Vhodná verze Linux starší počítač

Linux, Unix, Solaris, OS/2 atp.
Odpovědět
napad
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. črc 2017

Vhodná verze Linux starší počítač

Příspěvek od napad »

Zdravím,
chci se poradit jaká verze Linuxu je vhodná na starší počítač, asi tak 9 let starý (teď bohužel z hlavy neznám konfiguraci), ale běží tam Windows XP.

Ovšem druhým kritériem je, že na tomto počítači pracuje tchyně a ta je ráda, že se naučila pracovat s Windows XP a prohlížet internet.
Chtěl bych pro ni tedy co nejpřívětivější přechod a taky zrychlit PC.

Zatím to vidím na Lubuntu.
Děkuji za tipy a zkušenosti
Sestava:Sapphire Radeon HD 6670,AMD Phenom II X6 Six-Core,Gigabyte MB 870A-USB3,AMD,8 GB RAM,Seasonic Focus Plus 550 Gold,SAMSUNG EVO 840 120 GB,WD RED 2TB,Windows 7 Home
Nagant
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 23. kvě 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: Vhodná verze Linux starší počítač

Příspěvek od Nagant »

Záleží, co je to za HW.
Pokud alespoň nějaké Intel dvoujádro nad 2 GHz Core2Duo či Dual Core/4GB RAM klidně Ubuntu LTS, nejlépe se SSD diskem.

Z hlediska bezproblémového přechodu do jiného prostředí poradit neumím, záleží, co je uživatelka zvyklá na PC dělat.
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
napad
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. črc 2017

Re: Vhodná verze Linux starší počítač

Příspěvek od napad »

Koukal jsem na Zorin OS.
Uživatelka chodí na internet koukat na YT, email a prohlížet webové stránky.
Sestava:Sapphire Radeon HD 6670,AMD Phenom II X6 Six-Core,Gigabyte MB 870A-USB3,AMD,8 GB RAM,Seasonic Focus Plus 550 Gold,SAMSUNG EVO 840 120 GB,WD RED 2TB,Windows 7 Home
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodná verze Linux starší počítač

Příspěvek od Zivan »

Ja mam v planu vyzkouset na jednom starsim PC prave Lubuntu a upravit vzhled ala Windows
https://turbofuture.com/computers/How-T ... Windows-XP
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Vhodná verze Linux starší počítač

Příspěvek od werygood »

Hodne podobny Windows je Linux Mint. Dva tydny zpatky jsem ho videl bezet na nejakem historickem stroji, co to bylo presne zac ale nevim.
yuri.cs
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. led 2007
Bydliště: hl.m. piva
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodná verze Linux starší počítač

Příspěvek od yuri.cs »

Pokud padne volba na Mint, tak hlavne dat pozor na variantu UI prostredi. Pro pomalejsi stroje je vhodnejsi volbou Mint MATE.
It will be amazing in case after 10GHz we will see 20GHz, 30GHz and so on, just like we witnessed the thorny way from 10MHz to 33MHz in the eighties. -xbitlabs.com
Caries
Nováček
Nováček
Registrován: 07. srp 2017
Bydliště: Praha západ

Re: Vhodná verze Linux starší počítač

Příspěvek od Caries »

Ahoj, zkus toto - už jsem to par starsim lidem instaloval a vesměs spokojenost.
Velmi jednoduchy prechod pro starsi uzivatele, protoze je to Windows fakt podobne:-)
Autor si s tim opravdu vyhral...
http://juhele.blogspot.cz/2015/08/lubun ... ze_30.html

P.S. Jednou jsem mel problem rozchodit wifi (uz si nepamatuju co to bylo za cip), tak jsem to vyresil wifi do usb - otazka dvou stovek a navic to zlepsilo prijem signalu:-). Ale to je je problem vsech starsich ubuntu.
SonnySVK
Nováček
Nováček
Registrován: 02. lis 2017

Re: Vhodná verze Linux starší počítač

Příspěvek od SonnySVK »

bud mint mate alebo lubuntu nic ine nema zmysel ak sa to aspon trochu ma spravat ako windows
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodná verze Linux starší počítač

Příspěvek od python.p »

Co tchýně používá? Pokud jen net a word, tak je nejjednoduší cesta Puppy linux, nebo cokoliv nenáročného třeba #!++ a naskinovat to. Respektive by mohlo stači udělat ikonku internet, ikonku skype, ikonku stažené a hotov :) Halvně se toho nebát.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
dubikovo
Nováček
Nováček
Registrován: 09. led 2012
Bydliště: Praha

Re: Vhodná verze Linux starší počítač

Příspěvek od dubikovo »

dával jsem pro důchodce mint s MATE na starý střepy.
funguje to bez problémů.
jen u starších verzí byl problém s flash playerem u prohlížečů, ale to myslím je už vychytané....
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Linux a podobné“