Core i3 - rady, problemy, taktovanie

Vše o procesorech Integrated Electronics.

Moderátoři: Eddward, Baneshee

Odpovědět
Mr Lucas
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 25. říj 2011
Bydliště: Somewhere on the Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Core i3 - rady, problemy, taktovanie

Příspěvek od Mr Lucas »

50°C je luxusní teplota :wink:
... Don't give the noise a chance ...
ULN PC: MB: Asus P8P67 B3 CPU:Core i5 2500K / 4,5GHz@1,3V - passive cooled by Phanteks PH-TC14PERAM: Kingston HyperX Genesis Grey 8GB 1600MHz GPU: Sapphire HD 6850 775/4000MHz@0,975V cooled by Accelero S1 + 2x Noiseblocker PL1 (380-700rpm) SSD,HDD: Crucial M4 64GB + WD Green WD20EARS in Silentmaxx HDD Silencer PSU: Enermax PRO82+ 385W cooled by Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) CASE: Cooler Master Cosmos II - Silent mod with two exhaust fans - rear Noctua NF-A14 ULN (400-700rpm), top Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) + 2,5-5cm soundproofing material Gumex Type 500, Type 503, Type 505 AUDIO: Onkyo Wavio SE-200PCI -> Yamaha RX V559 -> Eagle Cable Silverline -> Yamaha NS 777, NS 444, NS 333 + Velodyne EQ-Max 12 LCD: 27" Asus VE278Q + 50" Philips 50PFL5008K/12 with Ambilight
Fajfka123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. bře 2013

Re: Core i3 - rady, problemy, taktovanie

Příspěvek od Fajfka123 »

No jenže při zátěži a 1900 ot/min je větrák slyšet jak turbína navíc proč se ten procesor nepodtaktovával a byl furt na 3.4 Ghz i v iddle ?
MB: Asus Z370 Prime-A, CPU: Intel i5-8600K, HDD: Seagate 3TB SSD: Kingston SSD A2000 250GB GPU: MSI GeForce RTX 3070 GAMING Z TRIO RAM: Crucial 8GB/Kingston 16GB Zdroj: Corsair RM650x Case: Fractal Design Define R4 Black Pearl + window
CageJ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 31. bře 2011
Bydliště: Praha, Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Core i3 - rady, problemy, taktovanie

Příspěvek od CageJ »

otacky sa daju SW zregulovat
AMD RYZEN 2700X 4.2GHz@watercooled, 32GB DDR4 2,8GHz, AsRock B450 GAMING K4, RIOTORO GOLD 650W; ASUS DUAL RTX 2060; CoolerMaster ML500; AMD RYZEN 3600X, NOCTUA NH-D15, ASUS STRIX B450-F GAMING, SuperFlower GK550, 32GB CL14 G.SKILL 3200, FRACTAL DESIGN XL R4, ASUS STRIX RTX 3080 OC; APPLE MacBook AIR M1 iPhone 12 Pro 128GB
Fajfka123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. bře 2013

Re: Core i3 - rady, problemy, taktovanie

Příspěvek od Fajfka123 »

Ono stejně do budoucna (počítám kolem roku) chci upgradovat pc. Momentálně mám starej, tak to chce změnu. Plánoval jsem koupit jen novou grafiku, ale zas by ji procesor nestíhal, tak budu muset pak koupit i procák a základku.
MB: Asus Z370 Prime-A, CPU: Intel i5-8600K, HDD: Seagate 3TB SSD: Kingston SSD A2000 250GB GPU: MSI GeForce RTX 3070 GAMING Z TRIO RAM: Crucial 8GB/Kingston 16GB Zdroj: Corsair RM650x Case: Fractal Design Define R4 Black Pearl + window
wentill
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. bře 2010

Core i3-530 OC - QPI x CPU násobič, frekvence pamětí, napětí

Příspěvek od wentill »

Zdravím,

dneska jsem se poprvé pustil do taktování CPU a v některých věcech trochu tápu.

Za prvé ve většině návodů se mluví pouze o práci s CPU násobičem a ne o QPI multiplier. Měl bych ho také nastavit na hodnotu, která bude odpovídat výsledné frekvenci procesoru?
V mém případě při CPU multiplier x22 by byl QPI x44.

