Externí eSATA disk mizí

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Externí eSATA disk mizí

Příspěvek od JJ »

Ahoj,
mám v posedních dnech problém s externím diskem. Mám 2TB WD v eSATA rámečku, po startu PC disk funguje úplně normálně a po nějaké době zmizí, jako bych ho odpojil. Přitom disk se stále točí, takže nějakým uspáním to nebude (navíc v systému je nastaveno disky neuspávat). Pomůže restart, pak se zase objeví (než po čase opět zmizí). SMART nic nehlásí a disk až donedávna fungoval normálně. Nejsem si vědom žádného zásahu, který by na to mohl mít vliv. V ničem jsem se v poslední době nehrabal.

Kde bych měl začít hledat? Mohl bych disk dát do jiného rámečku, ale nic lepšího mne nenapadá.

Díky za pomoc.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Externí eSATA disk mizí

Příspěvek od Spring »

Plně funkční disk se sám od sebe neodpojí, ale může zaparkovat hlavu. Nyní bych poznamenal, že na slovo skoupý dotaz nepřekročí působnost jasnovidce. Disk pracuje na základě povelů z řadiče, který mu říká, co má dělat a pokud nedostává povely po určitý časový úsek, aplikuje se chování vynucené firmware disku. Naneštěstí může být disk vadný, ale to ještě neznamená, že budou telemetrické údaje přeneseny mimo EEPROM, tedy do SMART. Většina provozních údajů se do SMART neukládá. To znamená, že se na SMART a interpretaci SMART můžeš těžko spolehnout.

Další tradiční problém jsou vlastní řadiče eSATA, které nemusí korektně fungovat v daném rozsahu (sekvence, časování, priority, podporované příkazy apod.) disku, nebo jeho převodníku. Např.: Asmedia vs Raidsonic. Opět se dostáváme k nedostatku informací.

V generickém pekle Windows 10, se aktualizace ovladačů stahují stylem "jen my víme, co je pro vás nejlepší" a plně funkční ovladače mohou být nahrazeny nefunkčními, generickými, které konkretní řadič/převodník nemusí vůbec akceptovat. Hledat podle PID/VID je zcestné, spousty řadičů/převodníků se upravuje a prakticky fungují jen s dodaným ovladačem.

Chceš-li problém skutečně řešit, začni u vlastního popisu zapojení, nešetři přesnými informacemi a podívej se na verzi ovladačů, datum aktualizací a nezapomeň se podívat do systémového logu. Úplně každý operační systém umí logovat nejen vlastní event odpojení i připojení disku, ale také ladící režim (Debug), ve kterém najdeš detailní sled událostí, které vedou k odpojení disku. A že máš něco nastaveno, to ve Windows nic neznamená, ovladač zavedený do jádra operačního systému je nadřazený uživatelskému nastavení.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Externí eSATA disk mizí

Příspěvek od JJ »

Díky za podrobnou odpověď. Zřejmě budu potřebovat nějakou bližší navigaci ve smyslu, kam se podívat.
Před dalším opět předesílám, že toto zapojení plně fungovalo a bez zjevné příčiny fungovat přestalo, proto nehledám problém primárně v zapojení, ale spíš v tom, že se "něco" rozbilo (ať už software nebo hardware). Dále pak nepoužívám Win10, ale Win7.
Nicméně, co se týče zapojení (sestava je v podpisu), tak deska nemá žádný eSata výstup. Je to tedy řešeno tak, že mám eSata konektor vyveden na zadním panýlku, který je připojen do standardního SATA konektoru na MB. Vím, že to není ideální řešení, ale opět připomínám, že asi rok normálně fungovalo.
Disk je (dle vlastností zařízení) WD2002FYPS-02W3B SCSI Disk Device

V Prohlížeči událostí jsem nalezl hromadu upozornění tohoto znění: Na zařízení \Device\Harddisk4\DR4 byla při operaci stránkování rozpoznána chyba.
HDD4 je ten, se kterým je problém.

Tato událost je tam dvakrát z dneška z času, kdy mohlo dojít k odpojení (ale jist si nejsem), ale ze včerejška je tam z jednoho momentu 258 těchto upozornění. Pak jsou tam nějaké menší počty z dalších dnů.

