Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvuky

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

safrdA
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. dub 2006

Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvuky

Příspěvek od safrdA »

Ahoj,

máte někdo zkušenosti s provozem disku Seagate Archive 8TB? Koupil jsem nový a včera ho zapojil. Že je hlasitější, to jsem věděl, stejně tak, že výkon dost kolísá. Ale disk, když je v klidu, tak vydává fakt zvláštní zvuk - jako kdyby parkoval hlavičky a hned je zase odparkovával. Našel jsem záznam toho zvuku u jiného majitele na youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=tPlaHte ... tion=share

Zvuk se ozývá tak jednou za tři čtyři minuty, pokud je disk v klidu. Pokud disk čte/zapisuje, je slyšet standardní diskový projev.

je to normální? Dělá to i někomu jinému? Nebo je to problém a mám ho vrátit? Provozováno na Win7 64bit, formát disku je GPT.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

jo, ten disk občas vydává zvláštní zvuky, ale přijde mi že to je standardní stav. mám ho puštěný nonstop (což by podle výrobce nemělo být úplně to pravé), ale zatím asi OK. data mám pravda pro jistotu jištěná ještě dvojicí 4TB "ne Archive" disků vedle.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
safrdA
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. dub 2006

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od safrdA »

Ahoj, díky za odpověď, trošku jsi mě uklidnil, ale pořád mě znepokojuje, že to ten disk dělá v pravidelném intervalu. Když je v zátěži, zvuky jsou standardní.

Ještě někdo má takovou zkušenost?

Díky...
nick_sekac
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. led 2009
Bydliště: Petrovice

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od nick_sekac »

Mám ho přes dva měsíce (najeto 500hodin) a chová se stejně. Po hledání a přečtení několika diskuzí jsem došel k tomu, že je to normální. Je pravda, že u Seagate jsem se setkal s trochu divným zvukovým doprovodem už u jiných funkčních disků, tak snad to bude i tento případ a nezažiji svůj první digitální klystýr :-D
safrdA
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. dub 2006

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od safrdA »

Mno, tak snad máte pravdu. To důležité mám sice zálohované, ale jestli přijdu o svojí sbírku filmů za posledních víc, než 5let, nebude to přijermné...

Ale jestli ten zvuk bude slyšet i ze zavřeného kompu, až ho vrátím pod stůl. nevím, jestli to budu psychicky snášet dobře :-)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

nikdy neměj data jen na jednom místě, to je základ! nikdy, nikdy, nikdy!
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
nick_sekac
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. led 2009
Bydliště: Petrovice

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od nick_sekac »

Pokud ti cvaká jako mě, tak to s největší pravděpodobností bohužel uslyšíš. U sebe ho slyším zřetelně přes skříň přes celou místnost, ale mám skoro bezhlučné PC, kde hluk v klidu dělá pouze ten disk. Naštěstí je většinu běhu PC vypnutý přes vypínač, takže mi to nevadí.
apopisde
Nováček
Nováček
Registrován: 19. led 2014
Bydliště: Usti nad Orlici
Kontaktovat uživatele:

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od apopisde »

Mi osobne disk neklape vubec... Zatim bezi v pohode, jen kopirovani vetsich soust je hruza, musi se po castech kouskovat, jinak se silene zpomali.
gmail.com
Nováček
Nováček
Registrován: 06. říj 2007

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od gmail.com »

Kolik je cca limit toho, co disk zvládne zkopírovat najednou bez toho, aniž by se výrazně zpomalil? Pořád nad ním ještě uvažuji, ta cena je perfektní... Dík za odpověď :-)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

zápis několik desítek GB, někde se uvádí 20GB, jinde zase 35GB nebo 50GB, dost asi záleží na reálném stavu "šindelů" na plotnách. čtení vypadá OK stejně jako u srovnatelných disků klasické konstrukce, jen to vypadá, že to nemá rádo dlouhodobé trápení. aktuálně dělám ještě nějaké testy, než to začnu zase trápit, abych si tu domněnku potvrdil :) data jsou podle všeho každopádně OK.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
gmail.com
Nováček
Nováček
Registrován: 06. říj 2007

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od gmail.com »

Ok, to je v pohodě... Já se koukal na Amazon, kde měl tento disk 22% nejnižších hodnocení. Možná ještě jedna otázka - kolik procent disku máš zaplněných? Někdo tam píše, že čím zaplněnější měl disk, tím nižší měl zapisovací rychlost
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

95% plno :) ano, když je disk skoro plný, tak rychlost zápisu klesá, protože volné místo je většinou rozházené různě po disku a hlavička musí víc kmitat a je menší šance, že se bude zapisovat v jednom kuse (tj. rychle). ale to je obecně problém harddisků, nemyslím si že by to u SMR technologie bylo nějak jiné...
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

právě jsem na disk zaplněný z cca těch 95% (konkrétně cca 380GB volného místa) nalil hromadu dat, řekněme 90% větších souborů o velikosti několika desítek MB, zbytek malé soubory. na disk se předtím hodně dlouho nic nezapisovalo, jen se četlo. kopírování běželo setrvalou rychlostí cca 70-95MB/s a zpomalilo se až po zkopírování 113GB. černá magie.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

po 30 minutách oddechu jsem pokračoval v kopírování, tentokrát se rychlost zpomalila po zkopírování 105GB. přičemž "zpomalení" chápu jako spadnutí z původních cca 60-100MB/s na nějakých 20-30MB/s. testy probíhají na integrovaném ICH8R, zdroj je RAID10 pole z 2TB WD Greenů, 8TB disk je připojen ke stejnému řadiči.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

a do třetice - po nějakých 8 minutách oddechu jsem zapsal až do zpomalení cca 27GB.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

po cca 4 minutách čekání se zpomalení projevilo cca po 11 nebo 12GB. tímto se s vámi testovací okénko loučí :)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

