Špatné škálování, lze řešit nebo koupit nový monitor ?

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
Petr Klus
Nováček
Nováček
Registrován: 28. lis 2016

Špatné škálování, lze řešit nebo koupit nový monitor ?

Příspěvek od Petr Klus »

Ahoj,
předělával jsem PC a z původního byl zachován jen monitor, avšak nefunguje mi na něm škálování na celou obrazovku. Je to již starší kousek: Dell 1707FP max. rozlišení 1280x1024.

Nyní tam mám Windows 10 64-bit a v ovladačích na integrovanou grafiku od Intelu mám následující nastavení:
Obrázek

Po startu OS je formát obrazu naprosto v pořádku jen je problém u některých aplikací (především starších her), které mají nižší rozlišení než 1280x1024. Nižší rozlišení je zobrazeno bez zvětšení, to jest uprostřed monitoru a okolo černo.

Ilustrační obrázek:
Obrázek

Chtěl bych poprosit o radu, jestli je možné nějak monitor donutit, aby nižší rozlišení automaticky roztáhnul přes celou obrazovku (manuálním nastavením OS, instalací nástroje...) nebo to nelze řešit a raději koupit nový ?

Děkuji
pilarius
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. bře 2006
Bydliště: Pardubice

Re: Špatné škálování, lze řešit nebo koupit nový monitor ?

Příspěvek od pilarius »

Co zkusit zaškrtnout "Přepsat nastavení aplikace"?
NZXT H440: AMD Ryzen 7 5700X, Noctua NH-D15, Asus Prime X570-P, XFX SWFT309 AMD Radeon RX 6700XT 12G, 2x16GB G.Skill 3200 MHz CL16, Corsair RM650x; Win 11 64bit; iiyama GB3271QSU-B1: 2560x1440
Petr Klus
Nováček
Nováček
Registrován: 28. lis 2016

Re: Špatné škálování, lze řešit nebo koupit nový monitor ?

Příspěvek od Petr Klus »

Ano, to jsem taky zkoušel, ale bez úspěchu výsledek stále stejný :( .
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Špatné škálování, lze řešit nebo koupit nový monitor ?

Příspěvek od AllowedCry »

O jaký PC konkrétně jde?
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ 2.8Ghz/21Ghz -25mV || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Petr Klus
Nováček
Nováček
Registrován: 28. lis 2016

Re: Špatné škálování, lze řešit nebo koupit nový monitor ?

Příspěvek od Petr Klus »

Jedná se o ASRock N3700-ITX deska s integrovaným procesorem a GPU více zde: http://www.asrock.com/mb/Intel/N3700-ITX/
Monitor: Dell 1707FP (připojený DVI kabelem)

Problém bude nejspíš na straně monitoru. Zkusím ještě pohledat ovadače a přidám je ručně, jinak už nevím...
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Špatné škálování, lze řešit nebo koupit nový monitor ?

Příspěvek od Shaquille »

zkus reset monitoru do tovarniho nastaveni - all settings
nebo zatrhni prepsat nastaveni aplikace viz obr v prvnim prispevku.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Petr Klus
Nováček
Nováček
Registrován: 28. lis 2016

Re: Špatné škálování, lze řešit nebo koupit nový monitor ?

Příspěvek od Petr Klus »

Reset do tovarniho nastaveního nastavení nic nevyřešil, pouze se vrátila hodnota jasu.
Zkusil jsem přidat ovladač ručně, ale stále beze změny: http://www.dell.com/support/home/cz/cs/ ... Id=R155851
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Špatné škálování, lze řešit nebo koupit nový monitor ?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

A když nastavíš zachovat poměr stran? To by jsi totiž měl mít správně nastavený.
Petr Klus
Nováček
Nováček
Registrován: 28. lis 2016

Re: Špatné škálování, lze řešit nebo koupit nový monitor ?

Příspěvek od Petr Klus »

DOC_ZENITH - pokud bych chtěl předejít deformaci obrazu, tak bych měl mít správně nastaveno "zachovat poměr stran" . Problém je v tom, že ať nastavím cokoliv výsledek je stále stejný, prostě na to nereaguje. Snad se najde někdo, kdo podobný problém již řešil, jinak ten krám vyhodím z okna :-)
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Špatné škálování, lze řešit nebo koupit nový monitor ?

Příspěvek od AllowedCry »

https://communities.intel.com/thread/26843

Hned druhý příspěvek by moh tvé trápení vyřešit.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ 2.8Ghz/21Ghz -25mV || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Petr Klus
Nováček
Nováček
Registrován: 28. lis 2016

Re: Špatné škálování, lze řešit nebo koupit nový monitor ?

Příspěvek od Petr Klus »

AllowedCry dík za odkaz, ale nepomohlo.

Zajímavé je že pokud změním rozlišení např. na 800x600, tak se viditelně zhoríší kvalita (což je v pořádku), ale pokud spustím například hru Bulánci, která má fixní rozlišení oněch 800x600, tak se opět zmenší a je uprostřed :huh: :
Obrázek
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Špatné škálování, lze řešit nebo koupit nový monitor ?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo protože bulánci neběžej v 32-bit barvách, je to stará 16-bit DX5 directdrwar věc a jsme u jádru pudla. Zmršenej driver Intelu asi nedovede nastavení forcnout mimo desktop a D3D. Pokud něco použije starej directdraw (což přesně ty staré 2D hry co hraješ jsou) či změní barevnou paletu neaplikuje se nastavení. Pomoci ti nedovedu, jen nadávám na kvalitu ovladačů od Intelu.
Petr Klus
Nováček
Nováček
Registrován: 28. lis 2016

Re: Špatné škálování, lze řešit nebo koupit nový monitor ?

Příspěvek od Petr Klus »

DOC_ZENITH 16-bit barvy lze ve Windows 10 nastavit ve Vlastnostech → Kompatibilita, navíc na notebooku kde mám též Intel grafiku jde škálování naprosto v pohodě i u Bulánků a to bez jakýchkoliv speciálních úprav.
Přikláněl bych se spíše že za problémy stojí starší monitor se kterým si již nově Win10 nerozumí. Ještě mě napadlo jestli by nešel monitor "ukecat" nastavením registrů, ale s tím nemá moc zkušeností a ani nevím kde hledat...
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“