Poradte nejaky router do 250€...

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
radekhgt
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. zář 2012
Bydliště: Slovakia

Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od radekhgt »

Ahojte, moj stary Asus RT-AC56U pravdepodobne "vypovedal sluzbu" tak je cas na nieco lepsie.
Je mozne ze je problem len niekde v nastaveniach ale aj tak ho uz dlhsiu dobu planujem vymenit lebo ma uplne ubohy dosah signalu. A to je aj moja hlavna podmienka - dosah. Byvam v panelaku, 80m2 a potrebujem chytat signal vsade. PC mam v rohu bytu... A druha podmienka je samozrejme rychlost...Net mam 300/30Mbit

Prosim poradte nieco, dam prednost niecomu od Asusu.
CPU: Ryzen 7 7800X3D + RYUJIN II 360 ARGB GPU: Gainward RTX 4090 MB: Asus ROG STRIX X670E-A RAM: Kingston FURY DDR5 32 GB 6000 MHz CL36 RGB PSU: Super Flower Golden King 1kW LCD: LG OLED42C2
Salamander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. srp 2008
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od Salamander »

Tak dlouho se chodí s Acerem do práce, až mu víko upadne.
Acer wiki || Acer servis || Zkušenosti by Intri
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od PET5 »

Před deseti dny jsem také byl nucen vyměnit starý router. Mám starý prvorepublikový cihlový dům a router v patře uprostřed domu, ovšem na dost nevhodném místě na podlaze pod topením a ještě za skříní s video a audio sestavou. Takže požadavek na dobrý dosah a stabilitu signálu byl prioritou. Dále jsem kvůli přístrojům od Apple požadoval podporu standardu 802.11ac.
Po bádání v nabídkách obchodů jsem se nakonec rozhodl pro Asus RT-AC1200G PLUS. Je to nejlevnější model Asusu, který nabízí LAN 1000 Mb/s.

Sice obvykle nakupuji jinde, ale využil jsem momentálné akci Euronicsu, kdy pro objednávky z webu přikládají jako dárek poměrně kvalitní podložku pod myš Asus Echelon.
https://www.euronics.cz/router-asus-rt- ... s/p409286/

Sice mám ten router jen chvíli, ale nějaké poznatky mám. Router si vytvoří dvě samostatné wifi sítě, zvlášť pro pásma 2.4 a 5 GHz. Každá síť má vlastní konfiguraci a používá jednu dvojici antén. Pokrytí mám po celém domě (cca 12x12 m a 3 podlaží) a pár metrů mimo dům. Nicméně reklamy hlásají skvělé možnosti šíření signálu včetně směřování k cílovému přijímači, ale oproti předchozímu levnému TP-Linku nějaké zvýšení dosahu nepociťuji. Zřejmě výstupní výkon bude srovnatelný. Nastavení bylo jednoduché, provoz je zatím stabilní.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
radekhgt
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. zář 2012
Bydliště: Slovakia

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od radekhgt »

Dik za info :) tak nakoniec som objednal na skusku tento
https://www.alza.sk/asus-rt-ac87u-red-a ... d=18848956
Uvidime, pripadne ho viem vratit.
CPU: Ryzen 7 7800X3D + RYUJIN II 360 ARGB GPU: Gainward RTX 4090 MB: Asus ROG STRIX X670E-A RAM: Kingston FURY DDR5 32 GB 6000 MHz CL36 RGB PSU: Super Flower Golden King 1kW LCD: LG OLED42C2
Salamander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. srp 2008
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od Salamander »

radekhgt píše:Dik za info :) tak nakoniec som objednal na skusku tento
https://www.alza.sk/asus-rt-ac87u-red-a ... d=18848956
Uvidime, pripadne ho viem vratit.
Co je na tom proboha tak draheho? :D
Tak dlouho se chodí s Acerem do práce, až mu víko upadne.
Acer wiki || Acer servis || Zkušenosti by Intri
radekhgt
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. zář 2012
Bydliště: Slovakia

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od radekhgt »

Ved si precitaj :D ja som ho zohnal zo zlavou za 170€
CPU: Ryzen 7 7800X3D + RYUJIN II 360 ARGB GPU: Gainward RTX 4090 MB: Asus ROG STRIX X670E-A RAM: Kingston FURY DDR5 32 GB 6000 MHz CL36 RGB PSU: Super Flower Golden King 1kW LCD: LG OLED42C2
Salamander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. srp 2008
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od Salamander »

radekhgt píše:Ved si precitaj :D ja som ho zohnal zo zlavou za 170€
Tak cetl jsem si to, proto prave nechapu :D
Tak dlouho se chodí s Acerem do práce, až mu víko upadne.
Acer wiki || Acer servis || Zkušenosti by Intri
radekhgt
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. zář 2012
Bydliště: Slovakia

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od radekhgt »

