Monitory Eizo

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
Moonwraith
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. zář 2014

Monitory Eizo

Příspěvek od Moonwraith »

ahoj všem,

chtěl bych se zeptat na rozdíl mezi monitory Eizo. Konkrétně modely ev2450 a ev2451. Na první pohled vypadají celkem stejně, aspon to co se uvádí oficiálně za parametry.

Na monitor ev2451 jsem zatim nenašel recenze. Jedinou recenzi na novou řadu monitorů od Eizo (2451 a 2456) jsem našel na prad.de a to na ev2456. Ale tam z toho moc moudrý nejsem, protože němeecky neumim, tak jsem si nemohl počíst.

tak by mne zajímalo, jestli je v nové řadě nějaký výraznější posun nebo je to jen refresh staré řady. Jestli je ten příplatek za novou řadu adekvátní nebo je to jen marketingový tah jak zdražit plvodní řadu.

jinak monitor by byl na domácí použití (internet, filmy, hry).
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Monitory Eizo

Příspěvek od BubakB »

Medzi tými sériami monitorov by mali byť predovšetkým zmeny v dizajne a ergonómii (užšie kraje a rohy, teda ultra slim formát pre použitie viacerých monitorov vedľa seba), nové dostali aj podstavec, taký trojstupňový na výšku (asi viac nestabilnou základňou ? :-/ . Má to určitú výhodu aj nevýhodu (veľkosť podstavca beriem skôr ako mínus, ja mám napr. na ňom papieriky a debilníky, čo mám spraviť, takže čím väčší, tým lepší :D, výhodu to, že ten skladný výškový podstavec je ako "vejár", takže ti posunie monitor viacej dozadu...). Inak by sa malo jednať o identické monitory s podobnými vlastnosťami, LUT to spracováva v 10bit, displej je asi skladaný z 6bit+2bit (výrobcu som nikdy nejak špeciálne nehľadal), všetky výstupy sú 8bit (aj DisplayPort) je relatívne fajn, aj keď podsvietenie presvitá a býva neforemné už aj pri týchto verziách Eiza, bohužiaľ. :(
Mne chýba osobne najviac, čo bol aj dôvod prečo som nejak zo zvažovania týchto monitorov ustúpil regulácia pomocou SW. Eizo vyžaduje len prostredníctvom USB. Nové monitory majú tlačidlá len dotykové, a tie sa niekedy zle ovládajú. Dell pomocou Display Manager a https://en.wikipedia.org/wiki/Display_Data_Channel ovláda o čosi znesiteľnejšie pomocou myši a klávesnice. Snáď jedinú výhodu som našiel v možnosti ovládania gammy a tak ďalej. Neviem ako to Delly robia, ale tie ju majú totálne mimo niekedy. :?
Eizo aj lepšie pripojíš namiesto televízie. Má v sebe 3,5mm jack výstup/vstup pre audio.

No vyber si. Osobne by som vyberal a zvažoval medzi verziami Dellov a Eiza v takej cenovej kat. A preferencií. 16:10 displej a špecifických potrieb. Čo by robilo a čo nerobilo problém. ;) :)
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
Moonwraith
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. zář 2014

Re: Monitory Eizo

Příspěvek od Moonwraith »

díky za obsáhlý komentář. přesně takové poznatky jsem potřeboval zjistit.

jinak moje celkové požadavky na monitor jsou následující:

- 16:9
- FHD
- matný displej (určitě ne lesklý)
- repreačky
- idealně usb hub (verze 3 a výše)
- cenovka by se měla pohybovat do 10 tis. Kč
- ideálně aby byl již dobře zkalibrovaný z výroby
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Monitory Eizo

Příspěvek od BubakB »

To staršie Eizo EV2450 by mohlo byť pre teba optimálnou voľbou. Z možností ponúka všetko. Nič lepšie tam asi nenájdeš. A hlavne ten novší za príplatok asi 40 Eur (teda cez 1000Kč) podľa mňa nestojí. Asi ak by som chcel dobrý 16:9 monitor, tak by som ho zvažoval.

Ak sa niečoho vzdáš, tak by ti to mohlo splniť napr. aj novší Dell P2317H/P2417H. Aj keď tam určite nezaručujem homogenitu kusu. Eizo je drahšie, platí sa aj za 5 ročnú záruku. Či bude predkalibrovaný správne. Nuž, na CS verzie to mať prípadne nebude. :-D Možno sa jemne pohrať krivkami RGB, prípadne vyvážením bielej aj podľa vlastných preferencií. Ja napr. zámerne mám trend ťahať svoje monitory do teplejších sýtejších farieb aj s ohľadom na osvetlenie v noci (teplé 3200 K žiarivky). Ľudia z toho robia dosť vedu, chcú mať za 10 tácov Adobe RGB presný monitor či čo.
Myslím si, že úlohu ti splní. Nakoniec, mne to plní tak P2414H a to vôbec nebol ten z tých lepších kusov. Vyberať teraz, tak sa asi rozhodne práve na EV2450. Ale ja mám iný problém, mne stále po rozume behá slušný 16:10 monitor pre dpi96. Takže mám rozhodovanie sťažené.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
Moonwraith
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. zář 2014

Re: Monitory Eizo

Příspěvek od Moonwraith »

co se týče Dell monitorů, tak tam by mě zaujal tenhle model S2418H. Vypadá to na novinku letošního roku a tak vystává stejná otázka jak je na tom. U tohodle modelu bych nevyužil freesync, protože mam grafickou kartu od Nvidie.
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Monitory Eizo

Příspěvek od BubakB »

Predošlé verzie generácie S monitorov Dellov zvykli mávať lesklý displej a zdá sa mi, že aj tento počin má pomerne dosť lesklý povrch displeja https://www.youtube.com/watch?v=-SbqkP5LwvI . Vo všeobecnosti šlo z mojej strany o produkty, kde sa kládol dôraz skôr na imidž než funkčnosť (viac podstavce, nevýhodou je pre mňa aj to, že to nemá VESA uchytenie ani pivot...), teda mimo spektra záujmu.
Mnohé nezvykli bývať ani Flicker Free, teda mávali PWM reguláciu.
V konečnom dôsledku ťa teda od jednej situácie taký monitor strašne naserie...
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
Moonwraith
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. zář 2014

Re: Monitory Eizo

Příspěvek od Moonwraith »

tak to radši zůstanu u Eizo, jestli je to tak jak píšeš. Zvolim tedy ev2450
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“