Umisteni RAM pro Dual-Channel

Problematika SDRAM, DDR1/2/3 SDRAM, RDRAM, SO DIMM a další, včetně čteček pamětí.
Odpovědět
merlo
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2007

Umisteni RAM pro Dual-Channel

Příspěvek od merlo »

Zdravim,

na desce mam 4 RAM sloty ocislovane poporade 1-2-3-4, bez barevneho rozliseni.

Doted jsem pouzival 1x RAM a mel ji ve slotu 1.

Nyni jsem upgradoval na 2x RAM a podle desky i manualu bych je mel mit ve slotech 2 a 4, nicmene kdyz jsem to tak zapojil, tak mi PC delalo reboot loop.

Strcil jsem to tedy do slotu 1 a 2 a PC jede v poradku. Predpokladam ale, ze to nepojede v Dual-Channelu?

Diky za radu... :)

https://s26.postimg.org/5r8nw6iiv/dualchannel.jpg
certes
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. říj 2008

Re: Umisteni RAM pro Dual-Channel

Příspěvek od certes »

Zkus manuálně nastavit frekvenci a časování dle pomalejšího modulu, pak modul přehoď do druhého kanálu.
Ryzen 7 5800X@87W - NH-U12A - TUF B550 - 4x8GB 3600CL16 - RX 5600XT@130W - 870 EVO + 860 EVO - TX550M 550W - Xonar DX - EIZO FG2421
merlo
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2007

Re: Umisteni RAM pro Dual-Channel

Příspěvek od merlo »

Ty RAMky jsou zcela identicke, v tom by nemel byt problem.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Umisteni RAM pro Dual-Channel

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Zační tim, že zkus solo sloty 3,4, jestli vůbec fyzicky funguje druhej kanál.
merlo
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2007

Re: Umisteni RAM pro Dual-Channel

Příspěvek od merlo »

Tak jsem provedl update a restart BIOSu a prohodil ty moduly mezi sebou, ve slotech 2 a 4 jak je to uvedeno v manualu a uz to jede normalne, v Dual-Channelu.

BTW predtim (kdyz jsem to mel ve slotech 1 a 2) mi ukazoval windows 15.9 GB, nyni ukazuje 16 GB.

Taky mi to po instalaci toho druheho modulu zacalo hazet BSOD s ruznymi hlaskami - to predtim nikdy nedelalo, tak tam byl asi nejaky problem.

Uvidim jak se to bude chovat nadale, snad uz to ty BSOD delat nebude...
denny76
Nováček
Nováček
Registrován: 26. úno 2016

Re: Umisteni RAM pro Dual-Channel

Příspěvek od denny76 »

K tomu druhemu modulu bych mozna nemel duveru, zkusil jsi nejaky memtest? Jestlize to nefungovalo predtim nez si je prohodil a te to je "asi ok" mohlo mit hend nekolik pricin. Bylo by dobre mit pameti provereny kazdou zvlast, tim nic neskazis.
Zajimalo by me co konkretne je to za moduly. Rikas identicke? Byly koupeny jako kit?
Asus Maximus X Hero, i7-8700K @5GHz, Noctua NH-D15, 32GB HyperX Savage 2666@3000MHz CL15, Asus 4070S, 2TB + 1TB NVMe, 2x Red 12TB, 2x Red 8TB, Platimax 500W (my hero), 2x IPS 10bit 4k, Naga MMOG Mouse, Apple Wireless Keyboard; Windows 11 / Arch Linux
Retro: Mini G4 PPC 1.25@1.5GHz; MorphOS 3.9 / Tiger 10.4.11 / Lion 10.5.8, M.A.M.E. Arcade Cabinet
Odpovědět

Zpět na „Paměti“