AiO, nebo lepší vzuch

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Wiruss
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2003

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od Wiruss »

A ta 90° má nějaký horší průtok?

Jinak předpokládám, že pokud pominu čerpadlo, ve kterém jsou mechanické součásti, tak většina dalších věcí by se jen tak neměla pokazit?
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od MaWa »

Ne nemá, teda pokud jich nebudeš mít v okruhu padesát. Porouchat se na tom nemá co.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Wiruss
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2003

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od Wiruss »

Tak už jsem to chtěl včera od tebe objednat (ono to bude tak 14 dní trvat, než to seženeš), ale optám se regulovat výkon fanů vlastně budu moci jen bednou, nebo, že je připnu na desku, abych to mohl navázat na teplotu vody, tak bych potřeboval něco takového co? : http://www.jscomputers.cz/produkt/Aqua_ ... =001053000 jak moc je to dle tvých zkušeností prospěšné? Jelikož to je další 2k...

Předpokládám, že na provoz vůbec nevadí, že nemám na desce WPUMP konektor a připojím ji normálně 3-pin na desce...

A poslední věc k těm fitinká chápu to tedy správně, že tahle 45° fitinka (http://www.jscomputers.cz/produkt/EK_Wa ... 1053003016) je jen prodlužka a potřebuji k tomu ještě normální fitinku?

Díky moc...
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od MaWa »

Ano potřebuješ k ní ještě fitinku, je to jen prodlužka. Co se týká regulace podle teploty vody - nevidím nikde co máš za desku, možná jsem slepý. Ale ty lepší modely od všech výrobců mají 2-Pin konektor na desce pro připojení dalšího teplotního čidla. Pokud to ta tvoje deska má, tak pak stačí koupit http://www.jscomputers.cz/produkt/Aqua_ ... rough.html a píchnout ho do toho konektoru a deska bude umět regulovat ventilátory podle teploty kapaliny. Pokud tvoje deska nic takového nemá, tak pak nezbývá než to řešit například tím Aquaero panelem. Nic podobně kvalitního jako Aquaero neexistuje. Ale ta cena je uznávám vysoká...
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Wiruss
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2003

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od Wiruss »

Ok tak to já je případně dokoupím samostatně až vůbec uvidím, jak to poskládám...

Jak píší v prvním příspěvku mám MSI Z170A GAMING PRO CARBON a když koukám do manuálu tak tam nikde nevidím ani jedno...

ještě k té case, jak tak koukám, tak by se tam měl vejít výměník normální velikosti - asi z kušenosti s tím nemáš co?

Fan Support Front: 2x 140/3x120mm (3 x 120mm FN V2 Fans Included)
Top: 2x 140/3x120mm
Rear: 1x 140/120mm (1 x 140mm FN V2 Fan Included)

Radiator Support Front 2 x 140 or 3 x 120mm
Top 2 x 140 or 3 x 120mm
Rear 1 x 140/120mm
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od MaWa »

Čemu říkáš "normální velikosti" ?

Úhlové fitinky si ideálně objednej pár kusů od každé a to co ti zbude tak pošleš zpět :idea:
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Wiruss
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2003

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od Wiruss »

no mě právě přijde, aby to netrčelo ve výšky jak...

Ale jak koukám na příspěvek od klima2 z st 4. květen 2016, 10:17 : http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php? ... &start=100 tak on má v podobné skříni min 3x90° a 1x45° plus možná něco u čerpadla a nevypadá to tak dlouhé...

Jen k tomuto, osobně jsem chtěl dát ventilátory na stranu so skříně a radiátor uchytit na skříň je to jedno? plus cenu kupovat nějaké odhlučnění na uchycení ventilátorů, když si říkal, že tento radiátor má trochu jiné úchyty... K ventilátorům jestě tu mám 4x Papse co od tebe co jsem dříve používal, tak přemýšlím, že je tam hodím, jelikož regulované jsou stále tiché...

