FAQ Regulatory otacek

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
muliku
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2009

Re: Regulácia otáčok u ventilátorov v PC

Příspěvek od muliku »

Mas dve moznosti. Zapojit ventilator na MB (potom nejspise v BIOSu nastavit automaticke regulovani otacek). Nebo na ten molex dat nejaky odpor.
Central Processing Unit: Phenom II x4 965 BE Cooler: Scythe Ninja 3 Mother Board: Gigabyte AMD 890G Random Acces Memory: 2x2 Gb DDR III 1600MHz Kingston Graphic Processing Unit: nVidia GeForce GTX660 2Gb Power Suply Unit: Seasonic M12II-620 - 620W Hard Disk Drives: OCZ Agility 3 120GB, Seagate 1TB, Samsung F3 1Tb
zbigi
Nováček
Nováček
Registrován: 29. pro 2009
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od zbigi »

Zapojil som ho do MB a teraz ho mám v biose a beži stále na 3300 otáčok, ale nenašiel som tam spôsob ako ho zregulovať. Moja MB je staršieho typu Gigabyte GA-8I865GME-775-RH rev 6.6
MB: GIGABYTE P43T-ES3G rev 1.0***Grafika: SAPPHIRE HD 5750 1GB DDR5 VAPOR-X***Zdroj: FORTRON AX450-60APN, 450W***RAM: Zeppelin 2x2GB 1333 MHz***CPU: INTEL Core 2 Quad Q8300 2,5GHz****HDD: WESTERN DIGITAL Caviar Blue 500GB
exipo3
Začátečník
Začátečník
Registrován: 26. led 2008
Bydliště: Slovensko

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od exipo3 »

Cawte. Mam otazocku. Pri nastavení regulácie na PWM má CPU fan otáčky v idle okolo 1500 RPM. Pri nastavení regulácie pomocou voltáže sú otáčky okolo 800 RPM. Teplota CPU je tá istá. Toto isté som mal aj s Freezerom 7. Potom načo je dobrá regulácia PWM keď druhou reguláciou znížim otáčky podstatne nižšie pri zachovaní tej istej teploty?
MB: GIGABYTE GA-EP45-DS4 | CPU: INTEL Core 2 Quad Q9400 | CPU FAN: Coolink Corator DS | GK: GIGABYTE GTX 560 Ti SOC 1GB DDR5 | HDD: Samsung SpinPoint F1 750GB | RAM: OCZ ReaperX HeatPipe Edition, 4GB (KIT 2x2GB) DDR2 800MHz | PSU: FORTRON BlueStorm II 500W
stepixcz
Nováček
Nováček
Registrován: 17. zář 2009

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od stepixcz »

Ahoj všichni, prosím Vás, kde jste kupovali součástky na výrobu FANCONTROLU ?? :) PS : Hlavně plošný spoj :)
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Trinom »

Na součástky je tu Chobot (R) a plošňák si uděláš doma (viz návody na Trubce).
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
stepixcz
Nováček
Nováček
Registrován: 17. zář 2009

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od stepixcz »

Promin Tě, ale ani jedno jsem nepochopil, můžu poprosit o linky ? :)
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Trinom »

Nééé!

Použij HLAVU (to je to, co máš na krku, aby ti tam nepršelo :twisted:). Podívej se na loga distributorů součástek a pochopíš velmi rychle, kdo je to Chobot. Přece tě nebudem vodit za ručičku, jak malýho haranta jen proto, že se ti NECHCE hledat. Mimochodem mám za to, že tady padlo úplně vše a je to zmíněný na předchozích stránkách. A pokud bys nevěděl ani tak, tak zavítej do naší sekce Modifikace HW a rozklepni si tam libovolný z posledních témat (např LPT + FET ...) a tam se to dozvíš taky.

A k plošňáku. Navštiv trubku a zadej tam "Plošný spoj". První video, co to na tebe vybleje použij.
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
Lukáš Strnad
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. lis 2010
Kontaktovat uživatele:

Regulátor otáček

Příspěvek od Lukáš Strnad »

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat ta tip dobrého regulátoru otáček do 5.25" pozice na ovládání minimálně 4 větráku. Maximální cenu bych to viděl do 1 000 ,-. Velké plus je, že bude černý, to jsou prakticky všechny podmínky, ještě bych chtěl, aby šli větráky úplně vypnout, ale neni zase podmínka.

Zatim sem našel :
http://www.alza.cz/zalman-zm-mfc1-combo-d159016.htm


\\edit myom - slouceno
M4r1hu4n3
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2006

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od M4r1hu4n3 »

jak bude dobře pracovat ventilátor s teplotním čidlem zapojeným do desky? Je dobré nechat samotnou regulaci na čidle nebo na desce zároveň? Nebo to čidlo odpojit?
"Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti." Jan Amos Komenský
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Flegy »

teplotni cidlo primo v fanu neodpojis, je na tistacku u statoru. zluty vodic je otackomer.

jinak vypnout regulaci na mb a nechat to na fanu, osobne ale termoregulaci primo v fanu nesnasim. ma neco nastavenyho a je mu jedno jestli se chlazena vec prehrejva. mb si to aspon reguluje spravne :)

Lukáš Strnad: nejlepsi je sehnat si nekde rheobus, ten je paradni... ale nevim firmu (100% ne aerocool ani zalman) ted uz se snad ani neprodava :(
M4r1hu4n3
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2006

