ASUS DSL-AC68U - chybný modem?

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
HardyG
Nováček
Nováček
Registrován: 28. bře 2017

ASUS DSL-AC68U - chybný modem?

Příspěvek od HardyG »

Ahojte, rád by som sa poradil ohľadom problému ktorý mám s mojím modemom. V skratke, ide o to že mám podozrenie na chybný modem vzhľadom na to ako sa správa no potreboval by som názor niekoho skúsenejšieho aby som vedel či ho ísť naozaj reklamovať. Problémom je hodnota "MAX rate". Keď som modem prvý krát zapojil tak pár dní fungoval normálne a pri 10Mbit internete ukazoval normálne cca 14 500-15 000kb/s max rate. Po pár dňoch sa mi stalo že keď som ráno vstal tak internet nešiel a nepodarilo sa mi to ani rozbehnúť tak som volal do Telekomu a po asi 3 hodinách sa mi internet chytil no už len s najslabším profilom 8Mbit. Keď prišiel technik ku mne domov a meral mi linku tak nameral na kábly max. rate 15 000kb/s. Tú istú hodnotu mi nameral aj predošlý modem TP-LINK W8961NB. Ako náhle meral lechnik linku s mojim novým zapojeným modemom ASUS tak to ukazovalo už len max. rate cca 11500kb/s pri nastavenom profile linky 6900kb/s (redukovaný 8Mbit). Z toho sme usúdili že kvoli tej obmedzenej hodnote max rate mi zrejme znížil Telekom profil linky aby to nejak fungovalo. Keď bol technik u mňa a skúšal mi zvyšovať profily tak skúsil maximálny profil 15Mbit redukovaný na 13Mbit (som ďaleko od DSLAMU - cca 2km) no a čuduj sa svete modem sa ani nezosynchronizoval a teda ani sa neprihlásil do siete a nešlo to. Prehodili sme routre a skúsil som tam zapojiť naspäť starý TP link a žiadny problém, všetko fungovalo akurát hodnota SNR bola dosť kritická 6dB. Potom sme naspäť dali opäť ASUS a opäť nefungoval. Následne mi musel znížiť profil na 10Mbit no nejakým zázrakom už modem neukazoval max rate 14 500 - 15 000kb/s ale len cca 11 500kb/s (preto sa teda nechytil pri 15Mbit profile). Otázka moja je ako je toto možné a či je tu možnosť že router dostal nejakú napäťovú pecku po kábli alebo router ukazuje tú hodnotu max rate ako maximálnu možnú STABILNÚ hodnotu ktorá zaručí stabilitu linky? Všetkému tomuto predchádzalo to že s TP-Linkom som nemal stabilnú linku a tak raz za 2 dni padol internet a modem sa nevedel naspäť sám prihlásiť a bol potrebný jeho reštart. Ďakujem všetkým trpezlivým čo dočítali až do konca a prikladám aj screen so statusom linky. Zaujímavá je aj hodnota POWER - 0.0dbm :idea: Bojím sa hlavne doby kedy má byť u nás spustené VDSL 80Mbit (za 3 mesiace) a neviem či mi teda bude modem fungovať aj keď by mal kedže podporuje VDSL. Ak je ale problém s jeho maximálnou priepustnosťou tak som na pochybách. K tomu všetkému som zobral môjho ASUSa k susedovi ktorý má presne ten istý internet ako ja a čuduj sa svete, modem ukazoval skoro také isté parametre pričom susedov pôvodný modem ukazoval pred odpojením normálny max. rate linky 15 000kb/s. (Asus cca 11500kb/s) Ja už fakt neviem :angry2:. Ďakujem za pomoc páni.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Weslo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 19. pro 2005
Bydliště: Nan Curunír

Re: ASUS DSL-AC68U - chybný modem?

Příspěvek od Weslo »

Může to být SW bug, může to být HW nekompatibilita s DSLAMem T-Comu, může to být cokoliv. Takhle těžko říct. Vysílací výkon (nebo Tx power) je záležitost T-Comu (jejich DSLAMu), nikoliv tvoje.
Max rate je vypočítaná hodnota, ta nemá s realitou nic společného.
Popravdě mi není jasné, proč sis nekoupil modem od T-Comu, který mají otestovaný a funkční s jejich DSLAMy...
AMD Ryzen 5 3600 | Arctic Cooling Liquid Freezer II 120mm | ASUS TUF GAMING B550M PLUS |16GB A-DATA XPG DDR4 3000Mhz | Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G | Samsung 980PRO 512GB | CoolerMaster Q300L | Corsair SF-450 | 32" Dell S3222DGM | Synology DS220j + 2x6TB WD Red RAID1 | MAZDA enthusiast
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“