB
PSU: Seasonic Focus GM550 CASE: Thermaltake Swing Silver w/o window -trošku modifikovaná (skôr znásilnená) DISPLAY: Asus MX239H
winter.ondra
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 20. úno 2007

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od winter.ondra »

ifkopifko píše:Pre začiatok by som skúsil vymeniť SATA kábel.

Máš na mysli 100% vyťaženie CPU? To neviem či by ukazovalo na problém s HDD. Napíš prípadne aj zvyšok zostavy.

Kontrolná otázka, ten HDD sa ti počas nečinnosti vypína, alebo je nastavený aby ostal bežať celý čas?
Mám na mysli 100% vytížení HDD. Tváří se, že jede na plno, ale data nežádný netečou. U všech disků mám nastaveno aby se nevypínali.

i5 6500
2x8 GB DDR4 2166MHz
GIGABYTE GA-B150-HD3
Gainward GTX 1060 6GB
Crucial MX100 - 256GB
CoolerMaster Real Power M620 620W
+ pár plotnových disků

Zkusím zatím vyměnit SATA kabel.
Díky
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Máš v biosu vypnutej Sata agressive power management? Dělá to problém některým disků a SSD (častěji těm SSD).
winter.ondra
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 20. úno 2007

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od winter.ondra »

DOC_ZENITH píše:Máš v biosu vypnutej Sata agressive power management? Dělá to problém některým disků a SSD (častěji těm SSD).
Výměna kabelu nepomohla. Zkusil jsem teda vypnout Sata agressive power management, uvidím.
logingame
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2015

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od logingame »

Ahoj, je tento disk v cudu ?, mam v planu tam presunout PUBG aby mi bezela rychleji :oops: mozna to nebude dobry napad co ?
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tohle je SSD. Buňky SSD odumíraj, to je normální jev. Udělej si tes povrchu, na 99,9% bude vše zelené a disk je naprosto OK.
logingame
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2015

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od logingame »

ano jedna se o ssd, diky :oops:
huld4`
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008
Bydliště: Brno

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od huld4` »

Zdravim, je tento disk na tom hodne spatne? Vadne sectory nema zadne dle HDTune.
http://imgur.com/a/MYBNM
Asus TUF Gaming B550-PLUS, AMD Ryzen 5 5600, Kingston Fury 16GB Kit DDR4 3200Mhz CL16, MSI GeForce GTX 1660 SUPER, Seasonic Focus GX 750 Gold, Asus Xonar DX/XD, Fractal Design DEFINE R4 Black Pearl
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo tohle je už nespolehlivej disk.
lok899
Nováček
Nováček
Registrován: 23. led 2014

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od lok899 »

Odchází můj HDD do nebes? Má už 3 roky za sebou a vadný sektory a číslo reallocated sectors se nezvyšuje (aspon sem to nezaznamenal) Screen z HDD Sentinel https://ctrlv.cz/HTtT
Screen z CrystalDiskInfo https://ctrlv.cz/lOrr
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od nou »

Nedrzat na takom disku dolezite data ako fotky a dokumenty a sledovat ak ta hodnota nerastie tak este moze vydrzat dalsie roky. Ak zacne rast tak ten disk odchadza a treba vymenit. Treba zalohovat zalohovat a zalohovat. Mat vsetko dolezite minimalne na dvoch miestach.
lok899
Nováček
Nováček
Registrován: 23. led 2014

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od lok899 »

nou píše:Nedrzat na takom disku dolezite data ako fotky a dokumenty a sledovat ak ta hodnota nerastie tak este moze vydrzat dalsie roky. Ak zacne rast tak ten disk odchadza a treba vymenit. Treba zalohovat zalohovat a zalohovat. Mat vsetko dolezite minimalne na dvoch miestach.
HDD bude nejspíš na odpis jelikož dnes se reallocated sectors zvedlo o 2 sektory.
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od marek16 »