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od M4r1hu4n3 »

Tak teoreticky kdybych to čidlo ucvakl tak pojede na plno pokud bych ho nereguloval MB. Předpokládám že to čidlo je termistor, takže když ho ucvaknu, tak to bude bude v podstatě nekonečný odpor a tudíž by měl jet naplno případně kdybych ty dva konce propojil pokud má obrácenou charakteristiku. Nebo se mýlím?
"Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti." Jan Amos Komenský
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Flegy »

presne tak
Backer
Začátečník
Začátečník
Registrován: 04. led 2006
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Backer »

Zdravim mam problemek. muj pc je prilis hlucnej a kamos ma temer stejne komponenty a je tichoucky. poradte jak to utlumit. Co je za problem je to ze mame oba chladic na cpu Freezer 7 PRO ale me jede neustale na 2900ot/s a kamosovi jede na 1300ot/s v klidu takze je temer neslysitelny a me rve jak sv**na :-).

v programku speedfun mi regulovat nesel. mate jine moznosti nebo primo v biosu?? poradte chci aby mi v klidu taky sel jen na malo a az v zatezi at si zvisi otacky. neni mi jasny jak to ze me jede porad na plno a jemu se reguluje sam.

jinak teploty mam nasledujici: v klidu


EDIT: tak jsem zkusil vlezt do biosu a nastavit fan na silent a otacky jsou pod 1000ot/s ale teploty jsou ted CPU 34-40°C jadro 1. 40-50 jadro 2 taky. co berete jako teplotu cpu to prvni CPU nebo tech jader??
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Současnej: Intel Core i5 4690K, Scythe SCMG-4000 Mugen 4, ASUS Z97 A, ASUS GTX680 Twin Frozr, CRUCIAL Ballistix Tactical 2x4GB DDR3 1600 LP, Zroj Enermax MODU82+ 525W, HDD Samsung 640GB SATA II 16MB, DVD Samsung , CASE Coolermaster Dominator
rbclass
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 20. úno 2008

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od rbclass »

AK-47
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. črc 2004
Bydliště: středověká K.Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od AK-47 »

Ahoj chlapi,
vybral jsem regulator Scythe KQ01-BK-3.5 Kaze Q Black - mne bude stacit, jen otazka.
Kdyz budu pouzivat tenhle regulator, urcite povypinat v BIOSu desky veskere "CPU fan speed control" ... Predpokladam ze by se vyse otacek tloukla s tim, co by chtel regulovat BIOS desky...
Jestli je to hloupa otazka, tak se omlouvam a dekuji za odpoved.
Deska je historicka uz, ale pry presto napr. podporovala PWM regulaci:
http://www.gigabyte.cz/products/page/mb ... fx-ds5_10/
Notebook Lenovo Thinkpad Edge E535 Black 3260-ELG (AMD quad, ATI 7670, RAM 4Gb)
NAS Gigalink N5 s 1Tb WD SATA 2
audio: HTPC@ESI Prodigy HD2 + Yamaha R-S500 + Wharfedale Diamond 10.5 + Dynavox kable
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Flegy »

presne tak. regulaci v biosu vypnout.
AK-47
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. črc 2004
Bydliště: středověká K.Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od AK-47 »

Flegy, diky ze te mam :-)... Az budes mit cestu (Kutna Hora) a das-li mi jeste cca 2 roky, (nove repro + zesik) poslechnes si kvalitni hi-fi z mainstream PC (v ty dobe bude komponentum prumerne 6let) ultumenyho vzduchovym chlazenim za par babek. Ne ja vazne dekuju za potvrzeni domnenek na ktery se prumerny starsi anglictinar pta bez prekladace
Notebook Lenovo Thinkpad Edge E535 Black 3260-ELG (AMD quad, ATI 7670, RAM 4Gb)
NAS Gigalink N5 s 1Tb WD SATA 2
audio: HTPC@ESI Prodigy HD2 + Yamaha R-S500 + Wharfedale Diamond 10.5 + Dynavox kable
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Flegy »

v pohode :) . prvni clovek ktery mi dekuje :D
Dr.Buba
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 07. srp 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Dr.Buba »

Dokazal by nekdo navrhnout regulator pro 3 az 6 ventilatoru, ktery by byl krmeny z molexu, data by bral z PWM regulace desky (4pin konektor) a hodnoty zopakoval pro vsechny ventilatory najednou? Jde mi o regulaci vsech ventilatoru na radiatorech. Roztacely by se podle teploty CPU. Prijde mi, ze to nemuze byt slozite, ale takovy elektronik, abych si to dokazal navrhnout, opravdu nejsem. S plankem ale vyrobim cokoliv :roll:
MB:ASUS Z77-A; CPU:i5 2500K@4.5GHz water cooled by HeatKiller rev. 3.0; RAM:Kingston+Corsair 4x4GB CL9 1600Mhz; GPU:GTX 780; HDD's:Samsung 850 256GB + ADATA 1TB NVMe Blu-Ray:BD-RE BH08LS20; LCD:24" HP ZR24w; Sound:Audigy 4; PSU:Corsair TX750w; CASE:Thermaltake Armor
rbclass
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 20. úno 2008

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od rbclass »

co tak len rozvetveny kabel ?
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“