Jak donutit systém nastartovat se softwarově vadným HDD

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
jamaica

Jak donutit systém nastartovat se softwarově vadným HDD

Příspěvek od jamaica »

Minulý týden ve středu mi "kleknul" 1TB HDD Seagate formátovaný NTFS po smazání filmu programem eraser. Přestože disk ukazoval množství uložených dat, tak se data nedala číst. Koupil jsem tedy v sobotu nový HDD a zkusil udělat záchranu dat z "vadného" disku. V pc kde disk "kleknul" mi obnova nefungovala ve windows 7 64bit, tak jsem nabootoval do linux mate 64bit a tam spustil z konzole obnovu ve photorec. Obnova jela 20 hodin a pak z ničeho nic photorec přestal pracovat. Nereagovala ani konzole. Takže byla jediná možnost tvrdý restart pc. Potom už pc disk neviděl. Ani pod linuxem.
Přendal sem tedy disk do staršího pc s windows 7 32bit. Po spuštění pc vyskočila hláška o vadném disku a potřebě opravy. Neměl jsem možnost to nijak ovlivnit protože nebyla žádná nabídka a tak se spustila nějaká kontrola. Ta po chvilce skončila a pc nastartoval a viděl "poškozený" disk. Spustil sem tedy opět photorec 7 a zachráněná data ukládal na externí 2,5 HDD protože starší pc nemá možnost připojit třetí HDD interně. Obnova zase několik hodin jela a pak se sám od sebe restartoval pc. Disk už potom nebyl viditelný pro systém. Napadlo mě tedy ještě zkusit HDD připojit jako externí disk na novějším pc kam patří. Spustil jsem windows a disk byl vidět. Chtěl jsem ho tedy formátovat. Usoudil sem, že bude lepší disk naformátovat na NTFS a potom zkusit znova obnovu dat. Myslel jsem si, že po formátování bude disk "stabilnější" a nebude činit takové potíže systému.
Po formátování - zvolil jsem rychlý formát - už ale žádný systém s připojeným "poškozeným" HDD nenabootuje. Při zavádění systému je asi HDD detekován. Ovšem ani windows ani linux s ním nenastartují.
Je nějaká možnost jak disk zachránit? Nemyslím teď data, ale nějakou zaváděcí tabulku nebo jak se to jmenuje aby systém správně rozpoznal disk a pracoval s ním. Poté bych ho chtěl naformátovat.
Myslím si, že jde tedy o softwarové poškození nějaké informační zaváděcí tabulky nebo tak něco. Jsem laik tak sorry jestli jsou nějaké výrazy nepřesné.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak donutit systém nastartovat se softwarově vadným HDD

Příspěvek od dexterav »

mno tak ono to vyzerá na niečo viac ako sw chybu alebo iba niečo ľahké
mne napr umrel HDD tak že pekne bol vidieť a akože je ok ale každé čítanie skončilo BSOD :D
takže smetiak
skús ešte aj nejaké iná nástrejo je toho dosť
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
jamaica

Re: Jak donutit systém nastartovat se softwarově vadným HDD

Příspěvek od jamaica »

Rád bych, ale to musím nejdřív hdd přinutit komunikovat se systémem.
jamaica

Re: Jak donutit systém nastartovat se softwarově vadným HDD

Příspěvek od jamaica »

Během dne jsem zjistil, že když nechám windows delší dobu načítat s připojeným vadným HDD, tak to nakonec skončí "modrou smrtí" a pc se restartuje a tak pořád dokola. Stejně tak se pc s připojeným vadným HDD nedá vypnout. Na monitoru svítí hodně dlouho vypínání a pak najednou "modrá smrt" a PC se restartuje a tak pořád do kola.
Když vyčkám stejně dlouho u linuxu, tak se ubuntu mate nakonec spustí, ale s tím, že dotčený HDD normálně ignoruje.
Vypadá to, že bych potřeboval nějaké záchranné live cd ze kterého by bylo možné přistoupit k tomu "poškozenému" disku.
Může někdo poradit live utilitu která tohle umí?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Jak donutit systém nastartovat se softwarově vadným HDD

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ten disk je fyzicky mrtvej, tohle na 99% SW nezachráníš. Ta modrá smrt je způsobená tím že disk se odpojí za chodu (selže a přestane komunikovat s deskou) a řadič neni nakonfigurovanej pro hotswap. Ze stejného důvodu se ti seknul ten photorec i pod linuxem protože disk prostě lehnul a odpojil se od řadiče a už se k němu nedalo dostat dokud se neodpojil a znova nezapojil k elektrice. Ten disk je KO, SW cestou daa zpět nedostaneš.
jamaica

Re: Jak donutit systém nastartovat se softwarově vadným HDD

Příspěvek od jamaica »

Kdyby byl mrtvej tak by přeci nebyl vidět v biosu jako připojený.

Podařilo se mi nějakým způsobem rozjet linux aby viděl i poškozený HDD. Chtěl jsem tedy disk rovnou formátovat. Spustil sem správce disků, vybral dotyčný disk a zkusil udělat formát. Nešlo to. Objevila se nějaká chyba viz. screen.

Tak jsem zkusil gparted. Ten vypisoval spousty chyb, disk nakonec označil jako none ale nešlo nic udělat.
Neví někdo jak a co dál? Teď po restartu už linux disk zase nevidí.
Screenshot at 2016-11-02 16-34-24.png
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Jak donutit systém nastartovat se softwarově vadným HDD

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ne, bios jej vidí, nebude vidět v biosu jen když se vůbec nenačte, pokud načte sektory a elektronika jej přihlásí tak v biosu vidět bude. Ale jakmile se dostane do poškozených oblastí a problém je tak velkej že se přes to neprokouše tak prostě selže a odpojí se. Viděl jsem to už spoustakrát.
jamaica

Re: Jak donutit systém nastartovat se softwarově vadným HDD

Příspěvek od jamaica »

Dobře. Když z něho ale nechci zachránit data, ale jen ho formátovat? Pořád si myslím, že by mohl jít naformátovat a pak zkusit když tak znovu vyčíst data.
IMG_20161102_181311.jpg
Jako mrtvej disk po dvou letech a 4 měsících je tedy maso. A bez extrémní pracovní zátěže po dobu životnosti.

Zkusil sem nějaký linuxový live distra a bez výsledku. Nějaký nápad? (kromě toho že to nejde)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Jak donutit systém nastartovat se softwarově vadným HDD

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Popelnice nebo profi firma na obnovu dat.
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Jak donutit systém nastartovat se softwarově vadným HDD

Příspěvek od PKBO »

Je to spotřební elektronika, za ty hodiny které budeš věnovat pátrání po nějaké záchraně, která stejně nebude fungovat by sis jistě vydělal na nový :wink:
jamaica

Re: Jak donutit systém nastartovat se softwarově vadným HDD

Příspěvek od jamaica »

Nový disk už sem si koupil. Musel sem.
Z tohoto se mi podařilo zachránit i nějaká data. Sou tam ale ještě nějaký věci který bych chtěl zkusit vydolovat. Ale ne zase za cenu profesionální obnovy za několik tisíc.
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“