Jaký vybrat Wi-Fi router?

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
romanzdk
Nováček
Nováček
Registrován: 21. črc 2014

Jaký vybrat Wi-Fi router?

Příspěvek od romanzdk »

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o pomoc s výběrem vhodného routeru.

Chtěl bych Wi-Fi router do domu. Neměl by být dražší než 1200 Kč s DPH, jde mi hlavně o to aby měl dostatečný signál a pokryl celý dům + třeba i zahradu, tzn. alespoň 50 m2. Bude k němu připojen PC, ntb, TV, 1 android, 2 iOS zařízení a pokud by disponoval i USB portem tak i tiskárna nebo externí disk. Router bude umístěn v přízemí a potřebuji dostat signál hlavně do patra, tzn. musí projít přes strop + 1/2 zdi. Nevím podle čeho vybírat, koukal jsem po routerech s více než 1 odnímatelnou anténu s dosahem min. 5dBa, jelikož momentálně mám Asus RT-N10 s jednou neodnímatelnou anténou a dosahem 2dBa a je to trošku málo.

Děkuji za rady.
3free
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. úno 2014

Re: Jaký vybrat Wi-Fi router?

Příspěvek od 3free »

rozhodně doporučuji použít dva. druhý zapnout jako repeater (nemusíš k němu dotahovat UTP kabel) ale sniží se rychlost. 2x http://interlink.tsbohemia.cz/tp-link-t ... rd=tp-link a máš pokoj ;)

edit: nebo kup jeden a dokup 8dbi antény http://interlink.tsbohemia.cz/tp-link-t ... 93801.html
i7-4770K | Gigabyte Z87 HD3 | Crucial 16GB KIT DDR3 1600MHz CL9 | 2TB HDD seagate | MSI GTX 770 TF/OC
Jeltík
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. říj 2004
Bydliště: HK, /edit-promaz!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký vybrat Wi-Fi router?

Příspěvek od Jeltík »

Je takový problém dát router do patra a natáhnout k němu delší kabel? To, co chceš, je jedna z nehorších variant řešení Wi-FI po baráku :-)http://www.noobmeter.com/player/eu/valt ... 501345557/
romanzdk
Nováček
Nováček
Registrován: 21. črc 2014

Re: Jaký vybrat Wi-Fi router?

Příspěvek od romanzdk »

3free píše:rozhodně doporučuji použít dva. druhý zapnout jako repeater (nemusíš k němu dotahovat UTP kabel) ale sniží se rychlost. 2x http://interlink.tsbohemia.cz/tp-link-t ... rd=tp-link a máš pokoj ;)

edit: nebo kup jeden a dokup 8dbi antény http://interlink.tsbohemia.cz/tp-link-t ... 93801.html
Dekuji za navrh, to bude asi nejlepsi. Jen se jeste zeptam, je moznost zapojit ten druhy router tim UTP kabelem a tudiz predejit ztrate rychlosti? A pak jeste.. Jestli by slo zapojit takto: antena-switch-router 1 + router 2? Jelikoz nemam modem ale naprimo z anteny UTP do routeru. A tudiz mit 2x na sobe nezavisle routery? Tzn. Pokud se odpoji jeden, druhy porad pobezi normalne?

A jeste jsem si rikal jestli by nestacil v patre nejaky obycejnejsi router a dolu dat nejakej lepsi aby pokryl zahradu? Diky
3free
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. úno 2014

Re: Jaký vybrat Wi-Fi router?

Příspěvek od 3free »

Ahoj, rozhodně vše jde udělat, dokonce můžeš vynechat i switch a šlo by to takhle (UTP kabelem myšleno)

ANTENA > wROUTER 1 > wROUTER 2
první router necháš nastavený jak je (propojíš je), a druhý nastavíš v modu bridge (vypneš DHCP a přívod internetu dáš místo WAN do LAN1) = prakticky z routeru uděláš hloupý switch, který ale je schopný vysílat wifi.

klidne muzes udělat i ANTENA > switch > oba wifi routery, ale musel bys tahat víc kabelu.
i7-4770K | Gigabyte Z87 HD3 | Crucial 16GB KIT DDR3 1600MHz CL9 | 2TB HDD seagate | MSI GTX 770 TF/OC
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký vybrat Wi-Fi router?

