5TB disk se neukáže správně

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
ENT3R
Nováček
Nováček
Registrován: 24. zář 2007

5TB disk se neukáže správně

Příspěvek od ENT3R »

zdravím,
pořídil jsem 5TB disk od Seagate - připojil ho přes USB převodníku, naformátoval jako GPT, udělal jeden oddíl, nakopíroval jsem data. Pak jsem ho připojil do jiného počítače už napřímo přes SATA a ejhle - udělaly se tam 2 oddíly - resp. 2TB GPT a zbytek jako nealokované místo a s diskem nejde vůbec nic dělat. (přiládám screeny). Když disk opět připojím přes USB převodník, vše funguje jak má (opět viz screen). Kde může být problém?

SATA:
Obrázek
USB:
Obrázek
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: 5TB disk se neukáže správně

Příspěvek od ToxicTears »

Pamatuji dobu, kdy se museli dělat updaty biosu kvůli tomu aby to papalo disky 3TB+. Nebude to náhodou i tenhle případ? Popřípadě řadič sata může umět jenom 2TB a 3TB+ už ne.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
ENT3R
Nováček
Nováček
Registrován: 24. zář 2007

Re: 5TB disk se neukáže správně

Příspěvek od ENT3R »

přes SATA jsem to zkoušel na:
Intel P55 nefunguje
Intel H67 nefunguje
Intel Q77 nefunguje

všude aktuální BIOS
P_V
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. čer 2006

Re: 5TB disk se neukáže správně

Příspěvek od P_V »

USB převodníky mají vesměs problémy s disky přes 2 TiB.

Starší převodníky vidí jen první 2 TiB, nebo jen kapacitu mod 2 TiB. Připojení disku s daty přes převodník do PC s windows končí katastrofou pro data, jelikož wokna iniciativně bez ptaní "opraví" datový oddíl na nesprávnou velikost.

Novější převodníky zas na disku uměle vyrobí 4 kiB sektory (sloučí 8 sektorů do jednoho), aby počet fiktivních sektorů nepřekročil 2^32 a nenastaly problémy při připojení k windows XP nebo k různým televizorům a přehrávačům. Ale následkem je, že disk zformátovaný v SATA se jeví prázdný v USB převodníku a naopak.

Převodník, který se nebojí 64 bitových příkazů, i za cenu nekompatibility se zastaralými přístroji, jsem ještě nepotkal, a v popisu zboží se to samozřejmě nepíše.
ENT3R
Nováček
Nováček
Registrován: 24. zář 2007

Re: 5TB disk se neukáže správně

Příspěvek od ENT3R »

Aha.. To ma logiku. Jake je reseni? Naformatovat pres sata a data nakopirovat znova?
P_V
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. čer 2006

Re: 5TB disk se neukáže správně

Příspěvek od P_V »

Ano, řešení je vytvořit oddíly a disk naformátovat tam, kde se bude používat, a nepřipojovat ho od té doby tím druhým způsobem.
ENT3R
Nováček
Nováček
Registrován: 24. zář 2007

Re: 5TB disk se neukáže správně

Příspěvek od ENT3R »

Ok, udelam to tak.. Dalsi 3 dny kopirovani dat.. Jupi :D Kazdopadne diky za rychlou reakci! ;-)
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“