Display reaguje pouze po prohození RAM

Problematika SDRAM, DDR1/2/3 SDRAM, RDRAM, SO DIMM a další, včetně čteček pamětí.
Odpovědět
Dalarien
Nováček
Nováček
Registrován: 17. črc 2014

Display reaguje pouze po prohození RAM

Příspěvek od Dalarien »

Zdravím, poslední dva dny mám problém s desktopem a už si nevím rady. Ocením jakoukoli pomoc, díky.

Asi před týdnem, možná dvěma mi naskočila BSOD a posléze nenabíhal display při zapnutí. Někde jsem vyčetl, že to může být vadnou pamětí (mám 2x 4gb), tak jsem je prostě prohodil ve slotech a všechno zase šlapalo jak mělo. Při zapnutí mi to akorát napsalo, že BIOS je poškozený (corrupt) a že to nahodilo druhý (dual bios mobo). Dál jsem problém neřešil.

Včera se ale stalo to samé a tady už to začíná být zvláštní. Display po zapnutí počítače naběhne jen v případě, když změním sloty ve kterých je RAM (přesunu ram ze slotu 1/2 do 3/4). Potom počítač naběhne a funguje, ale jen do doby než jej vypnu a znovu zapnu, v tom případě nenaběhne. Pokud ale zase prohodím sloty, funguje, ale situace se opakuje. Zkusil jsem to na dedikované i integrované grafice, počítač reaguje stejně. Zkoušel jsem i jednotlivé RAM paměti zvlášť, jednu bez druhé, vyzkoušel jsem všechny paměťové sloty, pořád to stejné. Jednou se dokonce počítač zapnul asi 2x nebo 3x po sobě, ale potom zase nic.

Dále jsem zkoušel restartovat BIOS do továrního nastavení. Zkoušel jsem to jak vyndáním baterie ze základní desky, tak nastavením "Optimized defaults" při startu počítače (myslím že klávesou DEL jsem vlezl do BIOSu a tam to nastavil a uložil). Nepomohlo.

Tady moje pokusy končí, nevím jak dál postupovat. Netuším ani, jestli se jedná o softwarovou chybu, nebo hardwarovou. Bohužel nemám přístup k jiným RAM či desce, ani jiným komponentům.

Ocením jakoukoli pomoc.

Tady je můj hardware:, fungoval bez problému přesně 2 roky (záruka vypršela před 4 dny). Celý počítač kromě grafiky koupen a složen v TS Bohemii.

Case Zalman Z9 plus
CPU chladič GELID Tranquillo rev. 2
CPU INTEL Core i5 4590 (Haswell 84w)
DIMM Kingston HyperX Fury 8BG (2x 4gb) 1600 Mhz DDR3 CL10
HD CRUCIAL M500 SSD 240BG SATA3, MLC, 7mm
MB GIGABYTE B85M-D3H s 1150 B85 4xDDR3 SATA USB3.0 GLAN HDMI VGA DVI PCIE3.0 mATX
MO BenQ GW2320 23 palců, IPS 1920x1080, 5ms, 1000:1, D-sub, DVI
Windows 10 (původně 8.1, upgrade zhruba před rokem)
ZD ZDROJ Seasonic S12G-550 (SSR-550RT) 550W 80PLUS GOLD RETAIL
GPU radeon r9 280x - koupeno z druhé ruky před 2 lety, funguje bez problému. Nepřetaktovaná.

Pokud jsem na cokoli zapomněl, jak u hardwaru tak u popisu situace, doplním.

EDIT: Problém se neprojeví v případě že počítač dám do režimu spánku, teď odzkoušeno. Asi 4x se bez problému probudil.
EDIT2: Ještě mě napadlo, že by vás mohly zajímat teploty. Nemám tu výsledky nějakého aktuálního měření, ale přes MSI Afterburner je čas od času sleduju. GPU se pohybuje kolem 65 C a CPU kolem 55 (v zátěži). To CPU ještě ověřím, pokud to bude potřeba, nejsem si jistý.
Nagant
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 23. kvě 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: Display reaguje pouze po prohození RAM

Příspěvek od Nagant »

Ta záruka na sestavu nějak výslovně limituje záruku komponent?
Na základní desku i CPU by měla být 3 roky, na paměti doživotní.
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
Dalarien
Nováček
Nováček
Registrován: 17. črc 2014

Re: Display reaguje pouze po prohození RAM

Příspěvek od Dalarien »

Bohužel to vypadá, že záruka je prostě 2 roky - na faktuře je pouze napsáno "Počítač dle dodané specifikace" a na záručním listu jsou sice komponenty vypsány, ale je tam výslovně napsáno že se jedná o počítač řady "PC" a na ty se vztahuje záruka 2 roky. Asi tam ještě zavolám, ale popravdě to vypadá na ty dva roky.
ifkopifko
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. říj 2009

Re: Display reaguje pouze po prohození RAM

Příspěvek od ifkopifko »

Neskúšal si flashnúť nový BIOS?
CPU: R7 7700 COOLER: Endorfy Fera 5 MB: ASUS B650M-E RAM: 2x16GB DDR5
VGA:
Asus GTX 1060 3GB OC HDD: Samsung 980 Pro 1TB + Crucial MX500 1TB + WD Red 4TB
PSU: Seasonic Focus GM550 CASE: Thermaltake Swing Silver w/o window -trošku modifikovaná (skôr znásilnená) DISPLAY: Asus MX239H
Dalarien
Nováček
Nováček
Registrován: 17. črc 2014

Re: Display reaguje pouze po prohození RAM

Příspěvek od Dalarien »

Nezkoušel, nikdy jsem to nedělal a nemám s tím zkušenost. Ne, že by se mi do toho nechtělo, jen jsem četl, že to může být riskantní. Jdu si o tom něco najít.
ifkopifko
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. říj 2009

Re: Display reaguje pouze po prohození RAM

Příspěvek od ifkopifko »

Nový BIOS nájdeš tu: http://www.gigabyte.com/products/produc ... =4567#bios

K samotnej procedúre flashovania pozri manuál k doske. Ak ti napísalo, že "corrupt BIOS", tak preflashovanie je to prvé čo by som ja skúsil.
CPU: R7 7700 COOLER: Endorfy Fera 5 MB: ASUS B650M-E RAM: 2x16GB DDR5
VGA:
Asus GTX 1060 3GB OC HDD: Samsung 980 Pro 1TB + Crucial MX500 1TB + WD Red 4TB
PSU: Seasonic Focus GM550 CASE: Thermaltake Swing Silver w/o window -trošku modifikovaná (skôr znásilnená) DISPLAY: Asus MX239H
Odpovědět

Zpět na „Paměti“