Řádkování na CRT TV

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
Glimmerman
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. úno 2004

Řádkování na CRT TV

Příspěvek od Glimmerman »

Prosím o radu.
Mám PC s grafickou kartou Radeon R270. Dokoupil jsem si aktivní převodník z HDMI signálu grafické karty na na kompozitní video-žlutá koncovka pro CRT TV. Po instalaci a naladění ovladačů jsem zjistil, že obraz na TV trpí řádkováním. Při rychlém pohybu na TV dojde ke zvýraznění řádků. Efekt se ztratí při statickém záběru a po novém pohybu se opět objeví. V obraze jsou vidět řádky, je takový "hrubší".
Má někdo podobný problém?. Pokoušel jsem se to odstranit různým laborováním s ovladači Crimson, ale neúspěšně.


Převodník:https://www.nej-ceny.cz/604227/premiumc ... -zvuk.html
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Řádkování na CRT TV

Příspěvek od DOC_ZENITH »

CRT TV (konkrétně ty v našich končinách) jsou dělaná tak aby akceptovaly nativně 50hz prokládanej obraz. To řádkování co vidíš, to je ono, ten interlacing. Tohle by se paradoxně u CRT TV nemělo nikdy stát, naopak je to vidět na monitorech když do nich pustíš i místo p signál.

Zkus si pohrát s obnovovací frekvencí kterou tam pouštíš, podle mě tam jde něco co ta redukce nedovede převést na 50i signál pro TV.
Glimmerman
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. úno 2004

Re: Řádkování na CRT TV

Příspěvek od Glimmerman »

Sám tomu nerozumím. Pokud je v přehrávaném filmu hodně pohybu, tak se mi obraz na CRT TV jakoby zobrazí v menším rozlišení, je vidět ty řádky, ale pokud je ve filmu klid, tak se obraz ustálí a je jemný jako ve vysokém rozlišení. Takhle se to dynamicky přepíná během filmu. Je vidět jak se řádky zvýrazňují a potom zase mizí.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Řádkování na CRT TV

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano to je prokládanej (interlaced) režim, lépe jak v předchozim postu ti to moc popsat nemůžu, zkus prostě změnit počet hz co ti jdou do monitoru (toho hdmi kde je CRT).
Glimmerman
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. úno 2004

Re: Řádkování na CRT TV

Příspěvek od Glimmerman »

Díky za radu, ale do TV mi PC umožňuje posílat 60 Hz. Já mám starou TV, takže těch 100, co dokázaly poslední typy CRT TV není schopna dát. Ve Windows 10 ani v ovladačích od AMD nemůžu ani nikde najít, kde bych do ní poslal více jak 60Hz.
ifkopifko
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. říj 2009

Re: Řádkování na CRT TV

Příspěvek od ifkopifko »

Skús cez ovládanie grafickej karty vynútiť 50Hz aj pre desktop (monitor). Ten prevod z 60Hz progressive na 50Hz interlaced určite nebude robiť dobrotu...
CPU: R7 7700 COOLER: Endorfy Fera 5 MB: ASUS B650M-E RAM: 2x16GB DDR5
VGA:
Asus GTX 1060 3GB OC HDD: Samsung 980 Pro 1TB + Crucial MX500 1TB + WD Red 4TB
PSU: Seasonic Focus GM550 CASE: Thermaltake Swing Silver w/o window -trošku modifikovaná (skôr znásilnená) DISPLAY: Asus MX239H
Glimmerman
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. úno 2004

Re: Řádkování na CRT TV

Příspěvek od Glimmerman »

To je ten problém, že nedokážu přes ovladače CRIMSON, kdy je do grafické karty napojen HDMI převodník nadstavit jako výstup prokládaný obraz. Pořád mi to hlásí, že zobrazovací zařízení je digitální display a ten nemůže mít prokládaný obraz. Prostě ovladače nevidí přes převodník CRT televizi, ale plochý monitor a nechtějí tu volbu prokládaného obrazu připustit.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Řádkování na CRT TV

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Digital display může mít prokládaný obraz. Hele tipuju že kdybych tam byl tak bych to buďto rovnou nebo přes CRU k funkčnosti dokopal, ale takhle to probírat s někym kdo tomu moc nerozumí, to vzdávám, sorry.
Glimmerman
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. úno 2004

Re: Řádkování na CRT TV

Příspěvek od Glimmerman »

Tak jsem si stáhl CRU utilitu a video návod https://www.youtube.com/watch?v=XLAKek2lHHs. Zkusil jsem to a funguje to. Mohu přes windows změnit frekvenci a prokládání. Zlepšilo se to, ale není to plně kompenzované. Není to jako v době, kdy měly Radeony analogový výstup AVIVO. Jinak díky za radu. Já tomu sice nerozumím, ale stačí naznačit, kterou cestou jít. Podrobných návodů potom k různým prográmkům je dost.
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“