HDR monitory - čekat?

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

jankisler
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. úno 2008

HDR monitory - čekat?

Příspěvek od jankisler »

Ahoj všichni. Plánuju koupit nový monitor. QHD, 27", 144 - 165Hz, IPS, G-Sync... Už se celkem dlouho mluví o HDR, ale žádný monitor s HDR jsem nenašel. Nicméně říkám si, že monitor se kupuje na dlouho, tak asi bude lepší na nějaký model s HDR počkat, ať to mám future proof. Nevíte někdo, kdy se takové monitory chystají do prodeje?
AMD Ryzen 7 5800X3D + Corsair H115i PRO RGB, MSI MPG X570 GAMING PLUS, MSI RTX 4080 SUPRIM X, 2x16GB DDR4 Corsair VENGEANCE LPX BLACK 3200MHz CL16, GIGABYTE AORUS NVMe Gen4 SSD 1TB + Crucial P2 NVMe 2TB + Kingston A400 SSD 240GB + OCZ Vertex 4 SSD 256GB + WD Velociraptor 300GB + Samsung Spinpoint F1 1TB + Seagate SkyHawk 6TB + LaCie PORSCHE USB3.0 3TB, EVGA Supernova 750 G3, Fractal Design Define R5, Razer Viper 8K + Razer Firefly V2, 27" Acer Predator XB271HU
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hmm, teď v létě, ale čekej dost vysoké ceny.
icebosss
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2008
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od icebosss »

Spis si pockej na neco s quantum dots a ne ips. Zrovna to ips s hnusnym podanim cerne a odstiny dozlatova, humus.
jankisler
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. úno 2008

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od jankisler »

icebosss píše:Spis si pockej na neco s quantum dots a ne ips. Zrovna to ips s hnusnym podanim cerne a odstiny dozlatova, humus.
A kdy mají vyjít qdots monitory? Taky aby vůbec někdy vydali qdots panel s parametry jaké jsem psal výše. Čekám, že to spíš budou tlačit do 4K než QHD. A pokud člověk nechce TN, tak pro QHD s G-Sync v podstatě není na výběr nic jiného než IPS.
AMD Ryzen 7 5800X3D + Corsair H115i PRO RGB, MSI MPG X570 GAMING PLUS, MSI RTX 4080 SUPRIM X, 2x16GB DDR4 Corsair VENGEANCE LPX BLACK 3200MHz CL16, GIGABYTE AORUS NVMe Gen4 SSD 1TB + Crucial P2 NVMe 2TB + Kingston A400 SSD 240GB + OCZ Vertex 4 SSD 256GB + WD Velociraptor 300GB + Samsung Spinpoint F1 1TB + Seagate SkyHawk 6TB + LaCie PORSCHE USB3.0 3TB, EVGA Supernova 750 G3, Fractal Design Define R5, Razer Viper 8K + Razer Firefly V2, 27" Acer Predator XB271HU
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od Shaquille »

HDR jsou jestli se neplatu metadata (postprocesing)... Dokaze nekdo odhadnout, jestli HDR muze mit vliv na latenci monitoru?
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od Ache »

icebosss píše:Spis si pockej na neco s quantum dots a ne ips. Zrovna to ips s hnusnym podanim cerne a odstiny dozlatova, humus.
No to je spíš o tom co komu sedne, já zase nedam na IPS dopustit, protože VAčka mají celkem naprd odezvu (včetně herních CFG70) a ten gamma shift je v tmavých scénách otravnější než Glow.
Já na ten můj Philips (má stejný typ Quantum Dot jako CFG70 samsungy) nedám dopustit - monitor za hubičku s PLS panelem a parádníma barvama. Něco takového bych bral v "herním" provedení. Sice oc na 80Hz je fajn a dost to plynulosti pomůže, ale 144 Hz je 144Hz. :)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
icebosss
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2008
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od icebosss »

Nejsou v planu monitory, kde se quantum dots primo pouzivaji jako typ panelu a ne jen jako podsviceni? Porad se je omyla pls, ips, va, tn a kazda z nich ma neduhy jako odezva, barvy, pozorovaci uhly. Oled monitory za normalni ceny v nedohlednu. Qantum dots by prakticky mely fungovat jako oled ne?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ne, QD jsou jen filtr podsvitu pro širší barevnej gamut, nad těmi QD jsou stále IPS či PVA panely se všemi svými nedluhy.

