FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Operační systémy Windows 98, 2000, XP, 2003, Vista a další.

Moderátor: Loki5567

Pravidla fóra
Vše okolo nového systému Windows 8 se řeší jen a pouze v PODSEKCI (klik), ostatní se přesouvá nebo zamyká.
Odpovědět
Honzík007
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2005

help

Příspěvek od Honzík007 »

mam win 98 a win xp pro a potrebuji odinstalovat win 98 tak, aby zmizela i vyberova obrazovka po startu, poradte. dik
pavel.minarik
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: help

Příspěvek od pavel.minarik »

Honzík007 píše:mam win 98 a win xp pro a potrebuji odinstalovat win 98 tak, aby zmizela i vyberova obrazovka po startu, poradte. dik
1. zlikviduj v boot.ini řádek s informací o Win98
2. zlikviduj win98
Pavel Minarik @ Dell Latitude 7300 (bohužel moc topí, nedoporučuju)
viki_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. čer 2003
Bydliště: Pce

Příspěvek od viki_ »

TotalTrum píše: mam jeste dotaz, slo by prihrat windowsy 98 SE k Xpckacm ? s jinym systemen souboru ?
Zde je navod:
http://www.xs4all.nl/~laar2002/tweak/in ... th-xp.html
je zde ale omezeni: "Drive C: must be FAT16 or FAT32 to be able to install Windows 98/Me after XP is already installed. The 98/Me installation routine cannot write to an NTFS partition"

U instalace W2000 k XP je to jednoduzsi - pred instalaci je nutno zalohovat XPeckove soubory NTLDR a NTDETECT.COM a po nainstalovani W2000 tyto zalohovane soubory nahrat zpet.
Radecek
Nováček
Nováček
Registrován: 05. črc 2005

m

Příspěvek od Radecek »

Dufam , ze si to este dakto precita. Potrebujem radu.

Mam disk 120 gigabajtovy rozdeleny n 2 casti:
118 giga(dáta) a 2 giga(win 98) , chcem na druhu cast doinstalovat XP.
1.) Dá sa to urobit tak aby mi tie gamesy na vacsej casti disku ostaly , a aby sa dali spustit , alebo ich musim beznadejne zmazat?
2.)Budem musiet doinstalovat ovladace(iba grafiku) znova na tu ist cast ako aj novy operacny?
3.) Najlepsie by bolo keby som len preinstaloval 98 na 2 gigovej casti , da sa to? pojdu mi programy tak ako aj predtym , alebo budem musiet preinstalovat setko.......

Dakujem.
Dzin
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2004
Bydliště: Zeměpisná šířka 48.76° Délka 14.03°
Kontaktovat uživatele:

Re: m

Příspěvek od Dzin »

Radecek píše:Dufam , ze si to este dakto precita. Potrebujem radu.

Mam disk 120 gigabajtovy rozdeleny n 2 casti:
118 giga(dáta) a 2 giga(win 98) , chcem na druhu cast doinstalovat XP.
1.) Dá sa to urobit tak aby mi tie gamesy na vacsej casti disku ostaly , a aby sa dali spustit , alebo ich musim beznadejne zmazat?
2.)Budem musiet doinstalovat ovladace(iba grafiku) znova na tu ist cast ako aj novy operacny?
3.) Najlepsie by bolo keby som len preinstaloval 98 na 2 gigovej casti , da sa to? pojdu mi programy tak ako aj predtym , alebo budem musiet preinstalovat setko.......

Dakujem.
Pokud budeš doinstalovávat XP a nebudeš formátovat, tak ti tam vše zůstane.
ALe doporučil bych vyčlenit aspon 5GB jeste na XP a naformátovat jej na NTFS file systém a je to! :wink: Každopádne tak jako tak budeš muset doinstalovat komplet drivery na vše. :)
Asus X555L Přes SZ mě kvůli PC nekontaktujte, proto tu je naše fórum;-)
Obrázek ...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...
ravie
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. dub 2005
Bydliště: Brno

Vytvoření boot menu...?

Příspěvek od ravie »

Zdravím,
mám WinXP a zkoušel jsem na stejný disk přiinstalovat XP64bit; domníval jsem se, že si udělají boot menu tak, abych měl na výběr, ale nemám. Když jsem to tam zkoušel doplnit ručně (tzn. zkopíroval jsem řádek s WinXP, změnil název adesáře a popisek), x64 nenaběhly (napsal něco jakože nemůže najít windir/system/hal.dll).
Co je špatně?
Díky moc.
P. S. Může to být tím, že jsem nejprve zkoušel ty x64 na jiný disk, odmazal, a až potom na tenhle systémový? Mě to totiž po instalaci na ten systémový (k XP) nadělalo boot.ini a podobné soubory na tom původním. ????
Ravie.
smile4me
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. říj 2003
Bydliště: Orlová (Ostrava)

