FAQ Regulatory otacek

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Vivec
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. bře 2005
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Vivec »

to jsem zkoušel, jen na cca 100-300Hz ale pořád stejný
Woyta
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2004
Bydliště: Hořice

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Woyta »

Tak to se nediv, ze to ramusi pri tehle frekvenci. To chce khz. Idealne nad 20khz.
AMD Ryzen 7 3700X, XFX Radeon RX 7900 GRE, Asus TUF Gaming B550, 2x8GB Corsair Vengance LED 3200mhz, 2x8GB G.SkillRGB 3200mhz, 256GB SSD Patriot, 1TB SSD Samsung 840 EVO, 3TB Western Digital, 4TB Western Digital,Creative Sound Blaster Z, Seasonic Focus+ 550W, 34" MVA 4k LCD Samsung , myš Logitech G602, klávesnice Tesoro Colada, volant Logitech G25

Intel C2Q Q9400@3,3ghz, Saphire RX 550, DFI Blod Iron P35, 4x2GB G. Skill PI Series 1066mhz, 640GB Seagate,Creative Sound Blaster Audigy, Seasonic S12 550W

It is better to live dangerously for 34 years than to be bored for 84 years. (Adelaide Siffert)
yNo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. bře 2008
Bydliště: Blizko BA-svätý jur
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od yNo »

Zdravim, potrebujem zregulovat nexus fan na 1000RPM(momentalne ho reguluje doska na 1200). Speedfanom mi to nejde, mal som na skusobnu dobu aj panel s potenciometrami od primecooleru ale strasne to piskalo..uz ma napada len odpor...Viete proadit daco jednoduche a tiche?:)
Nothin´
arxeiss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2008
Bydliště: Krmelín (předměstí Ostravy)
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od arxeiss »

tak jestli není PWM tak nevidím s odporem problém. Ale nevím jak zjistit kolik potřebuješ Ohmu. Kdyby jsi mohl jěště sehnat ten panel a zapojit, zregulovat jak potřebuješ, a pak měřákem zjistit kolik je V na tom větráku, tak už jenom vypočteš R=(12-Naměřené U na větráku)/I; Proud pokud není napsaný na větráku tak to taky změř měřákem. Pak kup odpor a je to :wink:
PC : CPU: C2D E5200 2500Mhz @ 3750Mhz a AC Freezer 7PRO MB: Gigabyte GA-P31-DS3L rev.2,1 GPU: ATI Radeon 3650HD 256MB RAM: A-Data Vitesta 2x2GB Zdroj: Forton OEM 400W HDD: Samsung F2 500GB
Netbook : Asus EEE CPU: Intel Atom N270 1,6GHz RAM: A-Data 2GB HDD: 250GB 5400ot/min
yNo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. bře 2008
Bydliště: Blizko BA-svätý jur
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od yNo »

mam ho tu zabaleny na stole:D okeej pojdem na to, uz len najst ten multimeter v garazi ... :D
Nothin´
Skim
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. led 2005
Bydliště: Praha

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Skim »

Zdravím, mám takový zapeklitý dotaz a protože věci takovéhoto rázu jdou díky jinému zaměření trochu mimo mě, obracím se tedy s dotazem na vás. Jak už jsem se zmínil v jiném tématu, chtěl bych snížit otáčky na větráku na CPU co to půjde (na minimální, na které se roztočí, počítám, že kolem 500 rpm by bylo ideální)
uživatel snop (lterému patří velký dík) mi tu poradil, abych se pokusil setrojit vlastní potenciometr (trimmer?) s obvodem s LM317T bohužel jsem nikdy nic takového nedělal (vrchol mého pájkařského i jiného elektrikářského "umění"je připájet k sobě cínem dva drátky.. či drátek k doporu) a opravdu si na to netroufám. Mám ale doma klasický regulátor Zalman fanmate 2 (5-12V) + několik diod (odporů? jestli v tom je rozdíl..) pro snížen rychlosti ventilátorů (na 7V, 9V(Primecooler) a 10V (od Nexusu). Navíc tu mám ještě jedno staré PC formátu AT se samospínacím zdrojem (resp. může běžet naprázdno) a zkusil jsem, abych neriskoval nějaký kraťas ve zdroji u hlavního pc, nejprve připojit 10-ti, pak 9-ti a nakonec 7V diodu do série před regulátor. Bohužel jsem dosáhl jen nepatrného snížení otáček na výstupu (cca 100 ot. - z 1000 na 900) Chtěl bych se proto zeptat na dvě věci, můžu ony diody zapojit bezpečně i za onen potenciometr od Zalmanu (tj. jakoby oo výstupu) a změní se něco oproti stávajícímu stavu?
b) našel jsem tu ještě primecoleří redukci 12V/5V na 12V větev od zdroje (2x 5V a 2x 12V) a chtěl jsem se zeptat, zda by nešla využít pro můj účel její 5V větev, že bych potenciometr zapojil přímo na ní (stane se něco, nebo je potenciometr koncipovaný právě na těch 12 V (+/- nějaké to procento..)

