AiO, nebo lepší vzuch

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Wiruss
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2003

AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od Wiruss »

Řeším teď jendo dilema, jelikož konvertuji dost věcí z H264 do H265, tak mi 6700k při dělší konverzi docela topí - podle coretempu je jedno jádro tak na 80-82°C a další na nějakách 75+°C. Víc to neleze, ale zvuk chladiče je docela nepříjemný. Tak přemýšlím zda koupit lepší vzduch, nebo jít do AiO vodníka.

Sestava:
Procesor: Intel Core i7-6700K (momentálně nepřetočený)
RAM: Kingston 16GB KIT DDR4 3000MHz CL15 HyperX
Základní deska: MSI Z170A GAMING PRO CARBON
Disk: Samsung NVMe SM951 256GB + Crucial MX100 256GB
Grafika: MSI GTX 970 GAMING 4G
Zdroj: be quiet! Straight Power CM BQT E9-CM-580W

Skříň: SilentiumPC Regnum RG1W Pure Black
Chladič procesor: SilentiumPC Fera 3 HE1224
Chladiče: 2x SilentiumPC Zephyr 120
Pasta: ARCTIC MX-4 Thermal Compound

Můj osvěčený Chieftec oblepený odhlučnovací hmotou od Akasy (taky odstrojená měla 23 kg) jsem vyměnil právě za tuhle levnou skříň, sice je dostatečná, ale, aby se do ní vešel AiO tak to není možné. O čem přemýšlím z AiO mi asi nejvíce sedí Alphacool Eisbaer 280 CPU (http://www.jscomputers.cz/produkt/Alpha ... =001053008) z toho důvodu, že se na nej dá připojit další blok na grafiku (úplně mi nesedí, jak se v tu dobu budou chladit paměti na GK a jak budu do uzavřeného systému přidávat "vodu". Jen ta záruka jen 2 roky mi v porovníní s třeba NZXT Kraken X61 (http://www.jscomputers.cz/produkt/NZXT_ ... =001053008) přijde horší u Krakenu je fajn naprostá bezobslužnost a dlouhá záruka, plus se mi zamlouvá doprovodný soft CAM, kde mnoho věcí mohu řešit bez zásahu do HW. Jaký je Váš názor? Pokud bych si vybral nějakou AiO z těchto 2, co by jste mi doporučili za bednu, aby se radiátor dal namontovat na výfuk z bedny. Dále předpokládám, že u podobného systému se s délkou kabelů nedá nic dělat, taře mi budou všude vadit. PC přenáším asi 2x do roka jinak sedí u stolu

Celková cena podobného řešení je u mě v limitu asi 7-8k, byl bych rád aby to vydrželo delší dobu, než 2 roky (proto se mi zamlouvá prodloužená záruka).


Pokud bych šel do chladiče tak asi vezmu Noctua NH-D15S, jelikož podivné zrůdnosti se 2 ventilátory mi příliš nesedí...
berazde
Nováček
Nováček
Registrován: 29. čer 2009
Bydliště: Kozojedy

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od berazde »

No, osobně bych ten problém s chlazením řešil asi delidem procesoru a koupí high-endového vzduchového chladiče (např. NH-D15) a případně ještě skříň s lepším airflow. Pokud AIO vodníka, tak bych šel do toho Alphacoolu. Vydrží imho stejně/déle než ten od NZXT a je možné dolívat chladicí kapalinu. S rozšířením o blok na grafiku bych však být tebou příliš nepočítal - ten radiátor by nejspíš nezvládal uchladit CPU i GPU při zachování rozumné hlučnosti.
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od Dithius »

rozhodně není problem v chlazení ale bez vyrazneho OC samozřejmě je problem na straně Intelu že nepaji CPU k rozvaděči tepla. Opravdu doporučuju udělat delid. Vypadá to sice jako prasečina ale ve skutečnosti je prasečina to co si Intel dovoluje v K verzi prodávat lidem. připlatíš si za taktovatelný model a máš tam pastu mezi IHS a křemikem CPU, a ještě k tomu děsně příšernou.

