fotak pro amatera

Foťáky, kamery, DVD a DivX přehrávače, TV karet, web kamery, satelity a dalších.

Moderátoři: CageJ, Dzin

Odpovědět
brambora81
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2015
Bydliště: Pardubice

fotak pro amatera

Příspěvek od brambora81 »

zdravim
chci se zeptat na radu na nejakej fotak pro foceni sport/krajina melo by to byt pro amatera :) rozpocet bych videl nbekde kolem 30 - 35k
preferoval bych dobre telo plus nejake zakladni sklo, skla se pozdeji dokoupej to asi nebude problem :) je mozne ze se budou obcas natacet nejaka videa :)

kazda rada me pomuze dekuji :)
otomar
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. pro 2010
Bydliště: Skoro BRNO

Re: fotak pro amatera

Příspěvek od otomar »

Myslím, že ten rozpočet je zbytečně vysoký. Doporučil bych ti Nikon D5500 + Objektiv 18-105 mm. (Ale stačil by i D5100 se stejným objektivem)
Potřebujete něco vytisknout na 3D tiskarně? Napište mi zprávu.
brambora81
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2015
Bydliště: Pardubice

Re: fotak pro amatera

Příspěvek od brambora81 »

no ja premejslel nad d7100 plus nejakej obektiv :) aby me to vydrzelo do budoucna pak prikoupil lepsi skla :)
Bibis
Nováček
Nováček
Registrován: 05. úno 2013
Bydliště: Praha

Re: fotak pro amatera

Příspěvek od Bibis »

D7100 mám a jsem s ní naprosto spokojený a díky D7200 se dá koupit za zajímavou cenu. Momentálně fotím právě se sklem 18-105 a jako základní seťák není špatný. Mám i 18-200VR (momentálně v servisu) a zkoušel jsem i novou 18-300. U té 18-300 bych viděl problém se světelností (na konci 6,3). Asi nejspokojenější jsem s 18-200, ale tam už budeš kolem 40.000,-. K tomu mám 35/1,8 - obrazově asi nejlepší, ale univerzální moc není a na sport už vůbec ne:-). Na ten sport + krajinu bych to do budoucna viděl na osvědčený 70-300 a máš vystaráno (tedy pokud se bavíme o přijatelných cenových relacích). Co se D5xxx týká tak jsou výborné za hezkou cenu, ale mě přišly "malé". Zkus si to někde "ošahat" a uvidíš co Ti sedne do ruky.
Jsem "amatér" a naučil jsem se odborné recenze brát trochu s rezervou - narážím na relativně velkou kritiku 18-200VR. Ano, obrazově se dají koupit lepší skla, ale ta univerzálnost je skvělá. Jedeš na dovolenou s jedním sklem a nic neřešíš......
Osobně bych to viděl buď ekonomická varianta D5500 + 18-105 (cca 22.500)
nebo "full" výbava D7100 + 18-200 (cca 37.500)
popřípadě v prvním kole D7100 + 18-105 (25.500) a poté 70-300 (14.000).

Šťastnou ruku:-))
T.
brambora81
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2015
Bydliště: Pardubice

Re: fotak pro amatera

Příspěvek od brambora81 »

no ja prave premejslim nad bazarovou 7100 :) a k tomu si koupit ty zajmava skla :) akorat se bojim bazaru nebo se bat nemusim?

edit:ta 7200 se me zacina cim dal vice libit :) asi to padne nani :) vyhledove to kupovat chci az po novem roce tak stihnu neco nasetrit :) a treba bude i na kvalitni sklo :)
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: fotak pro amatera

Příspěvek od Trinom »

Vzhledem k rozpočtu bych neviděl problém ani v poměrně široké plejádě lepších skel, než je ušmudlanej zádlaďák 18-55 s mizernou světelností.
V zásadě máš dvě možnosti - buď jít do nových skel a mít jich jen pár (jedno, dvě, tři), nebo jít bazarovou cestou a za stejné prachy koupit starší skla za zlomek ceny a mít možnost otestovat toho mnohem víc, případně si dovolit i něco, co by sis nový prostě koupit nemohl. A proto, že tu jsou renomované fotobazary (Foto škoda, A-foto,...), tak se toho není ani potřeba bát.

V kostce by tě mělo zajímat zhruba toto:
1) širokáč (základní zoom) - sem by mohl sedět ten záklaďák, mít nějakou rozumnou světelnost.
2) portréťák - pevná padesátka s co největší světelností (třeba f1,4)
3) krátký teleobjektiv - něco jako 28 - 105, se světelností pokud možno nejít přes f4
4) dlouhý teleobjektiv - něco jako 70 - 300, případně i víc.
To si myslím, že by sis mohl dovolit.
Do budoucna bys mohl podle zájmu pokračovat směrem makro, rybina a tak. Je spoustu zajímavejch věcí...
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
Odpovědět

Zpět na „Digitální foto a video“