SMR bych prohlásil za funkční, jen člověk opravdu ten disk musí brát tak, jak to výrobce zamýšlel. zjistil jsem, že kromě zpomalení po několika desítkách zapsaných GB to nemá rádo ani dlouhodobější čtení na full power. vyzkoušel jsem starý StrongDC++ klient a nechal hashovat data na celém disku. po nahashování několika stovek GB, možná až několika TB, systém přestal vidět data na disku, respektive viděl adresářovou a souborovou strukturu, ale data souborů nebyla dostupná a následně se začal odpojovat a připojovat. na tomhle chování nic nezměnilo ani tvrdé vypnutí disku a zapnutí. až když jsem ho nechal přes noc vypnutý (ale tady mám v testování fakt bílé místo), se začal chovat ráno zase normálně. ke ztrátě dat každopádně nedošlo. další pokus s hashováním celého disku už jsem provedl v režimu zpomalení, začínal jsem na 25MB/s a postupně přidával, disk neměl nakonec problém na 75MB/s, možná by dal i víc, ale vypadá to že nemá rád když je trápený dlouhodobým čtením i zápisem.
takže ano, za ty prachy krásná kapacita, ale je třeba to opravdu používat jen jako archivní disk s příležitostným zápisem a příležitostným čtením :)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Mr Lucas
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 25. říj 2011
Bydliště: Somewhere on the Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od Mr Lucas »

Asi blbost, ale napadá mě, že se tam něco interně/lokálně přehřívá, následně klesá výkon a až po nějaké době (po vychladnutí?) se to vrátí do normálu.
... Don't give the noise a chance ...
ULN PC: MB: Asus P8P67 B3 CPU:Core i5 2500K / 4,5GHz@1,3V - passive cooled by Phanteks PH-TC14PERAM: Kingston HyperX Genesis Grey 8GB 1600MHz GPU: Sapphire HD 6850 775/4000MHz@0,975V cooled by Accelero S1 + 2x Noiseblocker PL1 (380-700rpm) SSD,HDD: Crucial M4 64GB + WD Green WD20EARS in Silentmaxx HDD Silencer PSU: Enermax PRO82+ 385W cooled by Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) CASE: Cooler Master Cosmos II - Silent mod with two exhaust fans - rear Noctua NF-A14 ULN (400-700rpm), top Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) + 2,5-5cm soundproofing material Gumex Type 500, Type 503, Type 505 AUDIO: Onkyo Wavio SE-200PCI -> Yamaha RX V559 -> Eagle Cable Silverline -> Yamaha NS 777, NS 444, NS 333 + Velodyne EQ-Max 12 LCD: 27" Asus VE278Q + 50" Philips 50PFL5008K/12 with Ambilight
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

těžko říct, teplotní čidlo samozřejmě hlásilo zvýšenou teplotu, ale nešlo to nijak hrubě přes 40°C (před tím mám postavenej 140mm fukar), takže leda fakt něco vyloženě lokálního na jednom místě, co to hlavní teplotní čidlo už nepobere.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Mr Lucas
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 25. říj 2011
Bydliště: Somewhere on the Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od Mr Lucas »

Může to být cokoli v disku, klidně jen jediná součástka. U výkonných SSD tomu tak také je, pokud se dobře nechladí, rychlost klesá, sice tam jde o řadič, ale napadlo mě, že zde může být něco podobného, ale kdo ví. Jelikož se výkon obnoví až po delší době, nic jiného mě nenapadá.
... Don't give the noise a chance ...
ULN PC: MB: Asus P8P67 B3 CPU:Core i5 2500K / 4,5GHz@1,3V - passive cooled by Phanteks PH-TC14PERAM: Kingston HyperX Genesis Grey 8GB 1600MHz GPU: Sapphire HD 6850 775/4000MHz@0,975V cooled by Accelero S1 + 2x Noiseblocker PL1 (380-700rpm) SSD,HDD: Crucial M4 64GB + WD Green WD20EARS in Silentmaxx HDD Silencer PSU: Enermax PRO82+ 385W cooled by Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) CASE: Cooler Master Cosmos II - Silent mod with two exhaust fans - rear Noctua NF-A14 ULN (400-700rpm), top Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) + 2,5-5cm soundproofing material Gumex Type 500, Type 503, Type 505 AUDIO: Onkyo Wavio SE-200PCI -> Yamaha RX V559 -> Eagle Cable Silverline -> Yamaha NS 777, NS 444, NS 333 + Velodyne EQ-Max 12 LCD: 27" Asus VE278Q + 50" Philips 50PFL5008K/12 with Ambilight
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“