Různé zobrazování paměti

Problematika SDRAM, DDR1/2/3 SDRAM, RDRAM, SO DIMM a další, včetně čteček pamětí.
Odpovědět
Josef_kd
Nováček
Nováček
Registrován: 19. pro 2010

Různé zobrazování paměti

Příspěvek od Josef_kd »

Zdravím přátelé.
Nejspíš tohle téma již nějak probíhalo, ale nenašel jsem, proto se zeptám.
1.) Mám tuhle základní desku - http://www.czc.cz/gigabyte-ga-965p-s3-i ... 04/produkt
2.) OS Win 8,1 x64
3.) BIOS mám poslední, i když už starší, nový není. I když ještě jsem našel na stránkách gigabite.cz konkrétně toto a nevím, jestli bych neměl flešnout to - rev.3.3

Motherboard
GA-965P-S3 (rev. 1.0)
Driver | BIOS | Manual | Memory Support List | CPU Support List | Utility
Motherboard
GA-965P-S3 (rev. 3.3)
Driver | BIOS | Manual | Memory Support List | CPU Support List | Utility


Nainstaloval jsem 2x4 GB RAM, Kingston, 8GB, 800 MHz. V BIOSU je ovšem vidět pouze 4GB. Windows ovšem načte 8GB, ale - "použitelné pouze 4GB". CPU-Z načte 8GB....
Proházel jsem sloty pamětí, nepomohlo. V msconfig nezaškrtnuto "maximum paměti"... nic, nic...

Můžete mně, prosím, poradit?
Díky, Josef
r34ktor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 31. pro 2006

Re: Různé zobrazování paměti

Příspěvek od r34ktor »

Flashuj pouze BIOS určený pro revizi, kterou máš!

U pamětí je problém v tom, že deska podporuje maximálně 2GB moduly.
Knowledge is power
Josef_kd
Nováček
Nováček
Registrován: 19. pro 2010

Re: Různé zobrazování paměti

Příspěvek od Josef_kd »

Tak to je v hajzlu, chápu to správně?
r34ktor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 31. pro 2006

Re: Různé zobrazování paměti

Příspěvek od r34ktor »

Sám vidíš, že to s většími haluzí.
Knowledge is power
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Různé zobrazování paměti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

4GB DDR2 moduly podporujou jen P/Q 4x chipsety. U AMD pak Phenomy II. 975x 965 P/G/Q35 P/G31 X38 X48, Nforce chipsety, ATI RD600, SIS, atd, atd, to vše podporuje max 2GB moduly a max 8GB (4x2GB) paměti total.

Jo a ty co uměj 4GB moduly uměj i DDR3 paměti, ale 4GB moduly uměj pouze dual-ranked.
Josef_kd
Nováček
Nováček
Registrován: 19. pro 2010

Re: Různé zobrazování paměti

Příspěvek od Josef_kd »

Nu což, zajdu na aukro a zkusím vyměnit.
Díky moc.
eLzyx
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 30. črc 2005
Bydliště: Bílina / Teplice

Re: Různé zobrazování paměti

Příspěvek od eLzyx »

DOC_ZENITH píše:Jo a ty co uměj 4GB moduly uměj i DDR3 paměti, ale 4GB moduly uměj pouze dual-ranked.
asi to úplně nesouvisí s tímto, ale vidím, že se vyznáš. Řeším nekompatibilitu 4GB DDR3 pamětí u některých starých Lenovo notebooků (X200,X201,T500,B490 ...), byť by 4GB modul měly sežrat. Předpokládám, že musím shánět 2R paměti.
Ryzen R5 3600, Asus ROG Strix X570-F, 32GB DDR4@3600MHZ, Crucial M550 256GB, 300GB VelociRaptor, RX580, Asus Xonar DX, SilverStone Raven II
Dell 5491 6C/12T Core i7-8850H, MX130 ve 14"/1,5kg; veterán: OQO 01+
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Různé zobrazování paměti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nebudu ti googlovat konkrétní modely a zkoumat co je tam za chipsety, to si udělej sám.
Obecně to platí takto:

Vše co je starší jak Sandy bridge podporuje max 2GB single rank a 4GB dual-rank moduly. I starejch Core2 based chipsetů je to na 100%, novějí Nehalem based jdou rozchodit na podporu 8GB dual rank a 4GB single rank modulů, ale je potřeba bios upgrade, kterej dostalo jen asi 20% desktop boardů, u laptopů bych na to rovnou zapoměl.
eLzyx
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 30. črc 2005
Bydliště: Bílina / Teplice

Re: Různé zobrazování paměti

Příspěvek od eLzyx »

jo, to mi stačí, víc jsem ani nepotřeboval vědět (považuji se celkem za samostatného člověka - co můžu, to si najdu a na tohle ne a ne najít hodnověrnou odpověď).

Akorát nechápu, že v nových noteboocích nacházím 2Rx8 4GB moduly a v eshopech se už téměř nedají koupit ... holt se provede swap

Díky za potvrzení mé domněnky
Ryzen R5 3600, Asus ROG Strix X570-F, 32GB DDR4@3600MHZ, Crucial M550 256GB, 300GB VelociRaptor, RX580, Asus Xonar DX, SilverStone Raven II
Dell 5491 6C/12T Core i7-8850H, MX130 ve 14"/1,5kg; veterán: OQO 01+
Odpovědět

Zpět na „Paměti“