Opětovná identifikace disku v NAS

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
malli
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. kvě 2007
Bydliště: Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Opětovná identifikace disku v NAS

Příspěvek od malli »

Ahoj všem,

mám NAS Synology Diskstation 415+
Osazeny jsou v něm celkem tři disky, z toho jsou dva WD RED 6TB (WD60EFRX)

Byly tam asi dva roky, když se na jednom z nich objevily vadné sektory. Šel na reklamaci, přišel nový.
Ten druhý ale začal stávkovat taky, čas od času se objeví hlášení, že NAS nemohl identifikovat disk a musí dojít k jeho opětovné identifikaci. To ale znamená, že se veškeré zápisy na disk zastaví do doby, než doje k ručnímu restartu systému. To je u NASu dost nepříjemné, defacto zůstane celý server stát. Spolehlivost celého systému jde úplně do kytek.
Jiné chyby ale disk nevykazuje, žádné vadné sektory tam nejsou, SMART je taky řekl bych v pořádku.

Tak nevím:

1) co by tu chybu mohlo způsobovat?
2) je to důvod k reklamaci? (Ještě je pár měsíců v záruce)
3) je vůbec možné, aby mi odešly dva disky ze dvou, navíc vyloženě určené pro NAS 24/7?

Díky všem za odpovědi.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Opětovná identifikace disku v NAS

Příspěvek od Srandista »

Pokial su to disky z jednej serie, je to dokonca statisticky dost pravdepodobne. Ja mam v NASke 2 disky, co zliezli z linky v jeden den, takze sa toho docela obavam.

Pokial mas data na druhom disku, a disk je este v zaruke, riesil by som to reklamaciou.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
malli
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. kvě 2007
Bydliště: Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: Opětovná identifikace disku v NAS

Příspěvek od malli »

jj, disky byly koupeny najednou, takže předpokládám, že stejná série.
S daty problém není, ta jsou zálohovaná.

Tak já zkusím podruhé jejich RMA, i když nevím, co tam napíšu. Ten parametr "opětovná identifikace disku" se ve SMARTu nikde neobjevuje. No, uvidíme.
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Opětovná identifikace disku v NAS

Příspěvek od Spring »

Koupené najednou, nebo odděleně nic neznamená. Podívej se na štítek oběma diskům a bude jasno.

Nechápu, co si mám pod pojmem "identifikace disku" vlastně představit. Rozuměl bych opětovné inicializaci disku, přirozený proces pro začlenění disku zpět do pole, z toho či onoho důvodu. Čeština je jako technický jazyk pro diagnostiku absolutně nepoužitelný. Opětovná inicializace disku zabere (logicky) velmi dlouho dobu, protože celé pole se musí přepočítat s následnou verifikací nad rámec běžné údržby pole (scrubbing).

Tak či onak, z popisu jsem nepochopil strukturu a typ pole. Příčinou selhání může být vadný disk, překročení timeoutu, nebo problém s konzistencí dat, obzvláště na metadata citlivé SHR. Předpokládaná souvislost mezi zvýšenu chybovostí disku (1/10^14 = 1 chyba na 10TB), logicky při zjištění problémů s metadaty dojde k okamžitému stopnutí chodu, protože v opačném případě by došlo ke zničení dat. Dost možná "opětovní identifikace" znamená akci automatického algoritmu scrubberu, který projede SHR a opětovně disk začlení.

Smart může být čistý a disk vadný, je spousta událostí, které nedokáže SMART, protože se k němu nedostanou. Telemetrická data zaznamenává velmi omezeně, jen základní informace, nikoliv úplné a je-li měkká chyba v paměti (i disk nese paměť), tak jí prostě mechanika SMART nemůže ani zaznamenat.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
malli
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. kvě 2007
Bydliště: Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: Opětovná identifikace disku v NAS

Příspěvek od malli »

Díky za podrobné info.

Na štítky se už nepodívám, místo jednoho původního disku už mám nový, vrácený z reklamace, takže teď je už každý jiný.

Co se týče pole, tak disky de facto nejsou sdružené v žádném poli. Jde o JBOD ale s tím, že co "svazek", to fyzicky jeden disk.
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“