RAID na chipsetu Z270

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
MrHackCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2012
Bydliště: Praha / Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

RAID na chipsetu Z270

Příspěvek od MrHackCZ »

Zdar chlapi,
mám desku asus Z270 tuf mark 1. Chtěl bych se zeptat jak je to tam s RAID řadičem? Nikde jsem nedohledal, jestli se jedná o soft, hard nebo fake-hard raid ? Má chipset přímo raidový procesor a v případě raidu 5,6 si počítá paritu, nebo jde vše přes procesor ? Do teď jsem tam měl RAID 1 u toho jsem to neřešil. Ale upgradoval jsem pole na RAID 5 a teď mě problém zajímá. Moc díky ! :)
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: RAID na chipsetu Z270

Příspěvek od zsdx »

Na RAID5 bych koupil true-HW radic s vlastnim procesorem, kesi, baterii a BIOSem.
A Z270 umi jen 5, ne 6.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: RAID na chipsetu Z270

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ani nemusí bejt extra drahej. Stačí klidně dekádu starej někde z bazaru, tyhle věci jsou dost spolehlivý. Sám používám Adaptec 5805Z a jedu ho na plný koule RAID5 i s SSD cachingem. Nevýhoda je že na to musíš mít slot (4x slot ze southbridge je ideální) a raid bios dost zpomauje post/boot time stroje no.
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RAID na chipsetu Z270

Příspěvek od Spring »

Jsou dva dobré způsoby, jak vyřešit raid. Nejlepší možné řešení (spolehlivost) by bylo koupit dedikovaný řadič s vlastní pamětí, procesorem a zálohou (BBU). Nebo naopak plně softwarový raid, který je v plné režii operačního systému. Nějaká ta vrstva navíc už nehraje roli. Naopak nejhorší možný způsob ... jsi právě sám popsal a udělal "dva králové v jednom království". Jedná se o nejméně spolehlivý způsob provozování pole a přináší hodně nepříjemné problémy (skryté chyby, poškozená data, scrub, metadata, ...) a vysoká režie. Otázkou zůstává, proč právě raid5 ... který není zrovna spolehlivý (s výjimkou ADG - dalším paritním diskem).
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
MrHackCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2012
Bydliště: Praha / Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: RAID na chipsetu Z270

Příspěvek od MrHackCZ »

Ah tak super. Díky za rady. S tou sestkou jsem to už zjistil. Ani nevim proč RAID 5 přijde mi prave pomerove kapacita/výkon lepší jak RAID 1 nebo 10. Nejradši bych sestku ale na to už byl viděl ten hw řadič. Co přesně myslíš tím ADG? Tak RAID 5 snad je X+1 parita ne ? Když přidám další paritni disk budu už mít 6ku :D Jestli se pletu oprav mě prosím. Díky za info
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: RAID na chipsetu Z270

Příspěvek od zombux »

ne, "přidat disk a mám R6" takhle fakt nefunguje :) přidáš disk do R5 a máš pořád R5, jen přes víc disků - parita se rozprostře jinak a odolnost zůstává stejná.
a ano, R5 je výhodný v poměru kapacita/výkon, naopak ostře nevýhodný v případě, že je třeba přepočítat paritu (např. když umře disk) - to se pak i HW řadič zapotí, natož pak softraid.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RAID na chipsetu Z270

Příspěvek od Spring »

A musí se přepočítat celé pole (resilvering), nebo se disk přihodí jako hot-spare. Navíc tenhle scénář si zadělal na katastrofu už v návrhu. Disky s vysokou chybovostí, absence ECC, ... stačí jeden malý problém při resilveringu (rebuildu) a celé pole se rozpadne. Bývá u toho veselo.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“