Core temperature vs Cpu temperature

Vše o procesorech Integrated Electronics.

Moderátoři: Eddward, Baneshee

hypnotic666
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. kvě 2006
Bydliště: Praha

Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od hypnotic666 »

Ahoj,

Asi už se to tady 100x řešilo, ale vzhledem k množství příspěvků a pekelnému vyhledávání se rovnou zeptám znovu.

Mám nový pc s procesorem i7 7700K. Je uložen v case NZXT H440 (obsahuje 4 přídavné větráky) a je chlazen chladičem SilentiumPC Fera 3 HE1224. Všechno je v pohodě, nic mi nepadá nebo se nerestartuje. Ale včera jsem jen tak koukal během hraní Battlefieldu 1 na teploty a docela mě zarazilo, že teploty jader cpu byly až na 90C, kdy maximum je 100C.

Chci se zeptat, jestli je to problém? Chlazení mám si myslím dostatečné a hwinfo mi ukazuje cpu teplotu z desky na cca 60C v zátěži, ale jádra cpu jsou docela vysoko. Chladič běžel na 1650RPM.

Zkusil jsem ještě prime95 asi na 20min a tam se ty teploty krásně držely u 100C :D Ale celková teplota cpu byla kolem 60C... Přikládám screen z hwinfa při hraní BF1 (třetí sloupec je max temp).

Tak se chci zeptat je to normální, případně nebezpečné?

Zkoušel jsem ještě diagnostiku přímo od Intelu a tam teplotní test prošel v pohodě a taky psal, že je teplota 30-40C pod maximem. Takže která teplota je teda důležitá?

Předem díky.
bf1_hwinfo_temp.PNG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
PC: Intel i7-7700K | ASUS PRIME Z270-K | Kingston 16GB KIT DDR4 2400MHz CL15 HyperX Fury Black Series | MSI GTX 1070 GAMING X 8G | Corsair RM650x | AOC 24", 144Hz | Windows 10 64bit

Arguing on the Internet is like running at the Olympic Games for mentally challenged.Even if you win, you stay retarded.
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od ArgCZ »

tohle je normální, ty procesory jsou vyráběný už hodně pokročilým procesem a trpěj díky velikosti na lokální přehřívání, taky tomu nepomáhá přístup intelu který styk jádra s Heat spreaderem místo pájení zajistí jen teplovodivou pastou jak u CPU za 100 USD a třetí důvod je to že i7-7700K je na poměry Intelu už hodně vyhnaný frekvenčně

tady ti paradoxně chlazení až tolik nepomůže, nejvíce by pomohl delid
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
lavatube
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2016
Bydliště: Praha

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od lavatube »

Bios default? Tam pere deska brutální napětí ne?
AMD Ryzen 9 7900X/G.Skill Trident Z5 NEO EXPO K2 32GB/6000 /MB:ASUS TUF GAMING X670E-PLUS /win10/Chladic:ARCTIC Liquid Freezer II 420:GK:Gigabyte 3080 xtreme:Case:Fractal Meshify 2 XL: Zdroj:Corsair RM850i:Monitor: ASUS PG348Q
hypnotic666
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. kvě 2006
Bydliště: Praha

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od hypnotic666 »

Nikde jsem nic neměnil, takže by to měl být default.
PC: Intel i7-7700K | ASUS PRIME Z270-K | Kingston 16GB KIT DDR4 2400MHz CL15 HyperX Fury Black Series | MSI GTX 1070 GAMING X 8G | Corsair RM650x | AOC 24", 144Hz | Windows 10 64bit

Arguing on the Internet is like running at the Olympic Games for mentally challenged.Even if you win, you stay retarded.
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od chrochtadlo »

ty teploty sou silene, jake je napeti v occt a podobne?
bezpecne teploty pro dlouhodoby provoz se doporucujou max. +/- 75 °C.
Me HWinfo ukazuje vsechno korektne, staci sledovat Core Max.
hypnotic666
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. kvě 2006
Bydliště: Praha

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od hypnotic666 »

Nevím, co přesně myslíš tím "occt", každopádně hwinfo ukazuje napětí následovně:
cpu_voltage.PNG
Teď si říkám, jestli to teda nereklamovat, ale chce se mi dávat celý pc s mými daty někam na reklamaci :/
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
PC: Intel i7-7700K | ASUS PRIME Z270-K | Kingston 16GB KIT DDR4 2400MHz CL15 HyperX Fury Black Series | MSI GTX 1070 GAMING X 8G | Corsair RM650x | AOC 24", 144Hz | Windows 10 64bit

Arguing on the Internet is like running at the Olympic Games for mentally challenged.Even if you win, you stay retarded.
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od chrochtadlo »

musis sledovat "Vcore", je to pod zakladni deskou. VID nesledovat.
a OCCT je jeden ze znamejsich programu na testovani stability CPU.
hypnotic666
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. kvě 2006
Bydliště: Praha

