Jak uchladit AMD

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Odpovědět
Tukanekb8
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. črc 2016

Jak uchladit AMD

Příspěvek od Tukanekb8 »

Ahoj, chci se zeptat, mám v pc toto:
MB: ASROCK 980DE3/U3S3 - AMD 760G
CPU: AMD Vishera FX-6300
RAM: 4x2GB
GPU: Sapphire NITRO R9 380 4GB
PSU: Fortron HYPER S 600
SSD disk 240GB

nejsem žádný "pařmen", ale chtěl jsem si zahrát GTA V, no trvalo to deset min. a modrá smrt. Teplota CPU byla 80 stupňů. Místo origo chladiče jsem kdysi koupil SilentiumPC Spartan LT HE922. Vím, že mám špatný case, uvažuji o koupi nového, ale na ten, který se mi líbí, zatím nemám. Samozřejmě mám chladič čistý a nově namazaný kvalitní teplovodivkou (asi před 3mi měsíci). Bohužel nemám v case jiný větrák, dopředu nejde a z boku se mi nevejde, pouze malý větrák vzadu. Teď ten dotaz, má cenu kupovat AiO vodníka, nebo lepší věžák? Nový case je samozřejmost, ale mám strach, aby se CPU nepřehříval i po tom... Jinak normálně mám teploty do 40 stupňů. Jo a ještě, při tom "výpadku" jsem šáhl na chladič od chipsetu a málem jsem se spálil, mám to nějak řešit? Dík!
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak uchladit AMD

Příspěvek od PET5 »

Hlavní problém bude zcela jistě v nedostatečně chlazené skříni. Můžeš si to ověřit, pokud vyzkoušíš teploty při otevřené bočnici. Dobře chlazení skříň pak dosáhně ještě lepší výsledek, než otevřená skříň.

Druhým problémem může být i ten chladič. Ten je určen spíše pro slabší procesory a více by se zde hodil model Fera. Pokud ale není procesor vysoko přetaktován, tak by ten Spartan mohl stačit.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
Tukanekb8
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. črc 2016

Re: Jak uchladit AMD

Příspěvek od Tukanekb8 »

No právě, že druhý pokus byl s otevřenou case a netrvalo to o moc déle... Procesor přetaktovaný nemám. Proto jsem myslel, že bych pořídil to AiO vodní chlazení. Lepší věžák také stojí kolem tisíce kč a to AiO se dá pořídit kolem 1500,- , jen nevím, jestli to bude takový rozdíl v chlazení. Ta moje case je na hovno, musel jsem vystříhnout kus koše aby se mi tam vešla GPU :-) A jak je to s teplotou toho chipsetu? Mám na to řešit nějaký chladič?
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak uchladit AMD

Příspěvek od PET5 »

Já bych navrhoval nejprve investovat do dobře větrané skříně. Opravdu nejde jen o chlazení procesoru, ale i VRM napájecí kaskády desky, čipsetu a potom ostatních komponent v počítači. Ten AiO chladič řeší pouze procesor. Ve skříni je potřeba mít trvalý průtok chladícího vzduchu.

Jinak je normální, že čipset se zahřívá tak, že se na něm nedá udržet prst a nemusí to znamenat, že se přehřívá. Je dobré teplotu zjistit pomocí některé utility.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
Tukanekb8
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. črc 2016

Re: Jak uchladit AMD

Příspěvek od Tukanekb8 »

Aida64 mi ukáže pouze "teplota základní desky" a ta je kolem 50 stupňů. Provizorně jsem to vyřešil velkým větrákem nabastleným z boku case, teď mám teploty v klidu kolem 35 a při hraní do 60ti... No musím urychleně zařídit novou bednu. Docela bych si ji chtěl udělat sám, ale nemám moc zkušeností, tak ještě uvidím co vymyslím :-)
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak uchladit AMD

Příspěvek od PET5 »

Tak to jsou už dobré teploty. Takže nový chladič procesoru zřejmě nebude potřeba, proto investuj do nové skříně, případně si dobastli ventilátory do té stávající.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“