Win10 - Obecná diskuze

Všechny dotazy, problémy a řešení týkající se Windows 10.

Moderátor: Loki5567

Odpovědět
niemand
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2009
Kontaktovat uživatele:

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od niemand »

Chtěl jsem se zeptat na pár věcí, protože jsem si ted koupil W10 a zatím místo pohody mám jen samé problémy.

1) Je normální že to při instalaci vytvoří celkem 4 oddíly? Protože kamarádovi to dělalo jen tři.
2) Když zapnu pc, objeví se logo od desky, potom ale nezmizí, jen se pod nim ukáže to načítací kolečko od windowsů a pak naskočí přihlašovací plocha. Kamarád ale řikal, že když to poprvé instaloval a tohle se mu stalo, tak ty win byly celý divný a fungovaly špatně. Po druhé instalaci už se mu to logo nezobrazovalo zároveň s načítacim kolečkem a bylo to v poho.
3) Neni to (vzhledem k bodu 1 a 2) nutný nějak přednastavit v biosu? Protože deska je teda stará cca 3 roky, tak jestli jsem před instalací neměl někde něco přepnout. Mám tuhle a ktomu i7-4770s

Mám to na sestavě v podpisu. Dneska se mi stalo i to, že mi z ničeho nic zmizely nvidia ovladače, jako bych je smazal. Na googlu o tom taky někdo psal. Jenou mi zlobil start, kdy na něj nešlo kliknout, jindy jsem zase vypínal pc, obraz se vypnul, win taky, ale komp běžel ještě asi 2 minuty, než se vypnul.

Prostě zatim mě to spíš vytáčí, než abych si to užíval, každopádně se bojim, že to je nějak blbě nainstalovaný, když mě to vytvořilo tolik oddílů bůh ví proč + to logo při načítání mi připadá divný celkově.

Nevim co dělat, jestli to zase přeinstalovat, nebo tam dát zpátky sedmičky a čekat. Zejtra mě ještě teda čeká creators update, který mi to dneska vyhledalo a bojim se, že se to ještě víc rozbije.
Intel Core i9-14900K + Be quiet! Pure Loop 2 ARGB 360mm; Gigabyte Z790 AORUS MASTER; MSI RTX 4090 GAMING X SLIM 24G; Corsair Vengeance Black 64GB DDR5 6600MHz; Crucial T700 2TB; Samsung 860 EVO 1TB; Kingston A400 240GB; Be quiet! PURE POWER 12 M 1200W; 49" Samsung C49RG90; EVOLVEO Laserwire ML-507B; Valve Index; HyperX Alloy Elite; ASUS ROG Strix Helios; Logitech Z623; Audio-Technica ATH-T500 + MAONO AU-PM422
pilarius
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. bře 2006
Bydliště: Pardubice

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od pilarius »

Nechápu, pročs je kupoval. Upgrade z W7 je pořád zdarma.
1) Taky mám jen tři, ale netrápil bych se tím.
2) To jsem nezažil. Co když obrázek vypneš/boot přepneš do textového režimu?
3) Nevím, co by se tam mělo přenastavovat.

Jakmile něco mizí, je to fakt blbé. Udělal bych čitou instalaci rovnou včetně CU.
NZXT H440: AMD Ryzen 7 5700X, Noctua NH-D15, Asus Prime X570-P, XFX SWFT309 AMD Radeon RX 6700XT 12G, 2x16GB G.Skill 3200 MHz CL16, Corsair RM650x; Win 11 64bit; iiyama GB3271QSU-B1: 2560x1440
junglist
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. lis 2006
Bydliště: Praha

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od junglist »

Počet oddílů nevim, nepamatuju si. Ten obrázek tam máš proto, že máš v biosu zaplý fullscreen logo při bootu.
Mám tušení, že když by jsi si stánul aktuálni instalačku win z microsoftu (pomocí media creation tool), tak už by to creators update mělo obsahovat a nemusel by jsí mít deprese z dalšího updatu.
niemand
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2009
Kontaktovat uživatele:

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od niemand »

Já z toho mám nervy, protože jsem poprvé instaloval win ve čtvrtek a rovnou jsem stáhnul creators update, který je celý domrdal tak, že jsem to musel v pátek instalovat znovu. Pak jsem si uvědomil, že jsem nedávno četl článek o tom, že bych CU neměl instalovat sám do doby, než mi to Win sami doporučí. Tak jsem to v pátek nainstaloval a nechal stáhnout jen aktualizace, které to samo našlo. No včera mi to doručilo ten CU, takže ho dneska budu stahovat, ale pořád se toho bojim.

Btw upgrade z W7 na 10 je možná zdarma, jenže 1) nemám originál W7 na pc 2) přechod by znamenal upgrade a ne čistou instalaci a když vidim ty problém teď, tak kdo ví jak zprasené by to bylo, kdybych jen upgradoval 3) chtěl jsem mít tu přenosnou licenci (FPP).

