FAQ: Pomoc XY má teplotu 55°C! + čím měřit teplotu

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Odpovědět
Vivec
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. bře 2005
Bydliště: Mladá Boleslav

FAQ: Pomoc XY má teplotu 55°C! + čím měřit teplotu

Příspěvek od Vivec »

CPU
A64 (všechna jádra)
teploty do 65°C jsou naprosto v pořádku (coretemp)
C2D
teploty do 75°C (coretemp)
P4
teploty do 70°C (všechna jádra) - nebo dokud nethrotluje
Athlon XP
teploty do 70°C (všechna jádra)

Pokud váš procesor přesahuje uvedené teploty, tak zauvažujte nad lepším chlazením. Podobné teploty budete většinou dosahovat s boxem, pokud nebudete taktovat, tak je to OK.
pro výběr chladiče procesoru použijte tento thread: http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=50353
na 90% v něm najdete potřebné informace aniž byste museli psát příspěvek!

Grafické karty
GPU
Všechna moderní (Radeon 9xxx a výše, GeForce FX a výše) jádra do 80°C, avšak u hodně žravých karet (X1900XTX) není nic zvláštního 90°C. Tyto teploty jsou naprosto v normě. Pokud chcete taktovat, tak by ani po OC neměl čip přesáhnout teplotu cca 70°C. Se stock chladiči těchto teplot můžete snadno dosáhnout. Pokud netaktujete, je to OK, pokud ano, zauvažujte nad lepším chlazením. Věřte však, že výrobce garantuje u čipů provozní teploty 110°C až 125°C (záleží na výrobním procesu), proto ani tyto teploty nejsou smrtící. Doporučuji držet se do těch 70°C pro větší životnost a lepší pocit.

pro výběr chladiče grafické karty slouží tento thread: http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=84570 a pro případnou diskuzi: http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=50206 opět platí výše uvedené, HLEDEJTE

Paměti (platí i o PWM součástkách, stejně jako o všech součástkách na desce)
Dokud na nich udržíte ruku, tak se ani nemusíte starat kolik stupňů mají, pokud ne, tak je dobrý změřit jejich teplotu čidlem. Do 90°C nemusíte mít bez OC strach, při OC bych se držel do 65°C. Pokud nemáte čidlo, tak prstoměrkou udržíte na 65°C prst přibližně tři vteřiny.
Víceméně ale platí to samé, co u GPU, např. kondenzátory jsou stavěné na nejobvyklejších 115°C, mosfety kolem 100°C, cívky 110°C. Nižší teplota přinese samozřejmě ale vyšší životnost.

thread pro výběr chlazení ram a ostatních součástek tu nemáme, protože je to naprosto zbytečné, žádnej hliníkovej pasivek, vážící pár gramů vám nesníží rapidně teploty, určité zlepšení tam je (v závislosti na výrobcem použitém uchycení)

Chipset
Teploty do 60°C jsou ok. Většinou to ale nezměříte, protože desky nemívají čidlo v chipsetu, ale někde hozené na desce. Platí defacto totéž, jako u GPU - dokud udržíte ruku na pasivu, tak se nemusíte o nic starat. Když ji udržíte tři vteřiny, tak to je tak na hraně, pak už bych uvažoval o lepším chlazení.

pro výběr chladiče chipsetu: http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=77726 a případná diskuze: http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=50093 opět HLEDEJTE

HDD
Teploty do 40°C (podle čidla) jsou pro disky v pohodě a životnost bude téměř maximální. Ideální je 30°C, ale toho docílíte leda tak velkým ofukem. Hlavní je, aby měl stálou teplotu, žádné velké výkyvy. Teploty mezi 40°C a 50°C jsou pro disky snesitelné, můžou při nich fungovat roky, ale nejsou ideální. Nad 50°C bych disk osobně neprovozoval, prudce klesá životnost.

Zdroj
Ve zdroji raději prstoměrku nepoužívejte. Nejspolehlivější je změřit čidlem teplotu vystupujícího vzduchu. Pokud nemáte čidlo, dejte obličej k mřížce, pokud ze zdroje půjde opravdu teplý vzduch (cca 50°C a více), pak je něco špatně. Důvodů může být spousta, nechci je tu rozebírat - nejčastěji nekvalitní zdroj, který se vinou špatných součástek nadměrně zahřívá (s tím moc nenaděláte), další důvod je zdroj zanesený prachem apod.
Jinak se zdroje moc nezahřívají, takže tady nevidím moc problém.