Myslím tento od EK: http://www.jscomputers.cz/produkt/EK_Wa ... iple-.html

Rozměry: 400 x 130 x 38 mm
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od MaWa »

Odhlučnění nepotřebuješ. Neviděl jsem ještě ventilátor, který by vibroval na dvou kilech mědi :lol:

Ventilátory je o trochu lepší mít tak, aby foukaly skrz radiátor. Ne tak, že nasávají od radiátoru.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Wiruss
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2003

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od Wiruss »

No takže nakonec jsem se zastavil na 14k za blbý chlazení, to je docela hnusné... :-)

Hele mám tam dle tvého vše v pořádku?
http://www.jscomputers.cz/Nakupni-kosik ... MTE6Mnw%3d
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od MaWa »

Myslím, že ano.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
ifkopifko
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. říj 2009

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od ifkopifko »

Keď si pomyslím, že ak by si tú sumu vrazil do MB+CPU, tak si mohol mať X99 dosku a 6-core BW-E, tak... no nič, vášeň pre vodné chladenie má svoju cenu (lebo ticho sa určite dá zabezpečiť aj oveľa lacnejšie).
CPU: R7 7700 COOLER: Endorfy Fera 5 MB: ASUS B650M-E RAM: 2x16GB DDR5
VGA:
Asus GTX 1060 3GB OC HDD: Samsung 980 Pro 1TB + Crucial MX500 1TB + WD Red 4TB
PSU: Seasonic Focus GM550 CASE: Thermaltake Swing Silver w/o window -trošku modifikovaná (skôr znásilnená) DISPLAY: Asus MX239H
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od MaWa »

Takové ticho se vzduchem nahradit nedá. Nebo mi to ukaž jak uchladíš třemi pomaloběžnými 12 cm ventilátory komponenty, které má. Těším se na tvoji odpověď ;-)
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
ifkopifko
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. říj 2009

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od ifkopifko »

Za prvé, ja nie som žiadny odborník na vodné chladenie PC, ale podľa môjho názoru má miesto tam, kde sa komponenty nedajú vzduchom (rozumne) uchladiť na prevádzkové teploty. To podľa mňa nie je tento prípad.

Za druhé, "všetko sa dá keď sa chce". Ide o to, koľko tých pomalobežných fanov použiješ. ;) A tiež ako. Ak by si si vzduchové chladenie uspôsobil tak, aby bol vzduch čo prejde pasívmi odvádzaný hneď mimo kejsu, tak by to nemal byť problém, ale chce to nejakú improvizáciu a šikovné ruky. Zatiaľ som totiž nevidel komerčne dostupný produkt čo by to zabezpečil. Navyše, aj pumpa generuje nejaký ten hluk a dodatočné teplo.

U vzduchového chladenia je totiž zvyčajne problém v kumulovaní tepla v skrinke (oproti dobre postavenému vodníkovi), proti čomu sa bojuje silným airflow, ale to už nemôže byť reč o tichu. Koniec koncov, nezabudni že aj pri vodnom chladení tú vodu chladíš zas len vzduchom, neviem do akej miery je prestup tepla efektívnejší (aká je teplota vody pri vstupe do radiátora).
CPU: R7 7700 COOLER: Endorfy Fera 5 MB: ASUS B650M-E RAM: 2x16GB DDR5
VGA:
Asus GTX 1060 3GB OC HDD: Samsung 980 Pro 1TB + Crucial MX500 1TB + WD Red 4TB
PSU: Seasonic Focus GM550 CASE: Thermaltake Swing Silver w/o window -trošku modifikovaná (skôr znásilnená) DISPLAY: Asus MX239H
Wiruss
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2003

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od Wiruss »