Příspěvek od smile4me »

viki_ píše:
TotalTrum píše: mam jeste dotaz, slo by prihrat windowsy 98 SE k Xpckacm ? s jinym systemen souboru ?
Zde je navod:
http://www.xs4all.nl/~laar2002/tweak/in ... th-xp.html
je zde ale omezeni: "Drive C: must be FAT16 or FAT32 to be able to install Windows 98/Me after XP is already installed. The 98/Me installation routine cannot write to an NTFS partition"

U instalace W2000 k XP je to jednoduzsi - pred instalaci je nutno zalohovat XPeckove soubory NTLDR a NTDETECT.COM a po nainstalovani W2000 tyto zalohovane soubory nahrat zpet.
Mno, jak to tak pročítám, tak je to celkem složitý a v AJ ještě složitější. Nemáte někdo návod v češtině, pls? Potřebuju si doinstalovat 98čky kvůli TVkartě. Děkuji
Case:Nanoxia Deep Silence 4, Zdroj:Seasonic S12II-620, MB:Asus Z97M - Plus, CPU:Intel Core i5-4690K, Paměti:Crucial 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 Ballistix Sport , VGA:MSI R9 390 GAMING 8G, HDD:SSD Crucial M500 120GB, Toshiba P300 1TB, Mechanika:ASUS DRW-24F1ST, Monitor:Philips 246E7QDSW, Repro:Bose Companion 2 Series II
amd.21
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. led 2006
Bydliště: Ostrava

Win Vista + Win XP

Příspěvek od amd.21 »

Jak mam na jeden disk naistalovat tyto 2 operacni systemy bez toho abych musel formatovat disk??stahnul jsem vistu beta 2 ale chci si nechat i win xp
NZXT H440 White, Intel i7-5820k 4.3GHz @ 1.18V, Noctua NH-C14S, ASUS X99-A, Corsair Vengeance LPX 16GB (4x4GB) DDR4 2400 CL14, MSI GTX 1060 GAMING X 6G, Samsung SSD 970 Pro 512GB, Crucial M4 250GB, Samsung 840 EVO 250GB, Western Digital Green 3TB, Corsair RM650, Samsung C34F791-WQ
dejvidek
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dejvidek »

2amd.21: Ano jde to a to pomocí několika softwaru, nejpohodlnější je použití Partition Magica, nicméně to je placený soft. Existují snad i free softwary. Osobně mám na disku Windows 98, XP a Vista a není problém. Před Vistama sem tu měl Linux.
dejv
Elprezidento
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. pro 2003
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Elprezidento »

Mam XP-profesional. Jakou moznost instalace zvolit v PartitionMagicu 8.0 pri instalaci dalsiho op.systemu kterym je VISTA?
Dell Latitude D630///Win7pro
Mike.Ace
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. zář 2004
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mike.Ace »

Elprezidento píše:Mam XP-profesional. Jakou moznost instalace zvolit v PartitionMagicu 8.0 pri instalaci dalsiho op.systemu kterym je VISTA?
Normalne disk rozdel na 2 casti :) Pro visty nech asi 10GB (respektive ja jim nechal 10GB a je to +- OK) :) A normalne nabootujes z Vista DVD a bez problemu se ti tam nainstalujou + si stahnes EasyBCD a tam si nastavis boot menu a mas to :)
Intel Core i7 930 @ standard frequency /// ASUS P6X58D Premium /// OCZ Platinum 3*2 GB DD3 RAM Triple Channel + KINGSTON HyperX Savage 3*4GB DDR3 RAM Triple Channel /// Sapphire Radeon 5850 1GB RAM /// SATA III Western Digital Black 1TB 64 MB Cache /// SATA II Western Digital Black 640GB 32MB Cache /// OCZ 600W Power Supply /// Samsung SyncMaster 2232BW /// Windows 10 Home 64bit ///
Nekroman
Nováček
Nováček
Registrován: 17. črc 2007
Bydliště: Prešov, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Linux + Win XP

Příspěvek od Nekroman »

Mam na PC Win XP Pro a chcel by som k nemu este priinstalovat Linux Ubuntu ale neviem ako spravit prepinanie OS pri starte PC. A este jedna vec na starom PC mam 2x Win XP ale ked som ho chcel odinstalovat tak nikde v Pridanie alebo Odobranie softwaru som nenasiel odinstalovanie Win XP takze ako to mam odstranit bez formatovania???
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux + Win XP

Příspěvek od bubanek »

Nekroman píše:...
Přepínání při startě PC Ubuntu vytvoří samo. Více v sekci Linux...

