Základ pro hobby CAD - Modelařina, fotografie, video s OS

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
HorickA
Nováček
Nováček
Registrován: 15. říj 2017

Základ pro hobby CAD - Modelařina, fotografie, video s OS

Příspěvek od HorickA »

Dobrý den ve spolek.

Vybírám si nový spolehlivý počítač pro níže uvedenou činnost s vysokou kvalitou, dlouhodobou životností, nadčasovým vybavením a rozumnou cenou, pro kterou nám pevně stanovený finanční limit. Za kvalitu a 60 měsíční záruky se platí, s tím předem počítám a orientačně se pohybujeme okolo 70 000Kč, možná více. S ohledem na skutečnost, že počítač vydrží přibližně 8 let, možná více, se vyplatí trochu připlatit. Neulpím na nadstandardních zárukách – servisu od výrobců, nebo certifikací pro konkrétní software. Mně stačí OpenGL, rozumný výkon prvního a druhého jádra pro modelování a dostatek vláken pro analýzy a simulace. Neměnil bych Core i7-860 (P55), kdybych nepotřeboval alespoň 32GB paměti, vzhledem k neustálému zvyšování cen a dlouhodobému užívání, rovnou 64GB. V analýzách s uplatnění najde.

Co mám a nepotřebuji
Počítačová skříň a napájecí zdroj:
• Lian-Li B16 Black PC-B16B
• Lian-Li upgrade kit Media 2x USB 3.0, 1x USB 3.1 Type-C, eSATA, HD Audio (Mic/Ear) PW-IC2ADG86
• Lian-Li upgrade kit Dust Filetrs 120mm PT-AF12-3B
• Lian-Li upgrade kit 5.25“ Hot-Plug 2.5/3.5“ HDD SD
• Lian-Li Cable-Management kit PTCL01, eSATA 5V/12V PW-SATA, SATA3 60mm LT60, ATX12V 8Pin PW8-8
• Seasonic 660W 80 Plus Platinum SS-660XP2 F3
Chlazení :
• Arctic Cooling F12 Silent 120 x 120 x 25mm
• Arctic Cooling Accelero Twin Turbo III
Grafické, zvukové a další PCIe zařízení:
• AMD Radeon Pro WX7100 8GB DDR5
Příslušenství:
• 3Dconnexion Space Mouse Pro
• 3Dconnexion CadMouse
• Logitech Illuminated K740
• WD MyBook 8TB Backup
• Eaton Ellipse Pro 1200
• BenQ PD3200U
• Bowers & Wilkins MM-1
• Microsoft LifeCam Studio
S blízkým vydáním Coffee Lake jsem zvolil dvoufázovou výměnu – nákup grafické karty s monitorem, výměna opotřebeného chlazení, napájecí zdroj a baterie záložního zdroje. S vydáním Coffee Lake, které mne neoslovilo, přichází na řadu druhá část výměny


Vlastní návrh – hrubá představa, jak by mohl počítač vypadat:
Základní deska, paměť a procesor:
• 1x Asrock X370 Taichi
• 1x Kingston HyperX Fury 64GB DDR4-2666 CL16 2Gx64bit HX426C16FBK4/64
• 1x AMD Ryzen 7 1800X YD180XBCAEWOF
• 1x Arctic Freezer 33 AM4 ACFRE00028A
Úložiště, čtečky a zálohování:
• 1x 960GB KC1000 PCIe Gen3 x4, NVMe M.2 2280 SKC1000/960G
• 1x 512G SSDNow KC400 SSD SATA3 2.5“ 7mm SKC400S37/512G
• 2x 4TB 7K6000 HDD SATA3 3.5“ HUS726040ALE611
• 1x BD-RW LG BH16NS55 BH16NS55.AUAR10B
Licence:
• Microsoft Windows 10 Pro, nebo WS v 64bitové verzi
• Microsoft Office 2016 Professional (nebo upgrade z 2007 Professional)

Použití a software:
Činnost a software:
• Konstrukce modelů dálkově řízených letadel
• Konstrukce a výroba (3D tisk) komponent
• Konstrukce a programování elektronického řízení
• Zpracování soukromých fotografií
• Zpracování videa natočeného z letadla (Sony HDR AS200V), nebo pomocí mobilního telefonu
• Multimédia (film, hudba)
• Komunikace a internet
• Uživatelská databáze a tabulkový procesor
• Doplňkový software
• Obsluha radiostanice

• Punch! SharkCAD Pro v10
• Punch! PowerPack v10
• Atmel Studio 7 IDE
• Zoner Photo Studio X
• Vegas Movie Studio 14 Suite
• Clementine, Handbrake, VLC
• Microsoft Outlook, Jabber, Skype, Firefox ESR
• Microsoft Access, Excel
• 3Dconnexion 3Dx Ware 10
• Acronis True Image
• Blackbaze Backup
• Kaspersky Total Security 2018
• KeePass
• Microsoft OneNote
• Sony Xperia Companion


Děkuji za věcné a konstruktivní rady. Všechny potřebné detailní informace rád doplním.

