Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Aiphyth
Nováček
Nováček
Registrován: 04. bře 2017

Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od Aiphyth »

Zdravím, včera se mi rozbila grafika (Zřejmě shořela, protože byla až bych řekl vřelá a na monitoru se objevuje no signal.)

Má sestava bude za 2 měsíce 6 let stará, tak jsem se ani moc nedivil že ta grafika dosloužila. Teď pro mě ale nastala otázka jestli vyměnit pouze GPU popř. zdroj, chladič apod. , nebo vyměnit celou sestavu tak zhruba do 21 tisíc. PC je primárně určen na hraní her včetně novějších titulů.

Má dosavadní sestava:

zdroj: CORSAIR CX600
z. deska: GIGABYTE PH67A-UD3-B3
procesor: INTEL CORE i5-2500K Quad core
skříň: CoolerMaster Centurion 5 II
HDD/SSD: HDD- SEAGATE Barracuda 7200. 12 1000GB (Ten už také dosloužil, takže jsem koupil nové SSD) SSD- Samsung 850 EVO 500GB
GPU- GIGABYTE N5600OC-1GL (NVIDIA GeForce GTX 560 Ti)
Chladič- ARTIC Freezer 7 Rev.2, socket 775/1366/1156 AM2+/AM3,HeatPipe
RAM- 8GB DDR3 1333MHz CL9-9-9 KINGSTON BOX

(Nevím jestli to nějak pomůže ale OS mám windows 10)

Přemýšlel jsem o 1050 ti nebo 1060 popř. nějakému odpovídajícímu amdečku.
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od AllowedCry »

Když dokoupíš RAM a přetaktuješ procesor, tak ideálka by byla nějaká RX470.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ 2.8Ghz/21Ghz -25mV || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od PKBO »

Začal bych nákupem kvalitního zdroje, pod tím letitým CXkem jinak zbytek bude klidně časem chcípat taky, jsou to snad jedny z nejhorších zdrojů se kterými jsem měl tu čest.

Pak bych si sehnal v bazaru nějakou 970/980/980Ti/1060/1070 a ještě s tím zkusil nějaký rok odkroutit, mezitím došetříš více peněz na kvalitnější celek.

Zdroj bych doporučil třeba RMx550 s 5/10 letou zárukou a relativně ok cenou za to co nabídne, pak jej využiješ v další stavbě.
Aiphyth
Nováček
Nováček
Registrován: 04. bře 2017

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od Aiphyth »

Děkuji moc za rady, ale...

Co jsem se ale díval, tak RAMky můžu max 1333MHz, protože z. deska je zastaralá.
GPU z bazaru se mi moc kupovat nechce... Navíc teď mají 30% slevu na RX 480.
Taky mám podezření, že bych to nestíhal, po přetaktování cpu, chladit (Taky jsem zjistil, že už přetaktovaný je... z 3.30GHz na 3.60GHz)

A i když jsem si to nějak spočítal, tak furt mi to vychází na nějakých 10-12 tisíc, což mi z 20 tisíc přijde hodně... (de facto sestava bude za 25 tisíc, protože mám nový SSD zhruba za 5 tisíc.)

Tudíž mě zajímá jestli je to mé CPU a z. deska i na dnešní dobu je dostačující, že by se vyplatilo to ještě ten necelý rok nějak dokroutit a čekat až doslouží. Ještě jednou radši upozorňuji, že je to primárně i na náročné hry.
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od PKBO »

Deska zvládne paměti rychlejší a i kdyby ne, klidně můžeš koupit 2400 Mhz moduly, prostě jen pojeodu na menší rychlost, tzn s tím si vůbec nelámej hlavu a vezmi to, co je za danou kapacitu při rozumném časování nejlevnější...

A 3,6 Ghz není žádné přetaktování, 2500K se běžně točilo na těhle deskách na 4,7-5,2 Ghz, chladič k tomu stačí jakýkoliv lepší vzduch nad 500 Kč té doby, stačí když ten svůj vyfotíš a pošleš jestli to chceš potvrdit, případně přepastuješ, 4,3 ty procesory dávají i s default voltáží, tzn bez toho aniž by se změnila teplota.
- Jestli mít nebo nemít 30% výkonu navíc pomocí pár kliků v biosu, tak asi není o čem přemýšlet.