Po delidu jsi s vodníkem snížit teplotu v full zatěži i o 31°C :)
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od python.p »

Po delidu ti bude stačit i NH-U14, pokud nejdeš po tichu. Což podle komponent nevypadá.

A nebo pokud chceš mít jistotu tak klidně Grandis, ten je taky v cajku. A hlučnosti zapadne do zbytku jak prdel na hrnec.
smht
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. pro 2013

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od smht »

Co sa delidu tyka tak ja osobne by som do toho siel...mam kraken x52 a mam rad nizke teploty a aby to moc nehucalo.Na druhu stranu s tym co predvadza intel s tou pastou to je prakticky nemozne...jedine preco delid nemam je ze nechcem prist o zaruku ked ma cpu stalo 380€...mam obaavu ze ked to spravim cpu mi umrie...mozno moja haluz
morke
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 09. srp 2009
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od morke »

Máš dobře nainstalovaný chladič a pasta je dobře nanesena? Zkus znovu nanést pastu pea nebo křížovou metodou a vyměnit ventilátor za nějakou Noctuu. Taky by možná byl možný undervolting procesoru. Snížit napětí při stejné stabilitě. To je levné řešení do 600 Kč.
Potom si ten delid můžeš udělat nebo nakonec nějaký lepší komplet vodníka z Alphacool.
Taky přidání ventilátoru na strop skříně může pomoci.
PC: I5-11600K, Gigabyte Z590 UD AC,
PNY RTX 3070, Corsair 16 GB DDR4, Seasonic Prime GX 750, SSD Samsung 850 EVO 500 GB/Samsumg 980 Pro 500 GB/980 1TB, Noctua NH-D15, Fractal Design Torrent
Zvuk: Foobar2000 → KS → Topping D10s → Chord C-line → Primare i22 → Chord Clearway → Monitor Audio Silver 2
Wiruss
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2003

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od Wiruss »

Tak trochu jsem se nad tím zamyslel a pokoušel se něco načíst (ale stále nemám tolik informací) a rozdělil jsem to na 3 možnosti a popravdě moc nevím do čeho jít, čím menší teploty a ticho tím lépe... Ke všem možnostem jsem přidal Alphacool HDX M.2 SSD Passive Cooler 80mm - tedy chladič na M2 disk (nemá problém se ztrátou výkonu díky teplu, ale proč ne) a bednu Fractal Design Define S - nepotřebuji místo na disky (v počítači bude jen M2, 2,5 SSD a 3,5) a tato má dle toho co jsem přečetl nejlépe dořešený flow a odhlučnění. (dost se mi zamlouvala Corsair 600C Carbide Clear (https://www.czc.cz/corsair-600c-carbide ... 61/produkt), na které je super, že má okno na pravou stranu, což by mě vyhovovalo více, ale nemá tolik místa na radiátory). Každý z těchto setů není ještě zcela dodělán

1. Výměna skříně a chladiče na procesor + chladič na M2 disk
Chladič: Alpenföhn Olymp CPU Cooler - 2x140mm
Tento chladič mi dle testů vyhovuje více, než Noctua DH14/15, která sice dosahuje nižších teplot, ale za cenu vyšších otáček a více hluku

Cena - 5k
http://www.jscomputers.cz/Nakupni-kosik ... U0OTQ3OjF8

2. Výměna skříně, AiO vodník na procesor a VGA + chladič na M2 disk
AiO: Alphacool Eisbaer 360 CPU - Black
GPU: Alphacool GPU HF 14 ATI/NVidia Smart Motion Universal - Copper Edition
VGA RAM: Alphacool GPU Heatsinks 15 x 15 mm - Black

Zde si nejsem jist jak bych udělal zapojení GPU bloku, jelikož na videích Alphacool ukazují sety, ale nikde jsem je neašel...

