Zvláštní chyba disku - funguje i nefunguje

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
probos
Nováček
Nováček
Registrován: 21. čer 2014

Zvláštní chyba disku - funguje i nefunguje

Příspěvek od probos »

Ahoj,

při manipulaci s diskem (rozdělení / formát) se mi stala věc, se kterou jsem se doposud nesetkal. Snad dokáže někdo pomoci...

Disk byl před manipulací naprosto v pořádku. Šlo o rozdělení disku (kde byl windows) a formátování nové paritiony. Nebylo to úplně bez komplikací a výsledek byl ten, že windows už nenaběhl. Dal jsem tedy disk přes USB do druhého PC a tam se objevil jako raw.

Problém je následující:

1) V mém PC jsem zkoušel různé formátování, rebuild MBR, kompletní clean přes diskpart a následnou inicializaci. Po vytvoření nových partition velikost cca 450 gb a 400 Gb vše funguje. Ale pouze na tom daném PC. Když pak tento disk vložím do notebooku (ve kterém původně byl), dám instalaci windows, tak se zobrazí ve výběru disku (kam instalovat win) cca 800 GB nepřidělného místa a pak dvě parititiony, které mají třeba 70gb a 40gb. Což je blbost.

2) Druhý způsob byl ten, že jsem dal přímo instalaci windows, tam jsem vytvořil nové dva oddíly, naformátoval, nainstaloval win a vše v pořádku. Po vyjmutí disku z ntb jsem ho chtěl dát přes USB do mého PC abych mohl nahrát zálohu dat a tam se hned objeví jen jedna partitiona a ještě k tomu RAW. Takže opět s ní nejde nijak manipulovat.

Oba způsoby jsem zkoušel několikrát a už nevím, kde by mohl být problém. Napadá někoho, co ještě zkusit ?

Zkoušel jsem i nějaké softy jako testdisk, chkdsk, ease us parition master a nic nepomohlo. Chkdsk mimo jiné v pořádku. Ale možná jsem něco udělal špatně....

Díky za pomoc. Pokud mám koupit nový disk, koupím ho, jen mě zajímá co se vlastně stalo.
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvláštní chyba disku - funguje i nefunguje

Příspěvek od Zivan »

ad1) Ten disk propojujes do PC na SATA nebo pres USB ramecek?

Napada ma nejaka chyba toho USB ramecku.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
probos
Nováček
Nováček
Registrován: 21. čer 2014

Re: Zvláštní chyba disku - funguje i nefunguje

Příspěvek od probos »

Zivan píše:ad1) Ten disk propojujes do PC na SATA nebo pres USB ramecek?

Napada ma nejaka chyba toho USB ramecku.
Disk propouju pres sata ktery ma nejaky vlastni radic a z toho vede USB do PC. Ale dělal jsem s tím už více disků a nikdy nebyl problém.
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvláštní chyba disku - funguje i nefunguje

Příspěvek od Zivan »

Pokud ten disk naformatujes v notebooku, nainstalujes Win a funguje bez problemu. Tak jen prenes zalohovana data jinak. Jiny externi disk, flash, LAN...
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
probos
Nováček
Nováček
Registrován: 21. čer 2014

Re: Zvláštní chyba disku - funguje i nefunguje

Příspěvek od probos »

Napadlo mě to, ale ten disk nebude tak jako tak úplně v pořádku. Zdravý disk to nedělá a proto jsem to chtěl prodiskutovat. Navíc tedy v případě externiho disku bude doba 2x tak dlouho nez data prenesu.
Jája
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Prostějov

Re: Zvláštní chyba disku - funguje i nefunguje

Příspěvek od Jája »

Připoj ten disk do PC přímo na sata, ať vyloučíš chybu USB převodníku.
Core i7 8700K , Asus Prime Z370-A, 2x8GB DDR4 3200 G.Skill TridentZ, GTX1060 6GB, Adata SX 8200 Pro 512GB, 120GB Intel SSD 320, 2x Crucial MX500 1TB, X-Fi Titanium, 22" LG W2252TQ, EK water blocks (CPU+GPU, DDC1+EKtop, NexXxos Pro III+II), Avance C001 Terminator, Seasonic Focus GX-650
P_V
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. čer 2006

Re: Zvláštní chyba disku - funguje i nefunguje

Příspěvek od P_V »

Ten USB převodník asi dělá z osmi sektorů jeden velký, takže cokoli co na disku bylo umístěno na adresu danou číslem sektoru, se při přímém SATA připojení nachází jinde a špatně.
probos
Nováček
Nováček
Registrován: 21. čer 2014

Re: Zvláštní chyba disku - funguje i nefunguje

Příspěvek od probos »

P_V píše:Ten USB převodník asi dělá z osmi sektorů jeden velký, takže cokoli co na disku bylo umístěno na adresu danou číslem sektoru, se při přímém SATA připojení nachází jinde a špatně.

To by nefungoval žádný disk správně, ne? Já už takto pracoval se spousty disky tímto způsobem a nikdy po vytažení z ntb nebyl žádný problém přes usb zálohovat data to jiného PC, viděl jsem vždy všechny jednotky....

Jinak mám tohle konkrétě: https://www.alza.cz/qcp-konvertor-reduk ... 97.htm?o=1
P_V
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. čer 2006

Re: Zvláštní chyba disku - funguje i nefunguje

Příspěvek od P_V »

Podívej se, jak velké se ukazují sektory na disku, když je připojen přes USB adaptér, a přes SATA.

Kód: Vybrat vše

fsutil fsinfo ntfsinfo písmeno:
Mně na tohle přivedla ta informace, že po připojení přes SATA se oddíly jeví jako řádově menší, jako kdyby se počítaly v jinak velkých sektorech.
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“