Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Foťáky, kamery, DVD a DivX přehrávače, TV karet, web kamery, satelity a dalších.

Moderátoři: CageJ, Dzin

Odpovědět
Paveldigifot
Nováček
Nováček
Registrován: 13. led 2011

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Paveldigifot »

Vlastním objektiv Carl Zeiss Jena Tessar 50mm f2.8 /na Practicu IV/ a rád bych jej použil na nějakou digitální zrcadlovku. Poradil by mi někdo na jaký druh digit. zrcadlovky jej lze nasadit? Případně kde bych tuto inormaci mohl získat.
nhkg
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 13. lis 2009
Bydliště: Ostrava

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od nhkg »

Zkus se poptat spíše na nějakých fotografických fórech, ale pokud se nepletu, tak ten objektiv používá M42 mout, který nepoužívá žádná běžná moderní zrcadlovka. Sice existují redukce, ale s nimi budeš muset vše nastavovat a ostřit ručně.

Příklad redukce: http://www.rugift.com/photocameras/pentax-adapter.htm
M42 mount EN Wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/M42_lens_mount
Ve hrách mám nic Krišna, psáno: Krisna.
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Trinom »

Redukci mám a nastavovat vše nemusíš. Jen clonu a zaostření. Čas ti může dopočítat automatika. Navíc redukce s čipem má tu výhodu, že ti ukazuje, kdy máš zaostřeno.
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
Maddogg
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 09. zář 2005
Bydliště: Ostrava

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Maddogg »

Zaujal mě tenhle objektiv .. http://aukro.cz/vzacny-auto-takumar-3-5 ... 99455.html

co si o tom myslíte?
Mainboard Asus P7P68 CPU Intel I5 2500k@4.2ghz+Xigmatek Achilles RAM Kingston 2x4GB 1333Mhz GPU Asus r7 370 1100/6000Mhz HDD Samsung F1 500GB DVD-RAM Samsung Case&PSU Fractal Desing Define R2+ Enermax PRO82+ 385W
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Trinom »

No minimálně ta cena mi přijde jako úlet.
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
Maddogg
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 09. zář 2005
Bydliště: Ostrava

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Maddogg »

Taky to nikdo nekoupil, nicméně na nikon je s těmahle objektivama problém s redukcí, takže to asi nechám být...
Mainboard Asus P7P68 CPU Intel I5 2500k@4.2ghz+Xigmatek Achilles RAM Kingston 2x4GB 1333Mhz GPU Asus r7 370 1100/6000Mhz HDD Samsung F1 500GB DVD-RAM Samsung Case&PSU Fractal Desing Define R2+ Enermax PRO82+ 385W
jihra
Nováček
Nováček
Registrován: 18. úno 2011

Re: M42 objektivy na DSLR

Příspěvek od jihra »

no-X píše:Sinpa: Jo, když jsou vidět jen ty fotky (a leckdy ještě esteticky průměrný), tak většinu lidí ani nenapadne, jaká "dřina" za tím stojí :)

Taky dám jeden Inďák...

KMZ Industar 50-2 50/3.5

Obrázek

Obrázek


f/8

Obrázek

bohužel mrcha nemá nekonečno v nekonečnu, takže se na nekonečno nedá ostřit otočkou nadoraz

Schválně jsem dal fotky včetně těla, protože s tímhle bych se skoro styděl vyjít na ulici :D Objektiv je výjimečně focen kompaktem (HP R967), jinak je většinou fotím eMC Flektogonem 35/2.4
Zkoušel jsem s tím Industarem fotit přímo proti slunci a čumím jak puk - skoro žádná "prasátka" odlesky a jiné podobné příšernosti. Neuvěřitelné.
pepoxy
Nováček
Nováček
Registrován: 26. dub 2011

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od pepoxy »

ahoj :-)
pozná tu niekto Vivitar 85/1,8 ? Potreboval by som opt.schému.Robil tu niekto porovnanie s Pancolarom 80 ?
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Trinom »

S takovýmahle podrobnostma tě odkážu na http://manualniskla.cz. Tam ti určitě poradí.
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Holda »

Netýká se to úplně objektivů, ale v práci se mi podařilo zachránit Pentacon Six TL s Biometar 80/2,8 a Sonnar 180/2,8 MC, které už putovaly do sběrného dvora :roll:
Rád bych s tím zkusil fotit, ale vůbec netuším co do toho dát za film a jestli mi ho ještě někde vyvolají, prostě takové základní analogové know-how, samotné focení už problém není :)

