Creative X-Fi Surround 5.1 Pro (externí) - rušení.

Zvukové karty, reproduktory, mikrofony, zesilovače a další.

Moderátor: CageJ

Odpovědět
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Creative X-Fi Surround 5.1 Pro (externí) - rušení.

Příspěvek od crashPC »

Ahojte.
"Tak v tom jsem taky".
V domění, že si polepším od integrované zvukovky, jsem dopadl snad ještě hůř.
Při větším zesílení reproduktorů je slyšet škrčení a hlavně silný pískot (asi dva tóny). Jde to po USB, reproduktory jsou OK.
Na USB kabelu je nějaký ferit, zkoušel jsem i jiné kabely, jiné místa zapojení, jiné zapojení napájení reproduktorů, nepomohlo nic. Dělá to PC. Je slyšet když se hýbe myš, a když se něco přehrává. Pokud se ani jedno nekoná, rušení klesne na cca přijatelnou mez.
Má někdo nějaké neinvazivní návrhy?

V současné době (když jsem beztak přemýšlel nad rozebráním zvukovky pro zvýšení gainu výstupních operačních zesilovačů) mě napadá místo USB zavést jiných externích 5V...
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Creative X-Fi Surround 5.1 Pro (externí) - rušení.

Příspěvek od crashPC »

Tak jsem zpět. Problém jsem si vyřešil.

Tušil jsem, že vítr fouká od samotného PC a bordelu v USB.
Rozhodl jsem se narušit záruku ( ono kdyby o něco šlo, i po otevření zařízení lze spor o záruku vyhrát), a na 5V USB jsem na prasáka nastrčil 1000uF kondík. USB se díky tomu resetnulo (asi proudová ochrana, přeskočila malá jiskřička). Zas to naběhlo, a tradá, žádné stálé pískání se nekoná. Po odendání kondíku se zas přirozeně objeví. Provizorně jsem tedy do krabičky nastrčil 3x100uF tantalové kondíky, což pár dnů přežiju, a až seženu kondíky lepší, tak to tam celé upgraduju, že se bude zvukovka divit. Zatím pískání ustalo natolik, že mě už nebolí hlava :-)
Ještě je tam slyšet pískot při pohybu myši, ale ne takový. Možná i s tím si lepší filtrace poradí.
Flákači jedni spořiví. Dobrá filtrace může stát kolem desetikačky, a oni to do zvukovky za 1200+ prostě nedaj.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Creative X-Fi Surround 5.1 Pro (externí) - rušení.

Příspěvek od crashPC »

Tak, se vracím s jakýmsi rozřešením. Nedalo mi to, a říkal jsem si, že tady tedy "kovářova kobyla chodí bosa" nestrpím.
Postavil jsem slušný RCLC filtr na 5V USB, abych rušení zapudil.
Bez zátěže jsem naměřil starým osciloskopem velice akceptovatelné rušení 2,5mV.
Po připojení zvukovky ale zas rachot jak prase. Říkám si, to není možné. Začal jsem měřit, a zjistil jsem, že čím víc měřím na straně PC, tím víc je to vklidu, a čím víc měřím na straně zvukovky, tím víc je to špatné (25+mV).
Takže pánové, Creative X-Fi 5.1 nebrat!!! Je to nejhorší bahno!
Ještě jí rozvrtám abych přišel na to co je. Buď opravím, nebo vyhodím. Každopádně mě velice nakrkli, a od nyní tedy Creative zvukové karty nedoporučuju. Nevěřím, že je rozbitá. Prostě takto funguje. Je mi z toho šoufl.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
tteasy
Nováček
Nováček
Registrován: 19. čer 2009

Re: Creative X-Fi Surround 5.1 Pro (externí) - rušení.

Příspěvek od tteasy »

Já mám také od Creativu zvukovku Gamer uz starou asi 5 roku a poslední rok řeším otravny zvuk, který vydává. Je to chrceni, pískání, praskání, brum apod. všechno i dohromady. Ale jen chvílemi. Někdy je ticho, jindy začne takhle blbnout, ze repraky raději vypnu. Nevím uz co s tím. Vymenil jsem repro od Creativu v domnění, to blbnou ty repraky a dal jsem je bráchovi. Ten je s nima spokojený, protože mu neblbnou. Já koupil další repro 5.1 od Gigabyte a problém je pořád stejný i na nich. Přepojení kabelů nepomohlo. Jediné co ještě zbývá, zkusit nahodit integrovanou zvukovku a napojit repro do ní, protože to vypadá, že zvukovka od Creative je bohužel uz špatná a blbne právě ona. Toto téma mě v tom jen utvrdilo.
Odpovědět

Zpět na „Zvuk“