Vysoké teploty na I-7 3770S.

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Odpovědět
Kukyáš
Nováček
Nováček
Registrován: 23. srp 2015

Vysoké teploty na I-7 3770S.

Příspěvek od Kukyáš »

Dobrý den, mám na vás takovou otázku. Všiml jsem si, že mám hodně vysoké teploty na procesoru, měřil jsem to přes CPUID HWMonitor. Jedná se o procesor I-7 3770S, používám základní chladič, který mi byl dodán spolu s procesorem. V idle stavu je to kolem -+60°C a při hraní jsem už dosáhl i 91°C což už se mi zdá vážně moc. V průměru, když hraji mám kolem 80°C. A moje otázka zní: "Mám si koupit chladič, nebo jsou tyhle teploty v pořádku?". Case mám velice blbě umístěnou, mám ji "zabedněnou" mezi dvěma dřevěnými panely, což průtoku vzduchu taky moc nepřidává. Case mám nějákou Asus Vento, kupoval jsem ji na alfě za pár korun a zdá se mi, že má taky špatnou airflow. Dále se ptám jestli má cenu kupovat novou case ? Do toho se mi až zas tak moc nechce, protože PC budu upgradovat až za 2 roky. (Nebo prostě až výjde architektura Cannon Lake, nebo něco co se mi vyplatí).
Mr Lucas
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 25. říj 2011
Bydliště: Somewhere on the Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysoké teploty na I-7 3770S.

Příspěvek od Mr Lucas »

Zkontroluj uchycení chladiče, zanesení prachem, možná by nebylo od věci vyměnit pastu, ta původní na BOX chladiči stojí za prd, ventilátor na chladiči se předpokládám točí.

Dále zkus PC mimo bednění s otevřenou bočnicí, jaké budou teploty.
... Don't give the noise a chance ...
ULN PC: MB: Asus P8P67 B3 CPU:Core i5 2500K / 4,5GHz@1,3V - passive cooled by Phanteks PH-TC14PERAM: Kingston HyperX Genesis Grey 8GB 1600MHz GPU: Sapphire HD 6850 775/4000MHz@0,975V cooled by Accelero S1 + 2x Noiseblocker PL1 (380-700rpm) SSD,HDD: Crucial M4 64GB + WD Green WD20EARS in Silentmaxx HDD Silencer PSU: Enermax PRO82+ 385W cooled by Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) CASE: Cooler Master Cosmos II - Silent mod with two exhaust fans - rear Noctua NF-A14 ULN (400-700rpm), top Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) + 2,5-5cm soundproofing material Gumex Type 500, Type 503, Type 505 AUDIO: Onkyo Wavio SE-200PCI -> Yamaha RX V559 -> Eagle Cable Silverline -> Yamaha NS 777, NS 444, NS 333 + Velodyne EQ-Max 12 LCD: 27" Asus VE278Q + 50" Philips 50PFL5008K/12 with Ambilight
Kukyáš
Nováček
Nováček
Registrován: 23. srp 2015

Re: Vysoké teploty na I-7 3770S.

Příspěvek od Kukyáš »

Jasně, děkuji bočnici mám otevřenou a to teploty klesly asi zhruba o +- 5°C. Chladič zkontroluji a pasta stojí pár korun :))). A jsou tyhle teploty normální na I7 3770S, nebo je to abnormální? A teda nový chladič pro mě nemá smysl?
-Kuky
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Vysoké teploty na I-7 3770S.

Příspěvek od PKBO »

80C je v pohodě, nemusíš se z toho věšet, já jsem třeba rád, když nejdu přes 90 při náročnějších testech, ovšem mám dobrý chladič a přetaktováno na krev.

Přepastoval bych to, vyčistil a případně upravil airflow v bedně, to tě nebude stát skoro nic a věřím že si pomůžeš o pár C níže, pokud by tě i pak trápil hluk z box chladiče, tak investuj do lepšího, třeba Silentium FERA za 600 Kč poslouží dobře a bude tichý...
C_shrimpy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2012
Bydliště: Praha

Re: Vysoké teploty na I-7 3770S.

Příspěvek od C_shrimpy »

PKBO píše:80C je v pohodě, nemusíš se z toho věšet, já jsem třeba rád, když nejdu přes 90 při náročnějších testech, ovšem mám dobrý chladič a přetaktováno na krev.

Přepastoval bych to, vyčistil a případně upravil airflow v bedně, to tě nebude stát skoro nic a věřím že si pomůžeš o pár C níže, pokud by tě i pak trápil hluk z box chladiče, tak investuj do lepšího, třeba Silentium FERA za 600 Kč poslouží dobře a bude tichý...
Teploty nad 70C už mi normální nepřijdou. Ty máš značně přetaktováno a hlavně při testech a 100% loadu, no budiž, ale při hrání na cpu bez OC je fakt hodně, tam zcela jistě 100% loadu nebude.

