PC sestava na práci i na hry - 35-50K

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
kovarp
Nováček
Nováček
Registrován: 02. srp 2017

PC sestava na práci i na hry - 35-50K

Příspěvek od kovarp »

Zdravím všechny,

začal jsem přemýšlet nad tím, že bych si poskládal PC sestavu, aktuálně jedu na notebooku. PC bych využíval především pro práci, ale také bych si rád na odreagování zahrál nějaké hry, pokud možno si to užít naplno. :) U PC trávím (především kvůli práci) 12-16 hod denně, proto bych si chtěl dopřát i trochu (pro někoho zbytečného) luxusu.

Práce - programování, real-time kompilace zdrojových kódů po uložení souboru, práce s grafikou (Photoshop, Illustrator)
Hry typově - GTA V, CS:GO, Witcher 3, Mafia 3, PUBG, ...

Něco jsem si už dokázal poskládat, nějaké obecné znalosti ohledně HW samozřejmě mám, ale do detailu tomu nerozumím. Proto bych vás chtěl poprosit o připomínky, co bych měl vyměnit/ubrat/přidat, aby to vyšlo výkonově či cenově lépe. Má cenová hladina je někde mezi 35 - 50 000 Kč.

Aktuálně mám vybráno tohle: https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm ... E686C617E6

- Vůbec si nejsem však jistý u skříně, takže tady určitě poprosím o návrhy. Nechtěl bych žádnou herní svítící obludu, ale spíše "elegantní" a prostornou.
- Chlazení teď na Alze nabízejí nějaké přímo k tomu procesoru, takže by popř. stačilo to

Do budoucna plánuji minimálně:
- rozšířit OP na 32-64 GB (pokud by se ušetřilo někde jinde, možná do těch 32 GB půjdu rovnou) - už teď na notebooku při běžné činnosti mám využito 13-14GB/16GB
- rozšíření HDD o nějaký ten TB - prostor potřebuji především pro práci (zdrojové kódy, obrázky, PSD grafika, ...), dělám současně na spoustě projektech - ideálně také něco do RAIDU pro zálohu, nemůžu si dovolit přijít o nějaká data
- QHD/4K monitor s nějakou vyšší obnovovací frekvencí, zatím budu mít klasické LCD 1920x1080 60Hz.

Děkuji všem za pomoc a případné návrhy.
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: PC sestava na práci i na hry - 35-50K

Příspěvek od Dithius »

Zdravim.
Rozhodně nekupovat i7 7700K protože AMD nasadilo vyšší laďku se svými Ryzeny takže pro vás by se myslím více než hodil 8 jádrový / 16 threadovy ryzen NEBO bych počkal dva měsíce tuším na Intel, který ve střední třídě CPU vydává generaci Coffe Lake. Toto období bych je řekl i Milníkem kdy 4 jádra ustupuji do pozadí pro mírně náročnější PC uživatele, kvůli dostupnosti vícejádrových CPU

Ten Coffe Lake se dá přirovnat k 7700K ale s 6 jadry/12 thready a měl by být za stejnou cenu, protože se bude opět jednat o i7 a o nástupce současného 7700K. Po OC na 5 GHz byste získal silný stroj. Co se týče Ryzenu, tak tam je mírně slabší výkon na jedno jádro, ale ne o moc na poměry AMD, jak jsme ho znali v minulosti, s tím ovšem, že nabízí 8 jader 16 vláken a za relativně nízkou cenu. Jeho chaldiče jsou mimo jiné taky celkem tiché a výkonné na poměry box chladiču.

Obě platformy užívají 64 GB rozšiřitelnost na svých deskách (pokud deska nese 4 sloty). Taktovaní je dnes snadné na obou platformách a doporučuji ho provést. AMD je v tomto ohledu na tom lépe, protože všechny CPU jsou od AMD na rozdíl od Intelu otevřeny.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
jarinek
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 10. pro 2008
Bydliště: Doma

Re: PC sestava na práci i na hry - 35-50K

Příspěvek od jarinek »

Tak jak už je nasazena vyšší AMD laĎka,tak to se už oplatí :-D
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: PC sestava na práci i na hry - 35-50K

Příspěvek od Dithius »

no to je toho... ja myslím že na PC tuning foru se více ocení myšlenka než pravopis
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
-Vladimir-
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. bře 2016
Bydliště: SZ od Dačic / jižně od Brna

Re: PC sestava na práci i na hry - 35-50K

Příspěvek od -Vladimir- »

nějaký drobný chybky zase jako přehlídnu, ale někdy se vyrojí takové bizarnosti jako Filipiko místo ifkopifko apod.
ignorelist: Stratos (již trvale)
kovarp
Nováček
Nováček
Registrován: 02. srp 2017

Re: PC sestava na práci i na hry - 35-50K

Příspěvek od kovarp »

Děkuji moc za odpověď a pomoc. :)

Do AMD se mi upřimně vůbec nechce, nemám dobré zkušenosti - i když je mi jasné, že teď už je to zase trochu jinde a Ryzeny jsou na tom dobře. Každopádně touto cestou jít nechci.

Přesto jste mi dal brouka do hlavy a trochu jsem nad tím CPU popřemýšlel.

Co říkáte na tohle https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm ... 96A6E667D7 ?

CPU jsem vyměnil za 6 jádro Intel Core i7-7800X. K tomu byla potřeba vyměnit deska. RAMky jsem degradoval na 2400 MHz - pokud správně chápu, ty původní Kingstony 3200 MHz by ten CPU stejně nesežral?

A teď asi debilní otázka, ale rád se přiučím. Ten CPU nemá v sobě integrovanou grafiku. Budu mít dva monitory - dokáži oba dva monitory připojit na tu jednu grafickou kartu? Díky za pomoc. :)
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: PC sestava na práci i na hry - 35-50K

Příspěvek od Dithius »

jasně že dokažeš grafika by měla zvladnout v uvozovkách tolik monitorů kolik má vystupů :) ale muže to byt pakarna :) doporučuju mit oba monitory na stejnem vystupu pro sinchronizaci. V dnešní době asi nejrozšiřenější modernější výstup he Display Port.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
asus titan
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 23. kvě 2017

Re: PC sestava na práci i na hry - 35-50K

Příspěvek od asus titan »

Neodporucam vam kupit procesor AMD ja verim vzdy intelu
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: PC sestava na práci i na hry - 35-50K

Příspěvek od werygood »

asus titan píše:Neodporucam vam kupit procesor AMD ja verim vzdy intelu
Nesmysl.
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: PC sestava na práci i na hry - 35-50K

Příspěvek od Dithius »

asus titan píše:Neodporucam vam kupit procesor AMD ja verim vzdy intelu
tihle sparťani by neměli mit přistup do PC sestav. Naprosto pak akorát likviduji zdravou logiku věci
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
jarinek
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 10. pro 2008
Bydliště: Doma

Re: PC sestava na práci i na hry - 35-50K

Příspěvek od jarinek »

asus titan píše:Neodporucam vam kupit procesor AMD ja verim vzdy intelu
Jsi jen jednoduchý flamer. ;-)
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: PC sestava na práci i na hry - 35-50K

Příspěvek od Natural »

kovarp píše:Co říkáte na tohle https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm ... 96A6E667D7 ?
Dobré, ale když bys chtěl taktovat nebo případně někdy upgradovat, deska by příkon nemusela zvládnout. Šel bych do asus TUF mark1, když už.
Jen za tu cenu bys měl AM4 asus crosshair, nebo normální desku a 32G ram... A více jader :)
Odpovědět

Zpět na „Počítačové sestavy“