No neviem, presedel som nad tym 24h v praci a nic lepsie som zatial nenasiel. Tak som to riskol. Zalezi mi hlavne na tom dosahu a tento ma vcelku slusne predpoklady zo skusenosti uzivatelov. Ved nic nieje stratene. Ked nebudem spokojny, vzdy je tu moznost to vratit.
CPU: Ryzen 7 7800X3D + RYUJIN II 360 ARGB GPU: Gainward RTX 4090 MB: Asus ROG STRIX X670E-A RAM: Kingston FURY DDR5 32 GB 6000 MHz CL36 RGB PSU: Super Flower Golden King 1kW LCD: LG OLED42C2
Salamander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. srp 2008
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od Salamander »

Tak dosah mas dany ziskem anten, jen mi to prijde trosku jako vyhazovani penez kupovat takhle drahe consumer-AP. Ale verim tomu ze budes spokojeny
Tak dlouho se chodí s Acerem do práce, až mu víko upadne.
Acer wiki || Acer servis || Zkušenosti by Intri
Gizmo_CZ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. říj 2004
Bydliště: Prostějov

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od Gizmo_CZ »

Chlapi zdravím.

Mám doma starší router TP-Link TL-VR543G. tak nevím 10 let starý?? + -

Poslední dobou (cca rok) Mě kolísá dosah signálu. 3m od zařízení mám na NT poloviční sílu signálu - pak zničehož nic zase plný. Někdy se stává že se NT sám odpojí a připojí se až když najedu na ikonu "přístup k internetu" vpravo dole u hodin. Signál tam mé sítě je ale je nutné se opětovně připojit. Tohle dělá i druhý NT. Také mám někdy silně zpomalené připojení (občas). Když jsme to hlásil mému providerovi tak neměl hlášené žádné problémy (jsme v baráku přímo na optice).

Je možné, že by už bylo třeba router vyměnit za novější tip?

Díky za reakci.

PS: hledám něco pouze na domácnost panelákový byt, cena do 800kč?? Jsem nenáročný.

koukal jsme na:

https://www.tsbohemia.cz/well-wrc7020n-_d208423.html
nebo
https://www.tsbohemia.cz/tp-link-tl-wr841n_d148486.html
nebo
https://www.tsbohemia.cz/d-link-dir-615_d73532.html
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od JJ »

Přidám se s dotazem. Také sháním router do bytu. 2,4GHz pásmo je samozřejmě zarušené všemi sousedy, takže podmínkou je 802.11ac (na 5GHz nejede ze sousedů nikdo). Druhou podmínkou je gigabit LAN pro streamování videa ze serveru do TV apod a min. 4 LAN porty.
Co nepotřebuju je USB.
Dále je potřeba, aby byl router pokud možno malý a antény se daly nastavit tak, aby byl celkově plochý. Bude totiž umístěn v rozvaděči "na stojato". Vím, že to není optimální umístění (za plechovými dvířky), ale do rozvaděče vede ethernetový kabel od domovního switche, takže jiné umístění nepřipadá v úvahu (nebo připadá? nechám si poradit, ale předpokládám, že router musí být na rozhraní domácí a vnější sítě).
Nyní mám starý 2.4GHz router od TP-link s jednou anténou a velmi dobře pokrývá celý byt.
Koukal jsem, že routery se zásadně liší rychlostí, kterou přes WiFi dosahují. Rád bych něco, co nebude na tom pomalém konci nabídky. Nyní přes Wifi připojuji akorát mobily, kde to až tak zásadní není, ale časem počítám i s nějakým notebookem, kde by rychlost už byla potřeba.

S cenou bych se rád vešel do 3000 Kč (raději méně).
Díky za rady.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od Shaquille »

Mam rad sitove prvky od sitaru (Dlink, Netgeat, Cisco), ne od vyrobcu kabelu (Belkin) a desek (Asus - i kdyz ty nejsou nejhorsi).
https://www.alza.cz/d-link-dir-842-d401 ... d=18848956
Akorat si nejsem jisty s tema antenama. Jsou na kloubu, mely by jit "ohnout" jak potrebujes.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od JJ »

Díky, na výrobce mám stejný názor (i když podložený spíš přesvědčením než zkušeností). Ten D-link nevypadá zle, akorát má pouze 867Mbit na 5GHz. Jiné modely s třemi anténami mají 1300 MHz. A otázka zní, jestli to má smysl. Předpokládám, že mobil asi 3 antény nemá, takže to asi nevyužije, co? Má smysl platit víc za tenhle rozdíl? 5 GHz potřebuju primárně pro připojení do Internetu, takže předpokládám, že těch 867Mbit stačí. Samozřejmě, že reálná rychlost bude úplně jinde, ale těch 55Mbit, co mám připojení by to pokrýt mohlo, ne? Když je navíc 5GHz pásmo volné.