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od hypnotic666 »

Aha, tak vcore je takto:
vcore.PNG
A ohledně stability žádný problém nemám, jak jsem psal výše. Všechno běží, jak má, jen jsem z toho pc cítil teplo, tak jsem se koukal. Používám ho celkem dost už cca měsíc a všechno je stabilní.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
PC: Intel i7-7700K | ASUS PRIME Z270-K | Kingston 16GB KIT DDR4 2400MHz CL15 HyperX Fury Black Series | MSI GTX 1070 GAMING X 8G | Corsair RM650x | AOC 24", 144Hz | Windows 10 64bit

Arguing on the Internet is like running at the Olympic Games for mentally challenged.Even if you win, you stay retarded.
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od chrochtadlo »

a ta maximalni hodnota, je to v nejake poradne zatezi na CPU? Napr po hodine hrani BF1 64p map nebo nejlepe v nejakem programu ala OCCT, co ten procak poradne potrapi?
A jestli je takove napeti na defaultu, bez pretaktovani, tak je to teda bida, ale teploty by rozhodne nemely litat ani k 80 °C.
P.S.: ale jak uz tu nekdo zminoval, neni idealni to nechavat na automatiku, ale pohrat si s tim a rucne nastavit co nejnizsi pevne napeti a z toho a max. teplot se odrazit dal.
A nastudovat si nejake kvalitni clanky ohledne taktovani skylake/kabylake.
Naposledy upravil(a) chrochtadlo dne pát 17. bře 2017, 13:32, celkem upraveno 1 x.
hypnotic666
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. kvě 2006
Bydliště: Praha

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od hypnotic666 »

Zkusil jsem teď ještě spustit occt a tohle jsou statistiky po 5ti minutách...
occt.PNG
Tak teď nevím no.. jestli to reklamovat a nebo to prostě nechat, ať si to časem shoří a reklamovat to až pak :D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
PC: Intel i7-7700K | ASUS PRIME Z270-K | Kingston 16GB KIT DDR4 2400MHz CL15 HyperX Fury Black Series | MSI GTX 1070 GAMING X 8G | Corsair RM650x | AOC 24", 144Hz | Windows 10 64bit

Arguing on the Internet is like running at the Olympic Games for mentally challenged.Even if you win, you stay retarded.
michal3d
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. úno 2007

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od michal3d »

A máš dobre dotiahnutý chladič? Prípadne akú pastu si použil a či jej tam je správne množstvo?

Inak ten chladič asi tiež nebude patriť zrovna k tým najlepším...
https://www.techpowerup.com/reviews/Sil ... 224/6.html
MB: ASUS P9X79 CPU: Intel i7-4820K + Noctua NH-U12P RAM: 48 GB DDR3 1333 MHz GPU: EVGA GeForce RTX 2070 XC GAMING SSD: Intel 730 240 GB, Crucial MX300 1 TB
PSU: Seasonic X-560 SOUND: ASUS Xonar Essence ST + Xonar H6 + beyerdynamic DT 990 Pro 250 Ω + Creative 6.1 6700 CASE: Cooler Master Silencio 650 LCD: HP Z32 4K
KEYBOARD: CM Storm Quickfire XT MOUSE: Logitech G502 HERO + G240 GAMING: Logitech G29, Xbox Elite Controller, Saitek X56 Rhino H.O.T.A.S. OS: Windows 10 Pro 64-bit
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo ihmo, při AVX burnu při 1,3v (což do jeho CPU jde) jsou tohle teploty normální. Je to horší kousek CPU s vysokou default Vcore. To jest vše, nic neshoří, nic neni mimo. Tyhle čísla jsou v AVX burnu normální. Starší prime bez AVX či třeba reálné non-power-virus AVX H265 enkodéry by to vytopily kolem 80 coretemp.
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od Blue Storm »

To ani nemusí být AVX... i pokud pustil jen tu základní OCCT zátěž, tak ta je schopna to vyhnat vysoko, pokud má horší kousek s vysokým napětím. Nedávno jsem připravoval dvě PC s Core i7-7700K, chlazeno s Be Quiet Dark Rock 3, nanesení pasty a utažení obou chladičů naprosto v pořádku, ale prostě ty procáky šly v defaultu i bez enhanced turba přes 90 °C. Musel jsem je podvoltovat na 1,26 V, což bylo nejnižší stabilní napětí a i tak topily na 85 °C. Některé kousky 7700K jsou šílené.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od PKBO »

Chladič je dobrej, na nedelidnuté CPU ani lepší nemá smysl..
Zkusil bych přepastovat třeba mx2 jestli si o pár stupínků nepomůžeš, případně jít s VCORE na nižší hodnoty.

Reklamovat to můžeš, ale v RMA ti to nevrátěj, protože je to jednoduše vlastnost, nikoliv vada -> obecně je to ale také o kusovosti, některé kusy při stejném vcore mají jinou teplotu, právě díky pastě, která je pod IHS.
Tzn vrátit ve 14 denní lhůtě, ale dost možná dostaneš úplně stejně teplej kus.