A není sleva jako sleva, nevšiml jsem si že by ceny spadli o 2500.
Briketa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. zář 2003
Bydliště: Kladno

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od Briketa »

Ta deska má H67 čipset, na té taktovat nepůjde.
PC: Core i3-12100F, Gigabyte B660M-DS3H, Patriot 2 x 8GB DDR4 3200 MHz , Crucial MP510 480GB PCIe 4x, MSI RX6600 Mech 8GB, HP w2207, Asus DRW-2014L1T
NB: Dell Latitude 5510
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od PKBO »

Jaj, Přehlédl jsem to H a četl P67A-UD3-B3, každopádně i tahle H deska umí BLCK OC, na HWB je max výsledek 107,91, takže nějakých 106 by mohlo být bezproblémových, pokud jde locknout alespon turbo v biosu či přes XTU na full takty tak by 3,9 mohlo jít provozovat, eventuálně více pokud to bios umožní, i některé non Z/P desky zvládali +4 (spíš asi b75, už je to dlouho)

A nebo desku prodat, přihodit pětistovku a koupit P/Z chipset, protože se obávám že s tím rozpočtem nic lepšího než slow i5 nevymyslíme a to by se skoro nikam neposunul.
Aiphyth
Nováček
Nováček
Registrován: 04. bře 2017

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od Aiphyth »

Bohužel jsem neměl čas odpovědět, ale rozhodl jsem upgradovat... (Na 4k rozlišení) Jediné čeho se bojím je teplota.

Zde je sestava, o které přemýšlím:

MB- MSI Z270 GAMING M3 - Intel Z270
CPU- Intel Core i7-7700K
GPU- GIGABYTE GeForce GTX 1080 Turbo OC 8G, 8GB GDDR5X
RAM- Corsair LPX 16GB (2x8GB) DDR4 3000
Zdroj- EVGA SuperNOVA 750 G2 750W
SSD- Samsung SSD 850 EVO - 500GB, Basic
Chladič- Buď si nechám ten co mám: ARTIC Freezer 7 Rev.2 nebo tento: Be quiet! Pure Rock a pokud by nestačil ani jeden, tak tento vodní: Coolermaster MasterLiquid Pro 240
Skříň: CoolerMaster Centurion 5 II (Má jeden větrák zepředu a jeden zezadu)
Monitor: Samsung U28E590D

Myslíte, že je to pro 4k rozlišení a jednotlivé komponenty dostačující?
Naposledy upravil(a) Aiphyth dne ned 19. bře 2017, 15:10, celkem upraveno 1 x.
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od PKBO »

záleží na tom, jak jsi náročný, já třeba náročný jsem hodně a za mě určitě 4K ne, minimálně ještě další generace grafik ne.

Jediné, s čímž jsem byl na 4K tak nějak v základu spokojený aby mě nepadal framerate pod 60 byl setup s 2x Titan X Pascal, (tedy 2x1080Ti alternativou).

Takže sám za sebe jedu QHD.
Aiphyth
Nováček
Nováček
Registrován: 04. bře 2017

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od Aiphyth »

PKBO píše:záleží na tom, jak jsi náročný, já třeba náročný jsem hodně a za mě určitě 4K ne, minimálně ještě další generace grafik ne.
No... stačí mi i lehce nad těch 30 fps, což skoro všude podle benchmarků zvládnu a i kdyby tak furt na medium bych měl mít okolo těch 60 fps skoro všude.

Na dost hrách to přesahuje i těch 40-50 fps... (Někde i 60)

Kdyžtak bych jel něco na 4k a něco na QHD.
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od PKBO »

Jak chceš, já raději hraju qhd na 100 nez 4k na 60 no. 30 si neumím představit. Taky jde o velikost panelu, můžu ti říct že 27 qhd občas mzouram. (Systém ne hry)
Michal86
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. led 2005
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od Michal86 »

Ramky Vem 3000MHz, proč je tam 6700k a ne 7700k? S 1080 bych šel na qhd, pokud bych chtěl hrát single player na vysoké detaily @60fps
Aiphyth
Nováček
Nováček
Registrován: 04. bře 2017

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od Aiphyth »

Tak přehodil jsem ty RAMky a CPU za: Corsair LPX 16GB (2x8GB) DDR4 3000 a 7700k.