Dneska teda stáhnu ten CU a uvidim, co se s tim stane. Třeba to pak půjde normálně a bude to bez problémů.
Intel Core i9-14900K + Be quiet! Pure Loop 2 ARGB 360mm; Gigabyte Z790 AORUS MASTER; MSI RTX 4090 GAMING X SLIM 24G; Corsair Vengeance Black 64GB DDR5 6600MHz; Crucial T700 2TB; Samsung 860 EVO 1TB; Kingston A400 240GB; Be quiet! PURE POWER 12 M 1200W; 49" Samsung C49RG90; EVOLVEO Laserwire ML-507B; Valve Index; HyperX Alloy Elite; ASUS ROG Strix Helios; Logitech Z623; Audio-Technica ATH-T500 + MAONO AU-PM422
junglist
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. lis 2006
Bydliště: Praha

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od junglist »

Prostě udělej novou čistou instalaci. Instalačku stáhneš přes Media creation tool (google poradí). Budou tam už všechny hlavní updaty a nebudeš se muset stresovat, že ti nějakej update něco podělá..
shorty25
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. srp 2014
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od shorty25 »

1) je to normální viz. 2
2) pokud máš nastaven EFI boot a ne CSM boot a grafika podporuje EFI boot, tak se zobrazuje logo desky s načítacím kolečkem, s tím také souvisí, že windows rozdělují disk GPT stylem - víc oddílů.
3) Nechal bych EFI boot a nic nepřenastavoval.
Vždy prodávám i jinde.
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od fmx rider »

niemand píše:...2) přechod by znamenal upgrade a ne čistou instalaci a když vidim ty problém teď, tak kdo ví jak zprasené by to bylo, kdybych jen upgradoval ...
At nepleteš i ostatní, tohle není pravda. Klíčem z win 7 normálně aktivuješ win 10, nemusíš předtím dělat žádný upgrade.
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od racecar »

Ak chcem prehodit OEM win na inu dosku treba nieco robit ci staci prehodit disk?

Predpokladam, ze potom zadat novy key.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
icebosss
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2008
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od icebosss »

Jasne starej key ti nepujde protoze je vazany na desku a ms podpora na tebe bude kaslat, ptaji se na nesmysli proc byla menena deska u Oem sestavy atd
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od racecar »

To prezijem, vezmem dalsi.

Inac bez nejakych odinstalovani driverov a podobne vsetko funkcne ano?
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
Zipoun
Nováček
Nováček
Registrován: 24. črc 2017

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od Zipoun »

Dobrý den. Jsem laik co se týká OS a prosím o radu. Jaký je nejlepší způsob získání OS? Chci si poskládat nový PC a chtěl bych tam mít legální OS. Na webu jsem četl o OEM verzi, jak to funguje? Píši, že je to nějak spjato s HW, takže když si budu kupovat novou MB, mám si k tomu i koupit OEM OS? Nebo si mám pořídit "plnou" verzi za cca 3000 Kč?
Děkuju za jakoukoliv radu.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od Shaquille »

Ahoj, je to jednoduche, OEM licence je vazana na HW. Takze kdyz si skladas PC, muzes si rovou koupit OEM licenci. Ta je navazana na desku, kterou nemuzes v PC vymenit (v pripade reklamace se resi pres MS linku).
Plnou licenci (FPP) pak muzes prenaset na nova PC (je prenosna, neni vazana na zadny HW - muzes ji pouzivat vzdy jen na jednom PC).
Vzhledem k cene OEM bych poridil prenosnou
https://www.alza.cz/microsoft-windows-1 ... 872682.htm
Instalace z USB (rychlejsi nez DVD). 32/64 bitovy system si zvolis pri instalaci.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od zombux »

asi hlavně vzhledem k tomu, že dle Microsoftu mají Windows 10 "vydržet" delší dobu, takže se nejspíš "vyplatí" koupit přenosnou a v budoucnu ji legálně použít na další hardware.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od racecar »

Ja som minule poradil 2€ klucik kamaratovi z ebayu a nestazuje si. Za cenu prenosnej verzie moze kupovat OEM ebay kluciky do konca zivota. :)
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
TomTom
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2006
Bydliště: KönigGratz

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od TomTom »

To sice možná funguje, ale o nějaké legálnosti licence nemůže být řeč :roll:
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od werygood »

TomTom píše:To sice možná funguje, ale o nějaké legálnosti licence nemůže být řeč :roll:
Proč by nemohla? Přeprodávat licence se můžou... a názor Microsoftu nikoho nezajímá.
Zipoun
Nováček
Nováček
Registrován: 24. črc 2017

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od Zipoun »

Ok děkuju, takže když jsem si teď objednal novou desku, mohl bych koupit OEM kdekoliv a licence s MB se spárují při instalaci? Ještě jedna věc, prodávají se el. licence, ale jak ji dostanu do PC, když tam nemám OS? Postup by tedy byl ji stáhnout na jiném PC, nahrát na USB a pak nainstalovat do čistého PC?
junglist
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. lis 2006
Bydliště: Praha

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od junglist »

Ano
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od Shaquille »

Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
TomTom
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2006
Bydliště: KönigGratz

Re: Win10 - Obecná diskuze

Příspěvek od TomTom »

werygood píše:
TomTom píše:To sice možná funguje, ale o nějaké legálnosti licence nemůže být řeč :roll:
Proč by nemohla? Přeprodávat licence se můžou... a názor Microsoftu nikoho nezajímá.
Pro mě je legální SW ten, ke kterýmu mám nabývací doklad a který používám v souladu s EULOu výrobce/držitele autorských práv. Všechno ostatní je jenom ospravedlňování za 2E na ebay :)

Mně je jinak jedno, kdo co používá, ale přijde mi celkem ubohý když někteří lidé vydávají desetisíce za obměnu HW a pak "nemají" 3 tisíce na licenci OS. Nehledě na to, že ta licence vydrží obvykle mnohem déle než ten HW. Např. v roce 2009 jsem koupil FPP W7 Ultimate za asi 5-6 tisíc a licenci používám dodnes v rámci upgrade na W10 a budu používat min. dalších 5 let, takže roční náklady jsou dost nízké.

Ještě dost jiná je situace ve firmě, pokud máš desítky/stovky/ tisíce PC a přijde ti SW audit, tam licence z ebay opravdu neobstojí.
Odpovědět

Zpět na „Windows 10“