Dík moc
O'old PC MB MSI 865PE Neo2-P CPU Intel P4 Prescott 2.8 GHz (800/1MB/1.35V) Spire SP450B0 RAM DDR 2GB PC3200 A-DATA CL3, VGA Leadtek Winfast A7600 GT TDH 256MB DDR3 (G73,128 bit,560/1400)+Primecooler PC-VGAHG2 AL (5V) Audio Sblive! 5.1 HDD Hitachi HDS722516VLAT80 (164,7 GB), DVD LG 4160B Case E-case BT C808 PSU Seasonic SS-400ET LCD NEC MultiSync EA191M (19"/PVA)
Skim
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. led 2005
Bydliště: Praha

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Skim »

Jak tak na to koukám, tak je tu je docela mrtvolno, nakonec jsem se tedy rozhodl, že se této "průkopnické" činnosti ujmu sám a tak nějak selským rozumem jsem si odvodil, že když ten potenciometr (nelineární reostat?) zapojím do série před ten odpor (diodu), tak že by napětí generované na tom Zalmaním potenciometru (tj. v rozmezí 5 - 11.5 V přibližně a v závislosti na tom proud jím pouštěný - klasické U= RxI resp. I = U/R, kde R je odpor té diody) mělo být dále tímto dalším odporem zapojeným do série jednoduše snižováno (v závislosti na použité diodě samozřejmě..) avšak s tím rozdílem, že pak už by se nevycházelo z napětí 12 V, ale 5V a dioda by protékající proud (napětí větráku) snižovala podobně, jako když snižuje napětí ze 12V na 10/9/7V (protékající proud by ale při napětí 5V generovaném potenciometrem měl být nižší, takže snížení proudu/ napětí na výstupní větvi by mělo být v poměru k tomu ještě výrazně nižší)
Po této "hospodské "úvaze" (fyziku jsem měl naposledy před 6 lety ve škole na střední a přiznávám, že už toho z ní ve vědomostech moc nezbylo..) jsem se rozhodl vše vyzkoušet v praxi. Zapojil jsem tedy regulaci a za ní nejprve diodu pro snížení napětí ze 12 na 7V.
Potencimetr otočil do polohy pro 12V, po zapnutí se větrák se rozočil, žádná jiskra, snižoval jsem tedy potenciometrem napětí až se při otáčkách cca 800 rpm ventilátor zakuckal, zašmajdal a odmítl pokračovat v běhu.
Připojil jsem tedy diodu pro snížení napětí na koncové větvi na 10V, opět zapl pc, vše v pořádku, otáčím tedy regulátorem směrem, kterým se snižuje napětí, a sleduji otáčky.. a hle, podsvícená dioda větráku sice skoro zhasla, nicméně však jsem se dostal až k 5V hranici (na potenciometru) a co je hlavní, otáčky větráku se rozjely bez potíží (oproti minulému případu..) na cca 560 rpm (kolísá to za běhu +/- 10 otáček, referenčně na 12V se větrák točí na 2000 rpm a na 5V něco kolem jednoho tisíce).
No šok to byl pěkný, ale dobrý pocit byl silnější (větrák má kluzná ložiska a rád bych aby nějaké ty 3-4 rokybez problému vydržel a s chlazením je na tom parádně tak co :-)
P.s.: zkusím totéž i s 9V diodou, třebas nastane posun i tam.. 8)
O'old PC MB MSI 865PE Neo2-P CPU Intel P4 Prescott 2.8 GHz (800/1MB/1.35V) Spire SP450B0 RAM DDR 2GB PC3200 A-DATA CL3, VGA Leadtek Winfast A7600 GT TDH 256MB DDR3 (G73,128 bit,560/1400)+Primecooler PC-VGAHG2 AL (5V) Audio Sblive! 5.1 HDD Hitachi HDS722516VLAT80 (164,7 GB), DVD LG 4160B Case E-case BT C808 PSU Seasonic SS-400ET LCD NEC MultiSync EA191M (19"/PVA)
yNo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. bře 2008
Bydliště: Blizko BA-svätý jur
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od yNo »