Jako QHD chci určitě a 4k jak u čeho a kde(Nějak to zvládne a hlavně uvidím, jak se s tím bude hrát určitě se 4k monitor ještě bude hodit) ... Můj monitor nezvládne ani jedno...

Pak už jen jestli potom zvládnu uchladit i přetaktovaný CPU s mým dosavadním chladičem nebo jestli koupit nový.
Aiphyth
Nováček
Nováček
Registrován: 04. bře 2017

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od Aiphyth »

PKBO píše: Taky jde o velikost panelu, můžu ti říct že 27 qhd občas mzouram. (Systém ne hry)
Tak já mám momentálně taky 27'' sice "jen" full HD, ale žádnej problém jsem s tím neměl (Jen přechod z 24'' na 27'') a tento je 28'', což by neměl být zase až tak velkej rozdíl.
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od PKBO »

Jenže FHD je v 27 neco uplne jiného než 4k v 28. Prostě budeš mít všechno 2x drobnější, což někde není problém, když si zvednes velikost písma, jenže to nefunguje všude..
Ale vyzkoušet si to můžeš, proto tu máme 14 denní lhůtu na vrácení vid. Jen říkám, že jsemdo toho sám nešel a to ani s dvojnásobným výpočetním výkonem než budeš mít ty.
Aiphyth
Nováček
Nováček
Registrován: 04. bře 2017

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od Aiphyth »

Rozlišení si ale můžu nastavovat, jak chci, ne? Uvidím... Na benchmarku to vypadalo, že by to mělo jít, uvidím v praxi. Ten monitor stejně bude až se mi podaří prodat můj stávající monitor (Počítám tak 2 max. 3 měsíce)

Když to nepůjde, tak do toho narvu časem další GPU a budu mít zatím něco QHD a něco 4k. Rozlišení se snad přenastavovat dá, ne?
czlukas
Nováček
Nováček
Registrován: 07. srp 2011

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od czlukas »

Rozlišení jiné než jaké monitor podporuje ti rozesere obraz, pokud to není násobek (třeba FHD na 4K monitoru). Určitě nemůžeš na jednom monitoru přepínat mezi QHD a 4K, pouze 4K a FHD.
Obecně 4K se na PC zatím moc nevyplatí, protože na to není připravený scaling v OS. Něco funguje a něco ne.
Doporučuju si vzít buď FHD, nebo QHD monitor a 4K nechat na tak 5 let v budoucnu.
Aiphyth
Nováček
Nováček
Registrován: 04. bře 2017

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od Aiphyth »

Aha... Takže např. plocha na fhd a hra na 4k rozlišení na 4k monitoru by dělalo neplechu? A jak něco funguje a něco ne? Jakože starší programy nefungují nebo jak je to myšleno?

Jako pořád si myslím, že mi ty fpska stačí a že ostatní se nějak doladí. (Kdyžtak bych potom přikoupil grafiku a doladil to prostě)

Jako nevím... Jestli je to podle vás opravdu velice špatný nápad, tak to asi nemá cenu, ale berte to prosím objektivně ne subjektivně (Někomu stačí 30 fps někdo chce přes 60... proti gustu žádný dišputát).

Zajímá mě prostě jestli to pojede plynule na obstojné ne-li full detaily a jestli s tím nebudou nějaké potíže typu
czlukas píše: Něco funguje a něco ne.
Doporučuju si vzít buď FHD, nebo QHD monitor a 4K nechat na tak 5 let v budoucnu.
Apod.
czlukas
Nováček
Nováček
Registrován: 07. srp 2011

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od czlukas »

Mít na 4K monitoru FHD plochu není optimální, protože to kazí subpixel rendering písma, bude to mazanice.
Ano, starší programy mají problém s HighDPI módem a opět vypadají jako mazanice na 4K.

Objektivně, 4K není připraveno jak v OS, tak ve hrách a je hodně experimentální. Budeš rád, když ti to na těch 30FPS vůbec pojede a zaděláš si na spoustu zbytečných problémů.
Nech 4K early adoptérům.
Aiphyth
Nováček
Nováček
Registrován: 04. bře 2017

Re: Rozbité GPU a Upgrade GPU(popř. celého PC)

Příspěvek od Aiphyth »

Dobře tedy. Radší vezmu qhd.

Tak děkuju všem za rady :).
Odpovědět

Zpět na „Počítačové sestavy“