velký problém.virus nebo hardware?

Problematika virů a antivirů, zabezpečení PC - firewall, spyware, atd.
Odpovědět
jarda.otta
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. črc 2005
Bydliště: praha

velký problém.virus nebo hardware?

Příspěvek od jarda.otta »

Dobrý den. Obracím se na vás a prosím o velkou radu či pomoc.Popíšu začínající problém. Cca před 5 měsícema jsem zakoupil ext.disk Adata 1TB abych si zazálohoval veškeré fotky a soubory či dokumenty a mojí veškerou grafickou tvorbu v případě ztráty. Jaké bylo mé zděšení, když jsem včera připojil ext disk ke kompu a po otevření disku tam bylo sice mých všech x adresářů, ale všechny byli prázdné. Prostě obsah byl fuč.Do té doby byl čitelný. Restartoval jsem systém ale to samé.800 gb dat nenávratně pryč a jen čisté složky. Už zoufalej jsem volal jedné firmě na obnovu dat, neboť jsem si myslel, že se mě třeba mechanicky poškodil a jestli by se dali nějak vytáhnout. Prej v případě mechanické poruchy částečně ano, ale ne vinou smazání virem.Jen tak mě napadlo zapojit ten disk do jiného kompu a k mé radosti tam vše bylo jak má být.Týden před tím a také před měsícem jsem měl ten samý problém s několika fleškama. Buď mě to psalo po zasunutí že usb disk musí být naformátován a nedostal jsem se do něj ač vím že tam ten obsah byl.Tak jsem použil několikrát formátování které proběhlo sice v pořádku, ale po nakopírování složek se soubory a vysunutí usb z compu a opětovném pokusu o otevření se buď otevřel ale složky opět prázné a nebo to hlásilo že usb disk musí být před spuštěním naformátován. Jelikož flešky byly zakoupenu po netu jsem se domníval že jsem naletěl podvodníkům a flešky jako vadné vyhodil. Až do včerejšího dne se zkušeností s tím 1TB ext diskem.Upozorňuji že odpojuju flešky systémem "běžně odebrat hardware".Dnes jsem ho chtěl opět otevřít a hned po zasunutí hláška že disk H musí být před spuštěním naformátován.Tak opět běh do vedlejšího kompu se kterým na net vůbec nelezu a tam vše ok. Velká úleva. Tak prosím o nějaký tip či radu jestli to nemůže být Harware nebo vir. Pán ve firmě kam jsem chtěl poslat ten disk na obnovu dat mě řekl, že se teď množí viry z takovým kodem že právě smažou obsahy složek a žádný antivir je neodhalí.Už se bojím do tohoto compu cokoliv strčit abych nepřišel o ty data. Ale právě tento komp je můj pracovní a musím v něm pracovat. Chtěl byh ho vyřadit ale nevím jak zazálohovat data když na mě vyskakujou tyto hlášky a při kopírování na jakékoliv medium to selže.Tak se omlouvám za román ale chtěl jsem nejpodrobněji popsat stávající problém.Děkuji vám.


Ohlásit tento příspěvek
jaris
Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Re: velký problém.virus nebo hardware?

Příspěvek od Bez_n1ck »

Tak upload do cloudu a reinstall to jistí.
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
r34ktor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 31. pro 2006

Re: velký problém.virus nebo hardware?

Příspěvek od r34ktor »

Problém může být i HW rázu. Typicky odcházející základní deska, nebo zdroj.

Zkus live CD/USB s Linuxem. Pokud data uvidí, je problém v OS, pokud ne, pak v HW.
Knowledge is power
jarda.otta
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. črc 2005
Bydliště: praha

Re: velký problém.virus nebo hardware?

Příspěvek od jarda.otta »

bohužel nejsem tak znalý terminologie pc a nevím co značí uload do cloudu a dál co je live cd/usb s linuxem.Díky za polopatický výklad pro amatéra.dík
jaris
LoCo99
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. úno 2012
Bydliště: Praha

Re: velký problém.virus nebo hardware?

Příspěvek od LoCo99 »

tím uploadem bylo myšleno že si třeba uděláš učet na dropbox a tam si data nahraješ (rozhodující pro tebe bude z velký části rychlost tvýho připojení, na pomalym internetu budeš trpět


CD/USB s linuxem - stáhneš nějakou "live" distribuci operačního systemu linux (já tu mam někde CD parted magic nebo jak se to jmenuje) a vypálíš/nakopíruješ na CD/flashku, z toho lze pak do počítače pustit tenhle system místo windows aby si udělal něco co ti ve windows nejde, nebo třeba používal PC bez HDD
r34ktor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 31. pro 2006

Re: velký problém.virus nebo hardware?

Příspěvek od r34ktor »

Co je Live CD - http://cs.wikipedia.org/wiki/Live_CD
Jak vytvořit Live CD distribuce Ubuntu - http://wiki.ubuntu.cz/livecd
Knowledge is power
Odpovědět

Zpět na „Viry, antiviry a bezpečnost“