Jinak s koupí chladiče souhlasím. Já mám na laciném gelidu a i7 @4,6 teploty při normální práci okolo 42C a při hraní okolo 60C a to mi přijde normální. Netvrdím, že ten procesor nezvládne vyšší teploty, ale značně to sníží jeho životnost.

Jak máš dál řešen průtok vzduchu ve skříni a jaké jsou teploty na desce. Ideálně postni foto uspořádání komponent a case nezakrývej dalším nábytkem.
PC:
Fractal Design Define R6 Black Pearl | Intel Core i9 9900K @5100Mhz | Noctua NH-D15| ASUS ROG Strix Z390-f gaming | G.Skill TridentZ 3600Mhz 2x8GB | Inno3D RTX 3080ti iChillX4 | Samsung 3x SM981 2TB | ASUS ROG Thor 1200W Platinum | Logitech Z5500 5.1 | Samsung 43" CJ890x
HTPC:
Custom šuplíkový build| Intel Core i5 10600 | NZXT Kraken X31 | ASUS ROG Strix Z490-G gaming | ASUS GTX 980Ti Strix Gaming + NZXT Kraken X31 | Samsung 2x SM981 2TB | Corsair HX650 | ASUS Xonar DX | Onkyo TX-NR696 | HECO 4x Victa 201 + Victa center 101 + JAMO C910
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Vysoké teploty na I-7 3770S.

Příspěvek od BubakB »

Predovšetkým Asus Vento asi nebude veľkým etanolom prietoku vzduchu, keďže to pravdepodobne vstupný, tak aj výstupný ventilátor bude mať ešte asi nejaké 80mm.

Inak tie rady rozhodne padnú vhod. Pasta pomôže aj boxu, v podstate box mával na prevádzku celkom slušný pasív typu vejáru, ventilátor bol už inou záležitosťou. Vhodné si aj pozrieť aké napätie je nastavené pre základnú dosku, mnohé dosky dávajú naozaj neuveriteľné hodnoty typu VID 1,35V a potom sa nečudujme, že to má spotrebu a taktiež teploty ako taktované Káčko. :-D :oops: Teda mať slušný manažment či nastavenia optimalizované pre CPU i na základných taktoch mnohokrát veľmi pomôže.

Inak, ak je chladič zle pripevnený, tak sa to zvyčajne prejaví tak, že teploty po záťaži vôbec neklesajú či iba naozaj veľmi veľmi lineárne (najlepšie aby to bol doslova skok, tak sa pozná, že ten čip je naozaj chladený a predovšetkým dobre dosadá plocha pasívu). Tak, ak nie, a aj po hodine to stále drží pomerne vysoký status, tak to nie je optimálne.

I tak, najlepšie prečistiť, ak na doske, tak vzduch na to fúkať (prirodzene nie typu hurikánu, avšak mne sa celkom osvedčil kompresor), nie vysávať!, rozobrať, zložiť a zlepší sa to.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
Kukyáš
Nováček
Nováček
Registrován: 23. srp 2015

Re: Vysoké teploty na I-7 3770S.

Příspěvek od Kukyáš »

Hele já teda koupím pastu, koukal jsem tady na tu https://www.alza.cz/arctic-cooling-mx-4 ... o=17#popis . Podívám se na chladič, zkusím to vyčistit a kdyby to nekleslo, tak koupím chladič to taky nestojí žádnou závratnou částku, děkuji za rady -Kuky
Kukyáš
Nováček
Nováček
Registrován: 23. srp 2015

Re: Vysoké teploty na I-7 3770S.

Příspěvek od Kukyáš »

Potom můžu poslat fotky, jak to mám ve skříni vyřešené, ale mám tam strašný bordel kabel přes kabel a jak se dá upravit airflow vzduch v skříni? Já už jsem uvažoval o výměně celého PC, proto jsem teploty moc neřešil, ale jak vyšel Skylake tak oproti mé staré I7 3770S není nárust výkonu až takový, takže si budu muste počkat na Cannon Lake a to jest zhruba 2 roky ;(
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Vysoké teploty na I-7 3770S.

Příspěvek od PKBO »

Tak kabely musíš schovat jak jen to půjde, aby jich co nejméně bránilo průtoku vzduchu, ideálně když ti nějaký fan nasává od předu a další vyfukuje zezadu ven, nevim co máš za skříň...
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“