FAQ Regulatory otacek

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Delorean
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. úno 2005
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Delorean »

Po různých pokusech se stavbou regulátorů ventilátorů jsem před dobou objevil zapojení(s dnes již trochu zapomenutým) obvodem LM723(UA723 apod.):
Regulátor otáčok ventilátora PC (2)
Zajímalo mě, jak to bude fungovat, tyhle obvody jsem doma měl, tak jsem zapojení odzkoušel a trochu obvod doladil:
1. Původní komparátor se překlápí rychle, tedy jako teplotní spínač - já chtěl pozvolný nárůst otáček od-do určité teploty, tak jsem doplnil odpor do zpětné vazby.
2. Nastavení regulace je velmi ostré - trimr reguluje ve zbytečně velkém rozsahu teplot - upravil jsem dělič. Původně uveden 25 otáčkový trimr, po úpravě k nastavení stačí běžný trimr.
3. Proud KTY čidlem je zbytečně velký(zvyšuje se vlastní ohřev a může vnášet chybu do regulace), zmenšil jsem tedy proud zvětšením pevného odporu děliče.
4. Doplnil jsem "rozběhový" kondenzátor - ventilátor po zapnutí dostane chvilkově plné napětí kvůli spolehlivému roztočení.
Po úpravách jsem navrhnul DPS, osadil a odzkoušel. Funguje jak má - při běžné teplotě má ventilátor kolem 6,5-7V(lze upravit) a od nastavené teploty se otáčky plynule zvyšují. Šířka regulace se taky dá upravit.
Má výhodu v integrované nadproudové ochraně(ale úbytek snižuje max.dosažitelné napětí na výstupu o cca 0,5V). Použití čidla KTY místo obvyklého NTC termistoru má výhodu tu, že pokud se přívod k čidlu přeruší, ventilátor dostává plné napětí.
Je nutné počítat s maximálním proudem ventilátoru 150mA(limit obvodu) - ale dá se přidat externí tranzistor pro větší proudy.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Epox 8RDA3+ PRO, AMD Barton 2500+@11x166MHz/1,425V!(Prime-stable)+Spire FalconRock II, RAM celkem 1GB, HDD Samsung 250GB SATA, Sapphire Radeon 9550(250/200MHz) 128MB->9600 bios mod(475!/200MHz), DVD-RW LG GSA-4082B, Wifi AP WRT-311, Seasonic 380W, vlastní regulace všech ventilátorů podle teploty
Ollie
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. kvě 2007
Bydliště: Rožnov p.R., Loukov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ollie »

Delorean: Dobrý. :thumbsup:
http://pavouk.org/hw/fan/fan4wire.html - tady je pěkný popis 4pin konektoru na větrák
http://pavouk.org/hw/fan/regul.html a ještě pár regulátorů ze stejné stránky


//Woyta Speedfan si reste v treadu o speedfanu.
Obrázek
petet
Nováček
Nováček
Registrován: 12. bře 2006

Příspěvek od petet »

mám dotaz když si chci koupit 3 pinový regulátor ale na ventilátoru mám 4 piny bude to fungovat??a nebo se dá sehnat 4 pinový regulátor,nikde jsem nic takovýho nenašel z těch levnějších
zkoušeljsem ty otáčky regulovat speedfanem ale nějak to nefunguje-může se stát že z některýma deskama ten program nespolupracuje co??
00Inferno00
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. dub 2007
Bydliště: Dolní BenešoVW

Příspěvek od 00Inferno00 »

Zdarec, hledam regulator otacek do PCI slotu (misto zaslepky) ale nedari se mi sehnat nic, co by umelo vic nez jeden ventilator. Nevite o necem?? Dik
ASUS ROG Strix G10DK 27L Gray = ASUS PRIME B550M-K, AMD Ryzen7 5800X undervolted, GeForce RTX 3060, 2x Kingston FURY 32GB DDR4 3200MHz CL16 + ASUS ROG STRIX LC II 120 ARGB
Woyta
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2004
Bydliště: Hořice

Příspěvek od Woyta »

Koupit jich vic a narvat je do jedne upravene zaslepky. (osobne si je radeji komplet vyrobim)
AMD Ryzen 7 3700X, XFX Radeon RX 7900 GRE, Asus TUF Gaming B550, 2x8GB Corsair Vengance LED 3200mhz, 2x8GB G.SkillRGB 3200mhz, 256GB SSD Patriot, 1TB SSD Samsung 840 EVO, 3TB Western Digital, 4TB Western Digital,Creative Sound Blaster Z, Seasonic Focus+ 550W, 34" MVA 4k LCD Samsung , myš Logitech G602, klávesnice Tesoro Colada, volant Logitech G25

Intel C2Q Q9400@3,3ghz, Saphire RX 550, DFI Blod Iron P35, 4x2GB G. Skill PI Series 1066mhz, 640GB Seagate,Creative Sound Blaster Audigy, Seasonic S12 550W