RAMky
Ty moc nehřejí, takže platí prstoměrka. Dokud udržíte ruku, tak se ani nemusíte zajímat, kolik stupňů mají. Pokud na nich prst neudržíte, tak uberte voltáž v BIOSu. Pokud hřejí i na default tak, že na nich neudržíte ruku, tak by mě zajímalo, co máte za RAMky, protože žádné, co by extrémně hřály, neznám. (Nepočítám Redline apod. to je dost specifický případ, aby mě někdo netahal za slova...)


Čím změřit teplotu na...
Procesor:
Core Temp - občas měří špatně (hlavně A64 na sco 939, ale ani AM2 není vyjímkou), pouze novější procesory
TAT (thermal analysis tool) - pouze pro Intel procesory od Core Solo/Duo a výše, měří asi nejpřesněji, má v sobě i "zatěžovač" jader
Speedfan - oblíbený program na řízení větráků, teploty bere z biosu, které jsou brány z čidla na základní desce, proto většinou ukazuje o cca 15-20°C méně než např. TAT, ukazuje i zbylé teploty z různých čidel na základní desce, často však nesmyslné hodnoty - ignorujte
pokud speedfan ukazuje u nějakého čidla nesmyslnou hodnotu (nejlépe konstantní), pak je zcela zřejmé, že takové čidlo vůbec neexistuje a tudíž té hodnotě nebudeme věnovat pozornost, nemusí to býl ale jen speedfan, pokud se vám nějaká teplota nezdá, tak se nejdříve zamyslete zda takovou teplotu můžete v pc vůbec mít, pokud vám čidlo na procesoru ukazuje 19°C a v pokoji 22°C tak asi moc dobře měřit nebude (to dělá rád coretemp), to samé platí o mínusových teplotách a extrémních plusových, stačí trochu zapojit mozek aby vám došlo, že -20°C nebo 180°C "normálně" dosáhnout NEJDE

Grafické karty:
Ovladače jak u NV tak u ATi
Rivatuner - oblíbený program na OC, zvládá všechny čidla na GK a teplotu vykresluje do grafu, takže si můžete snadnou po hře zkontrolovat nejvyšší teplotu

Disk:
Speedfan viz nahoře, podporuje i smart

Chipset:
Speedfan, ovšem pozor, většina desek má čidlo mimo chipset, proto Vám čidlo ukazuje např. konsantních 40°C ale přitom se o pasiv na chipsetu snadno popálíte

thx no-x, mhl, wilik, X-COM
Naposledy upravil(a) Vivec dne sob 29. bře 2008, 17:05, celkem upraveno 2 x.
`x3on
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Valasske Mezirici
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od `x3on »

kdysi v idle grafika 35 procak 45 a ted jak jsem udelal poradek v kabelech tak grafika v idle 50 a procak 55. mamv case pretlak 2 fany do 1 ven. poradite mi co s tim? nechci aby to zhorelo
PC | x3on is now known as `x3on | `x3on je majitelem rádia fox
`x3on
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Valasske Mezirici
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od `x3on »

prosim poradte nekdo
PC | x3on is now known as `x3on | `x3on je majitelem rádia fox
hryzalek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. dub 2007
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hryzalek »

ty sis to tu nečetl?! to sou teploty vcelku v poho... ;-)
Co mám dělat když mi to nejde?
Snažit se. A když to nejde, ...tak se snažit
A kdyby to náhodou pořád nešlo, tak se zase snažit.
`x3on
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Valasske Mezirici
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od `x3on »

grafika ktera ma max 40 stupnu v zatezi ma ted 51 stupnu v idle je normalni?
PC | x3on is now known as `x3on | `x3on je majitelem rádia fox
Maddogg
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 09. zář 2005
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Maddogg »

fox-fix píše:grafika ktera ma max 40 stupnu v zatezi ma ted 51 stupnu v idle je normalni?
Není to jen silné zanesení prachem?
Mainboard Asus P7P68 CPU Intel I5 2500k@4.2ghz+Xigmatek Achilles RAM Kingston 2x4GB 1333Mhz GPU Asus r7 370 1100/6000Mhz HDD Samsung F1 500GB DVD-RAM Samsung Case&PSU Fractal Desing Define R2+ Enermax PRO82+ 385W
`x3on
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Valasske Mezirici
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od `x3on »