Budu rád za jakékoli nasměrování.
Díky

EDIT: Právě se objevil nový problém. Disk zmizel v době, kdy se s ním pracovalo (probíhala na něj záloha). Po opakovaných restartech se neobjevil. Bios ho vidí, Windows ne. A během startu, v době, kdy nabíhají Win, disk intenzivně pracuje, pak se ale neobjeví.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Externí eSATA disk mizí

Příspěvek od Spring »

Chyba číslo 51, pokud si správně vzpomínám. V tom případě si okamžitě zálohuj data a připrav se na blízký odchod disku, protože 99% zvěstí blížící se smrt disku.

Pouhé 1% indikuje problém s napájením, nebo kabelem.

Edit: Než jsem stihl dopsat základní postup (dumpnout eventvwr.msc, otestovat disk, ...) tak se příčina ukázala. Ten disk je prostě mrtvý. Můžeš zkusit např.: parted magic (součást UBCD), jestli se nechytne v jiným sekvencích příkazů a časování, nebo zakáže režim a přejde na nouzový kompatibilní mód. Předem říkám, že se budou okamžitě hlásit CRC chyby. Je nanejvýš nepravděpodobné, aby chyba byla v řadič. Teoreticky být může, úplně vyloučit chybu řadiče nelze. Pro klidné spaní si stáhni UBCD (volba Parted Magic s myšoidním GUI), libovolnou distribuci Linux/FreeBSD a disk otestovat. Důvodem proč zkusit Linux/FreeBSD jsou dva, jednak nakládají s diskem odlišně (viz režimy, časování, sekvence) a za druhé vyloučíš SW chybu. Pro úplnou jistotu disk můžeš zkusit v jiném počítači. Obávám se, že disk prostě odešel.
Naposledy upravil(a) Spring dne úte 11. dub 2017, 00:19, celkem upraveno 1 x.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Externí eSATA disk mizí

Příspěvek od JJ »

Ano, je to chyba 51. Teď jich tam naběhlo dalších 1700. Jdu zálohovat co se dá. Disk jsem zkusil připojit přes USB a objevil se, pak jsem ho hodil opět na eSATA a běží, takže kopíruju, dokud to jde.
Dám vědět, jak se to vyvíjí :)

Mimochodem, bylo by nějaké doporučení na domácí NAS? Tak 4 nebo 8 TB, podpora DLNA, možnost osobního cloudu pro přístup z venku. Cena do 10k, radši míň.
Díky
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Externí eSATA disk mizí

Příspěvek od Spring »

Hotovým řešením nevěřím, výrobci neopravují zásadní, natož kritické bezpečnostní chyby, tristní výkon, nepřenositelná struktura pole a cenově se nevyplatí. Ideální volbou býval microserver HP N36/40/54L - plně vybavený malý server s ECC pamětí (ZFS) a např.: FreeNAS ZFS (vychází z FreeBSD).

HP Microserver Gen8 s podporou ECC pamětí. Optimálně propátrat nabídku a zkusit najít lepší nabídku v "akci" ... ačkoliv G1610T s 4GB ECC pamětí ti bude pravděpodobně úplně stačit i v blízké budoucnosti a paměť si kdykoliv dokoupíš. Nevýhodou G1610T/ G2020T zůstává chybějící podpora AES-NI, varianta s Xeon E3-1220L zbytečně drahá. Jenže stačí bios verze J06 (podpora pro procesory Core i3) a rázem se z toho stává jiný level, kterému nechybí AES-NI a plná podpora virtualizace (ESXi, VT-d). Po všech směrech ideální volba, vzhledem k cenám za které se prodávají bazarová i3-i3-3220T/3240 (okolo 1000Kč) a získáš interní 4 diskový server (s odpojenou mechanikou 5), interní port USB, microSD 8 - 16GB, USB 3.0 (2), USB 2.0 (5), 1GbE (2), VGA a PCIe x16 slot, na který se dá navěsit cokoliv. Třeba i řadič s diskovým expandérem. Robustní, spolehlivé a rozšířitelné řešení. S životností zdroje si nemusíš lámat hlavu, zůstává vyměnitelný (stačí jen upravit schéma).
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Externí eSATA disk mizí