Když jsem se dostal na BCLK 190MHz, byl jsem spokojen a řekl jsem si, že dál už nepůjdu. Násobič pamětí jsem snížil tak, aby byly jejich frekvence nižší než stock. Mám 2x1 a 2x2 Corsair 1333MHz. Pokud násobič zvýším na 8, mám už frekvenci výš než 1333 a u násobiče 6 je asi 1100. Je nějaká možnost, jak frekvenci jinak navýšit? A je to vůbec nutné?
Taky nevím, jestli má smysl sahat do časování pamětí a jak je případně nastavit.

Vycházel jsem z návodu, který od začátku zvedl napětí u Vcore a u QPI/VTT. S výše zmíněným nastavením mi běžel Prime hodinu stabilně, tak jsem si říkal, jestli by to napětí nešlo snížit, protože takhle mám jádra jen v idle systému na skoro 50°C.

Díky za rady!
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Core i3-530 OC - QPI x CPU násobič, frekvence pamětí, na

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Frekvence QPI nijak vysoká bejt nemusí, na výkon nebude mít vliv. Tvůj CPU totiž QPI defakto ani nepoužívá. Na QPI může bejt vázán takt northbridge (uncore) ktere je zároveň vždy minimálně dvojnásobkem taktu paměti. Jeho zvyšování už na výkon drobej vliv má protože s nim roste i frekvence L3 cache. Nicméně ale opravdu to nemá smysl hrotit, to samé paměti, nehrotit. Pokud daj o jeden vyšší násobič s Ok latencema tak je tak provozovat, pokud ne, nechat 1333 a doladit latence na této frekvenci.

Pokud jsi četl ňákej návod na taktování a nemluvilo se tam o QPI asi jsi četl špatnej, čti pro LGA1156 a platné budou i ty pro LGA1366 ta se taktuje stejně. Modernější platformy maj zmačenou FSB a QPI a takovéto věci se tam už nenastavují (taktuje se tam vesměs jen přes násobič).
wentill
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. bře 2010

Re: Core i3-530 OC - QPI x CPU násobič, frekvence pamětí, na

Příspěvek od wentill »

Díky, takže je v pohodě, když ta QPI frekvence je stejná jako frekvence CPU?
A k těm pamětím. Jak se dostat na těch 1333, když rozdíl mezi násobičema 6 a 8 je buď pod anebo nad touto frekvencí. A ok latence jsou takové, jaké jsou napsány ve specifikacích karet?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Core i3-530 OC - QPI x CPU násobič, frekvence pamětí, na

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano problém to neni, obvykle se QPI ani tak vysoko nedostane. QPI slouží ke komunikaci mezi systémy co maj vícero CPU, CPU přes ní komunikujou mezi sebou, a u LGA1366 ještě mezi CPU a chipsetem. Nicméně, u LGA1156 se QPI k ničemu nepoužívá, ani neni z CPU vyvedena.

Co se pamětí a latencí týče, latence nastavíš v biosu a zontroluješ si je přes CPU-Z, nevim moc co víc k tomu říci.
wentill
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. bře 2010

Re: Core i3-530 OC - QPI x CPU násobič, frekvence pamětí, na

Příspěvek od wentill »

Jo já jen že jakoby nevím, kam až s těma latencema můžu zajít a jak to testovat. Mám zkoušet co nejnižší a pak to projet memtestem? A je problém, když 1333MHz paměti běží na 1520? Někde jsem četl, že LGA1156 je náchylná na to, když jsou ty frekvence výš..
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Core i3-530 OC - QPI x CPU násobič, frekvence pamětí, na

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Problém? Ano i ne. Je to overclock jako každej jinej. Paměti se točej frekvencí voltáží a latencema. Pak je zde ještě commandrate kterej vždy držet na 1T, nejít na 2T to shazuje výkon. 2T bejvý nutné jen když se osadí více jak 1 modul na kanál. Default latence pro 1333Mhz jsou 9-9-9-24, téměř všechny paměti daj 8-8-8-22. Některé lepší 7-7-7-20, default voltáž je 1,5v, safe overvolt je do 1,65v.

Můžeš jít ale opačnou cestou a to zvýšit frekvenci, občas můžeš zvednou i latenci aby jsi se dostal na vyšší takt, atd. Nebudu tě učit vše na to jsou návody + si s tim můžeš hrát sám. Pamětí se ale obecně nevyplácí hrotit, reálně ti moc výkonu nepřidaj (v porovnání s overclockem samotného CPU).
wentill
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. bře 2010

Re: Core i3-530 OC - QPI x CPU násobič, frekvence pamětí, na

Příspěvek od wentill »

No o to mi právě šlo. Jestli ten nárůst výkonu je pak vůbec nějak znatelný..