Adam Hořička
HorickA
Nováček
Nováček
Registrován: 15. říj 2017

Re: Základ pro hobby CAD - Modelařina, fotografie, video s O

Příspěvek od HorickA »

Žádné námitky?
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Základ pro hobby CAD - Modelařina, fotografie, video s O

Příspěvek od Natural »

Ne, klidně můžeš nakoupit ;)
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Základ pro hobby CAD - Modelařina, fotografie, video s O

Příspěvek od werygood »

Bych asi vzal 1700X místo 1800X... OC si pomůžeš.
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Základ pro hobby CAD - Modelařina, fotografie, video s O

Příspěvek od PET5 »

Já bych ještě doporučil vyměnit chladič procesoru za SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2. U toho Arctic Freezer 33 byla zjištěna konstrukční vada s omezením chladícího účinku při umístění chladiče ve standardní ležaté pozici.

A druhou věc na výměnu jsou rozhodně RAM moduly. Ty vybrané jsem nenašel v tabulce testovaných modulů ke zvolené základní desce. Otestovány jsou tyto moduly, které budou za podobnou cenu a navíc s mnohem lepší latencí CL13: Kingston HyperX Predator 64GB (4x16GB) DDR4 2666 HX426C13PB3K4/64

Dále už jen připomínky do pranice.

Ta dvojice pevných disků 4TB 7K6000 HDD SATA3 3.5“ HUS726040ALE611 je určitě fajn, ale nebude snadné je sehnat. Asi půjde o RAID zapojení z důvodu bezpečnosti uložených dat. V tomto případě bych doporučil jako alternativu disky TOSHIBA X300. Jejich životnost sice nebude tak velká, ale bezpečnost dat by měla být na podobné úrovni. U disků by se mělo také zvážit, k jakému účelu budou použity. Pokud nebude požadavek na maximálně rychlý přístup k uloženým datům a půjde spíše o archív dat, bylo by lepší použít disky s nižší rychlostí otáčení ploten, například TOSHIBA E300, WD Red, apod.

Zvážil bych také volbu SSD disku v provedení SATA. Chtělo by to pročíst pár recenzí k tomu KC400. Tuším, že to není zrovna dokonalý disk. Asi bych si připlatil za osvědčený Samsung SSD 850 Pro - 512GB MZ-7KE512BW.

A úplně na konec bych ještě zvážil, zda používám aplikaci, která mě dokáže vytížit více než 16 výpočetních vláken a zda tuto zátěž využiji v delších časových úsecích. Obvykle se jedná o rendery, kde každé výpočetní vlákno, které by se dalo zapojit, výrazně zkracuje pracovní prostoje. Ještě je totiž ve hře platforma TR4 a procesor Threadripper 1950X se 32 vlákny. Ono také pokud dnes aplikace využije x vláken, může klidně po příští aktualizaci využít 2x vláken, takže efektivita sestavy by se tím drasticky zvýšila. 8 let je dost dlouhá doba a dá se předpokládat, že Windows i aplikace budou postupně podporovat výrazně více vláken, neboť budou mít k tomuto účelu odpovídající procesory.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
HorickA
Nováček
Nováček
Registrován: 15. říj 2017

Re: Základ pro hobby CAD - Modelařina, fotografie, video s O

Příspěvek od HorickA »

@werygood Bude-li možné se přetaktování vyhnout, tak to také udělám. Zisk výkonu není s nevyzpytatelností chování plánovače během simulací právě žádoucí. Plánoval jsem používat profily výkonu pomocí základní desky a zvýšit si jedno až dvou vláknový výkon v potřebných úlohách.

@PET5 O tom jsem zatím neslyšel, nenapadá mě, co by se mohlo pokazit u osvědčené konstrukce. Změně chlazení se nebráním, četl jsem ale, že ventilátory nepatří mezi tiché a povedené. Předpokládám, že dokoupením jednoho ventilátoru Arctic F12 na chladič Fera 3 HE1224 nic nezkazím a pasty MX-4 mi zbylo dost.

Mně vyhledávač pamětí Kingston vůbec model HX426C13PB3K4/64 neukazuje a bylo mi doporučeno držet se Dual-Rank provedení. Díval jsem se i na pracovní stanice s Ryzen 7 a používají Dual-Rank 2400MHz CL16. Můžeš mi vysvětlit rozdíl? Nebo potřebuji rychlejší paměti?