HDR je pak kombinace vysokého kontrastu a gamutu + metadata aby toho SW mohl aktivně využívat.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od Ache »

icebosss píše:Nejsou v planu monitory, kde se quantum dots primo pouzivaji jako typ panelu a ne jen jako podsviceni?
Quantum dot je typ podsvícení - jak píše doc zenith. Do budoucna je v plánu je pouze úprava QD filtrů tak (aspoň dle výrobce nanosys), že se eliminují barevné filtry v subpixelech a ty budou nahrazeny samotnými Quantum Dots = ještě levnější výroba wide-gamut displejů.

Cílem Quantum Dot je jen umožnit zobrazit širší barevný gamut (ideálně rec 2020, který pokrývá téměř 100% barev kolem nás co můžeme vidět - viz. pointers gamut).

co se týče HDR - na to by bylo ideální OLED, jenže OLED se zatím nějak moc nechytá kvůli degradaci pixelů. To u LCD (TN, VA, IPS) nehrozí.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
icebosss
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2008
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od icebosss »

Aha, ja mel zato, ze samotne qdots sviti a on je to tedy filtr. Sakra a ja uz se tesil na panely s pekne rovnonernym podsvicenim a oni to porad jen prosvecuji ledky.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od Shaquille »

zajimavy bude i Qled...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od Ache »

QLED je ale "marketingový značení" samungu pro panely LED + Quantum Dot :wink: ... akorát by snad měly mít local dimming aby to splňovalo HDR :-) Panel pořád bude VA (typický pro Samsung TV). Nějak podobně budou muset být řešeny monitory s HDR (tím poctivým a ne například fake DELL HDR).

Podle mě s nástupem více monitorů s Quantum Dot bude ještě více marketingových značení na blbnutí zákazníků :-D - přitom pořád půjde o to samé, jen se širším barevným prostorem (což já chválím, protože sRGB fakt dostatečný ani zdaleka není). A jak je vidět na tom DELLu, "HDR" označení může být i na obyčejném monitoru s 99% sRGB, tj. bez podpory pravého HDR se širokým gamutem. :)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jen aby to nedopadlo jako ten Samsung s QD co jsem mněl já, ten obraz stál za ho*no.

QD by měnlo přispět i ke zlepšení barev obecně. W-LED podsvícený PVAčka jsou takový divný. W-LED podsvícený IPS zas tahnou do zeleno/žluta a kor plěťový odstíny bejvaj total mimo.

Výhodou je, že ty s HDR a tim myslim opravdový HDR ne ňákej fake, musej mít local dimming což znamená že musej mít full-array LED, což už samo o sobě dost zvedne kvalitu obrazu.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od Shaquille »

Je mi celkem jedno co to bude. Samsung to kazdopadne "nezamkne" Qled bude nabizet vice vyrobcu. Videl jsem par Qled TV v mistnosti za deniho svetla, ne v noci, a pro me dostacujici. Umim si predstavit urcity kompromis, nehledam dokonalost, ktera na trhu proste neni... Navic kdyz kazdemu vyhovuje neco trosku jineho.