Příspěvek od Zivan »

U reseni "ANTENA > switch > oba wifi routery" ale musi poskytovatel pridelit dve IP adresy, ne? To nemusi kazdy nebo ne zdarma/v cene.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
romanzdk
Nováček
Nováček
Registrován: 21. črc 2014

Re: Jaký vybrat Wi-Fi router?

Příspěvek od romanzdk »

3free píše: ANTENA > wROUTER 1 > wROUTER 2
první router necháš nastavený jak je (propojíš je), a druhý nastavíš v modu bridge (vypneš DHCP a přívod internetu dáš místo WAN do LAN1) = prakticky z routeru uděláš hloupý switch, který ale je schopný vysílat wifi.
A pri tomto zapojeni budou oba routery nezavisle? Pokud vypojim router 1 tak i druhy nebude fungovat ze?

A jake konkretni routery byste mi teda doporucil? Idealne pokud by to slo aby staly dohromady tak 1100-1200.

@Zivan: To doufam nebude problem. :)
3free
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. úno 2014

Re: Jaký vybrat Wi-Fi router?

Příspěvek od 3free »

pokud byste řešil ANTENA > SWITCH >2x wifi tak mějte na paměti, že anténa na střeše musí plnit funkci routeru tzn. že přiděluje adresy.
po připojení obou routeru do switche budou na sobě nezávislý, bude to záviset pouze na funkčnosti antény a switche a správně udělaném UTP a RJ45.

být vámi tak při řešení 2x wifin neřeším nějaký routery za tisíce, ale dám tam obyč TP-link viz odkaz.

http://interlink.tsbohemia.cz/tp-link-t ... rd=tp-link
- má odjímatelnou 5 dbi anténu. pak je levnější verze s pevnou (neodjímatelnou) taky 5dbi anténkou, záleží na vás.
dražší wifi routery jsou sice fajn, ale nikdo vám nezaručí dobrý dosah.
switch bych dal taky levnej teplej link - http://interlink.tsbohemia.cz/tp-link-t ... 16259.html

ještě se vrátím na začátek = pokud zkusíte přímo ANTENA > NOTEBOOK a ipv4 nastavíte na automatiku a poběží vám internet, tak nemusíte mít strach to udělat s tím switchem ;)

edit: jak jsem už předesílal tak při tomto řešení dejte oba routery do bridge modu, a wifi část nastavte podle libosti + každou wifi dejte na jiný kanál ať se navzájem neruší ;)
i7-4770K | Gigabyte Z87 HD3 | Crucial 16GB KIT DDR3 1600MHz CL9 | 2TB HDD seagate | MSI GTX 770 TF/OC
romanzdk
Nováček
Nováček
Registrován: 21. črc 2014

Re: Jaký vybrat Wi-Fi router?

Příspěvek od romanzdk »

Aha, tak to nevim jestli to antena dela :/
Prave jsem si taky rikal ze bude zbytecny kupovat drahy routery kdyz budou dva a pokryji tedy obe patra :)
To s tim antena-notebook vyzkousim urcite, jestli se mi to povede, snad to nastavim nejak.
A ten bridge mod se nastavuje nekde v nastaveni routeru pak? A kanaly jsou jedno jake zvolim?
3free
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. úno 2014

Re: Jaký vybrat Wi-Fi router?

