Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Foťáky, kamery, DVD a DivX přehrávače, TV karet, web kamery, satelity a dalších.

Moderátoři: CageJ, Dzin

Odpovědět
ouderec
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. úno 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od ouderec »

dostal se mi do ruky jupiter 135/3,5, porovnával jsem ho se svým sonnarem 135/3,5. čekal jsem hodně odlišné fota (např. jupiter má mnohem víc lamel clony) nakonec mi fotky připadaly skoro stejné (sonnar o něco ostřejší, jupiter o něco malinko jemnější bokeh)
zkoušeli jste někdo porovnávat tyto objektivy? k čemu jste došli vy?
přeji pěkný den
BRunner
Nováček
Nováček
Registrován: 19. bře 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od BRunner »

Jupiter 135 je licencovaný Sonnar 135 (prý snad jediný oficiálně), mají stejné optické schéma, takže velké rozdíly se opravdu nedají očekávat.
Jinak vliv počtu lamel clony na charakter bokehu se podle mně trochu přehání, pokud tam nejsou opravdu výrazné zdroje/odrazy světla aby se udělalo charakteristické kolečko/n-úhelník/hvězdička tak na něj má mnohem větší vliv optické schéma objektivu.

Kdybych s tím Sonnarem moc kecal, tak no-x to určitě uvede na pravou míru 8)
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Trinom »

milisforum píše:Ještě jestli se můžu optat.Když bych chtěl jen na zkoušku toho Heliose 44 58/2 nasadit reverzně,tak nevíte jakej má průměr závitu?Teda jestli tam nějakej závit je.Dočetl jsem se,že 49,ale to je blbost.Je to o něco větší:) 8-)
52, pokud si dobře vzpomínám.
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
ouderec
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. úno 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od ouderec »

BRunner Jupiter 135 je licencovaný Sonnar 135 (prý snad jediný oficiálně), mají stejné optické schéma, takže velké rozdíly se opravdu nedají očekávat.
Jinak vliv počtu lamel clony na charakter bokehu se podle mně trochu přehání, pokud tam nejsou opravdu výrazné zdroje/odrazy světla aby se udělalo charakteristické kolečko/n-úhelník/hvězdička tak na něj má mnohem větší vliv optické schéma objektivu.


....no jo, to vědět před tím, tak se neženu za sonnarem za 1500 ale stačil by mi jupiterák za 400 :-)))
díky za info
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od no-X »

Mno, já jsem to tu v threadu psal několikrát :-) Vzhledem k tomu, že Sonnar 135/3.5 byl vyvinut až po válce, si ho Rusové neodvezli, ani ho nahrubo nekopírovali, ale údajně si ho opravdu licencovali. Jsou tam sice rozdíly mezi kusy, ale velmi malé, takže jsem vždycky zastával názor, že je zbytečné brát Sonnar. Stejně tak Helios/Biotar - dobrý kus Heliosu 44-2 je stejně ostrý, většinou ani nepotřebuje údržbu (která něco stojí) a je i 5x levnější. Takže vyjde líp koupit 4 Heliosy, vybrat nejlepší, zbytek prodat - výsledek stejnej ajko u Biotaru, ale za zlomek ceny.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
ouderec
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. úno 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od ouderec »

No jo chybama se člověk uči, ale i ten sonnar za to stál, moc fajn věc...
Ještě by mě zajímala jedna věc, co třeba porovnání sonnaru 135/3,5 s nějakým standard zoomem, např Canon 28-135 USM IS?
Najdu někde takovýhle testy? jinak řečeno, převálcují kvalitou starý kousky ty současný objektivy?
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od no-X »

Sonnar převálcuje imho jakýkoli zoom, kdysi jsem narazil na srovnání s eLkovou pevnou 135mm od Canonu a rozdíly oproti Sonnaru byly extrémně malé, až žádné :-)

Pokud chce člověk něco lepšího a zároveň světelnějšího, tak moc možností není: Macro APO Lanthar 125/2.5 :-)
Nejlepší moderátor ve výslužbě
pohova47
Nováček
Nováček
Registrován: 04. zář 2008

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od pohova47 »

Sonnar 135mm je vynikající každý - ať 3,5MC, nebo 3,5 a nebo 4,0 :mrgreen:
Naposledy upravil(a) pohova47 dne ned 17. dub 2011, 15:34, celkem upraveno 1 x.
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od no-X »

Říká to dost lidí, dokonce i jeden z mých pánů servisáků, že co se ostrosti a stálosti optické kvality týká, je lepší než MC verze starší zebra. Jen kontrast má nižší - což se ale občas hodí :-)
Nejlepší moderátor ve výslužbě
HentaiRush
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2007
Bydliště: Téměř Praha

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od HentaiRush »

Nevíte, jestli se dělá redukce M25 -> M42 ? Kámoš našel doma starej Tevidon..
Wannabe dickface... :]
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od no-X »