Tak o víkendu sestaveno, nakonec jsem u toho seděl v pátek od 20 do 2 a v sobotu někdy od 10 do 15, jelikož jsem to vždy skoro namontoval a pak něco nešlo, tak jsem to zase udělal jinak atd. Trochu mě vyděsilo to, že čerpadlo nebralo vodu a jen vydávalo divné skřeky, až malé tůknutí do čerpadla způsobilo roj bublinek a až tímto způsobem se zaplavil prostor dole a začalo to jet, že jsme ani nestihl dolévat. Pak jsem si asi hodinu a různým nakláněním hrál s odvzdušněním vodníka. Jen by mě zajímalo kterého blba napadlo závity čerpadla udělat jen plastové u vstupu se mi asi lehce poškodil závit (i když jsem poprvé fitinku šroubobal "naprázdno" a šlo to naprosto hladce a při instalaci do skříně už s napojenou trubičkou to samé) a i když to bylo utáhlé, tak to lehce kapalo, utáhl jsem to fest (až jsem se bál, že to strhnu) a kapalo to méně, ale stále se kolem závitu tvořil povlak kapaliny, postupem času to úplně přestalo, denně jsem na to koukal zda to něco neudělalo a zdá se to v pořádku. Výměník je nahoře cesta: Čerpadlo > výměník > CPU > GPU > Čerpadlo

Nechal jsem tam ventilátory od NZXT, nemile mě překvapilo, že fan controler v bedně sice reguluje otáčky, ale jen u prvního ventilátoru, ostatek jede na max. Takže kontrolu otáček dám do CPU1 a dám v Command centru na 50% (točí kolem 600-800 rpm) a jeden z 5 to reguluje, ostatní jedou naplno (jak vizuálně tak hlukem), tak jsem 3 zapojil přímo na desku s tím, že uvidíme, zda 3 vyfukovací skrz výměník z bedny nebudou stačit, zatím to tak mám.

Celkově teploty při IDLE 27-30°C na CPU při konverzi videa začne na nějakých 55°C a jak se začne zahřívat voda tak to vyleze až na 72°C (jedno jádro statní jádra kolem 69°C) kde to drží i po několika hodinách. Pokud ventilátory nastavím na 100% (1200 rpm) tak je dlouhodobá teplota kolem 67/65°C, ale hluk mě vadí pokud sedím u PC (stále je to mnohem méně, než původní chladič)

Nějaké otázky:
  • má to cenu dal řešit ten dříve podtékací vstup k čepadlu? třeba nějaká silikon? Je k němu jen asi 10 cm hadička od GK, takže by to patrně nedělalo problém ji tam nechávat
  • Integrovanou expanzí nádobku jsem naplnil na nějakých 95% - mám je to korektní, nebo má mít méně?
  • ať dělám co dělám tak v bloku CPU jsou ještě 3 malé bublinky, které žádné naklánění/poklepávání nedokázalo vyhnat, jen se trošičku pohybují v proudu - marně jsem doufal, že pumpa bude mít takovou sílu, že budu muset vyhánět vzduch jen z výměníku. Je na toto nějaký trik?
  • má cenu zapínat 14 cm ventilátor v první části skříně, aby ofukoval čerpadlo (dle současných poznatků, nemá tento ventilátor moc vliv na teplotu vody a celkově na CPU)
Přemýšlím zda má cenu měnit ventilátory na výměníku, jelikož při těch 600-800 otáčkách je skoro neslyším (vždy to může být lepší :twisted: ), za nějaké které budou při podobných otáčkách neslyšnější, budou mít větší tlak vzduchu a průtok. Koukal jsem na doporučení Thermaltake Riing 12, které dle testů dopadají dobře (navíc to podsvícení se mi opravdu zamlouvá), ale i při použití redukčního kabelu má 1000 rpm při 18,7 dbA což je při 3 kouscích docela dost a na nižší otáčky zase nevím zda si nějak pomohu, ten stejný problém vidím i u NOCTUA NF-P12 PWM (kde se mi dlouhodobě nezamlouvá design ventilátorů), který má možná lépe tvarované popatky (nikde se mi, ale nepodařilo nalézt test, kde by stáli proti sobě a používali se na výměník) o NF-S12A FLX a NF-S12A ULN snad ani nepřemýšlím, jelikož i když mají krásné papírové hodnoty hlučnosti, tak se bojím, že by skrz žebrování výměníku neprotlačili vůbec nic... A pak tu máme ještě Corsair ML120 PRO, které taky vypadají pěkně, mají levitační ložiska, ale všude čtu, že jsou docela hlučné.
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od MaWa »

- silikon ani nějaké lepení určitě ne. Vše se dříve nebo později začne uvolňovat do okruhu a zanášet radiátor, bloky atd. Ten závit je opticky OK nebo je na něm vidět, že je poškozený ? Pokud je opticky OK tak reklamuj...