Mechanické disky Hitachi (HGST) si rozmluvit nenechám. Jedině Hitachi, všechno ostatní jsou pouhé parodie na kvalitní disky. Jasné podmínky ročního zápisu, provozní hodnoty snížená chybovost, odolnost, podpora SafeStore, výchozí formát 4k, robustnost a celkový výkon. To jsou disky, kterým svěřím svá zrcadlená data a datové sestavy. Ptal jsem se, bez šifrování jsou skladem, se šifrováním za dva dny. Vím, že to myslíš dobře a jsem rád za návrhy, ale Hitachi jsou Hitachi, byť vlastněné WD a stojí dvakrát tolik.

Stačit bude vyšší výkon prvního jádra, více paměti a simulace s novým křídlem (změny v konstrukci) spočítané dříve, než za 3 dny, u kterých se vyplatí více vláken :-)

Děkuji.
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Základ pro hobby CAD - Modelařina, fotografie, video s O

Příspěvek od PET5 »

Při výběru RAM je nejlépe se držet doporučení výrobce základní desky. Ty doporučené modely pamětí jsou například zde: https://www.czc.cz/kingston-hyperx-pred ... 32/produkt
Nejsou ale zrovna na skladě.

K Ryzenu by se měly brát pokud možno co nejrychlejší paměti, neboť na jejich taktech závisí takt vnitřní sběrnice IF. Takže s takty RAM roste i procesorový výkon. S těmi 16GB moduly se zřejmě nedostaneme nikdy nad 2666 MHz, takže výše doporučené moduly jsou nejlepší volbou.

Ten problém s chladičem AC Freezer 33 byl publikován zde: http://hwcooling.net/arctic-freezer-33- ... a-3-v2-sk/
U chladiče Fera 3 bych předem ventilátor neměnil. Až podle subjektivního posouzení bych to řešil.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
HorickA
Nováček
Nováček
Registrován: 15. říj 2017

Re: Základ pro hobby CAD - Modelařina, fotografie, video s O

Příspěvek od HorickA »

Doporučení se držím, vybral jsem podle podpory desky a ověřil vyhledávačem Kingston s ověřením u výrobce desky Asrock HX426C13PB3K4/64 nikde nevidím.

Omluv tón a rozladění, ale nepodařilo se mi dohledat jediné relevantní výsledky pamětí. Jen mně vytáčí považovat hry za vrchol veškeré činnosti a pročítat se záplavou zbytečných informací. Recenze zajímá očividně pouze syntetický test Aida kombinovaní s hraním her. Tamagoči zase nezajímá mě. Našel jsem nějaké informace k Photoshopu a tam psali 1.3% mezi 2133 a 3000MHz s doporučením na Dual Rank. Photoshop nepoužívám. Řídil jsem se značkovými pracovními stanicemi pro CAD TK-I106W a další, které se mi podařilo dohledat. Všude 2666MHz, Dual-Rank, 1.2V. Netrvám, z pamětí doslova rostu. Jeden říká frekvence, druhý latence a třetí ukáže, že je to úplně jedno.

Díky, přečtu si to.
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Základ pro hobby CAD - Modelařina, fotografie, video s O

Příspěvek od PET5 »

Ještě doplním odkaz na memory QVL přehled výrobce základní desky: http://www.asrock.com/mb/AMD/X370%20Taichi/#Memory

Ten přehled se moc neaktualizuje, takže je pravděpodobné, že nové modely pamětí zde nejsou uvedeny jen díky tomu.
Ještě odkaz na Heureku: https://pameti.heureka.cz/kingston-hx426c13pb3k4-64/

Nakonec je možnost vzít jakýkoliv jiný kit 4x16GB modulů s frekvencí 2666 MHz a pokud by byly náhodou nekompatibilní, dají se do dvou týdnů vrátit. Případně si nechat sestavu složit přímo u prodejce, který by mohl reagovat okamžitě.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Základ pro hobby CAD - Modelařina, fotografie, video s O

Příspěvek od Spring »

Proč se nezaměříš na ECC paměti? Předpokládám, že analýza a simulace koncových prvků zaberou minimálně desítky minut, možná hodin, nebo dokonce dnů (cit: spočítané dříve, než za 3 dny) a to je samo o sobě dost dobrý argument pro nasazení ECC pamětí. Procesorem i deskou jsou podporovány a navýšení ceny s ohledem na bezpečnost a stabilitu zanedbatelné. Neustále zdůrazňuješ a potvrzuješ vlastním výběrem. Zapřemýšlej na výhodami ECC pamětí.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
HorickA
Nováček
Nováček
Registrován: 15. říj 2017

Re: Základ pro hobby CAD - Modelařina, fotografie, video s O

Příspěvek od HorickA »

Už jsem si to objednal s pamětí od PET5. Děkuji
Odpovědět

Zpět na „Počítačové sestavy“