Díky za názor
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Salamander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. srp 2008
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od Salamander »

Mobily maji vetsinou 1, zridka kdy 2 anteny, takze ano, 3 antenove AP je dost zbytecne (neplati samozrejme pro MU-MIMO)

A brat D-Link jako neco lepsiho ... no nevim, chipsety maji vsichni stejne od Broadcomu, jak ten Asus, tak D-Link.

Pokud bych chtel nejakou enterprise-grade wifi, musis se podivat po Ruckusu, Arube nebo Zebra (Motorola Mobility), ale to domu proste nezaplatis (Ruckus jeste mozna jo) Ale je fakt ze kvalita tehle zarizeni je trosku nekde jinde, ale to se projevi zejmena kdyz je na ne pripojena hromada klientu.
Tak dlouho se chodí s Acerem do práce, až mu víko upadne.
Acer wiki || Acer servis || Zkušenosti by Intri
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od JJ »

Díky za názory. Profi řešení pro mne skutečně není, vystačím si s domácí krabičkou. Ale teď kterou? Prošel jsem nabídku a v rozumné cenové relaci s dvouanténovým 5GHz WiFi a gigabitovou sítí jsem našel toto:
https://www.alza.cz/tp-link-archer-c5-d ... 3092#popis
https://www.alza.cz/d-link-dir-842-d401 ... ?o=2#popis
https://www.alza.cz/asus-rt-ac1200g-d40 ... d=18848956
https://www.alza.cz/zyxel-nbg6616-d2648 ... d=18848956
https://www.alza.cz/zyxel-nbg6617-d4517 ... d=18848956

Ten poslední už je dost drahý, ale pokud by to mělo smysl, tak je ještě v toleranci. Myslím, že se zásadně neliší (snad jen ten poslední má MU-MIMO a ten Asus má nějakou funkci AiRadar, která ale nevím, jestli je k něčemu). Zásadní je, jak moc se dají nastavit. Někde jsem četl, že ten D-link má velmi ořezané možnosti nastavení, možná se ale dá zapnouž nějaká podrobnější správa, nevím.

Nějaká rada nebo zkušenost?

Díky moc.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Salamander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. srp 2008
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od Salamander »

pokud chces mit bohate moznosti nastaveni

https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... ac-L4.html
Tak dlouho se chodí s Acerem do práce, až mu víko upadne.
Acer wiki || Acer servis || Zkušenosti by Intri
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od JJ »

:-) Zajímavý kousek. Ale spíš se obávám že to je na mě už trochu moc. Zaprvé, jestli jsem to správně pochopil, to má jenom jeden kanál na 5GHz, zadruhé se trochu bojím, jak by to v mém případě chodilo bez externích antén a zatřetí si nejsem jist, že administrační rozhraní (má to vůbec nějaké nebo se to ovládá přes příkazovou řádku?) bude stravitelné. Potřebuju něco, co bude fungovat a případě to bude mít možnost zásahu, pokud by to nefungovalo optimálně. Nechci nic, v čem se budu muset týden vrtat, abych to vůbec rozchodil ;).

Takže pokud bych se držel těch BFU modelů uvedených výše, co byste brali? Ten Asus nakonec nevypadá špatně, i když se trochu bojím větších rozměrů. Chápu správně, že ten jejich AiRadar je jakýsi beamforming? Je to k něčemu?
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Salamander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. srp 2008
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od Salamander »

Ma to 3x3 mimo, takze to musi mit 3 anteny ... a dosah oproti externim neni tak spatny

Administrace pres WinBox nebo web je asi zezacatku trosku narocnejsi (ale je tam wizard pro quick set) ale da se to naucit hodne rychle.
Pripadne neni problem s necim poradit
Tak dlouho se chodí s Acerem do práce, až mu víko upadne.
Acer wiki || Acer servis || Zkušenosti by Intri
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od JJ »

No, je to lákavý :). Ale cenově je to pro mé potřeby asi zbytečně vysoko. Ve výsledku to udělá stejnou službu jako nějaký router za dvojku a jen pro ten pocit, že mám hračku se spoustou hejblat to asi nestojí. Ale díky.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Salamander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. srp 2008
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradte nejaky router do 250€...

Příspěvek od Salamander »

Tak jeste muzes poridit hAP lite ... ale ten ma jenom 2 anteny a o dost horsi parametry https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... ac-L4.html

Ale zas ta cena je solidni i :D Ale bacha na 100Mbit porty

Dela se i v hezcim provedeni https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... -L4-1.html


Pak jeste takovy kompromis ... https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... cerna.html

da se pouzit i uvnitr (a vim o hodne lidech kteri ho tak pouzivaji), ma 3x3 mimo na 5ghz, ale zase jenom 1 ethernet port
Tak dlouho se chodí s Acerem do práce, až mu víko upadne.
Acer wiki || Acer servis || Zkušenosti by Intri
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“