Co mate na mysli "poctivym HDR"? 10 bit panel?
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Spíš aby to opravdu mnělo širokej gamut i dobrej kontrast. Bude spousta obrazovek schopnejch zpracovat HDR signál ale jejich obrazové možnosti mu nebudou odpovídat, u TV to tak už je.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od Shaquille »

je "vice stupnu" HDR zalezi na panelu konkretni specifikaci

HDR2000 vypada dobre (hlavne ve dne, v noci vypada dobre skoro vsechno )))
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... O8U6Yh_fmE
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše:Jen aby to nedopadlo jako ten Samsung s QD co jsem měl já, ten obraz stál za ho*no.
No proč to bylo tak neostrý by ti napověděla recenze na PCT, na ten CFG70 - až jí pustí soundruzi ven. :? Ta neostrost byla způsobena dementní maskou subpixelů. Na macro fotce to krásně je vidět jak je každý pixel rozdělen tlustou horizontálním mezerou. Já to leaknu ven, protože než to vydají, tak ten model bude asi out:
http://pctuning.tyden.cz/ilustrace3/ach ... pixely.jpg
- všimni si, kde je hrana každého pixelu a subpixelu. Proto sem foto udělal tak, aby tam byly vidět jednotlivé barvy i přechody ;-) když vyfotíš jen bílou plochu, tak si můžeš myslet, že ta linka ty pixely odděluje od sebe, ale ne, ona je fakt půlí.

A co se týče HDR, QLED a pod... to bude ve velký části hlavně o marketingu. Zajímavé je, že se uchytil Quantum Dot filtr od Nanosys, který sotva pokrývá DCI-P3 gamut, když QD Vision (použit třeba v Sony Triluminos TV) se už spíše blížil k REC 2020 a to ty Sonky jsou tady minimálně dva roky dříve, ale bez nějakých čachry machry HDR pikačovin.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nešlo jen o neostrost, ale ty barvy byly taky mimo. Podsaturované, celej obraz děsně teplej (nedalo se to ani vyladit, i po vyladění byl teplej, jen méně do červena více do fialova), a naopak co bylo přesaturovaný byla jasně červená (ale jen ta, zelená a modrá ne) + ona jasně červená měla naopak studennej nádech. Tak takhle teda ne.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od Ache »

V mých očích ten Samsung je ještě jedno z těch lepších VA, to pravej hnus jsou ty AMVA panely (takový ty monitory co produkuje BenQ). Tam je color/gamma shift hodně otravný. A ty barvy? No je to DCI-P3 gamut, takže zelená je jen "takový lepší sRGB" - červená mě nevadila, a studená nebyla, naopak jasně červeně zářila. Proti sRGB červený to je ale jiný level. Takovou červenou nemají ani klasický AdobeRGB displeje, on ten Quantum Dot od Nanosys, totiž posiluje hlavně červený, oranžový a žlutý barvy. Takže když na tom zobrazíš sRGB obsah, tak červená trochu víc vystupuje.

Hlavní je, že už se v displejích konečně něco děje. To se pořád honilo nějaký 4K UHD... ale barvy pořád W-LED mizérie. HDR bude jistě hodně o marketingu, ale aspoň že požadavkem je ten vyšší gamut (DCI-P3). S Quantum Dot se pokračuje tam, kde se s koncem CCFL skončilo (v době CCFL existovali taky levný widegamut displeje - LG 227WT a pod.). Já si už "nouzový" model vybral - quantum dot za necelý 4000, neber to. A další displej taky asi koupím s HDR a nebo prostě něčím, co posune hranice dál. :) Rozhodně bych se vyvaroval těm prvním marketingovým modelům. :)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: HDR monitory - čekat?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ona ale vystupovala jen v jasnejch odstínech a tam tahla do fialový. V méně jasnejch byla podsaturovaná jak všechny ostatní barvy, prostě se mi to vůbec nelíbilo. Ten sRGB 32" 1440p Asus co jsem mněl v ruce před rokem mněl barvy mnohem lepší, mněl rovnež lepší než ten velkej 4K IPS Crossover, ale oba dva jsou lízačí low-endu vedle mé Sonky z roku 2007... začarovanej kruk humusů který se líběj těm co vyrůstali na TN.
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“