Struktura domácí sítě

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Struktura domácí sítě

Příspěvek od JJ »

Ahoj,
potřeboval bych poradit se strukturou domácí sítě. Situace je tato:
Na vstupu do bytu je ethernetový kabel napojený na optiku, ke které je připojen dům, takže v bytě není třeba modem apod. Tento kabel vede do rozvaděče, kam zároveň vedou 4 kabely z jednotlivých místností. Na jednom z těchto kabelů jsou připojena dvě zařízení přes switch, na ostatních nic nebo jedno zařízení.

V tomto momentě mám v rozvaděči umístěn WiFi router, jehož umístění ale není optimální (za plechovými dvířky ve stísněném prostoru, kde není možnost nasměrovat antény apod.), takže přemýšlím, jak to udělat lépe.

Samozřejmě mě napadá řešení dát do rozvaděče router bez WiFi a do jedné z místností umístit WiFi AP (resp. nějaký router s vypnutým routingem). To je ale cenově dost nákladné. Takže se ptám:
Je nutné, aby byl v rozvaděči router? Nestačilo by tam umístit switch a WiFi router dát do jedné z místností? Lze síť nakonfigurovat tak, aby to fungovalo?

Nebo existuje nějaké jiné řešení?

Díky za pomoc.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: Struktura domácí sítě

Příspěvek od Holda »

Teoreticky si můžes tu konektivitu na switchi protagovat do routeru a odtama v jiné VLAN už normálně distribuovat. Ale jestli máš nějaký SOHO switch a router, tak to nevymyslíš.
Napadají mě dvě cesty, jednak zkusit pozapojovat kabeláž v patch panelech tak, aby byl první router, nebo poptat ISP, jestli ten media konvertor nemůže být využíván jako router.
.
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Struktura domácí sítě

Příspěvek od JJ »

Toho jsem se obával. V SOHO switchi nenastavím nic. Nenapadá mě, jak pozapojovat kabely jinak než teď. Můžu propojit vstup a kabel k routeru, takže bude první, jenže co dál? do místa, kde by byl router vede zdí jeden kabel, takže tam nedostanu další, který by vedl zase zpět a do switche. Jedině zkusit protáhnout tím husím krkem ještě jeden kabel, ale bez protahováku tomu nedávám moc šancí.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: Struktura domácí sítě

Příspěvek od Holda »

Když obětuješ 1 GbE, lze jedním UTP vést 2× 100 Mbit. Ale není to nic extra technologicky brilantního.
.
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Struktura domácí sítě

Příspěvek od JJ »

Gbit se mi obětovat nechce. Možná zkusím protáhnout další kabel.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“