Regulátor ventilátorov s poriadnou automatickou reguláciou

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Odpovědět
michal3d
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. úno 2007

Regulátor ventilátorov s poriadnou automatickou reguláciou

Příspěvek od michal3d »

Zdravím,

potreboval by som poradiť s výberom regulátora ventilátorov.

Od regulátora vyžadujem:

1) prepracovaný systém automatickej regulácie, buď klasicky na základe vyrobenia krivky závislosti teploty a otáčiek (stačí teoreticky aby sa daly nastaviť min/max otáčky a min/max teplota, nepotrebujem robiť zložité viacbodové krivky) alebo može byť aj tak že sa nastaví nejaká cielová teplota, ktorú sa bude snažiť udržať ale musí tam byť potom možnosť nastaviť aj nejakú hysteréziu, rýchlosť reakcie apod., proste aby to nezačalo oscilovať a neustále zvyšovat/znižovať otáčky, ale aby to bolo schopné udržiavať pokiaľ možno stabilné otáčky tak aby približne udržalo žiadanú teplotu. Ide mi o to, že čo som tak pozeral, tak niektorý su schopný aj za veľké prachy predávať regulátory, ktoré majú, ehm "auto" režim, ktorý robí asi toľko, že si nastavíte teplotu a pokiaľ je teplota nižšia tak ide ventilátor na nejakých otáčkach a keď sa prekročí nastavená teplota tak pustí vetrák na 100%, tak toto fakt ako nie.

2) regulátor musí pracovať samostatne, bez toho aby bolo potrebné mať pustený nejaký program na pozadí a pod., proste musí to byť komplet HW vyriešené

3) teplotné čidlo teoreticky stačí jedno, výkon netreba nijak extra veľký, budem s tým regulovať max 4x 120mm Noctua FAN (NF-P12 a NF-S12)

4) cena, no samozrejme ideálne čo najmene, ale dôležité je hlavne aby to poriadne fungovalo, ideálne okolo 100 €, ale ako som tak pozeral, tak tieto veci nie sú lacné, takže ako maximum som ochotný za to dať do 200 €, ale to už musí byť naozaj špička bez kompromisov

Krátko by som ešte rozvinul prečo to vôbec chcem, pochopitelne potrebujem zregulovať trošku ventilátory a tým podstatne stíšiť PC pri bežnej zátaži ale bez ovplyvnenia chladiaceho výkonu pri max zátaži. Samozrejme som skúšal ako prvé použiť reguláciu na základnej doske, tá ma ale na P9X79 poriadne sklamala. Samotné nastavovanie je v pohode, dostačuje a spĺňa podmienku že funguje na HW úrovni bez softvéru. Problém je ale že z nejakého dôvodu sa v ASUS-e rozhodli, že budú aj systémové fany regulovať na základe teploty CPU a to je veľký problém, lebo táto teplota lieta behom okamžiku kľudne aj +/- 10 °C a s tým pochopiteľne aj otáčky fanov a teda aj hlučnosť. Vo výsledku je to tak horšie ako to pustit rovno na plno. Na CPU chladiči sa to dá ešte nastaviť, lebo tieto veľké výkyvy sú hlavne do teploty do 47 °C, tak keď nastavím min teplotu 47 °C tak je to vpohode, problém je že z nejakého záhadneho dôvodu sa táto min teplota nedá nastavovať u systémových fanov a je na tvrdo predvolena na 40 °C. Takže v skratke, proste nepoužiteľné.

Tak dosť som pozeral ponuku tých regulátorov a čo som ja našiel, tak jedine výrobky od Aqua Computer, a teda konkrétne Aquaero by mali vyhovovať mojím podmienkam. Do úvahy prichádzajú všetky verzie, teda od Aquaero 5 LT až po Aquaero 6 XT.

Pochopiteľne najlákavejší je Aquaero 5 LT kvôli cene, ale tu by som sa chcel opýtať, či je možné nejak kontrolovať otáčky aspoň niektorých ventilátorov bez toho aby bolo potrebne mať pripojené to Aquaero k PC a spustený ich soft? Dá sa to nejako prepojiť s meraním otáčiek na základnej doske?

Ďalšia vec ktorá ma zaujíma je výkon, u tých Aquaero 5 píšu o potrebe chladiča pri vyššom zaťažení, to ale hádam nebude platiť pre tie 4x 120mm Noctua FAN? U Aquaero 6 má láka ale aj viac výstupov na PWM.

Preto v podstate najlákavejšie sú buď najlacnejší Aquaero 5 LT, alebo už potom rovno 6 Pro/XT, ktorý je teda aj po HW stránke lepší a neni to len to isté s LCD displejom.

Takže zaujímalo by ma, čo z toho by ste odporučili na moje použitie, alebo prípadne či viete o nejakých iných regulátoroch, ktoré by spĺňali moje podmienky?

Ďakujem :)
MB: ASUS P9X79 CPU: Intel i7-4820K + Noctua NH-U12P RAM: 48 GB DDR3 1333 MHz GPU: EVGA GeForce RTX 2070 XC GAMING SSD: Intel 730 240 GB, Crucial MX300 1 TB
PSU: Seasonic X-560 SOUND: ASUS Xonar Essence ST + Xonar H6 + beyerdynamic DT 990 Pro 250 Ω + Creative 6.1 6700 CASE: Cooler Master Silencio 650 LCD: HP Z32 4K
KEYBOARD: CM Storm Quickfire XT MOUSE: Logitech G502 HERO + G240 GAMING: Logitech G29, Xbox Elite Controller, Saitek X56 Rhino H.O.T.A.S. OS: Windows 10 Pro 64-bit
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“