Příspěvek od 3free »

bridge mod vlastne znamena jen to, že vypnete DHCP server na wifi routeru - v nastaveni. jak to uděláte tak je důležité abyste přívod internetu nedával klasicky do WAN portu ale do LAN(ideálně hned LAN1) ale je to fuk. kanály jsou jedno, třeba 3 a 6 ( s nějakým odstupem obou wifin od sebe)
i7-4770K | Gigabyte Z87 HD3 | Crucial 16GB KIT DDR3 1600MHz CL9 | 2TB HDD seagate | MSI GTX 770 TF/OC
romanzdk
Nováček
Nováček
Registrován: 21. črc 2014

Re: Jaký vybrat Wi-Fi router?

Příspěvek od romanzdk »

Dobre, zatim diky moc za rady. Vecer vyzkousim tu antenu s ntb a dam vedet.
3free
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. úno 2014

Re: Jaký vybrat Wi-Fi router?

Příspěvek od 3free »

jj - je hodně pravděpodobný že to pujde, taky to tak děláme ve firmě ;)
i7-4770K | Gigabyte Z87 HD3 | Crucial 16GB KIT DDR3 1600MHz CL9 | 2TB HDD seagate | MSI GTX 770 TF/OC
romanzdk
Nováček
Nováček
Registrován: 21. črc 2014

Re: Jaký vybrat Wi-Fi router?

Příspěvek od romanzdk »

tak jsem zapojil anténa-notebook a internet běží. koukal jsem do nastavení sítě a tam mám snad ipv4 nastaveno na automatiku. viz. obrázek.
Obrázek
3free
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. úno 2014

Re: Jaký vybrat Wi-Fi router?

Příspěvek od 3free »

super, takže nebude s ničím problém :) hodně štěstí
i7-4770K | Gigabyte Z87 HD3 | Crucial 16GB KIT DDR3 1600MHz CL9 | 2TB HDD seagate | MSI GTX 770 TF/OC
romanzdk
Nováček
Nováček
Registrován: 21. črc 2014

Re: Jaký vybrat Wi-Fi router?

Příspěvek od romanzdk »

super, tak moc děkuju za rady. co nejdřív se pokusím síť zrealizovat :)
romanzdk
Nováček
Nováček
Registrován: 21. črc 2014

Re: Jaký vybrat Wi-Fi router?

Příspěvek od romanzdk »

tak jsem dneska po neuvěřitelných 4 hodinách (problém s husím krkem ve zdi, kabel na půde atd.) všechno úspěšně zvládl :D

zapojil jsem tedy nakonec, tak jak jsme říkali, tudíž: anténa-switch-router 1 + router 2 a vše funguje bez problému. oba routery mi vysílají signál i na zahradu a pokryjí téměř celý pozemek, sice s malým signálem, ale přece jen tam je, takže jsem spokojen.

co mě ale dost překvapilo je to, že router, který mám v přízemí tak cca 5m od něj, v další místnosti (tj. přes 45cm zeď) už mi mobil ukazuje pouze 1-2 čárky ze 4.

taky pak budu/bych potřeboval vyřešit problém se sdílením tiskárny k notebooku - když ji mám zapojenou v přízemí k PC tak bude sdílena pouze v síti routeru 1, takže bych ji potřeboval nějak nasdílet i do sítě routeru 2 (do patra). popř. jestli je/by byla nějaká možnost nasdílet i externí disk, ale to už není tak moc podstatné.

celkově z toho mám ale super pocit. signál je všude, kde jsem potřeboval, tj. patro, přízemí i zahrada, dokonce router v přízemí vysílá poměrně dobrý signál i do patra a opačně. zatím nic nepadá a síť se zdá stabilní, tak snad to tak zůstane.
3free
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. úno 2014

Re: Jaký vybrat Wi-Fi router?

Příspěvek od 3free »

tak to mám radost, že se to povedlo, blahopřeju :)

s tiskárnou ti bohužel neporadím
i7-4770K | Gigabyte Z87 HD3 | Crucial 16GB KIT DDR3 1600MHz CL9 | 2TB HDD seagate | MSI GTX 770 TF/OC
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“