Jediným řešením je udělat delid, který teploty sníží o 10-15 stupňů.
lavatube
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2016
Bydliště: Praha

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od lavatube »

michal3d píše:A máš dobre dotiahnutý chladič? Prípadne akú pastu si použil a či jej tam je správne množstvo?

Inak ten chladič asi tiež nebude patriť zrovna k tým najlepším...
https://www.techpowerup.com/reviews/Sil ... 224/6.html
Feru3 mam chladila dobře i před delidem :)))
AMD Ryzen 9 7900X/G.Skill Trident Z5 NEO EXPO K2 32GB/6000 /MB:ASUS TUF GAMING X670E-PLUS /win10/Chladic:ARCTIC Liquid Freezer II 420:GK:Gigabyte 3080 xtreme:Case:Fractal Meshify 2 XL: Zdroj:Corsair RM850i:Monitor: ASUS PG348Q
hypnotic666
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. kvě 2006
Bydliště: Praha

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od hypnotic666 »

Díky za potřehy. Pročítal jsem si ještě různé diskuze na netu a lidi psali, že se má ještě updatovat bios a nastavit manuálně napětí, protože deska tam může pouštět zbytečně moc v auto módu, což jsem udělal a nastavil 1.2V.

Spustil jsem znovu occt na těch 6 min jako minule a průměrná teplota se držela kolem 73C, což je o 10C méně, než před těmi změnami. V páté minuže už jsem byl na cca 75C. Za těch 6 min tam byly 2 peaky, jeden k 90C, druhý cca 94, ale byl to opravdu jeden bod grafu a schválně jsem to poslouchal a jakmile zabral chladič, tak to šlo hned v dalším odečtu zpět k 70, potažmo 75C v druhém případě.

Ohledně dotáhnutého chladiče: zkusil jsem ho schválně při tom testu přitlačit na desku a teploty se neměnily, takže možná by mohla pomoct třeba lepší pasta, ale chladič by měl být upevněný správně.

Takže i z vašich komentářů to vypadá, že tohle by mohl být jen teplejší kus a nemusel bych se tím nutně znepokojovat... Zkusím to ještě v BF1 zase, kde se k tomu všemu přidá ještě teplo z grafické karty, která ho dělá rozhodně nejvíc :)
PC: Intel i7-7700K | ASUS PRIME Z270-K | Kingston 16GB KIT DDR4 2400MHz CL15 HyperX Fury Black Series | MSI GTX 1070 GAMING X 8G | Corsair RM650x | AOC 24", 144Hz | Windows 10 64bit

Arguing on the Internet is like running at the Olympic Games for mentally challenged.Even if you win, you stay retarded.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hele, pokud netaktuješ tak tě to trápit nemusí, kdyby jsi bhyl overclocker tak by tě tenhle kousek nepustil moc vysoko, to už by bylo horší, ale takhle je to fuk. Dokud to nethrotluje v té nejnáročnější zátěží co na tom běžně děláš tak je to OK.
hypnotic666
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. kvě 2006
Bydliště: Praha

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od hypnotic666 »

Jj, taktovat nepotřebuju a ani to neplánuju, takže to je snad v pohodě. Teď jsem hrál ještě hodinu BF1 a nedostal jsem se nad 80C. Tak snad už dobrý.
PC: Intel i7-7700K | ASUS PRIME Z270-K | Kingston 16GB KIT DDR4 2400MHz CL15 HyperX Fury Black Series | MSI GTX 1070 GAMING X 8G | Corsair RM650x | AOC 24", 144Hz | Windows 10 64bit

Arguing on the Internet is like running at the Olympic Games for mentally challenged.Even if you win, you stay retarded.
icebosss
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2008
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od icebosss »

i tak by mě ty teploty štvaly :D pokud můžeš obětovat 1000kč, hodil bych to k Elkimovi na delid, hodí ti pod to tekutý kov a ten u 7700k dokáže ty teploty dostat ještě o 15-20 stupňů dolů
hypnotic666
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. kvě 2006
Bydliště: Praha

Re: Core temperature vs Cpu temperature

Příspěvek od hypnotic666 »

hh :D Nebudu na to prostě koukat :) Do těch 80C je to v pohodě :) Mám na to záruku 3 roky, takže pokud to do té doby shoří, tak mi to vyreklamují a případně po záruce koupím nový :)
PC: Intel i7-7700K | ASUS PRIME Z270-K | Kingston 16GB KIT DDR4 2400MHz CL15 HyperX Fury Black Series | MSI GTX 1070 GAMING X 8G | Corsair RM650x | AOC 24", 144Hz | Windows 10 64bit

Arguing on the Internet is like running at the Olympic Games for mentally challenged.Even if you win, you stay retarded.
Odpovědět

Zpět na „Procesory Intel“