Ještě bych měl jeden hloupej dotaz..při tomhle nastavení je běžný mít teploty na hodnotách jako jsou na obrázku?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Core i3-530 OC - QPI x CPU násobič, frekvence pamětí, na

Příspěvek od DOC_ZENITH »

6GB paměti? Jak a co tam máš zapojený? Jinak ti to běží docela hezky a hodně malá voltáž pro tenhle takt, skoro nereálně malá ihmo...

A ty teploty jsou mimo, moc nízké. Teploty neměř speedfanem ale přes coretemp během zátěže (spuštěnej prime95 třeba.)

A ne, paměti na výkon maj vliv jen zcela minimální proto řikam že je nemusíš hrotit.
wentill
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. bře 2010

Re: Core i3-530 OC - QPI x CPU násobič, frekvence pamětí, na

Příspěvek od wentill »

2x1GB a 2x2GB..ty volty mám v BIOSu na 1,175 Vcore a 1,5 QPI/VTT, nevím proč mi CPU-Z ukazuje tohle.

Já se špatně vyjádřil, tohle jsou teploty po startu systému v idle. Myslel jsem právě, jestli nejsou na tohle vysoko. Při prime95 mám coretemp na max 70°C.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Core i3-530 OC - QPI x CPU násobič, frekvence pamětí, na

Příspěvek od DOC_ZENITH »

70 je furt OK. Stahni si ještě CPUmark 99 a hoď sem výsledek. Mě se nezdá ten tvůj takt na tak strašně malé voltáži, to máš úplně hvězdnej CPU jestli ti to jede takhle.

Jinak ty paměti máš hodně "bleh" (tim myslim staré malé moduly), ty bych radši moc netaktoval, byl bych rád že jsou stable. Možná zkusit akorát to 1T commandrate jinak víc nic.
wentill
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. bře 2010

Re: Core i3-530 OC - QPI x CPU násobič, frekvence pamětí, na

Příspěvek od wentill »

Vyšlo mi 611, pokud to dává smysl a stáhl jsem to správný..
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Core i3-530 OC - QPI x CPU násobič, frekvence pamětí, na

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo, to je dobrý skóre, takže přetaktovaný to fakt máš, tak OK, pokud je to stable tak buď š%tastnej velice hezkej výsledek na hodně malý voltáži. Máš dobrej kousek CPU.
wentill
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. bře 2010

Re: Core i3-530 OC - QPI x CPU násobič, frekvence pamětí, na

Příspěvek od wentill »

Ok díky..ještě k těm teplotám. Když budou dlouhodobě mezi 40-50°C, tak je to ok? Resp. je mi jasný, že to má vliv na životnost toho CPU ve srovnání s tím, kdyby byly na 30, ale spíš jestli je to adekvátní teplota tomuhle taktu a voltáži (bez zátěže).
jagoda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. pro 2012
Bydliště: Bratislava

Re: Core i3-530 OC - QPI x CPU násobič, frekvence pamětí, na

Příspěvek od jagoda »

tie teploty su v poriadku aj dlhodobo
i7 2600k / 16GB DDR3 / GTX760
geronimo63
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2014

Re: Core i3-530 OC - QPI x CPU násobič, frekvence pamětí, na

Příspěvek od geronimo63 »

čím to chladíš ? ale povedal by som že to je dobrá teplota tých 40-50 stupňov
Tuning is my life
PC Motherboard ASUS P8H77-M ,Srdce zostavy Intel Core i5 3350P @3.10
,Ram Kingston Hyper-X 8GB Blue, GPU ASUS Nvidia GTX650 TI OC 2GB
BIG Disk 1TB Seagate Baracuda 7200 + Exterm. Disky 1TB WD Elements, Adata SH02 320GB ,
Šťavu dodáva Cooler Master Thunder 600W ,Všetko Napchané v Skrini Cooler Master Glite 430 Black
WIFI 2.4GHz 300Mbps Wireless N PCI Adapter CNP-WF511N2
Odpovědět

Zpět na „Procesory Intel“