Dobra kluci je tu toho strazne mnoho...asi polovinu sem precet...tak mi poradte ktery navrh pouzit, abych mohl regulovat min.3 vetraky, nacpat to nejak kuprikladu do 5.25´. a co nejjednodusej v rozmezi 5-12 V regulovat:) Je tu vetsina funkcnich,nektere sou pokusy, tak dejte vedet nekdo ktery je to nej a to si kazdej postavi a nemusi se porad ptat ne?:D
Nothin´
arxeiss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2008
Bydliště: Krmelín (předměstí Ostravy)
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od arxeiss »

Tak já jsem si postavil toto 3x. Je to jednoduché funkční. Tak pokud nepotřebuješ PWM a nějaké indikace tak ti toto stačí.

Edit:\\ Asi bych měl napsat co jsem postavil :lol: http://www.belza.cz/pcfan/freg.htm
PC : CPU: C2D E5200 2500Mhz @ 3750Mhz a AC Freezer 7PRO MB: Gigabyte GA-P31-DS3L rev.2,1 GPU: ATI Radeon 3650HD 256MB RAM: A-Data Vitesta 2x2GB Zdroj: Forton OEM 400W HDD: Samsung F2 500GB
Netbook : Asus EEE CPU: Intel Atom N270 1,6GHz RAM: A-Data 2GB HDD: 250GB 5400ot/min
yNo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. bře 2008
Bydliště: Blizko BA-svätý jur
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od yNo »

No potrebuju jen aby se to dalo nekam schovat.. a hlavne aby to pri regulaci nepískalo:D
Nothin´
arxeiss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2008
Bydliště: Krmelín (předměstí Ostravy)
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od arxeiss »

Proč by to mělo pískat? Mi nic nepíská, mám ty 3 regulace s tím že kablíky k poťáku a k ventilátoru vedou pryč jako pryč z desky zabírá na šířku asi tolik jak je velká 50,- kovová
PC : CPU: C2D E5200 2500Mhz @ 3750Mhz a AC Freezer 7PRO MB: Gigabyte GA-P31-DS3L rev.2,1 GPU: ATI Radeon 3650HD 256MB RAM: A-Data Vitesta 2x2GB Zdroj: Forton OEM 400W HDD: Samsung F2 500GB
Netbook : Asus EEE CPU: Intel Atom N270 1,6GHz RAM: A-Data 2GB HDD: 250GB 5400ot/min
yNo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. bře 2008
Bydliště: Blizko BA-svätý jur
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od yNo »

no jamnel kupovany regulator a ten hrozne piskal... a co se tyka toho zapojeni...to kablikem tam privedu ten proud a az na ten regulator zpaojim fan ne?:P
Nothin´
arxeiss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2008
Bydliště: Krmelín (předměstí Ostravy)
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od arxeiss »

tak musíš přivést proud, pak tam mít potenciometr a potom odvést proud. No ale já jsem jako tím chtěl říct že tam na ten potenciometr mám drátky. jako že deska může být jinde než poťák. na desce jsou jenom součástky a drátky
PC : CPU: C2D E5200 2500Mhz @ 3750Mhz a AC Freezer 7PRO MB: Gigabyte GA-P31-DS3L rev.2,1 GPU: ATI Radeon 3650HD 256MB RAM: A-Data Vitesta 2x2GB Zdroj: Forton OEM 400W HDD: Samsung F2 500GB
Netbook : Asus EEE CPU: Intel Atom N270 1,6GHz RAM: A-Data 2GB HDD: 250GB 5400ot/min
yNo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. bře 2008
Bydliště: Blizko BA-svätý jur
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od yNo »

jojo chapem..taky sem to ta zvazoval:) tak udelam asi tohle 3x diky ;)
Nothin´
SquirrelCZE
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. říj 2009

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od SquirrelCZE »

"Indikace výstupního napětí regulátorů pomocí sloupce LED"
nemate nekdo nejake vysvetleni nebo cokoliv k obvodu nakresleneho u tohohle?
rekneme ze bych to chtel vyrobit a neco co plne nechapu se tezko vyrabi :)
bardot
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. srp 2009
Bydliště: Chropyně

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od bardot »

no, je to úplně normální regulátor, ale na každém obvodu je připojen takovej leddiodovej pásek (např 4 zelený,1žlutá a 2červený diody) říká se tomu VUmetr, a jsou to obvody typu A277D(náhrada UAA180) nebo např. AN6878. Mělo by to fungovat tak, že čím víc zvýšíš na regulátoru proud, tím víc ledek by mělo na tom LED sloupci svítit.