- libovolně. Respektive minimálně tam musí být tolik kapaliny aby si pumpa nenasávala zpět do okruhu vzduch.

- ano je na to jeden fígl - jmenuje se čas. Uvidíš, že do týdne tam nebude nic. Mimochodem i to naklánění PC kvůli radiátoru je zbytečné, za pár hodin by se to odvzdušnilo samo taky...

- imho ne.

A co se týká ventilátorů - S řada určitě na radiátor nepatří. Buď P a F řada, nebo ten Riing, nebo be Quiet, Noiseblocker...
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Wiruss
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2003

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od Wiruss »

No já jsem myslel, jako okolo té fitinky, což by se do okruhu moc dostat nemělo... K tomu závitu nevím, nerozebíral jsem to, nechce s mi to zase vypouštět ;-)

Tak pokud PC neotočím vzhůru nohama, tak to nehrozí...

Ok tak holt počkám...

No ale které by jsi doporučil, že jsou nejtišší při otáčkách 500-800 a zároveň nejvíc foukají a vzduch dělá nejmenší aerodynamický hluk, jak prochází větrákem a žebry... Jde mi totiž o to, že vlastně každé z nich na foru v jinou dobu chválíš... :-)
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od MaWa »

Pokud ti nezáleží na vzhledu tak ber Noctua P12 PWM. Pokud ti záleží na vzhledu tak pak ber jeden z těch tří dalších podle toho, co se ti líbí.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
icebosss
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2008
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od icebosss »

P12 jsou hrozne hlucny, doporucuju spis nf s12a. Pokud nemas nejakej brutalni radiator s hustym zebrovanim, tak jsou tyhle ventilatory dost potichy do tech 700 otacek. Nebo nove silent wings 3 i kdyz ja mel asi blbe kousky a vydavaly mi trochu zvuk pri malych otackach, dva ze tri.

Sam mam postavenej temer neslysnej build na tech s12 flx.

Mrkni na stranky thermalbench.com a uvidis sam, testuje je myslim na radiatoru.

Vardary taky vychazeji hodne dobre, ale jejich kvalita je dost spatna a trpi taky na ruzne pazvuky. Vadi mi i huceni hdd, ktery sem vymenil za ssd tak me ber s rezervou :D
CageJ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 31. bře 2011
Bydliště: Praha, Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od CageJ »

u fanov treba pozerat na staticky tlak, povedal by som, ze najvhodnejsie ale aj najhlucnejsie su Noctua Industrial...
A kup si Y-spojky..

CPU ma delid?

Celkovo sa cudujem, lebo podla mna na 115X voda nepatri.. to je vysadou X99/X370.
AMD RYZEN 2700X 4.2GHz@watercooled, 32GB DDR4 2,8GHz, AsRock B450 GAMING K4, RIOTORO GOLD 650W; ASUS DUAL RTX 2060; CoolerMaster ML500; AMD RYZEN 3600X, NOCTUA NH-D15, ASUS STRIX B450-F GAMING, SuperFlower GK550, 32GB CL14 G.SKILL 3200, FRACTAL DESIGN XL R4, ASUS STRIX RTX 3080 OC; APPLE MacBook AIR M1 iPhone 12 Pro 128GB
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: AiO, nebo lepší vzuch

Příspěvek od racecar »

nf s12a na radiator tak to uz ano. Drzal by som sa dalej od takych rad.

Najlepsie bezne fany su zrejme SW3. Myslim, ze som mal vsetko drahe/najdrahsie a tie mi vyhovovali najviac (regulacia, prejav, vyzor,..). Vardary urcite nie. Tie zvuky pri regulovani cez voltaz su na samovrazdu. Kazdy fan iny ton a dokopy... :|

Z lacnych su ok Fractal Design 120mm Venturi HP PWM. Na mironete ich mali za 7 eur co je menej ako 200kc. Pozor 140mm verzie rapkaju. :!:

P12 su samozrejme hlucne ale do cca 600rpm je to ok. Mam tu prave 8 kuskov.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“