Cena - 8k
http://www.jscomputers.cz/Nakupni-kosik ... U0OTQ3OjF8


3. Výměna skříně a velký vodník
Pumpa: Magicool Pump MC-DCP450
CPU: Alphacool NexXxoS XP3 Light Universal - Acetal
GPU: Alphacool NexXxos GPX Solo - Black
VGA RAM: Alphacool GPU Heatsinks 15 x 15 mm - Black
Hlavní radiátor: Alphacool NexXxoS ST30 Full Copper 360mm
Vedlejší radiátor: Alphacool NexXxoS XT45 Full Copper 240mm
Hadice: Tygon E3603 hadice 12.7/9.5mm Clear - 3m
Kapalina: Aqua Computer Double Protect Ultra 1L - Blue

Nejsem si zcela jist zda je nutné osazení 2 radiátorů a že tohle všechno daná pumpa utáhne, dále mi u ní vadí, že nejde regulovat. Chladič GPU bych raději univerzální, jelikož bych 970 v příští generaci rád vyměnil. Fitinky také nemám vybrané jelikož si zcela nejsem jist, jak se to vejde a kolik budu potřebovat Lkových - ocenil bych radu. Ventilátory jsem si ještě nevybral, docela slušné ohlasy mají Thermaltake Riing 12, RGB LED Fan - 120mm 3-Pack, jen se bojím hluku celkově 5 i pomalu běžných ventilátorů ve skříni je dost... (přeci jen díky rezonanci a průtoku každý ventilítor zvyšuje hluk skoro o 2 dB) A zároveň na cena je jak za obyč PC a váha PC naroste o nějaké 4,5 Kg.

Cena - 12k+
http://www.jscomputers.cz/Nakupni-kosik ... OTk6M3w%3d

PS: Ještě mě napadla bonusová možnost 2xAiO (což se dá kupovat i postupně) a skříň to vše od NZXT, navíc na ty nejdražší věci záruka 6let

Bedna:NZXT H440, průhledná bočnice, černá/červená (takhle se mi hrozně líbí, jen ty koše na disky jsou trochu na...)
CPU: NZXT Kraken X62
GPU: NZXT Kraken X62
VGA RAM: NZXT Kraken G10

Cena - 12k
https://screenshot.net/jgqy8f7
Naposledy upravil(a) Wiruss dne pon 6. úno 2017, 15:27, celkem upraveno 1 x.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od python.p »

Za mě první řešení :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od MaWa »

Lepší varianta tři

http://www.jscomputers.cz/Nakupni-kosik ... o4fA%3d%3d

- dva radiátory fakt nepotřebuješ
- chyběli ti tam fitinky
- hadice pro tebe lepší Primochill
- bloky dělá lepší EKWB a stojí v podstatě stejně

Lepší varianta dva

http://www.jscomputers.cz/Nakupni-kosik ... Nzc6Mnw%3d

- lepší set
- chyběly ti tam fitinky


Já být tebou tak jdu do varianty dva. Fany si vyměň za nějaké podle tvých preferencí, vyzkoušej si to třeba půl roku a když se ti to bude líbit, tak pak z toho můžeš udělat kvalitnějšího vodníka výměnou hadic a fitinek za větší a CPU bloku za lepší.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Wiruss
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2003

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od Wiruss »

Mawo díky za úpravu, chtěl bych se zaptat je ten GPU blok EK-VGA Supremacy CSQ o tolik lepší než Alphacool GPU HF 14?

Ty pumpy, jak jsou hlučné, když nejdou regulovat?