tezko kdyz mi to udelalo ze dne na den. je to ati x 1050
PC | x3on is now known as `x3on | `x3on je majitelem rádia fox
hryzalek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. dub 2007
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hryzalek »

fox-fix píše:grafika ktera ma max 40 stupnu v zatezi ma ted 51 stupnu v idle je normalni?
To sice ne, ale ta teplota je úplně v poho!!!
Co mám dělat když mi to nejde?
Snažit se. A když to nejde, ...tak se snažit
A kdyby to náhodou pořád nešlo, tak se zase snažit.
`x3on
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Valasske Mezirici
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od `x3on »

hm
PC | x3on is now known as `x3on | `x3on je majitelem rádia fox
Cecilka
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2007
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cecilka »

fox-fix píše: mam v case pretlak 2 fany do 1 ven. poradite mi co s tim? nechci aby to zhorelo
A není efektivnější spíš víc vzduchu SÁT VEN, než ho tlačit do bedny? (2 in, 1 out)
Nevim, jestli počítáš zdroj nebo ne, ale zdroje mi přijde, zas tolik ven nesajou...
E4400 2.0 @ 3.0 (300x10) ::: Gigabyte 965P-DS3 r. 3.3 ::: 2x1024 MB A-Data EE @ 798 MHz ::: Sapphire X1950GT @ PRO pasiv chlazení [Idle: 37°C
Burn: 48°C] ::: AC Accelero S1 ::: Seasonic 400W ::: Elite 330 ::: Fujitsu-Siemens P19-2P ::: A4tech X718BF ____ hoří mi procesor a nevim, co s tim :-[ 40°C / 68°C (35°C/62°C na def nastavení)
PHECZ
Nováček
Nováček
Registrován: 15. říj 2007

Příspěvek od PHECZ »

Pokud máš na grafice neoriginální (těžkej) chladič, tak se díky své váze mohl jeho držák unavit a tím pádem odehnout od GPU.
U mě to tak bylo, vyndal jsem ho, maličko přihnul, nanesl novou vrstvu pasty a byl klid.
sysel
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 24. kvě 2007
Bydliště: v prdeli

Re: FAQ: Pomoc XY má teplotu 55°C!

Příspěvek od sysel »

Gr8 Vivec píše: HDD ... Ideální je 30°C, ale toho docílíte leda tak velkým ofukem....
nevím co autor považuje za velký ofuk ale i 80mm fan na 5V uchladi i topive disky (např WD série AAKS které mají bez chlazení bežně 45 až 50) zchladí na 32 i při značné zátěži (instalace OS)
DESKTOP: CPU: intel core 2 Q6600 ; Gigabyte N650SLI-DS4L ; A-Data Vitesta GS 4GB (kit 2x2GB) 800+ MHz ; Zotac 8800GTS 512MB ; WD 640GB SATA+WD 320GB SATA ; PSU fortron FSP400-60GLN; OS: Ubuntu LINUX 8.04 + Windows vista ultimate 64bit
NOTEBOOK: Asus EEE PC 4G surf
racz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. říj 2007
Bydliště: Pezinok

Příspěvek od racz »

Cecilka píše:
fox-fix píše: mam v case pretlak 2 fany do 1 ven. poradite mi co s tim? nechci aby to zhorelo
A není efektivnější spíš víc vzduchu SÁT VEN, než ho tlačit do bedny? (2 in, 1 out)
Nevim, jestli počítáš zdroj nebo ne, ale zdroje mi přijde, zas tolik ven nesajou...
bez debaty. ja nevhanam vzduch dnu, ale len von...
AMD Ryzen7 5700X - Zalman WB4 Gold | Gigabyte B450M DS3H | Kingstone Fury BEAST 3600MHz 32GB
MSI RX6700XT MECH | ADATA XPG SX8200 Pro 512GB | OCZ Vertex 460A 240GB | Seagate Barracuda 1TB | Seasonic Focus GX 550W (80gold) | ASUS TUF VB259Q
----
Zalman WB4 Gold | Alphacool Eisblock Aurora Acryl GPX-A | Alphacool NexXxoS Xtreme 2 | Laing DDC 18W | 2x NF-P12-1300
viewtopic.php?t=107883
Spike
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Spike »

diky za super shrnuti ;)

jen by me zajimalo jak merit teploty disku, ktere jsou v RAIDovem poli.. protoze ty speedfan nezobrazi.. a ani zadny jiny soft, ktery jsem zkousel :(
C2D Xeon3060 (E6600) 2,4@3,33-1,37V ; AC Freezer 7 (burn 65C) ; A-Data 2x1024MB DDR2 800+ EE @936MHz-2,1V ; P35-DS3R ; GB HD2600XT pasiv
Vivec
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. bře 2005
Bydliště: Mladá Boleslav