It is better to live dangerously for 34 years than to be bored for 84 years. (Adelaide Siffert)
kul1k
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2006
Bydliště: Dolní Dobrouč, Purkyňovy koleje Brno

Příspěvek od kul1k »

Fan regulator:
navrh Eagle 4.11

takze sem dnes dodelal fan regulator pro 6 fanu prvni 2 reguluji 7-12,7 V a ostatni 5-12,7V
schema sem pouzil ktere bylo dostupne na internetu ( www.tosi.cz )
soucastky
Tranzistor je BD 139
P 2k5 <-2x (4k7)<-4x
R 3k3
C 220uF
+ konektory

navrh jsem desku plosnych spoju ktera se vejde do 5,25 mechaniky-takze neni problem se zabudovanim do predniho panelu jakehokoliv case
cena soucastek je +-150Kc bez DPS a jeho zpracovani

schema :

Obrázek
Obrázek

ukazka DPS:
Obrázek
Obrázek

timto bych chtel pozadat nekoho s premium uctem na rapid jestli by uploadl soubor s navrhem desky v eaglu, ja ucet nemam a po mesici mi to smazou takze kdyby nekdo byl ochotny nech zasle SZ (neni to sluzba pro me ale pro vas)
:wink:

takhle vypada vysledek ted se budu jen snazit to hodit do nejaky krabicky (PS chybi jeden potak jelikoz ho nemeli :roll: )

foto :

Obrázek
Obrázek

jenom doplnim ze tranzistory neni potreba vubec chladit vyzkouseno zatizeni vetraky s odberem od 120mm modelu az po ruzne 80mm modely
kdyby nekdo mel nejaky navrh jak vylepsit toto schema tak piste jak ozivot

nyni hodlam cely modul instalovat do vykuchany stary cdrom ( vemu skelet a dam to tam + udelam novy celo) pak koupim jeste nejaky pekny knofliky :wink:
NB:Acer Aspire V3 571G
M4r1hu4n3
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2006

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od M4r1hu4n3 »

Na muj vkus az moc roztahany, slo by to udelat na mensi desku uz jen kvuli uspore mista a materialu. Do serveru jsem si delal taky regulator stejneho zapojeni a vesel se mi na universalni desku velikosti 33x24mm pro jeden kanal. Pro dalsi kanal by to bylo dalsich 24mm.

http://img241.imageshack.us/img241/8563/dpsll0.jpg
"Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti." Jan Amos Komenský
Ollie
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. kvě 2007
Bydliště: Rožnov p.R., Loukov
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Ollie »

jj, a taky bych možná ve schématu přehodil poťák a pevnej odpor, v tomhle zapojení se ti po přerušení poťáku zastaví větrák.
//teda nezastaví, ale zpomalí na minimum, takže to neni tak tragický.
Obrázek
womacka
Nováček
Nováček
Registrován: 11. čer 2008
Bydliště: Brno-venkov
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od womacka »

Zdravím, nevím kam jinam to napsat, protože nic kloudnějšího se mi najít nepodařilo. Asi budu nešika.
Ale jde mi o to,koupil jsem si Akasa AK-174BKT-B ventilátor, přidělal ho na CM gemin II a potřeboval bych mu měnit otáčky,protože i když má procesor přes 60stup, tak se točí jen na +-1100ot.Ve specifikaci má 800 - 2300ot. Nedalo by se to nějak jinak než zbastlením regulátoru? Má 3-pin konektor a teplotní čidlo. Ale zase kdybych to čidlo pomocí dvojlinky dal mimo ventilátor, tak kam ho mám potom umístit?
Díky za odpovědi.
CPU: C2D E8400 3GHz@3,6GHz + CM GeminII MB: Gigabyte GA-EP35-DS4 RAM: 2x2GB A-DATA DDRII 800MHz Extreme Edition VGA: Gigabyte HD4870 512MB PSU: Seasonic 550W Disky: WD800AAJS+WD7501AALS Mechanika: Teac DV-W520GS Case: Thermaltake VI1000BWS M9
Monitor: Samsung Sync Master 226BW
Woyta
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2004
Bydliště: Hořice

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Woyta »

Ten vetrak meri teplotu nasavaneho vzduchu. Proto tyhle vetraky patri na vyfuk. Pokud cidlo vyvedes nekam kde bude v konaktu s zebry, HP ci zakladnou tak to bude regulovat podle CPU ale asi bude zase mozna tocit moc.
AMD Ryzen 7 3700X, XFX Radeon RX 7900 GRE, Asus TUF Gaming B550, 2x8GB Corsair Vengance LED 3200mhz, 2x8GB G.SkillRGB 3200mhz, 256GB SSD Patriot, 1TB SSD Samsung 840 EVO, 3TB Western Digital, 4TB Western Digital,Creative Sound Blaster Z, Seasonic Focus+ 550W, 34" MVA 4k LCD Samsung , myš Logitech G602, klávesnice Tesoro Colada, volant Logitech G25

