Výroba vlastního reproduktoru

Zvukové karty, reproduktory, mikrofony, zesilovače a další.

Moderátor: CageJ

Odpovědět
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Výroba vlastního reproduktoru

Příspěvek od crashPC »

Ahoj.
Když už na tom dělám, tak si říkám, že to na pobavení postnu i sem...

V rámci nudy a touhy po srandě jsem se rozhodl, vyrobit si vlastní reproduktor. Konkrétně basový - na subwoofer.

Jediná tovární věc na něm bude motor (magnet s částí koše), protože nemám takové možnosti v mechanice (a následném namagnetování motoru), nicméně zbytek bude úplně DIY.
A to tak, že úplně - použité díly nesmí mít se standartními reproduktory nic společného...
Takže cívka, former, spider, membrána, závěs, část koše - všechno vyrábět.
Slibuju si od toho plnou funkčnost s omezenými možnostmi a přiměřeně horšími parametry - no dost dobrými na to, aby to naplnilo velkou místnost slušným zvukem.

Tady je foto pohonu:
Obrázek

Tady jsem začal s membránou a závěsem:

V rozkladu:
Obrázek

Složená bez adheziv:
Obrázek

Závěs ze zadní strany:
Obrázek

Volně ložená sestava:
Obrázek

Má to průměr cca 20".
Očekávám, že vepředu udělám dvojitý povrch, s hezkou černou povrchovou úpravou, a snad i nějakým logem. Membrána má zatím hmotnost 178g. To ujde. Uvidíme, co s tím udělají lepidla/akrylový tmel, barva.

Doufám, že to dobře dopadne. Pokud ano, mohl bych pokračovat ve výrobě nějakého odstrašujícího případu (třeba 32")
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Výroba vlastního reproduktoru

Příspěvek od Shaquille »

Na tohle se fakt tesim... cim to chces krmit? Fandim
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Výroba vlastního reproduktoru

Příspěvek od crashPC »

Já taky. :-)

Budu to krmit čímkoli, co mám poruce. Tedy třeba QSC RMX 1450 nebo 1850HD. To by mělo stačit (podle impedance 1200-1800W).

Už jsem narazil na první problém. Začal jsem lepit membránu, a položil jsem na ní nachvíli láhev od lepidla. Zkroutila se tak trošku do paraboly. Tak zas pomalu opatrně rovnám.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
morke
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 09. srp 2009
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: Výroba vlastního reproduktoru

Příspěvek od morke »

Ta hmotnost membrány ti ještě vzroste, tak aby to nemělo vliv na zvukovou přesnost. Ne nadarmo se dělají kuželové membrány.
PC: I5-11600K, Gigabyte Z590 UD AC,
PNY RTX 3070, Corsair 16 GB DDR4, Seasonic Prime GX 750, SSD Samsung 850 EVO 500 GB/Samsumg 980 Pro 500 GB/980 1TB, Noctua NH-D15, Fractal Design Torrent
Zvuk: Foobar2000 → KS → Topping D10s → Chord C-line → Primare i22 → Chord Clearway → Monitor Audio Silver 2
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Výroba vlastního reproduktoru

Příspěvek od crashPC »

morke: S tím se samozřejmě počítá. S lepením, povrchovkou, cívkou, a možná nějakým "interconnection" setem mezi cívkou a membránou, se to asi bude motat kolem 400g. Doufám, že pod. 21" B&C 21DS115 co mám, má 407g, takže mi to přijde fér váha.
Tady foto 21"(ten vepředu):

Obrázek

Rozdíl je v tom, že renhle reproduktor má Bl přes 40, a silový faktor ((Bl*Bl)/Re) přes třista. Tedy pekelně svižný kousek. To co dělám bude mít pohon mnohem slabší, a asi to bude pracovat schopně jen v uzavřené ozvučnici kolem 100l.

Váha má skoro vždycky vliv na citlivost a rozsah směrem nahoru (horší) a dolů (lepší). Tedy je vpodstatě jedno, jestli to bude 350 nebo 450g. Maximálně z toho poleze třeba o decibel méně SPL a vyžádá si to o 5Hz nižší ořez nad pracovním pásmem.

Mnohem více než váhy, se bojím pevnosti spojů. Ten mezi membránou a závěsem bude asi kritický.

Membrány se dělají jak kuželové, tak rovné. Pevnost je jistě otázka materiálu a návrhu. Tady jsem si to chtěl ulehčit, protože modelovat kuželovou membránu od začátku, to je strašně moc práce, které se chci vyhnout. Už takhle to sežere hodin jak prase...
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Jirka_T
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. úno 2013

Re: Výroba vlastního reproduktoru

Příspěvek od Jirka_T »

Ta "membrána" je z jakého meteriálu ?
PC1: CPU: Core I3-3225, MB: ASUS P8H77-M, RAM: 16GB DDR3 1600, HD:Samsung SSD 850 EVO 250GB, OS: W10 Pro x64 Cz
NB: HP EliteBook 2540P, CPU: Intel Core I5, 8GB RAM, HD Samsung 850 EVO 250 GB, W10 Pro x64 Cz
PC2: I5-2500K, GIGABYTE GA-B75N, RAM 8GB DDR3 1600, SSD SAMSUNG EVO 120GB, W10 - Insider aktuální
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Výroba vlastního reproduktoru

Příspěvek od crashPC »

Silný karton. Dostane nějaké zpevnění navíc...
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
blaho
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 31. pro 2011
Bydliště: Nyíregyháza

Re: Výroba vlastního reproduktoru

Příspěvek od blaho »

hm ...

tak v kazdom pripade som zvedavy jak to bude hrat a kolko ty vydrži
Inak je to zaujimave :)

* To ma napadlo ked som mal davno v oktavke na pol kufra nejaky 2000 W subwoofer,
co mi menilo aj rytmus srdca :-D

* tak postuj , cakame :wink:
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Výroba vlastního reproduktoru

Příspěvek od crashPC »

Tohle rozhodně nebude žádný velký trhač. Možná tak sebetrhač, podle toho jak se povede, nebo nepovede slepit. Takový subwoofer samozřejmě už mám, a tak mi o to dávno nejde....
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
blaho
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 31. pro 2011
Bydliště: Nyíregyháza

Re: Výroba vlastního reproduktoru

Příspěvek od blaho »

jj, chapu
Odpovědět

Zpět na „Zvuk“