Stále přemýšlím, zda se s tím chci bastlit a jestli prostě nemám koupit, jak píšu dva NZXT Kraken X62, které mají 6 let záruku a jsou bezobslužné, ano některé pumpy jsou hlučnější, ale pokud takovou dostanu tak je tu prvních 14 dní, dále mě vadí, že za ty prachy není celo-měděný radiátor a délka hadic, které budou až moc... Máš s tímto zkušenosti vůči druhé variantě? Jde mi hlavně o hlučnost, jelikož chladící výkon je dle recenzí srovnatelný (zajímavé, že tvůj radiátor je větší, takže by měl spíše dlohodobě udržovat nižší teplotu a menší otáčky)
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od MaWa »

Jak jsi přišel na to, že Kraken chladí stejně jako klasická voda ? :lol: To opravdu ne...

Ta pumpa je neslyšitelná. Musíš na ní dát ucho, aby jsi slyšel, že funguje.

Rozdíl mezi těmi bloky je hlavně v kvalitě zpracování. Výkon má VGA Supremacy taky vyšší, ale největší rozdíl je v kvalitě zpracování bloku i uchycení.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Wiruss
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2003

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od Wiruss »

No u toho Kravena jsem porovnával ten tvůj set z dvojky a výsledky co vyšli, když si ten set půjčil OBRovi na test před rokem. ..

Jinak jak na to koukám tak obě pumpy jsou stejné? (nemáš typ v popisku, ale hodnoty odpovídají) a ten radiátor, to je full měď?

No já se prostě té vody trochu bojím, když to náhodou budu přenášet, tohle jen strčím do PC a nestarám se o to a vše mám v klidu monitorované a konfigurovatelné (což je další náklad) a mám vlastně dva radiátory, jen ta cena úplně neodpovídá kvalitě provedení a vlastně dosahuje ceny velkého vodníka...
kvoco
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. úno 2005
Bydliště: Bratislava

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od kvoco »

ked uz chces AiO, tak lepsi ako ten Kraken x62 bude Fractal kelvin s36 a este je aj lacnejsi
AMD Ryzen 7 7800X3D+ARCTIC Liquid Freezer II 360, ASUS ROG STRIX B650E-E, Kingston FURY 64GB 6000 MHz CL36, XFX MERC 310 Radeon RX 7900XTX, KINGSTON KC3000 NVMe 2TB + Samsung 970 EVO 500GB + KINGSTON SATA 480GB, Fractal Meshify 2, EVGA 1000W GQ, GIGABYTE AORUS FI32Q
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od MaWa »

Wiruss píše:No u toho Kravena jsem porovnával ten tvůj set z dvojky a výsledky co vyšli, když si ten set půjčil OBRovi na test před rokem. ..

Jinak jak na to koukám tak obě pumpy jsou stejné? (nemáš typ v popisku, ale hodnoty odpovídají) a ten radiátor, to je full měď?

No já se prostě té vody trochu bojím, když to náhodou budu přenášet, tohle jen strčím do PC a nestarám se o to a vše mám v klidu monitorované a konfigurovatelné (což je další náklad) a mám vlastně dva radiátory, jen ta cena úplně neodpovídá kvalitě provedení a vlastně dosahuje ceny velkého vodníka...
Co si s čím porovnával ? Nějak jsem to nepochopil.

Ano pumpy jsou stejné, radiátor je měď.

Pokud se té vody bojíš, tak jí nekupuj. Ale je to uzavřený systém, takže klidně PC můžeš dát vzhůru nohama a nikde ti nic nevyteče.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Wiruss
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2003

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od Wiruss »

No v Únoru 2016 si tento set půjčoval na test zde na PCtuningu a když porovnám použitý procesor a ventilátory, tak to mohu konfrontovat s výsledky na jiných webech... A nevím jestli je to jen zúženým průtokem atd...