Příspěvek od Vivec »

rukou :roll:
Spike
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Spike »

:) no to je jasny :)) ale neco rpesnejsiho jsem mel na mysli ;)
C2D Xeon3060 (E6600) 2,4@3,33-1,37V ; AC Freezer 7 (burn 65C) ; A-Data 2x1024MB DDR2 800+ EE @936MHz-2,1V ; P35-DS3R ; GB HD2600XT pasiv
Timi
Nováček
Nováček
Registrován: 14. úno 2006
Bydliště: Horní Suchá
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Timi »

Ja bez ofuku mam teplotu HDD 29 stupnu, zkousel jsi programek EVEREST ULTIMATE EDITION 2006, umi ukazat hodne veci.
Woyta
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2004
Bydliště: Hořice

Příspěvek od Woyta »

Zkus si na disk sahnout. Cidla na diskach casto strasne kecaj.
AMD Ryzen 7 3700X, XFX Radeon RX 7900 GRE, Asus TUF Gaming B550, 2x8GB Corsair Vengance LED 3200mhz, 2x8GB G.SkillRGB 3200mhz, 256GB SSD Patriot, 1TB SSD Samsung 840 EVO, 3TB Western Digital, 4TB Western Digital,Creative Sound Blaster Z, Seasonic Focus+ 550W, 34" MVA 4k LCD Samsung , myš Logitech G602, klávesnice Tesoro Colada, volant Logitech G25

Intel C2Q Q9400@3,3ghz, Saphire RX 550, DFI Blod Iron P35, 4x2GB G. Skill PI Series 1066mhz, 640GB Seagate,Creative Sound Blaster Audigy, Seasonic S12 550W

It is better to live dangerously for 34 years than to be bored for 84 years. (Adelaide Siffert)
Jerry44
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. úno 2005

cim nejpresneji zmerit teplotu cpu

Příspěvek od Jerry44 »

Cau,
mam problem asi s teplotou jeste to nevim jiste, cca po 2 hodinach hrani se me sam vypne pc mam procesor X2 5000+ BE, mam takovej pocit ze se proste prehreje a pc se vypne, nebo mate nekdo jinej napad cim by to mohlo byt? chladic mam freezer 64pro

//Woyta Graficka karta. Zkousej jednotlive komponenty a monitoruj jejich teplotu.
AMD X2 5000+ BE,ATI HIS 3870, 2GB RAM, 320 Seagate
stavikr
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 07. lis 2005
Bydliště: Rožnov p./R.

Příspěvek od stavikr »

A mas ho taktovany? Napis to sem. Abys vyloucil, ze je to prehratim cpu nebo grafiky ..., nainstaluj si treba speedfan http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ ... g[oz]=4.33 nebo everest a behem hrani se "prepni do win" a mrkni kolik mas teploty. Limitni teploty pro jednotlive dily (obecne) si myslim zjistis v tomto threedu.

Edit: Woytuv prispevek jsem prehlid.
AMD Ryzen 7 5700X--Asus TUF Gaming B550 plus wifi II--Corsair RM750X--BeQuiet 500DX--Fera 5--Kingstone Fury Renegade 2x16GB 3600Mhz--MSI GTX 1060 6GB OC--Kingstone KC3000 2TB--Logitech MX 518--MS Sidewinder X6 CZ


CPU: AMD Phenom 2 X4 965 Black Edition AM3 MB: Asus M4A88T-V EVO/USB3 GK: MSI GTX 1060 OC 6GB RAM: DDR3 4*2048MB Kingston HyperX Blu 1600MHz CL9 HDD1: Sansung 1TB Sata2 32MB HDD2: WD 5000AAKS Sata2 16 MB DVD: ASUS DRW-2014L1T LCD: Samsung T220 REPRO: Logitech 2.1 X-230 ZDROJ: Forton 500W Blue storm II CHLADIC: Noctua NH-U12P MYS: Logitech MX 518 CASE: TT Armor Jr. BNS Klávesnice: MS Sidewinder X6 CZ
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“