Intel C2Q Q9400@3,3ghz, Saphire RX 550, DFI Blod Iron P35, 4x2GB G. Skill PI Series 1066mhz, 640GB Seagate,Creative Sound Blaster Audigy, Seasonic S12 550W

It is better to live dangerously for 34 years than to be bored for 84 years. (Adelaide Siffert)
kupca
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. srp 2005
Bydliště: Kopřivnice

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od kupca »

Zdravim, ted momentalne mam regulator s LM317T, uvazuji o PWM, nasel jsem si tenhle http://www.cpemma.co.uk/pwm_erg.html, celkem se mi zamlouva, nestavel jste si ho nekdo uz?
Vivec
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. bře 2005
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Vivec »

spíš bych to stavěl s časovačem NE555, dej si do googlu regulátor 555 a máš toho spoustu, zrovna teď budu jeden na felu stavět :)
kupca
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. srp 2005
Bydliště: Kopřivnice

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od kupca »

Gr8 Vivec píše:spíš bych to stavěl....
Prave, ze jsem uvazoval 555, ale tenhle mi pripadal lepsi, jeste kdyz tam supnu mosfet, tak ho budu moc vic zatizit nez ty s 555, co jsem se dival. Mozna zkus poslat odkaz na ten co chces delat, kuknu na nej.
Vivec
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. bře 2005
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Vivec »

http://ok1gth.nagano.cz/programy/regulator.pdf
zatížitelnost 100W :-D

průmaz ot
yNo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. bře 2008
Bydliště: Blizko BA-svätý jur
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od yNo »

Prosim vas ake velke potenciometre by som potreboval na 4pin vetracek zapojeny na 12 V a 3 pin vetracek?:)
Ve skole sme to jeste neprebirali :o))) nebo nejlepe bude kdyz by ste mi napsali vzorec,ja si to vypocitam:)
Nothin´
N_o_c_l_a_f
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. lis 2005

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od N_o_c_l_a_f »

Gr8 Vivec píše:spíš bych to stavěl s časovačem NE555, dej si do googlu regulátor 555 a máš toho spoustu, zrovna teď budu jeden na felu stavět :)
Mas Elektronicky systemy (myslim ze tak se tomu nadavalo) na Karlaku v tech labech v prizemi napravo?:) Tam si pamatuju ulohu na zapojeni PWM regulace motoru. :)
Vivec
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. bře 2005
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Vivec »

yNo píše:Prosim vas ake velke potenciometre by som potreboval na 4pin vetracek zapojeny na 12 V a 3 pin vetracek?:)
Ve skole sme to jeste neprebirali :o))) nebo nejlepe bude kdyz by ste mi napsali vzorec,ja si to vypocitam:)
velikost potenciometru fakt nezáleží na tom, kolik má větrák kabelů, na výpočet potřebuješ ohmův zákon U=I*R a pak vědět, že na odporech se dělí napětí v poměru jejich odporů
N_o_c_l_a_f píše:Mas Elektronicky systemy (myslim ze tak se tomu nadavalo) na Karlaku v tech labech v prizemi napravo?:) Tam si pamatuju ulohu na zapojeni PWM regulace motoru. :)
jo, zrovna před tejdenem jsem jí měřil :-D
Vivec
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. bře 2005
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Vivec »

sice mám ten PWM regulátor postavenej asi tři měsíce, ale nějak jsem zapoměl to sem napsat
co se týče toho zapojení tak to chodí dobře (jen pozor, je tam chyba, první tranzistor má být samozřejmě NPN), ale bohužel obyčejný větráky nemají rádi PWM signá, asi díky komutátoru vydávají šílený zvuky, takový mňoukání a kvičení, takže pokud nemáte PWM větráky (v současnosti jich moc není, ale třeba nexus už je dělá, nebo ty šmejdi AC) tak je to dobrý tak akorát na čerpadlo...
kdyby někdo toužil po mojí DPS tak jí sem klidně hodim
srna
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. pro 2004
Bydliště: Praha

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od srna »

vetraky do PC ale nemaj komutator co ja vim.....rotace je u nich zpusobena prepinanim 4 civek elektronicky, pricemz na rotoru (vrtuli) je kruhovej magnet...proc knuci ale nevim....mozna nejaka (dis)harmonie mezi frekvenci spinani PWM a prepinanim civek na statoru vetilatoru
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ollie
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. kvě 2007
Bydliště: Rožnov p.R., Loukov
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ Regulatory otacek

Příspěvek od Ollie »

Přesně tak, zkus ten regulátor přeladit na vyšší frekvenci výměnou kondíku za menší.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“