Příspěvek od JJ »

Tak jsem disk zazálohoval a pustil jsem na něj Data Lifeguard utilitu od WD. Základním testem prošel OK, ale při podrobném testu asi v půlce disk opět zmizel a objevila se hláška Too many bad sectors. Bohužel nevím, jestli nejdřív byla hláška a pak disk zmizel nebo jestli ta chyba byla jenom reakcí na to, že disk najednou není dostupný. Další chybu 51 nicméně v této souvislosti nevidím. Dnes počítač běžel celý den a vše ok (dokonce jsem značnou část disku bez problémů zkopíroval jinam), zmizel až teď při testu.
Ještě mě napadlo, že ho zkusím připojit jako interní, abych eliminoval možnost problémů v eSATA připojení.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Externí eSATA disk mizí

Příspěvek od Spring »

Zálohovaná data vybízejí disk vyzkoušet pořádně. Máš-li možnost vyzkoušet disk v jiném počítači, neváhej, protože vyloučíš i chyby (problémy) řadiče. Stáhni si UBCD, přes unetbootin (či jiný nástroj) si vytvoř bootovací flash disk (popř.: DvD), na který můžeš narozdíl od DvD zapisovat logy.

Před samotným hloubkovým testem udělej základní výpis smart a hdparm:

smartctl -x /dev/sdX >> /cesta-na-flashdisk/logsmart
hdparm -I /dev/sdX >> /cesta-na-flashdisk/logparm

(X = pozice disku, je-li testovaný disk první, potom se označuje jako sda. Druhý sdb, třetí sdc atd.)
Nebo to udělej přes klikací Parted Magic a logy normálně překopíruj kam chceš (s připojením je můžeš rovnou uploadount/přiložit).

Poté spust hloubkový test a nech cyklus dokončit. Bude-li se problém opakovat, s 99.99% se veterán WD RE4 rozhodl odejít do křemíkového nebe.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Externí eSATA disk mizí

Příspěvek od JJ »

Díky, zkusím to. Nemám momentálně k dispozici jiný PC, ale zkusím disk připojit napřímo dovnitř na jiný konektor a projet touto utilitou. Pak se mi doma válí jeden PC k instalaci, tak ho dodělám a zkusím to v něm.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Externí eSATA disk mizí

Příspěvek od JJ »

Tak jsem disk připojil do PC na přímo (ne přes redukci a eSATA), nabootoval z flashky PartMagic a přes noc projel extended test. Žádné chyby to nenašlo. Uložil jsem log, ale jestli to správně chápu, tak v něm je akorát výpis ze SMARTu a žádné bližší info. Teď jsem disk připojil opět na přímo, ale do portu, kde byl připojen přes eSATA a nechal jsem přes den běžet plný test ve Win pomocí Data lifeguard od WD, tak jsem zvědav, co najdu, až přijdu domů. Začínám mít pocit, že problém není v disku, ale v externím rámečku nebo v eSATA připojení. Ale kdo ví.

Výpis z Part Magic:
https://www.dropbox.com/s/v3gnyple9ya7n ... 3.txt?dl=0

Btw. SMART výpis v Part Magic našel jeden Current pending sector (raw value = 1, tak aspoň doufám, že jeden) na jiném disku. Mám se bát? Ve Windows na tom disku žádnou chybu nevidím.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Externí eSATA disk mizí

Příspěvek od Spring »

Možná nakonec budeš členem klubu exkluzivního 1%. S první pořádnou informací se lze konečně někam posunout. Ten disk stále není ve špatné kondici, ale nechci předcházet exaktním závěrům z logu. Samozřejmě může být problém v disku (omezená telemetrie), protože se použil jiný režim. Moudřejší budeš až po dokončení logu. Projde-li, potom se jedná o komunikační chybu.

Sledovat, pokud poroste, je disk vadný, pokud ne, můžeš ho používat dál ... jako odkladiště přebytečného.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Externí eSATA disk mizí

Příspěvek od JJ »

Asi dělám někde něco špatně. Tenhle log se mi objevil po dokončení toho extended testu, co běžel celou noc. Myslel jsem, že tam bude něco podrobnějšího, ale když jsem dal view results, jen to na odkazu.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“