Díky
.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od zombux »

bych řek že středoformát, oficiálně 120ka.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Trinom »

vyvolávat si to asi budeš muset sám. s tímhle tě asi odkážu na temnou komoru
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od zombux »

středoformát celkem běžně vyvolávají v labech, kde s čb filmy pracujou, takže třeba v ČTK kam chodím já, chce to se trochu informovat.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Trinom »

no to možná jo, ale hrát si s tím doma má taky svoje kouzlo :)
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
gck23
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. bře 2010
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od gck23 »

kdyby si chtel pripadne pouzit ty objektivy na DSLR, tak adaptery pro canon a nikon vyrabi fotodiox
Core i7 8700K, Asrock Taichi Z370, HyperX 16GB KIT DDR4 3333MHz CL16 Predator, Kingston A1000 960GB NVMe, MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8G, Be quiet! DARK BASE 700, AOC ag352UCG
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Blue Storm »

Zdravím chlapi. Trochu to tu oživím. Nechce se mi zatím investovat do 50-200 Nikkoru s VR pro můj Nikon D3100, tak jsem trochu uvažoval o redukci na M42 a koupit nějaké starší tele. Použití na všechno možné, ale rád bych s tím zkoušel fotit letadla, tzn. ohnisko od 200 mm výše. Máte nějaké doporučení na něco konkrétního? Pokud potřebujete ještě k tomu něco vědět, tak se směle ptejte...díky
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
HentaiRush
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2007
Bydliště: Téměř Praha

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od HentaiRush »

No, zaprvý se připrav, že to bejvají starý celoželezný objektivy, který fakt vážej.

Mám Orestegor 300/4 a je to fakt těžká mrcha. Za ty prachy to má slušnej výstup a kvalitnější 300mm stojej docela kotel. U 200mm objektivů je to lepší, ale za kvalitnější sklo taky docela připlatíš - držej si slušně cenu. Někde jsem viděl (na planes.cz myslím) týpka, kterčej fotí s nějákou M42 180mm a jedním 2x Teleconvertorem.

Čas od času se na ebay mihne 500mm zrcadlovej objektiv.
Wannabe dickface... :]
Krišpínek
Nováček
Nováček
Registrován: 20. zář 2016

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Krišpínek »

V čem spočívá výhoda manuálního objektivu? Jsem foto nováček. Děkuji za info! :)
Mr Lucas
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 25. říj 2011
Bydliště: Somewhere on the Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Mr Lucas »

Spíš jde o to, že všechny objektivy byly kdysi manuální. Doba pokročila a standardem je AF. Takže absence je spíše nevýhoda. Jedinou výhodu bych viděl při focení statických věcí ze stativu, kde si můžeš zaostřit naprosto přesně, často lépe, než by to zvládl AF.
... Don't give the noise a chance ...
ULN PC: MB: Asus P8P67 B3 CPU:Core i5 2500K / 4,5GHz@1,3V - passive cooled by Phanteks PH-TC14PERAM: Kingston HyperX Genesis Grey 8GB 1600MHz GPU: Sapphire HD 6850 775/4000MHz@0,975V cooled by Accelero S1 + 2x Noiseblocker PL1 (380-700rpm) SSD,HDD: Crucial M4 64GB + WD Green WD20EARS in Silentmaxx HDD Silencer PSU: Enermax PRO82+ 385W cooled by Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) CASE: Cooler Master Cosmos II - Silent mod with two exhaust fans - rear Noctua NF-A14 ULN (400-700rpm), top Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) + 2,5-5cm soundproofing material Gumex Type 500, Type 503, Type 505 AUDIO: Onkyo Wavio SE-200PCI -> Yamaha RX V559 -> Eagle Cable Silverline -> Yamaha NS 777, NS 444, NS 333 + Velodyne EQ-Max 12 LCD: 27" Asus VE278Q + 50" Philips 50PFL5008K/12 with Ambilight
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Blue Storm »

Já bych výhodu viděl spíše v tom, že staré manuální skla mají často hrozně specifickou a krásnou kresbu, která se u nových skel nenajde (ty bývají hrozně generické). Obzvláště bokeh bývá u starých skel perfektní.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
Odpovědět

Zpět na „Digitální foto a video“