P.S. snad ti to pomohlo :)

jo a ty "LED sloupce" eboli VU metry se používají jako signalizace vybuzení u reproduktorů, ale těch využití je víc.
CPU:AMD Athlon II X4 620 2,6GHz@3,5GHz+Scythe katana III,HDD:2x Samsung EcoGreen F2 HD502HI 500GB,GK:Nvidia GTS250 512+ACcelero S1 rev.2,MB:GA-M720-US3, case: czc.cz(eurocase), PSU: Seasonic OEM 500W, RAM:3x 1GB Ramaxel CL5 1066MHz DDR2
Mnau
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2009
Bydliště: Hradec Králové

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Mnau »

Zdravím, chtěl bych se na něco zeptat. Dělám si něco jako je tohle http://www.motherboards.org/reviews/har ... 888_3.html přepínač na větráčky 12V/Off/5V akorat to mam na 7 vetracku, ale to je vedlejší, jde mi tam o zem, bude to napájený z molexu takže 12V z 12V větve a 5V z 5V větve, potom tam jsou dvě země jedna pro 12V a druha pro 5V. Jde mi o to, ze bych to cely zapojil do jedny země u 12V a kdybych přepnul na 5V jestli by to chodilo. Nebo jestli Kdyz prepnu vetracek na 12V tak se to musi vracet do ty 12V země a kdyz prepnu na 5V tak jestli se to musi vracet zpatky do 5V země. Kdyžtak jestli mi zkouknete nějaky chyby nebo připominky zatim to mam takhle namalovany http://img339.imageshack.us/i/img001hb.jpg/ jeste mi tam chyběj diody jako jsou u toho lamptronu, ale to az vyresim tu zem. pasuje to presne na 5.25 zaslepku. Díky za rady
CPU: Intel Core i5 2500k CPU Cooler: Noctua NH-C12P GPU: GTX680 MSI Lightning MB: Asus Sabertooth P67
MEM: Kingston HyperX DDR3 8GB 1600 MHz HDD: Samsung 840 PRO 256GB, Seagate 2TB, WDGreen 2TB
SOUND: Asus Xonar D2 + Microlab Solo 6c + Sennheiser PC360 Monitor: Samsung S24A850DW
CASE: Fractal Design Define XL Titanium Grey PSU: Corsair HX750
srna
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. pro 2004
Bydliště: Praha

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od srna »

v PC je jen jeden GND (cerny vodic v molexu), uvnitr zdroje je to propojene :roll:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Mnau
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2009
Bydliště: Hradec Králové

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Mnau »

Díky, radší se blbě zeptám než abych něco podělal a zničil.
CPU: Intel Core i5 2500k CPU Cooler: Noctua NH-C12P GPU: GTX680 MSI Lightning MB: Asus Sabertooth P67
MEM: Kingston HyperX DDR3 8GB 1600 MHz HDD: Samsung 840 PRO 256GB, Seagate 2TB, WDGreen 2TB
SOUND: Asus Xonar D2 + Microlab Solo 6c + Sennheiser PC360 Monitor: Samsung S24A850DW
CASE: Fractal Design Define XL Titanium Grey PSU: Corsair HX750
zbigi
Nováček
Nováček
Registrován: 29. pro 2009
Kontaktovat uživatele:

Regulácia otáčok u ventilátorov v PC

Příspěvek od zbigi »

Zdravím všetkých. Vzhľadom na letné horúčavy som sa rozhodol si vylepšiť chladenie PC. V predu case som si dal 80x80 mm ventilátor a zapojil cez molex 4pin na zdroj. Problém je v tom že beží na plné otáčky a je dosť hlučný. Ten fan má vývod aj na obyčajný fan connector ktorý ide do MB a chcem sa spýtať či by po pripojení do MB sa otáčky znížili alebo by sa dali zregulovať aspoň softvérowo. Cez speedfan to nepôjde pretože moja MB nie je podporovaná.


edit myom - slouceno
MB: GIGABYTE P43T-ES3G rev 1.0***Grafika: SAPPHIRE HD 5750 1GB DDR5 VAPOR-X***Zdroj: FORTRON AX450-60APN, 450W***RAM: Zeppelin 2x2GB 1333 MHz***CPU: INTEL Core 2 Quad Q8300 2,5GHz****HDD: WESTERN DIGITAL Caviar Blue 500GB
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“