No já si to tento týden nechám projít hlavou, stejně tobě ten set přijde až 11 jen se ještě zeptám, jak tam přichytím tu pumpu k case, je tam nějaká sada? Nebo co přikoupit? Nějaké 45° fitinky nepotřebuji? A pak jak u tohoto vypadá vypuštění vodníka?

kvoco: Na to jsem koukal, ale ten má jen 2 roky záruku. Plus všude čtu, že to jde rozšířit, ale ani na stránkách FD nemají žádný set...
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od MaWa »

Opravdu nelze porovnávat výsledky dvou produktů z různých webů. A to z miliónu důvodů - namátkou teplota okolí, konkrétní kus čipu na kterém se to testuje, pasta, airflow...

Ten Magicool set je o cca 5 - 10 stupňů výkonnější než Kraken. Když tomu pak vyměníš blok za ten Supremacy EVO, získáš dalších 5 stupňů.

Držáky - foto zde http://www.jscomputers.cz/produkt/Magic ... l?arg1=001

Jaké úhlové fitinky potřebuješ to už si musíš rozvrhnout v case sám, jak to tam chceš mít uspořádané.

Vypuštění - dát misku pod nejnižší fitinku v okruhu a fitinku povolit. Thats all.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Wiruss
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2003

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od Wiruss »

Jak o tom přemýšlím, tak si říkám, že se vyprdnu na nákup PS VR a ty peníze navíc dám do PC, tedy asi zkusím zainvestovat do lepšího vodníka...

A mám k tomu pár dotazů (hlavně k verzi 3):
říkáš tedy, že blok od EK tedy: http://www.jscomputers.cz/produkt/EK_Wa ... 1053001000 je lepší?
Ohledně fitinek raději bych černé máš nějaké doporučení na značku, nebo je to vlastně jedno?
Proč je pro mě lepší hadice Primochill? Co jsem četl, tak Tygon by měli být nejlepší, nebo se od té doby něco změnilo?
K pumpě - asi nemá cenu kupovat nic dražšího co?
K GPU a CPU blokům asi také nemá cenu nic dražšího kupovat co? (když neberu kompletní blok na grafiku)
K bedně, čím dál více přemýšlím o tom jít do NZXT, jelikož se mi H440 hrozně líbí :-) prosím jaký rozdíl kromě barvy je mezi těmito dvěma (kromě barvy, na oficiálních stránkách jsem informaci o V2 nenašel)?
http://www.jscomputers.cz/produkt/NZXT_ ... =001041017 a http://www.jscomputers.cz/produkt/NZXT_ ... =001041017
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od MaWa »

EKWB dělá dobré radiátory. Akorát mají nestandardní UNC závit pro šroubky takže je dobré si je nepoztrácet :)

Kvalitní fitinky jsou http://www.jscomputers.cz/Vyhledat?arg0 ... b13%252f10

Tygon je ohebnější ale méně odolný. Může se stát, že ti za dva roky zežloutne. Primochill je trochu tvrdší ale zase je odolnější.

Jediná dražší pumpa, která má smysl je http://www.jscomputers.cz/Vyhledat?arg0 ... xres%2bpwm - je stejně tichá, ale výkonnější.

V těch bednách pokud vím žádný rozdíl není.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Wiruss
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2003

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od Wiruss »

Tak, abych si to zrekapitulovali lepší malej vodník o kterém říkáš, že bude mít tak o 5 - 10 stupňů lepší teploty, než Kraken je:
http://www.jscomputers.cz/Nakupni-kosik ... Nzc6Mnw%3d

Další už velkej vodník, který přidá ještě dalších 5 stupňů dolů je tento:
http://www.jscomputers.cz/Nakupni-kosik ... MTE6Mnw%3d
Koukám, že EK nedělá, žádné zahnuté fitinky...

Dražší vodník bude lépe vypadat a chladit a tak rozdíl mezi 10k a 13k už není tolik, jen furt přemýšlím zda se mi to chce dávat za "blbé" chlazení... :-)
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od MaWa »

Úhlové fitinky jen ve stříbrné a černé barvě http://www.jscomputers.cz/Vyhledat?arg0=ek-af%2bangled
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“