GNU/Linux pro začátečnici

Linux, Unix, Solaris, OS/2 atp.
Odpovědět
Muad'Dib
Červená karta
Červená karta
Registrován: 19. črc 2004
Bydliště: Sobôtka 98/6, Rimavská Sobota, 97901, Slovenská republika, EÚ

GNU/Linux pro začátečnici

Příspěvek od Muad'Dib »

Nazdar,
která distribuce GNU/Linuxu by byla nejvhodnější pro dívku, která to prý „s počítači až tak neumí“ (zatím)? :oops:

Já osobně bych navrhoval můj oblíbený Gentoo Linux – a to prostě proto, že se mi zdá být nejsnadnější.
Pochopitelně, nainstaloval bych jí ho já, přenesl bych jí tam všechna svá nastavení (konfigurační soubory atd.), ať je to od samého začátku přívětivé, jinak by s tím bylo práce jako, ehm, na katedrále... :mrgreen:

Totiž... když se v Gentoo Linuxu něco podělá, tak oproti ostatním distribucím máte asi nejlepší prostředí k nápravě, se spoustou berliček a záchytných bodů – prostě jako kdyby po celou dobu byl stavěn k něčemu takovému...

Navíc nemusíte mít obavy, že by vás někdo nechal na holičkách a prostě zbavil vás nějakého balíku... jelikož jste opět v tom nejlepším prostředí pro přizpůsobení si jakéhokoliv balíčku.
Sice nepředpokládám, že by se sháněla po takových krajnostech... ale ta možnost bude zde vždycky výhodou.

Nešlo by o žádné „divočiny“ jako WINE atp., prostě by spíš šlo o seznámení se s prostředím, aby k němu trošičku přičichla...
C_shrimpy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2012
Bydliště: Praha

Re: GNU/Linux pro začátečnici

Příspěvek od C_shrimpy »

Gentoo je super, paklize ho nainstalujes, ale takova user friendly distribuce pro seznameni s prostredim je spis ubuntu.
PC:
Fractal Design Define R6 Black Pearl | Intel Core i9 9900K @5100Mhz | Noctua NH-D15| ASUS ROG Strix Z390-f gaming | G.Skill TridentZ 3600Mhz 2x8GB | Inno3D RTX 3080ti iChillX4 | Samsung 3x SM981 2TB | ASUS ROG Thor 1200W Platinum | Logitech Z5500 5.1 | Samsung 43" CJ890x
HTPC:
Custom šuplíkový build| Intel Core i5 10600 | NZXT Kraken X31 | ASUS ROG Strix Z490-G gaming | ASUS GTX 980Ti Strix Gaming + NZXT Kraken X31 | Samsung 2x SM981 2TB | Corsair HX650 | ASUS Xonar DX | Onkyo TX-NR696 | HECO 4x Victa 201 + Victa center 101 + JAMO C910
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: GNU/Linux pro začátečnici

Příspěvek od bubanek »

Asi tak. Chudák holka, jestli nerozumí PC. Dej jí tam bUbuntu a sleduj reakce. Pak můžeš kdyžtak přitvrdit...
Muad'Dib
Červená karta
Červená karta
Registrován: 19. črc 2004
Bydliště: Sobôtka 98/6, Rimavská Sobota, 97901, Slovenská republika, EÚ

Re: GNU/Linux pro začátečnici

Příspěvek od Muad'Dib »

Tak všem děkuji za uvážené odpovědi.

Nakonec jsem se rozhodl, že jí tam dám asi Calculate Linux. Aby měla i pohodlí možnosti binárních balíčků. Sice jsem ho ještě nezkoušel, ale mělo by to prý být jako Gentoo Linux, takže to asi již zítra (nejpozději) vyzkouším...

Každopádně by to neměla být nijaká „náhrada za Windows“ – to není vůbec cílem; Windows už má na Toshibě Satellite L650D-171. 8-)

Měl by to byt spíš takový počítač pro „zábavu“ :mrgreen: a nějaké to učení... hlavně v příkazovém řádku, aby se s ním seznámila a uměla v něm trochu pracovat: základní příkazy a programy pro obsluhu, nastavování (konfiguraci) počítače a základních služeb, psaní jednoduchých skriptíků, seznámení se s regulárními výrazy, obsluha Vimu – žádné velké programování, pouze nějaké nezbytné základy, žádné knihovny, pouze podstatu a principy... prostě takové základní seznámení se s POSIXovým prostředím a zvládnutí umění přežít v něm. :lol:

Mělo by to být na HP Compaqu 6735b s Turionem x2 Ultra ZM-86 a 4 GiB RAM a čtečkou otisků prstů, takže by to mělo být dosti rychlé i pro překlad a sestavování balíčků (do několika hodin ;-)), tak i dosti pohodlné pro přihlašování jako root (jinak by ji z toho asi pepka klepla...) :roll:

Tak né, že by počítačům vůbec nerozuměla, to zas ne... ale vrcholem u ní bylo nastavení DOSBoxu a spouštění programů pod ním. :-)
bubanek
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 24. dub 2005
Bydliště: /dev/null (aka Brno)
Kontaktovat uživatele:

Re: GNU/Linux pro začátečnici

Příspěvek od bubanek »

Příjde mi to jako jedna z horších variant, ale budiž :mrgreen:
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Linux a podobné“