Zdravím, mrkli byste mi prosím někdo na tohle? Je v pohodě, nebo za chvíli umře? Tu fitness měl na cca 90% poslední třeba tři roky, ale teď se to zhoršilo...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Quis custodiet ipsos custodes?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Moc zle to zatim nevypadá. Ty CRC errory můžou bejt špatnym sata kabelem nebo vadnym portem na desce, pokud je ale disk letitej a nenaskákaly tam za poslední dobu ale postupně se kumulou ala pár za den nic to neznamená. Co je horší jsou ty 9 read errory a 13 write, ale 2TB Samsung... no. už je starej, na ten jeho věk ok, já si myslim že je to ok, pro případ si projeď Error scan celé plochy ať jseš v klidu, ale myslim si že bude celá zelená bez chyb.
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Ripper6 »

Jaky je tento disk? Je to ok? Mam moznost ho koupit, ale nevim nevim :(
Urceno pouze pro znameho, jako nouzove reseni do notasu k vanocum.


Obrázek
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Vypadá OK, ale v dnešní době bych do NTB dával už jen SSD. 2,5" HDD kdyžtak jako externí.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od havli »

Tak evidentne i Toshiba se dokaze kazit.... pritom ani nema moc najeto. Nevim, jak dlouho uz tam jsou premapovane sektory, kazdopadne ted to zacnu sledovat. Sken povrchu je ok, bez propadu rychlosti. No, asi nastal cas k upgradu na vetsi/rychlejsi disk a tenhle, pokud se nebude dal kazit, jeste poslouzi v testovacim PC.

Obrázek
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Z těch čtyř 4TB co jsem bral před lety do raid5 se jeden taky pokazil, jednoho dne začal raid řadič řvát že tahle teda dál ne, tak jsem kouknul na smart a přes 100 vadnejch sektorů. Nicméně, elektronika se s tim poprala dobře, ala ztráta dat 0, vše realokováno zavčasu a po reklamaci jsem jen udělal rebuild pole jede se dál. Samo sebou ideální by to bylo bez jakejchkoliv problémů, ale oproti těm náhlejm KO co jsem mněl u Seagate je to furt mnohem lepší. Tydalší 3 kusy + ten vyměněnej zatim OK.
Hargi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2017
Bydliště: SK - Trnava

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Hargi »

Zdravím. Pred pár týždnami som kúpil nový 2,5" HDD do notebooku na dáta, presnejšie WD black WD10JPLX. hned po kúpe som ho testoval a kontroloval výpis zo SMART-u, všetko bolo v poriadku. No teraz po 150 hodinách prevádzky sa mi rapídne zdvihol počet zaznamenaných otrasov disku, podovne bola hodnota 2, teraz až 65536. Pri zaznamenaní otrasov sa myslím parkujú hlavičky, čo znižuje životnost disku (pre toto sa vyhýbam green diskom). na disku sú docela doležité dáta a nerád by som o nich prišiel niekde dalej mimo domu, aj ked ich mám doma zálohované. Čo si o tom vyslíte ?

Dalej som našiel na mojom hlavnom disku WD1002FAEX chyby v kontrolnom súčte. Neviem čo to znamená ani ako je to tam dlho, to len tak pre istotu. Už má čo-to nabehané, za chvílu pojde aj tak pre istotu na poličku :D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
PC1:CPU: AMD Ryzen 9 5900X + NH-D14 MB: ASUS ROG STRIX X570-F Gaming AM4 RAM: 64GB G.Skill GPU: MSI GTX 1080 OC PSU: Corsair HX750i CASE: Fractal Design Vector RS
PC2:CPU: Intel Xeon X5690 + CM 212+ MB: ASUS P6X58D-E LGA1366 RAM: 36GB HyperX DDR3 GPU: Sapphire TOXIC R9 270X PSU: Corsair TX850 V2 CASE: Cooler Master HAF 922
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“