WinXp nijak neodistaluješ :) Leda formatem... Nebo můžeš smazat složku s Winama 8)
Kynio
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. kvě 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kynio »

zdravím..když už mám na pc Instalovaný visty..můžu si jednoduše přiinstalovat ořezaný XP na jiný oddíl?Že jen přes boot cd spustím instalaci XP a nainstaluju je na jinej oddíl. Kterej systém potom naběhne?Objeví se tabulka s výběrem winu?díky
MB: ASUS P5Q Deluxe (bios 1611) CPU: Core2Duo E8400 3Ghz@3,6Ghz CHLADIČ: CM Hyper 212 GPU: Gigabyte ATI HD5770 silent RAM: 2x 2GB DDR2 Corsair DHX 800Mhz@1066Mhz (5.5.5.12 2,1V) HDD: SSD Crucial M4 128GB + WD 640GB AAKS + WD EARS 2TB + 2x Acutake Dark Disc 2 ZDROJ: Seasonic X-460 FanLess Gold DVD: DVD+/-RW Samsung SH-S223Q LS LCD: LG IPS226 (občas i telka Samsung F6740) OS: Win 8.1 AUDIO: AVR Onkyo SR-508 + set Jamo C405 a Asus Xonar DX (optika)
Dzin
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2004
Bydliště: Zeměpisná šířka 48.76° Délka 14.03°
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzin »

Kynio píše:zdravím..když už mám na pc Instalovaný visty..můžu si jednoduše přiinstalovat ořezaný XP na jiný oddíl?Že jen přes boot cd spustím instalaci XP a nainstaluju je na jinej oddíl. Kterej systém potom naběhne?Objeví se tabulka s výběrem winu?díky
Mělo by to tak jít :) Ikdyž Visty maji svůj bootmanager...hlavne si to zazálohuj Ghostem kdyby něco :)
Asus X555L Přes SZ mě kvůli PC nekontaktujte, proto tu je naše fórum;-)
Obrázek ...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...
Kynio
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. kvě 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kynio »

jj zálohu sem si udělal..vytvořil jsem si osekanou verzi winXP.Sice se to instalnulo jenže v nich nejde skoro nic spustit :-D hlavně když potřebuju spustit EasyBCD softík..kerej se samozřejmě nespustí..Takže musím udělat new osekanou verzi XP.Podle návodu tady na pct mě ta verze prostě nejede..EHM :?
MB: ASUS P5Q Deluxe (bios 1611) CPU: Core2Duo E8400 3Ghz@3,6Ghz CHLADIČ: CM Hyper 212 GPU: Gigabyte ATI HD5770 silent RAM: 2x 2GB DDR2 Corsair DHX 800Mhz@1066Mhz (5.5.5.12 2,1V) HDD: SSD Crucial M4 128GB + WD 640GB AAKS + WD EARS 2TB + 2x Acutake Dark Disc 2 ZDROJ: Seasonic X-460 FanLess Gold DVD: DVD+/-RW Samsung SH-S223Q LS LCD: LG IPS226 (občas i telka Samsung F6740) OS: Win 8.1 AUDIO: AVR Onkyo SR-508 + set Jamo C405 a Asus Xonar DX (optika)
Pr0g3n
Nováček
Nováček
Registrován: 27. srp 2007
Kontaktovat uživatele:

dotaz

Příspěvek od Pr0g3n »

mam dotaz kdyz mam naistalovany visty i XP kazdy na jinem disku a nezobrazuje se mi nabidka jaky system si chci vybrat poradte mi nekdo jak na to diky tedka mam zapli visty
satch
Nováček
Nováček
Registrován: 15. říj 2006

Help pleas!!!

Příspěvek od satch »

Ahoj, mam dva systemy, jeden win.xp na disku C a win. mediacenter na disku D. Prvni jsem nainstaloval xp a potom media centery. Ted jsem musel shodit xp a zmizela mi bootovaci obrazovka, kde jsem si mohl vybrat systemm, ted uz mi najizdej jenom xp a na media centry se vubec nedostanu. Poradte mi prosim jak to udelat, aby se mi tam objevil zase vyber operacnich systemu. Potrbuju se dostat na ten druhy system a nevim jak. Diky.
satch
Nováček
Nováček
Registrován: 15. říj 2006

Re: Help pleas!!!

Příspěvek od satch »

satch píše:Ahoj, mam dva systemy, jeden win.xp na disku C a win. mediacenter na disku D. Prvni jsem nainstaloval xp a potom media centery. Ted jsem musel shodit xp a zmizela mi bootovaci obrazovka, kde jsem si mohl vybrat systemm, ted uz mi najizdej jenom xp a na media centry se vubec nedostanu. Poradte mi prosim jak to udelat, aby se mi tam objevil zase vyber operacnich systemu. Potrbuju se dostat na ten druhy system a nevim jak. Diky.
mohl by ste mi nekdo poradit? prosim
hustodemon_eso
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. led 2008
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hustodemon_eso »

zdravim,

mam na NTB Win Vista, chtel jsem si tam nainstalopvat jeste XPcka, ty jsem take na druhy oddil nainstaloval a po dokonceni instalace mi nabihaji pouze XPcka a zadnou nabidku pri startu, kde bych si mohl vybrat visty mi to nedava. Co s tim? Predem dik za rady.
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Microsoft“