Tevidony se dají použít jen některé a jen na m4/3. Většina z nich (zvlášť širokoúhlejší) nepokryjou ani 4/3 senzor, takže na APS-C DSLR to nemá cenu vůbec adaptovat (přinejlepším z toho bude makro objektiv, kterej vykreslí kolečko doprostřed senzoru).
Nejlepší moderátor ve výslužbě
HentaiRush
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2007
Bydliště: Téměř Praha

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od HentaiRush »

Škoda no, dík..
Wannabe dickface... :]
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od no-X »

UPOZORNĚNÍ

standa.foto založil nové fórum, kde bude víc prostoru pro diskuse, bazar, diskuse o dobrých i špatných prodejcích a přehlednější rozvržení důležitých informací... do fóra jsem pro začátek umístil několik informačních postů, které se tu v minulosti setkaly s ohlasem + ještě nějaké další

V současné době je fórum na adrese:

http://manualniskla.cz/

A je připravené k použití, takže - vítejte :-)
Nejlepší moderátor ve výslužbě
Lukmi
Nováček
Nováček
Registrován: 13. pro 2009

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Lukmi »

Ahoj lidi, chtel bych si ke sve DSLR koupit nejaky starsi manualni objektiv. Uvazuju o super takumar 135mm 1:2.5. Mam ale strach z toho, ze se ostri manualne. Jsem totiz pomerne "slepejs" mam 3 ioptrie do dalky na kazdym oku a tak si rikam, jak budu ostrit? Bryle ani cocky moc nenosim, takze je pravdepodobne, ze moje vada bude mit jinou hodnotu, nez dioptrie bryli, co mam nekde doma, a fotak umi korekci jen do 2,5 dioptrii. Takze kdyz si vysledny obraz nasteluju tak, aby se mi jevil ostry v hledacku, ve skutecnosti asi bude rozmazany. Chtel jsem se proto zeptat, existuje na tenhle problem nejaky trik? Urcite nejsem jediny, co nema perfktni zrak a stejne by chtel fotit s manualnim objektivem?
Sinpa
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 12. úno 2006
Bydliště: Zbůch

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Sinpa »

no-X píše:UPOZORNĚNÍ
V současné době je fórum na adrese:

http://manualniskla.cz/

A je připravené k použití, takže - vítejte :-)
;-)
AMD RYZEN 5 3600/Noctua NH-U12P, ASUS TUF B450-PRO GAMING, Patriot Viper 4 Series 16GB KIT DDR4 3200Mhz CL16, Sapphire NITRO+ Radeon RX 5700XT 8G, Corsair RM750x, Samsung 970 EVO 500GB, Samsung 860 EVO 500GB, Intel SSD 530 120GB, WD AV Green Power 2TB, Chieftec Mesh LCX-01SL-SL-B silver, FiiO E10k OLYMPUS 2, EDIFIER R1280T WOOD , Sennheiser HD 4.40 BT, Dell Alienware Low-profile RGB Mechanical Gaming Keyboard AW510K Dark Side of the Moon, Logitech G502 Proteus Spectrum
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Trinom »

Lukmi píše:Jsem totiz pomerne "slepejs" mam 3 ioptrie do dalky na kazdym oku a tak si rikam, jak budu ostrit? Bryle ani cocky moc nenosim, takze je pravdepodobne, ze moje vada bude mit jinou hodnotu, nez dioptrie bryli, co mam nekde doma, a fotak umi korekci jen do 2,5 dioptrii. Takze kdyz si vysledny obraz nasteluju tak, aby se mi jevil ostry v hledacku, ve skutecnosti asi bude rozmazany. Chtel jsem se proto zeptat, existuje na tenhle problem nejaky trik? Urcite nejsem jediny, co nema perfktni zrak a stejne by chtel fotit s manualnim objektivem?
Na tohle se dělají spešl dioptrické očnice. Ohledně výběru objektivu tě odkázali dobře.
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od no-X »

To je jedna možnost. Druhá varianta (poněkud dražší, ale univerzální) je lasik :)


//Trinom: Myslím, že požadavek dohodit laserové operační centrum nebylo v dotazu :roll:

//no-X: ale ano, dotaz byl
existuje na tenhle problem nejaky trik?
nebylo specifikováno, že se úprava nesmí týkat fotografa :-)
Naposledy upravil(a) no-X dne pát 2. črc 2010, 12:39, celkem upraveno 1 x.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
HentaiRush
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2007
Bydliště: Téměř Praha

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od HentaiRush »

Chtěl bych se pozeptat, proč mi s například Pancolarem 1.8/50mm nefunguje blesk na Nikonu D80.. na LCDčku mi kontrolka blesku poblikuje, ale blesk žádnej..
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od Trinom »

To bude tím Nikonem :-D

Néé, dělám si srandu. BTW, jak může objektiv ovlivnit funkci blesku??
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
HentaiRush
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2007
Bydliště: Téměř Praha

Re: Manuální objektivy na DSLR - Rady s výběrem

Příspěvek od HentaiRush »

Trinom píše:Néé, dělám si srandu. BTW, jak může objektiv ovlivnit funkci blesku??
No mě se neptej.. Jednoduše, když dám nastavení objektivu z AF na MF, tak to jednoduše nebleská..
Odpovědět

Zpět na „Digitální foto a video“